Lombardská železná koruna

Lombardská železná koruna
Corona ferrea
Základní údaje
Rok vznikukolem 500
úpravy kolem r. 800
doplňky 18. století
Popis
Výška8,3 cm
Šířka14,4 x 15,8 cm
Materiálzlato, stříbro, drahokamy, sklo
Umístění
Umístěníkatedrála Monza
StátItálie Itálie
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lombardská železná koruna je jeden z nejstarších korunovačních klenotů v Evropě. Koruna vznikla pravděpodobně ve 4. století našeho letopočtu. Byla symbolem křesťanské vlády Langobardského království a středověkého Italského království.

Popis

Lombardská železná koruna (2008)
Schéma koruny v heraldice
Kresba z italské publikace o koruně z roku 1858
Ferdinand Dobrotivý s lombardskou železnou korunou a v korunovačním rouchu krále lombardsko-benátského (1838)

Koruna má jednoduchý tvar a velmi malé rozměry, je vysoká 8,3 cm a její ovál měří 14,4 x 15,8 centimetrů. Z toho se již v minulosti usuzovalo, že některé části (lamely) chybí, jindy se spekulovalo, že mohla být určena na hlavu ženy či nedospělého následníka trůnu.

Je tepaná ze zlata, zdobená zlatými rozetami, emailovými destičkami a drahokamy. Vnitřní obroučku (prstenec) tvoří dva centimetry široký pásek, o němž se podle legendy věřilo, že je ukovaný z jednoho ze železných hřebů, jimiž byl ukřižován Ježíš Kristus. Hřeby údajně nalezla císařovna Helena, matka císaře Konstantina Velikého, kolem roku 325 spolu s křížem. Písemně jsou poprvé zmíněny v traktátu papeže Gelasia I. z Cesareje († 496?). Odtud pochází označení železná koruna.

Metalografická analýza koruny byla provedena roku 1993 na univerzitě v Miláně rentgeno-fluorescenční analýzou a radiokarbonovou metodou.[1] Prokázala, že plech koruny, rozety a osazny ve kterých jsou vsazeny drahokamy i okraje jsou vyrobeny ze stejného materiálu, a to amalgámu 84-85% zlata, 5-7% stříbra a 8-10% mědi, což dokazuje jejich jednotný původ. Vnější výplně smaltovaných destiček a jejich spoje (závlačky) se skládají z 90–91 % zlata a 9–10 % stříbra, z čehož odborníci usuzují na pozdější úpravu.

Údajný železný hřeb je ve skutečnosti tvořen z ryzího 99% stříbra, zčernalého korozí, takže navzdory svému názvu koruna neobsahuje vůbec žádné železo. Z písemného pramene z roku 1159 se však vyvozovalo, že koruna mohla mít v té době nad kruhovým diadémem jeden železný oblouk (kamaru). Podobné koruny jsou pro předrománské a románské období typické. Antelloto Bracciforte údajně zhotovil tento vnitřní, stříbrný prstenec při opravě koruny v roce 1345, aby korunu zpevnil, protože v té době utrpěla ztrátou dvou bočních lamel. V současné době drží dvě smaltované destičky pohromadě pouze stříbrný prstenec. V soupisu klenotů z roku 1352 je koruna poprvé popsána v současné „malé“ formě. Mezi drahé kameny patří sedm červených orientálních granátů, sedm modrých safírů, čtyři fialové ametysty a čtyři skleněné kameny.

Smalt je tříbarevný, vytvořený přihrádkovou technikou (tzv. email cloisonné). Tři ze sedmi smaltovaných destiček se složením a vzhledem tak výrazně liší od ostatních, že se předpokládá jejich samostatné zhotovení. To potvrdil i chemický rozbor, podle kterého byly starší skleněné pasty vyrobeny za použití draselné soli (potaše) a mladší s použitím sodných solí, které se zaváděly od 18. století. Překvapivý byl objev včelího vosku, kterým byly smaltované destičky přilepeny ke zlaté fólii. Při bližším zkoumání se zjistilo, že vosk mohl pocházet z doby kolem roku 500, tedy z přelomu starověku a středověku. Jde tedy o korunu pozdně antického původu. Významné úpravy byly provedeny kolem roku 800 za císaře Karla Velikého. Interdisciplinární výzkum koruny prováděl mezinárodní kolektiv autorů několik let a publikoval jej v rozsáhlé třísvazkové publikaci z let 1995–1999.[2].

Uložení

Koruna je uchovávána v katedrále v Monze, v kapli lombardské královny Theodelindy, příležitostně bývá vystavena ve zvláštní schránce na novogotickém oltáři z roku 1895. Od středověku je také uctívána jako relikvie Kristova ukřižování.

Korunovace

Korunou byli korunováni římští králové při cestě k císařské korunovaci do Říma, dále se jí zmocnil Napoleon Bonaparte, a poslední ji použil Ferdinand I. Dobrotivý, který se dal korunovat králem lombardsko-benátským.

Odkazy

Reference

  1. text analýzy (italsky)
  2. Graciella Buccellati a Holly Snapp (editoři): The Iron Crown and Imperial Europe. Milan 1995–1999

Literatura

  • Graciella Buccellati a Holly Snapp (editoři), autoři: Annamaria Ambrosioni, Peter Burke, Carlo Paganini, Reinhard Elze, Roberto Cassanelli, Felipe Ruiz Martin, Alberto Tenenti, Alain Pillepich, Henrike Mraz, Giorgio Rumi: The Iron Crown and Imperial Europe. Milan ed. Mondadori, 1995–1999 (3 svazky),

Externí odkazy


Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Lombardská_železná_koruna

Zprávy o koruně

Další zprávy k tématu "Koruna spodek"



Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.