Národní řád Mali

Národní řád Mali
Ordre National du Mali

Insignie řádu ve třídě rytíře, přední strana
Uděluje

Mali
Typ záslužný řád
Založeno 31. května 1963
Stát Mali Mali
Způsobilost občané Mali i cizí státní příslušníci; civilisté i příslušníci ozbrojených sil
Uděluje se za zásluhy o stát
Status udílen
Hlava řádu prezident Mali
Třídy velkokříž
velkodůstojník
komtur
důstojník
rytíř
Ostatní vyznamenání
Vyšší Zlatá medaile nezávislosti

Insignie řádu ve třídě rytíře, zadní strana

Národní řád Mali (francouzsky: Ordre National du Mali) je druhé nejvyšší státní vyznamenání republiky Mali. Založen byl v roce 1963 na oslavu vzniku nezávislosti státu. Udílen je za civilní i vojenské zásluhy státu a může být udělen i cizím státním příslušníkům. Velmistrem řádu je úřadující prezident Mali, který má jako jediný během výkonu své funkce právo nosit řádový řetěz.

Historie

Řád byl založen zákonem č. 63-31 AN RM dne 31. května 1963 na oslavu nezávislosti státu, kterou Mali získalo v roce 1960.[1][2] Do té doby bylo Mali francouzskou kolonií.

Pravidla udílení

Řád je zpravidla udílen v rytířské třídě s možností pozdějšího povýšení. Pokud osoba navržená na ocenění tímto řádem již byla v minulosti oceněna Zlatou medailí za nezávislost, obdrží rovnou řád v hodnosti důstojníka.

Vyznamenání je možné udělit po 10 letech vojenské či veřejné služby. Vyšší třída může být udělena po 5 pěti letech od udělení nižší třídy. Hlavám cizích států a výjimečně i dalším významným osobnostem afrického původu může být řád udělen rovnou ve vyšší třídě. Ve výjimečných případech může být řád udělen i posmrtně.

Hlavou řádu je prezident Mali, který ihned po nástupu do své funkce získává řád v hodnosti velkokříže, který mu zůstává i po skončení funkčního období. V době výkonu své funkce má prezident právo nosit velkokříž s řádovým řetězem.

Insignie

Vzhled řádového odznaku je založen na vzoru francouzského Řádu čestné legie. Skládá se z větší pěticípé zlatě smaltované hvězdy a z menší pěticípé červeně glazované hvězdy. Cípy obou hvězd jsou zlatě lemované a u větší hvězdy zakončené zlatými kuličkami. Uprostřed je kulatý červeně smaltovaný medailon. V medailonu jsou zlatě vepsána písmena RM (zkratka Republika Mali). Medailon je obklopen zlatým kruhem s nápisem ORDE NATIONAL (národní řád). V dolní polovině kruhu jsou vyobrazeny dvě zkřížené vavřínové větvičky. Na zadní straně medailonu je vyobrazen státní znak a nápis UN PEUPLE, UN BUT, UN FOI (jeden národ, jeden cíl, jedna víra). Odznak tří nejvyšších tříd je na stuze zavěšen na dvou zelených vavřínových větvích, mezi nimiž je vyryta zlatá lví hlava.[1][3]

Řádový odznak v rytířské třídě je stříbrný, ve vyšších třídách je zlatý. Velikost odznaku je v případě rytířské a důstojnické třídy 42 mm, u vyšších tříd pak 60 mm.

Řádová hvězda je stříbrná. Na ní je položen řádový odznak. Hvězda patří k řádovým insigniím v hodnostech velkokříže a velkodůstojníka. Průměr hvězdy je 90 mm.[3]

Stuha je žlutá s jedním okrajem lemovaným červeně a s druhým lemovaným zeleně. Tyto barvy odpovídají barvám státní vlajky. Stuha důstojníka je zdobena rozetou. Šířka stuhy ve třídě velkokříže je 101 mm, u ostatních tříd to je 37 mm.[3]

Třídy

Řád je udílen v pěti řádných třídách:[1][3]

  • velkokříž (grand-croix) – Řádový odznak se nosí na široké stuze spadající z ramene. Řádová hvězda se nosí nalevo na hrudi. Tato třída je udílena pouze hlavám států.
  • velkodůstojník (grand officier) – Řádový odznak se nosí na stuze na levé straně hrudi. Řádová hvězda se nosí na hrudi vpravo. Počet žijících osob vyznamenaných řádem v hodnosti velkodůstojníka by neměl překročit 20% z počtu osob vyznamenaných nižší třídou řádu.
  • komtur (commandeur) – Řádový odznak se nosí na stuze kolem krku. Této třídě řádová hvězda již nenáleží. Počet žijících osob vyznamenaných řádem v hodnosti komtura by neměl překročit 20% z počtu osob vyznamenaných nižší třídou řádu.
  • důstojník (officier) – Řádový odznak se nosí zavěšený na stuze s rozetou nalevo na hrudi. Počet žijících osob vyznamenaných řádem v hodnosti důstojníka by neměl překročit 20% z počtu osob vyznamenaných nižší třídou řádu.
  • rytíř (chevalier) – Řádový odznak se nosí zavěšený na stuze bez rozety nalevo na hrudi. Počet žijících osob vyznamenaných řádem v hodnosti rytíře není omezen.

Odkazy

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků National Order of Mali na anglické Wikipedii a Национальный орден Мали na ruské Wikipedii.

  1. a b c WERLICH, Robert. Orders and decorations of all nations : ancient and modern, civil and military. Washington D.C.: Quaker Press, 1974. OCLC 55357779 S. 304. 
  2. ODM of Mali: National Order. www.medals.org.uk [online]. [cit. 2021-02-20]. Dostupné online. 
  3. a b c d SAINTY, GUY STAIR HEYDEL-MANKOO, RAFAL. World orders of knighthood and merit. Buckingham: Burke's Peerage, 2006. ISBN 9780971196674, ISBN 0971196672. OCLC 488107677 S. 1361–1362. 

Externí odkazy


Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Národní_řád_Mali
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.