Myslivny (Mařenice)

Myslivny
Horská chata Luž
Lokalita
OkresČeská Lípa
KrajLiberecký kraj
StátČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Myslivny
Další údaje
multimediální obsah na Commons
Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Myslivny (německy Jägerdörfel) jsou základní sídelní jednotkou obce Mařenice v jejich severní části Horní Světlá pod horou Luž na Českolipsku v severovýchodní části Libereckého kraje.

Popis a poloha

Luž nad Myslivnami

Ves se nachází v Lužických horách v nadmořské výšce 580–680 (653,3 m), necelý kilometr jižně od vrcholu Luže a hranic s Německem v průsmyku zaveném Wache/Stráž. Vede tudy turistická stezka pro pěší do 3 km severním směrem vzdáleného sousedního německého Waltersdorfu.

Díky své poloze Je východiskem upravovaných běžeckých tratí ve vrcholových partiích Lužických hor a současně zde nalezneme i lyžařské středisko sjezdového lyžování. Sjezdovky různé obtížnosti jsou v zimní sezóně v noci osvětlené. Místo je srážkově velmi bohaté a sněhová pokrývka zde dosahuje nadprůměrné výšky. Ze severní strany Luže je umístěno městečko a lyžařské středisko Waltersdorf ležící za hraniecmi území sousedního Saska. Existují plány na propojení obou lyžařských středisek.

Běžecké stopy na obě strany hranice již propojeny jsou a dosahují několika desítek kilometrů. O úpravu na území Německa i Čech se starají provozovatelé lyžařského střediska ve Waltersdorfu. Součástí osady jsou Chata Luž s restaurací i parkovištěm (silnice sem vede z jihu, z Horní Světlé) a sousední Lužická bouda s nabídkou ubytování. Kolem Chaty pod Luží je vedena červeně značená turistická trasa k vrcholu Luže a také cyklotrasa 3061.[1]

Historie

(nový) Lausitzer Baude

Myslivny vznikly jako malá osada sestávající z hrázděných domků lesních dělníků kolem hájovny, součást již dříve samostatné obce Horní Světlá (Oberlichtenwalde).

Na začátku 20. století se charakter změnil v oblíbené letovisko s několika hostinci. Místo mezi Luží a Čihadlem (664 m n. m.) bylo výchozím bodem i cílem pěších turistů na Luž a dalších částí hor. Na jihovýchodním svahu Luže také bývala sjezdová trať „Hang 13“.

V roce 1924 zde byla členy spolku milovníků přírody založena "Lausitzer Baude", která byla úředně uzavřena po rozpuštění spolku v roce 1938.

V září téhož roku došlo na státní hranici k ozbrojenému střetu mezi příslušníky československé pohraniční stráže a sudetoněmeckým Freikorpsem operujícím z Německa. V krvavém boji zahynulo několik pohraničníků. V říjnu 2003 byl na jejich paměť vztyčen kamenný pomník s pohraničním sloupem v českých národních barvách.

Pomník příslušníkům čs. SOS u Vachy, odhalený roku 2003 na státní hranici, připomíná události roku 1938.

Dne 10. února 1945 na úpatí Luže nad Myslivnami narazil německý letoun Heinkel He 111. Čtyřčlenná posádka na místě zahynula a byla pohřbena na hřbitově v Horní Světlé.[2]

Po druhé světové válce byla z Československa mnoho německých obyvatel vysídleno přes „Wache / Stráž“ a hranice byla na desítky let uzavřena. Myslivny se staly zcela odlehlou příhraninčí osadou, již téměř neobydlenou. Původní sjezdovka zarostla křovím a stanice "Stodola" byla zbořena. Tento klid byl narušen v roce 1968, kdy do Československa vstoupily okupační tanky armád Varšavské smlouvy.

Po roce 1980 byla Lužická chata přeměněna na rekreační zařízení pro těžaře uranu v okolí Stráže pod Ralskem a dalších českých uranových oblastí.

Kolem roku 1992 byl hraniční přechod opět oficiálně otevřen poté, co minimálně od roku 1989 navštěvovalo Myslivny stále více německých jednodenních výletníků z Waltersdorfu. Po otevření hranic byl na německé straně krajanským spolkem odsunutých Němců z Českolipska vztyčen pamětní kámen.

Na české straně byl také v říjnu 2003 vztyčen pamětní kámen připomínající padlé příslušníky čs. pohraniční stráže v září 1938.

V současné době jsou v obci téměř výhradně pohostinská zařízení a pokoje pro hosty. Lužická bouda je opět veřejná bouda pod názvem Chata Luž. Dále je zde další Lužická chata a Penzion Lužická bouda. V zimních měsících jsou na Luž v provozu dva lyžařské vleky.

Externí odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Myslivny (Mařenice) na německé Wikipedii.

  1. Mapa Lužické hory č. 14. 6. vyd. Praha: Trasa, 2010. ISBN 978-80-7324-289-3. 
  2. Arno Glaser, Pavel Šmek. Hroby A. v. Breuer, G. Kurek, E. Brischalle, J. Konupczik [online]. Spolek pro vojenská pietní místa [cit. 2022-04-19]. Dostupné online. 

Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Myslivny_(Mařenice)
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.