Marže

Marže v ekonomii vyjadřuje výnos z prodeje, jde o podíl mezi ziskem a prodejní cenou. Zisk je zde rozdíl mezi prodejní a nákupní cenou (tj. bez započítání provozních nákladů) na pořízení ekonomického statku (zboží, služby).[1] Marže se vyjadřuje v procentech nebo absolutně (pak ji označujeme jako zisk).[2] Při výpočtu marže v procentech představuje prodejní cena základ 100 %, a proto výsledek nemůže překročit hranici 100 %. Naopak obchodní přirážka při výpočtu vychází z nákupní ceny a hranici 100 % překročit může.

Příklady

Marže je pojem používaný ve finanční analýze a v běžných obchodních podmínkách. Prodejní cena i nákupní cena vždy musí být ve výpočtu shodně bez DPH pro správný výpočet v absolutní hodnotě. Pro výpočet v relativní hodnotě (tedy v %) může být s DPH i bez DPH, vždy opět ale shodně. Do výpočtu nikdy nelze zahrnout jednu z cen s DPH a druhou bez DPH, jak se v českých obchodních podmínkách často chybně deklaruje.

Marže v procentech

U výpočtu marže je v čitateli zlomku rozdíl mezi prodejní a nákupní cenou (tj. zisk bez započítání provozních nákladů). Prodejní cena představuje základ (100 %) a je proto ve jmenovateli zlomku Marže obvykle nemůže dosáhnout hodnoty 100 a více procent.

Výpočet je podle vzorce:[2] m a r z ˇ e = p r o d e j n a ´ k u p p r o d e j 100   % {\displaystyle {\mathit {mar{\check {z}}e}}={\frac {{\mathit {prodej}}-{\mathit {n{\acute {a}}kup}}}{\mathit {prodej}}}\cdot 100~\%} nebo také m a r z ˇ e = z i s k p r o d e j 100   % {\displaystyle {\mathit {mar{\check {z}}e}}={\frac {\mathit {zisk}}{\mathit {prodej}}}\cdot 100~\%}

Pokud je "marže" uvedena v hodnotě vyšší než 100 %, jedná se v naprosté většině případů o obchodní přirážku. Obtížná dosažitelnost marže v hodnotě 100 % u je daná tím, že vždy existuje nenulová pořizovací cena (nákup), a do ní se správně musí počítat všechny vstupy a náklady související s pořízením, včetně krátko- i dlouhodobých nákladů, režií, odpisů, kurzových rozdílů apod.

Občasně popisované příklady, kdy marže dosahuje hodnoty 100 a více procent předpokládají, že vstupní náklady na pořízení (nákup) jsou záporné. Tedy že za výdaje spojené s nákupem neplatí odběratel, ale dodavatel. Takové situace ale ve skutečném ekonomickém životě nenastávají, nebo se dějí výjimečně a krátkodobě. Dlouhodobé fungování takového prodeje je pro dodavatele ekonomicky nevýhodné (namísto zisku tvoří ztrátu, protože prodává za zápornou cenu). Jakýkoliv takový dodavatelsko-odběratelský vztah v dlouhodobém horizontu vždy zanikne, nebo změní podobu ze ztrátového na vyrovnaný, nebo ziskový prodej.

Excel

Pro výpočet marže v excelu za rovnítko napíšeme jednoduchý vzorec:

  • = Prodejní cena - nákupní cena/prodejní cen * 100 (místo *100 lze změnit buňku z obecný na procenta)
  • Buňka A1 - nákupní cena
  • Buňka B1 - prodejní cena
  • Buňka C1 - marže
  • "C1" =(B1-A1)/B1*100

Pro výpočet výsledné ceny, pokud je marže X (prodejní cenu z nákladů a marže):

  • = náklady / (1 - marže v %)

Konkrétní příklady:

  • Pokud je nákupní cena zboží 50 Kč a je prodáváno za 60 Kč, je: m a r z ˇ e = 60 50 60 100   %   = ˙   16 , 7   % {\displaystyle {\mathit {mar{\check {z}}e}}={\frac {60-50}{60}}\cdot 100~\%~{\dot {=}}~16,7~\%}
  • Pokud je nákupní cena zboží 50 Kč a je prodáváno za 100 Kč, je: m a r z ˇ e = 100 50 100 100   % = 50   % {\displaystyle {\mathit {mar{\check {z}}e}}={\frac {100-50}{100}}\cdot 100~\%=50~\%}
  • Pokud je nákupní cena zboží 50 Kč a prodejní 200 Kč, je: m a r z ˇ e = 200 50 200 100   % = 75   % {\displaystyle {\mathit {mar{\check {z}}e}}={\frac {200-50}{200}}\cdot 100~\%=75~\%}

Odkazy

Reference

  1. Marže, obchodní přirážka, rabat: jak se tyto pojmy liší? [online]. 2019-03-07 [cit. 2022-06-02]. Dostupné online. 
  2. a b ŘEHULKA, Pavel. Marže, rabat, přirážka… a jak se počítají. www.pavelrehulka.cz [online]. 2019-06-01 [cit. 2022-06-02]. Dostupné online. 

Literatura

  • HLADILOVÁ, Lucie; HLADIL, Lukáš. Jak se počítá marže, obchodní přirážka a rabat. Vedeme Účto [online]. [cit. 2022-06-02]. Dostupné online. 
  • VESECKÝ, Zdeněk. Neumíte spočítat marži? Pak radši vraťte živnostenský list. Podnikatel.cz [online]. 2015-10-16 [cit. 2022-06-03]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Pahýl
Tento článek je příliš stručný nebo postrádá důležité informace.
Pomozte Wikipedii tím, že jej vhodně rozšíříte. Nevkládejte však bez oprávnění cizí texty.

Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Marže
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.