Prázdniny

Další významy jsou uvedeny na stránce Prázdniny (rozcestník).

Prázdniny jsou období volna na základních, středních či vysokých školách. Pro české základní a střední školy jsou termíny prázdnin určovány směrnicí ministerstva školství se zhruba ročním předstihem.

Dějiny

Dekret Marie Terezie z roku 1776 zavedl podzimní (hlavní) prázdniny na 21. září až 31. října (školní rok začínal listopadem).[1] Nařízením Josefa II. z roku 1786 byly hlavní prázdniny přesunuty na 16. červenec31. srpen.[2] Poprvé hlavní prázdniny začaly v červenci v roce 1787. Důvodem bylo, aby děti mohly pomáhat rodičům na polích.[3]

Počátkem 19. století byly prázdniny na venkovských školách 2 až 3 týdny (v některých se učilo bez přestání) a na hlavních a reálních školách byly od 15. srpna do 30. září.[4] Později začínaly od 16. srpna.[5] V nižších třídách byly jen 4 týdny.[6] Výnosem ministerstva z roku 1919[7] i z roku 1935 bylo stanoveno, že školní rok trvá od 1. září do 31. srpna a že hlavní prázdniny trvají od 29. června do 31. srpna.[8]

Prázdniny na českých základních a středních školách

Druhy, délku a termíny školních prázdnin stanovuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vyhláškou.

Podle vyhlášky č. 16/2005 Sb. Období školních prázdnin tvoří v současnosti podzimní prázdniny, vánoční prázdniny, pololetní prázdniny, jarní prázdniny, velikonoční prázdniny a letní prázdniny.

Podzimní prázdniny

Podzimní prázdniny trvají 2 dny a přičleňují se ke státnímu svátku 28. října; jejich počátek stanoví pro každý školní rok Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

Vánoční prázdniny

Vánoční prázdniny trvají od 23. prosince do 2. ledna následujícího kalendářního roku včetně. Připadne-li 23. prosinec na úterý, začínají prázdniny již předcházejícím pondělím. Jestliže 3. leden připadne na pátek, končí prázdniny tímto pátkem.

Pololetní prázdniny

Pololetní prázdniny trvají jeden den a připadají na pátek v době od 29. ledna do 4. února (nejbližší pátek po vydání pololetního vysvědčení).

Jarní prázdniny

Podrobnější informace naleznete v článku jarní prázdniny.

Jarní prázdniny trvají jeden týden. Termíny jejich konání se různí podle sídla školy v jednotlivých okresech.

Velikonoční prázdniny

Velikonoční prázdniny připadají na čtvrtek, který předchází Velkému pátku a Velikonočnímu pondělí. Do roku 2016, kdy se stal Velký pátek státem uznaným svátkem, připadaly prázdniny i na tento den.

Letní prázdniny

Nejdelší prázdniny jsou vždy letní prázdniny, nejdelší dobu mohou být (včetně víkendů) až 67 dnů dlouhé, nejkratší dobu mohou být 62 dnů. Vánoční prázdniny jsou druhé nejdelší, nejdelší mohou být až 16 dnů (pokud je Štědrý den v úterý nebo ve středu), nejkratší však pouze 11 dnů, pokud je Štědrý den v sobotu nebo v neděli. Všechny kratší prázdniny kromě podzimních jsou neměnné, jarní prázdniny (včetně víkendů) trvají 7 dní,[9] podzimní nejdéle 6 dnů, nejméně 3 dny, velikonoční prázdniny 5 dnů. Nejkratší prázdniny, pololetní, jsou dlouhé obvykle pouze 3 dny.

Objevují se návrhy na přesunutí termínu hlavních prázdnin do jiného časového rozmezí. Podle odborníků by přesunutí hlavních prázdnin na červen a červenec přineslo víc problémů než pozitiv.[3] Důvodem k přesunu začátku na červen bývá výhodnější počasí v červnu, než srpnu, což ale meteorologické údaje nepotvrzují.[3] Podle Jiřího Zajíčka, ředitele Masarykovy střední školy chemické v Praze a předsedy Unie školských asociací ČR, by byla změna školské legislativy vzhledem nepredikovatelnosti meteorologických výkyvů kontraproduktivní, protože jsou spolu provázány termíny konání přijímacích, závěrečných, maturitních a státních zkoušek.[3]

Mimořádné prázdniny

Kromě výše zmíněných řádných prázdnin mohou být vyhlášeny i mimořádné prázdniny, zpravidla v důsledku nějaké události nebo okolnosti, která činí výuku nevhodnou. Za komunistického Československa se několikrát vyskytly tzv. uhelné prázdniny (např. 1979) – šlo o mimořádné prázdniny za mrazivých zim, kdy školy neměly dost uhlí k vytopení tříd.

V současné době jsou nejčastějším případem tzv. chřipkové prázdniny v čase chřipkové epidemie, které vyhlašuje místně příslušný hygienik (zpravidla podle okresů) v okamžiku, kdy počet nemocných mezi žáky dosáhne určité meze. Účelem je omezit šíření epidemie. V roce 1995 byly dne 13. prosince vyhlášeny hlavním hygienikem dokonce celostátní chřipkové prázdniny, na které pak navazovaly řádné prázdniny vánoční.

V roce 2020 byla v souvislosti s pandemií covidu-19 přerušena prezenční výuka a prodlužovaly se podzimní prázdniny.

Prázdniny na vysokých školách

Prázdniny na vysokých školách jsou určovány v akademickém kalendáři příslušné vysoké školy. Jejich vyhlášení je v pravomoci rektora. Zpravidla začínají po letním zkouškovém období v první polovině července a trvají do první poloviny září, kdy je zápis do dalšího ročníku. Někdy jsou prázdniny zkráceny různými praxemi. Často i během prázdnin mohou studenti konat zkoušky v opravných termínech. Doba vyučování se dělí na semestry či trimestry.

Školní prázdniny v jiných státech

Finsko

Hlavní prázdniny v roce 2018 byly od 4. června do asi poloviny srpna.[3]

Lichtenštejnsko

Hlavní prázdniny byly v roce 2018 v období od 7. července do 19. srpna.[3]

Německo

Prázdniny jsou stanoveny rozdílně v jednotlivých spolkových zemích. Začátek hlavních prázdnin je zhruba v rozmezí od 25. června do 20. července, konec od začátku srpna do poloviny září. Hlavní prázdniny trvají většinou jen přibližně pět až šest týdnů.

Polsko

Hlavní prázdniny byly v roce 2018 v období od 23. června do 31. srpna.[3]

Rakousko

Hlavní prázdniny jsou dvouměsíční. Ve Vídni, Dolních Rakousích a Burgenlandu začínají začátkem července a končí začátkem září, v ostatních spolkových zemích o týden později.

Slovensko

V roce 2018 hlavní prázdniny začínaly 2. července a končily 31. srpna.[3]

Švýcarsko

Prázdniny jsou stanoveny rozdílně v jednotlivých kantonech. Začátek hlavních prázdnin je zhruba v rozmezí od poloviny června do 20. července, konec od začátku srpna do začátku září. Hlavní prázdniny trvají od tří týdnů do dvou a půl měsíce, většinou však pět nebo šest týdnů. V kantonu Aargau byly letní prázdniny od 12. července do 12. srpna.[3]

Turecko

Hlavní prázdniny v roce 2018 byly v období od 8. června do 17. září.[3]

Podobné významy

V České republice se pojmem „prázdniny“ někdy označuje období měsíců července a srpna.[10]

V 19. století se již také vyskytují parlamentní prázdniny.[11] Ty bývají nepravidelné.

Roku 1928 je upravena doba pro soudní prázdniny na dobu od 1. července do 31. srpna.[12]

Odkazy v kultuře

Slovo prázdniny se objevuje v názvu různých knih, filmů nebo hudebních alb, viz Prázdniny (rozcestník).

Odkazy

Reference

  1. ŠTĚPÁNEK, Josef. Dějiny c.k. vyššího gymnasia v Litomyšli. [s.l.]: [s.n.], 1894. Dostupné online. S. 47. 
  2. ŠTĚPÁNEK, Josef. Dějiny c.k. vyššího gymnasia v Litomyšli. [s.l.]: [s.n.], 1894. Dostupné online. S. 56. 
  3. a b c d e f g h i j ŠÁRA, Filip. Posunout letní prázdniny na červen? Zatím nereálné, shodují se odborníci. Novinky.cz [online]. Borgis, čtvrtek 21. června 2018, 11:52. Dostupné online. 
  4. ŠAFRÁNEK, Jan. Vývoj soustavy obecného školství v království českém od roku 1769-1895. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. S. 49. 
  5. ŠAFRÁNEK, Jan. Vývoj soustavy obecného školství v království českém od roku 1769-1895. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. S. 122. 
  6. Zprávy úřadní. Škola a život. 1855, roč. 1, čís. 4. Dostupné online [cit. 2023-07-11]. 
  7. Vychovatel. 1919, roč. 34, čís. 10, s. 78. Dostupné online [cit. 2023-07-11]. 
  8. HRONEK, Josef. Výbor zákonů školských. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 
  9. Jarní, vánoční a velikonoční prázdnin. Horydoly.cz [online]. UpDown Media, 2018-11-27 [cit. 2019-01-19]. Dostupné online. 
  10. KUPEC, Petr. Pražští silničáři nastražili na řidiče prázdninové pasti. iDNES.cz [online]. MAFRA, 2010-06-28 [cit. 2011-02-10]. Dostupné online. 
  11. Novinky z Čech. Pokrok západu. 1897-1898, roč. 27, čís. 10. Dostupné online [cit. 2023-07-11]. 
  12. {{{typ}}} č. 23/1928, Zákon, kterým se mění a doplňují některá ustanovení zákonů o soudním řízení ve věcech občanských a o řízení exekučním, § § 222. [cit. 2023-07-11]. Dostupné online.

Externí odkazy


Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Letní_prázdniny
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.