Maria Radna

Maria Radna
Poutní kostel Panny Marie
Místo
StátRumunsko Rumunsko
ObecLipova
LokalitaMaria Radna
Souřadnice
Maria Radna
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provincierumunská
DiecézeTemešvárská
VikariátArad
FarnostLipova
Statuspoutní kostel
ZasvěceníPanna Maria
Datum posvěcení1723
SvětitelAlexander Rudnay
Architektonický popis
Stavební slohBarokní architektura
Typ stavbyBasilica minor
Výstavba1723; 1745
Specifikace
Délka56,2 m
Šířka19,8 m
Výška20,6 m
Další informace
Adresa315401 Radna, Lipova (Arad) Rumunsko
Kód památkyAR-II-a-A-00616
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Maria Radna je římskokatolické poutní místo, zahrnující poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie Karmelské s klášterem při osadě Radna, ve výšce 126 metrů nad mořem, severovýchodně od obce Lipova v rumunské župě Arad, v Banátu v severozápadním Rumunsku. Má statut papežské baziliky minor, na kterou ji při své návštěvě povýšil papež Jan Pavel II.

Historie

Veduta Maria Radny kolem roku 1820
Poutní madona

Místo Radna je poprvé písemně zmíněno k roku 1440. Kapli zřídila nejmenovaná vdova roku 1520. Po bitvě u Moháče v roce 1526 ji Turci zničili. Obnovenou svatyni Panny Marie Karmelské (Santa Maria del Carmine) vedli italští františkáni, jejichž domnělé poklady vyrabovali janičáři. Roku 1668 dal kapli vyzdobit bosenský obchodník Georg Vričonosa, který přivezl tištěný obrázek Panny Marie z tiskařské dílny Remondini z italského Bassana. Osmanští Turci kapli vypálili po dobytí Lipové v roce 1695. Podle legendy mariánská ikona zůstala ohněm neporušená a ohnivé trosky kaple padaly na hlavy Turků. Turecký sultán Mustafa II., který se tažení osobně zúčastnil, dal údajně žháře popravit a postavil na dobytém místě tureckou palisádovou hradbu, po které však nezůstaly žádné stopy.

Po porážce Turků v roce 1699 bylo území natrvalo osvobozeno. Kaple byla znovu postavena a vysvěcena roku 1723. Po morových epidemiích z let 1732-1738 byl kostel vystavěn kolem roku 1750. V roce 1756 k němu byl přistavěn klášter bratří františkánů („Mănăstirea Maria Radna“). Od té doby sloužil jako poutní místo župy Arad a výchozí místo mariánské poutní cesty do štýrského Mariazell. Výzdoba a vybavení chrámu byly dokončeny péčí ostřihomského arcibiskupa a kardinála slovenského původu Alexandra Rudnaye (1760–1831) koncem 18. století. Jeho srdce je pohřbeno v kostele v postranním oltáři sv. Anny.

10. září 1869 se při ranní mši od svíce vzňal jeden oltář, při požáru uhořelo několik osob a desítky dalších byly v panice na útěku ušlapány[1].

V roce 1910 žilo v Maria Radně a v Lipové 2 858 obyvatel, z nich bylo 1 606 Rumunů, 1 002 Maďarů a 187 Němců. Až do podepsání Trianonské smlouvy v červnu roku 1920 patřila Aradská župa do okresu Maria Radna, poté byla situace opačná.

Každoroční poutní slavnost byla obnovena po pádu Ceaușescova režimu v 90. letech 20. století. Znovu zavedena byla také tradice Via Maria výchozího místa individuálních mariánských poutí do Mariazell.

Poutní ikona

Poutní obraz madony ve stříbrném rámu je umístěn na hlavním oltáři. Je zčásti malovaný a zčásti vytepaný na stříbrné desce. Polofigura korunované Panny Marie je zobrazena s Ježíškem a se škapulířem v pravé ruce, doprovázejí ji andělé a série výjevů zázraků. Dole jsou namalované duše v plamenech očistce jako paralela osmanského požáru a nápis „LA BEATISSIMA VERGINE DEL CARMINE“. Panna Marie Karmelská byla oslavována především v Římě. Tam její patronátní chrám Santa Maria del Carmine vznikl roku 1605[2], někdy po tomto datu tedy mohli Italové kult přenést do Radny. Ikona byla vícekrát vážně poškozena a její nepříliš kvalitní úpravy pocházejí většinou z 19.–20. století.

Klášter

Po generální rekonstrukci kostela i kláštera z let 2012–2015 slouží františkánský klášter také jako muzeum (vystavuje votivní obrazy) a návštěvnické centrum.

Galerie

Odkazy

Reference

  1. Referuje Troppauer Zeitung z 15.9.1869, č. 212, strana 2, dostupné online [1]
  2. Claudio Rendina, Le chiese di Roma. Roma 2007, s.205

Literatura

  • Koloman Juhasz, Adam Schicht: Das Bistum Timișoara-Temeswar. Vergangenheit und Gegenwart, Timișoara 1934, reprint ISBN 3-922046-76-2

Externí odkazy


Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Maria_Radna
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.