Nemanjićové

Znak Nemanjićů

Nemanjićové (srbsky Немањићи/Nemanjići) byl srbský středověký panovnický rod vládnoucí v letech 11661371. Jeho zakladatelem byl Štěpán Nemanja a posledním vládcem Štěpán Uroš V. Z této dynastie pocházelo celkem jedenáct srbských vladařů, mimo jiné také Štěpán Dušan, který rozšířil území srbského státu na úkor byzantské říše až téměř k Peloponésu, či Rastko Nemanjić, známý spíše pod názvem Svatý Sáva, srbský patron a zakladatel srbské pravoslavné církve. Za vlády Nemanjićů získalo středověké Srbsko největší moc a vliv. Srbští vladaři této dynastie získali nejprve královský titul (1217)[1], předposlední Nemanjić, Štěpán Dušan, byl dokonce carem.

Původ a příbuzenstvo

Zakladatel dynastie Štěpán Nemanja pocházel z vedlejší větve předchozí srbské dynastie Vukanovićů, která sama byla vedlejší větví rodu Vojislavljevićů.

Syny Štěpána Nemanji se rod rozdělil do dvou větví starší Vukan se stal pra-pradědem princezny Milici, která se vdala za Lazara Hrebeljanoviće. Ten se po vymření Nemanjićů stal nejprve knížetem a později carem srbským. Spolu měli mimo dalších potomků syna Štěpána (stal se otcovým nástupcem) a dcery Jelenu, Maru a Draganu. Jelena se stala ženou Đurađa II. Balšiće a měli spolu jediného syna Balšu III. Dragana se stala ženou bulharského cara Ivana Šišmana, ale pár zůstal bez potomků. Princezna Mara se stala ženou Vuka Brankoviće, který ovládal území Sandžaku, Metochie, Kosova a severní Makedonie. Spolu měli syna Durada přes kterého pokračovala srbská královská linie a stal se nárokovatelem srbského trůnu.

Mladší syn Štěpána Nemanji se stal srbským králem Štěpánem I. Jeho potomci poté vládli v Srbsku jako králové a od roku 1346 jako carové až do roku 1371, kdy rod Nemanjićů vymřel. Štěpán Dragutin vnuk Štěpána I. měl dceru Jelisavetu (Alžbětu), která byla ženou bosenského bána Štěpána I. Kotromaniće. Jejich starší syn Vladislav se stal otcem bosenského krále Tvrtka, zatímco mladší Štěpán II. byl otcem Kateřiny, jejíž potomci žijí ve většině evropských královských rodů dodnes a jsou tak potomky srbské dynastie Nemanjićů a bosenských Kotromanićů.

Rodokmen

Panovníci z rodu Nemanjićů, freska z kláštera Visoki Dečani.

Seznam vládců

Reference

  1. Geografický místopisný slovník světa, Academia, heslo Srbsko, str. 754

Externí odkazy


Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Nemanjićové
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.