Mateřídouška panonská

Mateřídouška panonská
Mateřídouška panonská (Thymus pannonicus)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádhluchavkotvaré (Lamiales)
Čeleďhluchavkovité (Lamiaceae)
PodčeleďNepetoideae
Rodmateřídouška (Thymus)
Binomické jméno
Thymus pannonicus
All., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mateřídouška panonská (Thymus pannonicus) je aromatická rostlina z čeledi hluchavkovitých, jeden ze čtyř nejrozšířenějších druhů mateřídoušek na českém území. Její využití coby léčivé a medonosné rostliny je stejné jako u jiných mateřídoušek.

Popis

Na bázi dřevnatějící vytrvalá bylina nebo polokeř tvořící bochánkovité trsy, s přímými, vystoupavými nebo krátce poléhavými lodyhami, které jsou sympodiálně větvené, tedy vždy zakončené květonosným výhonem, sterilní výhony vyrůstají po stranách nebo chybějí. Stonky jsou nevýrazně čtyřhranné až téměř válcovité, více či méně hustě chlupaté, a to rovnoměrně po všech stranách. Listy jsou kopinaté nebo oválné, kratičce řapíkaté nebo téměř přisedlé, na celé lodyze v zásadě stejného tvaru a velikosti. Květy jsou oboupohlavné, uspořádaného do koncového lichoklasu složeného z lichopřeslenů; koruny světle fialové, poměrně drobné, na vřeteni květenství a kalichu bývají drobné žlázky. Kvete v květnu až červenci, opylována je hmyzem, plody jsou tvrdky.[1][2][3]

Ekologie a rozšíření

Silně světlomilná a poměrně teplomilná rostlina, preferující suché, hlubší, dobře mineralizované půdy a mírně kyselé, neutrální nebo bazické podloží; na silně kyselých půdách se nevyskytuje. Vyrůstá v suchých širokolistých i úzkolistých (stepních) trávnících, v lesostepních mozaikách trávníků a křovin, v lemech teplomilných lesů, na výslunných zvětralých svazích apod. V ČR se vyskytuje roztroušeně v termofytiku, a to jak panonském (jižní Morava), tak i českém (severozápadní Čechy, Český kras, okolí Prahy), případně též na jeho hranicích s nejteplejšími oblastmi mezofytika; v české květeně je řazena mezi vzácnější druhy kategorie C4a.[1] Celkový areál druhu zahrnuje lesostepní oblast od střední Evropy přes Balkán, Ukrajinu a Rusko až po jihozápadní Sibiř, podhůří Ťan-šanu a Sin-ťiang v Číně, roste též v jihozápadní Evropě a na Kavkaze.[2][3]

Taxonomická poznámka

Jako jiné mateřídoušky patří v čeledi hluchavkovitých do podčeledi Nepetoideae, tribu Mentheae a subtribu Menthinae. Do agregátu (souboru blízce příbuzných taxonů) mateřídoušky panonské (Thymus pannonicus agg.) patří v české květeně ještě velmi podobná a poměrně obtížně rozlišitelná mateřídouška olysalá (Thymus glabrescens), lišící se velikostně i tvarově variujícím olistěním (heterofylií) a častými sterilními výhony, někdy až monopodiálním větvením. Vyskytuje se více na jižní Moravě, v českém termofytiku vzácněji, v červeném seznamu je řazena do kategorie C3. Oba druhy jsou značně morfologicky variabilní a vytvářejí často přechodné jedince, co se týče velikosti a tvaru listů. Existuje též jejich vzájemný kříženec Thymus ×sparsipilus.[4] V některých pojetích, včetně databáze Plants of the World, je mateřídouška panonská považovaná za pouhý poddruh mateřídoušky vejčité (jako Thymus pulegioides subsp. pannonicus), zatímco mateřídouška olysalá za samostatný druh Thymus odoratissimus.[5][6]

Odkazy

Reference

  1. a b Thymus pannonicus – mateřídouška panonská | Pladias: Databáze české flóry a vegetace. pladias.cz [online]. [cit. 2020-04-13]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-07-02. 
  2. a b ZELENÝ, V. Hejný, S., Slavík, B. (ed.): Květena České Republiky [Flora of the Czech Republic]. Vol. 3. Biologia Plantarum. 1995-12, roč. 37, čís. 4, s. 532–532. Dostupné online [cit. 2020-04-13]. ISSN 0006-3134. DOI 10.1007/bf02908833. 
  3. a b THYMUS PANNONICUS All. – mateřídouška panonská / dúška panónska | BOTANY.cz [online]. [cit. 2020-04-13]. Dostupné online. 
  4. Kaplan, Zdeněk (ed.): Klíč ke květeně České republiky. Praha: Academia 2019, s. 885
  5. Thymus pannonicus All. | Plants of the World Online | Kew Science. Plants of the World Online [online]. [cit. 2020-04-13]. Dostupné online. 
  6. Thymus glabrescens Willd. | Plants of the World Online | Kew Science. Plants of the World Online [online]. [cit. 2020-04-13]. Dostupné online. 

Externí odkazy


Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Mateřídouška_panonská
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.