Letecká fotografie

Související informace naleznete také v článku Fotografie ze vzduchu.
Letouny F-14 a F-18
Letoun U.S. Air Force F-15E Strike Eagle

Letecká fotografie je metoda pořizování fotografických snímků z ptačí perspektivy z letících objektů. Může označovat také pořizování snímků letadel v letu nebo na zemi. Podobně jako jiné specializace, vyžaduje letecká fotografie znalosti zvláštních fotografických technik a letadel. Existuje více druhů letecké fotografie, například vzduch-vzduch, země-vzduch, tzv. ground-static a ovládaná na dálku.

Letoun je vybaven speciálním fotoaparátem, často s různými objektivy a rozsáhlými filmovými zásobníky. Fotoaparáty bývají usazeny na protivibračních montážích letadel. Používají se na rozsáhlé krajinné průzkumy pro kartografii, studium růstu velkých měst kvůli plánování jejich rozvoje, pátrání po stopách zanechaných dávnými civilizacemi a pozorování využití krajiny a rozdělení fauny a flóry.

Historie

V březnu 1912 italský kapitán Carlo Piazza pořídil historicky první fotografie z letounu. Jednalo se o pozice tureckých vojsk během italsko-tureckého konfliktu.[1] Během druhé světové války se v letecké fotografii používal například letecký fotoaparát Fairchild K-20 od firmy Fairchild pana Shermana Millse Fairchilda.

Významné využití letecké fotografie praktikovaly průzkumné letouny.

  • Marcelin Flandrin (1889 Annaba, Alžírsko – 1957 Casablanca, Maroko) byl francouzský fotograf, který fotograficky dokumentoval Rifskou válku. Během první světové války působil u letectva a válku ukončil jako letecký pozorovatel, kdy fotograficky zdokumentoval celou řadu leteckých bojů. V roce 1921 zveřejnil v časopise L'Illustration záběry pořízené z letadla na trase Casablanca – Francie.[3] Jako první v Maroku praktikoval letecké snímkování.

Průkopníkem fotografování z letadla ve Švédsku byl Oscar Bladh. Městská knihovna v Uppsale obsahuje stovky jeho snímků z let 1934–37, 1947 a 1950, všechny s motivy z Uppsaly. Nejrozsáhlejší je však jeho sbírka Stockholmských obrázků. Ve více než pěti tisících negativů dokumentoval měnící se město a ilustroval dobu, kdy Stockholmská předměstí během poválečného období rostla.

Galerie

Reference

  1. Aviation at the Start of the First World War. www.centennialofflight.gov [online]. [cit. 14-09-2009]. Dostupné v archivu pořízeném dne 09-10-2012. 
  2. Cameras Above the Clouds - The Aviation Photographs of Charles E.Brown Volume 1. (ed.) Anthony Harold (2nd Edition). Airlife Publishing, Royal Air Force Museum 1988. ISBN 0-906393-31-0, p. 7.
  3. Marcelin Flandrin 1889-1957. www.ouarzazate-1928-1956.com [online]. [cit. 2012-11-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-03-30. 
Pahýl
Tento článek je příliš stručný nebo postrádá důležité informace.
Pomozte Wikipedii tím, že jej vhodně rozšíříte. Nevkládejte však bez oprávnění cizí texty.

Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Letecká_fotografie
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.