Lethrus

Lethrus
Lethrus cephalotes
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Arthropoda)
Třídahmyz (Insecta)
Řádbrouci (Coleoptera)
Podřádvšežraví (Polyphaga)
InfrařádScarabaeiformia
NadčeleďScarabaeoidea
Čeleďchrobákovití (Geotrupidae)
RodLethrus
Scopoli, 1777
Druh vyhynulý v ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lethrus je rod broukůčeledi chrobákovitých, ve které je řazen do podčeledi Lethrinae. Zástupci jsou relativně velcí, robustní, nelétaví (apterní), mají nápadně silná kusadla a živí se rostlinnou potravou.

Lethrus apterus čili chrobák révový chrání vchod rozvětvenými kusadly

Rozšíření

Chrobáci tohoto rodu žijí v rozsáhlém, ale disjunktním areálu, který je rozdělen do tří částí. Západní část se rozkládá v jihozápadní Evropě a v Malé Asii, centrální se nachází ve Střední Asii (kde žije největší počet druhů) a východní část leží v Mongolsku a blízkém okolí.

Výskyt

Vyskytují se obvykle v koloniích na místech s půdou částečně zbavenou rostlinného krytu. Vybírají si teplé, jižně orientované a převážně svažité terény, které nebývají zaplavovány vodou. Žijí samostatně v noře hluboké 5 až 15 cm. Protože nelétají, mají jen omezenou možnost šířit se na jiná místa.

Popis

Černě zbarvení chrobáci s velkými kusadly jsou obvykle velcí 15 až 25 mm a mají srostlé krovky. U rodu Lethrus se projevuje pohlavní dimorfismus: samci převážné většiny druhů mají na spodní straně dolní čelisti (mandibuly) zřetelné výrůstky; výrůstky jednotlivých druhů se liší. Samice výrůstky nemají a jsou u většiny druhů na první pohled stejné.

Brouci rodu Lethrus se na rozdíl od ostatních chrobáků neživí trusem nýbrž rostlinami. Potravu hledají v blízkosti nory. Vybírají si převážně mladé listy a květy, které ukusují. Lezou také po rostlinách do výšky (až 80 cm), ukusují kousky listů a shazují je na zem; pak je postupně odvlékají pozpátku do nory. Nejsou příliš vybíraví, bylo shledáno přes 100 druhů rostlin, kterými se živí.

Rozmnožování

Brzy na jaře, v březnu až počátkem května, vylézají po přezimování mladí dospělci z půdy na povrch a hloubí obytné nory. V období páření vyhledávají samci nory obývané samicemi a lezou k nim. Pokud se samec snaží dostat do nory, kterou již obsadil jiný samec, dochází k souboji. V noře dojde k páření a pak brouci společně noru prodlužují do hloubky (až 1 m). V noře budují pět až jedenáct postranních buněk, do kterých samice naklade po jednom vajíčku. Hloubka i počet buněk závisí na typu a poddajnosti zeminy. Vyhrabanou zeminu vrší brouci vedle vstupního otvoru nory. Buňky zaplní čerstvými rostlinami (k naplnění jedné buňky musejí vykonat asi 50 cest s potravou) a zeminou je utěsní. V zimě dospělci hynou; ojediněle se jedinec dožije další sezóny.

Larva se z vajíčka vylíhne do dvou týdnů. Po spotřebování vaječného obalu se živí rostlinami připravenými rodiči. Přibližně během měsíce se třikrát svléká. V posledním instaru si zhotoví kokon z  výměšků a zeminy. Stadium kukly trvá asi tři měsíce. Imago přezimuje v kokonu.

Taxonomie

Rod Lethrus je tvořen asi 120 druhy a je považován za jediný rod v nelétavé podčeledi Lethrinae. Hlavními rozlišovacími znaky mezi jednotlivými druhy jsou tvar mandibuly a jejích výrůstků, pronotum a genitálie samců.

Rod se obvykle dělí do devíti podrodů:

  • Abrognathus Jakovlev, 1890
  • Ceratodirus Fischer von Waldheim, 1845
  • Furcilethrus Nikolayev, 1968
  • Heteroplistodus Jakovlev, 1890
  • Lethrus Scopoli, 1777
  • Mesolethrus Nikolajev, 2003
  • Neolethrus Nikolaev, 1987
  • Paralethrus Nikolajev, 2003
  • Scelolethrus Semenov, 1892

Význam

Pokud se brouci rodu Lethrus silně rozmnoží na polích, vinicích nebo v zahradách, působí na plodinách škody – odštipují mladé lístky i květy – a bývají hubeni. Počátkem 20. století žil v  České republice chrobák révový (Lethrus apterus), který je v současnosti v ČR považován za vyhynulý druh.[1][2][3]

Odkazy

Reference

  1. DROŽOVÁ, Dana. Speciace rodu Lethrus (Coleoptera: Geotrupidae). Praha, 2011 [cit. 23.10.2014]. Diplomová práce. Univerzita Karlova v Praze. Vedoucí práce Petr Janšta. Dostupné online.
  2. KRÁL, D.; JANŠTA, P.; ŠÍPEK, P. Speciace rodu Lethrus v evropské a maloasijské oblasti [online]. Ústav biologie obratlovců AV ČR, v.v.i., Brno, rev. 10.02.2012 [cit. 2014-10-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-10-23. 
  3. Dictionnaires: Lethrus [online]. Éditions Larousse, FR [cit. 2014-10-23]. Dostupné online. (francouzsky) 

Externí odkazy


Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Lethrus
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.