Neoimpresionismus

Neoimpresionismus je termín zavedený francouzským kritikem umění Félixem Fénéonem v roce 1886, k charakteristice uměleckého hnutí založeného malířem Georgesem Seuratem. Nejznámější Seuratův obraz Nedělní odpoledne na ostrově Grande Jatte, jenž byl poprvé vystaven v pařížském Salonu nezávislých, datuje počátek hnutí.[1] V 80. a 90. letech devatenáctého století reagovala řada francouzských malířů na rozmach modernismu, spojeného s vědeckými objevy včetně optiky, hledáním nových technik. Ovlivněni vědecky podloženým výkladem tahů štětce a teorií barev, rozpracovanou Chevreulem a Roodem,[2] definovali malíři vlastní soudobé umění.[3] V tvorbě se stoupenci neoimpresionismu snažili zobrazovat scenérie moderní urbanizace, stejně jako krajiny a mořská pobřeží.[3] K hnutí neoimpresionistů jsou vztahovány pointilismus a divizionismus, jakožto dominantní techniky v rané fázi hnutí.

Část kritiků charakterizovala neoimpresionismus za první skutečné avantgardní hnutí v malířství.[4] Rychlý zrod hnutí souvisel se silnou vazbou na anarchismus, který určoval tempo pro následná umělecká vyjádření.[4] Hnutí a umělecká technika byly pokusem o „harmonizaci“ pohledu moderní vědy, anarchistické teorie a diskuse o hodnotách akademismu na sklonku devatenáctého století. Zástupci hnutí „přislíbili využití zrakové zkušenosti a psychobiologické teorie v hledání velké syntézy mezi ideálem a skutečností, dočasností a podstatou, vědou a temperamentem.“[1]

Představitelé hnutí

Časová osa životů

Neoimpresionisté

Příklady obrazů

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Neo-Impressionism na anglické Wikipedii.

  1. a b HUTTON, John G. Neo-Impressionism and the Search for Solid Ground: Art, Science, and Anarchism in Fin-de-siecle France. Baton Rouge, Louisiana: Louisiana State University Press, 2004. ISBN 0-8071-1823-0. Je zde použita šablona {{Cite book}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
  2. KLEINER, Fred S.; MAMIYA, Christin J. Gardner’s Art through the Ages. 11th. vyd. [s.l.]: Thomson Learning, Inc., 2001. ISBN 0-15-507086-X. Je zde použita šablona {{Cite book}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
  3. a b LEE, Ellen W.; SMITH, Tracy E. The Aura of Neo-Impressionism: The W. J. Holliday Collection. Redakce Edelstein Debra. Indianapolis, Indiana: Indianapolis Museum of Art] [dist. by] Indiana University Press, 1983. ISBN 0-936260-04-1. Je zde použita šablona {{Cite book}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
  4. a b WARD, Martha. Pissarro, Neo-Impressionism, and the Spaces of the Avant-Garde. [s.l.]: The University of Chicago Press, 1996. ISBN 0-226-87324-2. S. 1. Je zde použita šablona {{Cite book}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.

Externí odkazy

Pahýl
Tento článek je příliš stručný nebo postrádá důležité informace.
Pomozte Wikipedii tím, že jej vhodně rozšíříte. Nevkládejte však bez oprávnění cizí texty.

Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Neoimpresionismus
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.