Manilská galeona

Trasa cesty Adrese Urdaneta
vyobrazení ze 17. století

Manilská galeona je pojmenování španělských obchodních lodí (a obecněji i obchodní trasy), které jednou či dvakrát ročně přeplouvaly Tichý oceán mezi Manilou na Filipínách a Acapulcem (a dalšími městy na pacifickém pobřeží) v Mexiku. Obě tato území byla v minulosti součástí španělské koloniální říše (Španělská Východní Indie a Nové Španělsko). Tato španělská obchodní cesta byla vytvořena v roce 1565 jako alternativa k portugalské a nizozemské nadvládě v Indickém oceánu. Naplnila se tím původní ambice Kryštofa Kolumba plout ze západu na východ a přivézt do Španělska bohatství jižní Asie a Dálného východu. Trasa byla udržována až do začátku 19. století, kdy vypukla mexická válka za nezávislost.

Objevení cesty

Manilská galeona jako obchodní trasa byla výsledkem objevu Andrése de Urdaneta, který při plavbě ve flotile Miguela Lópeze de Legazpi objevil v roce 1565 cestu zpět z Cebu do Mexika. Při pokusu o návrat z Filipín do Mexika se flotila rozdělila a část se plavila na jih. Urdaneta vydedukoval, že tichomořské větry a proudy rotují stejně jako v Atlantiku (lodě, které se chtěly dostat od Madeiry ke kontinentálnímu Portugalsku, musely vyplnout na západ od ostrova a následně se stočit na sever a využít příhodné proudy a větry k cestě do Evropy). Rozhodl se tedy, že popluje od Filipín na sever, než změní směr na východ. Zachytil tak příznivé větry, které ho odnesly zpět na západní pobřeží Ameriky. Přestože doplul severně až k 38°rovnoběžce 38° (úroveň Japonska), než se otočil na východ, jeho odhad se vyplatil: přistál poblíž mysu Mendocino v Kalifornii a poté následoval pobřeží na jih do Acapulca.

Obchod

Manilská galeona vozila z východu porcelán, hedvábí, koření a řadu dalších produktů.[1] Plavba trvala minimálně 4 měsíce. Druhým směrem byla naložena stříbrem z Nového světa. Zboží bylo následně přepraveno po mexické pevnina na pobřeží Mexického zálivu (převážně do města Veracruz), kde bylo znovu naloděno a odesláno do španělských přístavů v Seville a Cádizu.[2] Galeony byly hlavním kontaktem mezi Manilou a Mexikem, potažmo Španělskem.

Obchod se stal tak výnosným, že sevillští obchodníci požádali krále, aby omezil přeplavby na pouhé dvě lodě ročně. S tímto omezením bylo klíčové postavit velkokapacitní galeony. Největší z nich měřily až 50 m a uvezly až 2000 tun. Vraky manilských galeon se proto staly legendou mezi hledači pokladů, kterou překonávají jen lodě s poklady v Karibiku.

Reference

  1. 8.- El Galeón Manila o Galeón de Acapulco [online]. Museo oriental de Valladolid [cit. 2022-05-19]. Dostupné online. (španělsky) 
  2. The Manila Galleon Trade (1565–1815) [online]. Metropolitní muzeum umění [cit. 2022-05-19]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

Pahýl
Tento článek je příliš stručný nebo postrádá důležité informace.
Pomozte Wikipedii tím, že jej vhodně rozšíříte. Nevkládejte však bez oprávnění cizí texty.

Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Manilská_galeona
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.