Noarootsi

Noarootsi
Noarootsi
StátEstonsko Estonsko
Topografie
Zeměpisné souřadnice
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Noarootsi (švédsky Nuckö) též Noarootsi poolsaar (Noarootský poloostrov) je někdejší ostrov a od 19. století poloostrov na západním pobřeží pevninské části Estonska, územně patřící do kraje Läänemaa, do roku 2017 do obce Noarootsi, po správní reformě v roce 2017 patří do obce Lääne-Nigula, která vznikla sloučením obcí Kullamaa, Martna, Noarootsi, Nõva a staré Lääne-Nigula s vesnicí Nissin Rehemäe.[1]

Popis

Před druhou světovou válkou převážnou část obyvatelstva tvořili estonští Švédi. Do počátku 18. století byl Noarootsi ostrovem. Na poloostrově je několik brakických jezer, mezi největší patří Sutlepa meri s plochou 202 ha, Vööla meri (74 ha), Karjatsi meri (38 ha), Tuksi järv (20 ha) a Kudani järv (13 ha). Dříve bylo možné proplout kanálem z Harského zálivu (Hara laht) přes jezera Vööla meri, Karjatse meri a Sutlepa meri do Haapsalského zálivu (Haapsalu laht). Mezi nejdelší vodní toky patří řeka Nõva s délkou 22 km, řeka Rickul s 12 km, kanál Leidissoo s 6 km. Ostrov je plochý.[2]

Na území Noarootsi se nacházejí čtyři státní rezervace (včetně ostrova Osmussaar).[3]

Na poloostrově se nachází obce např. Pürksi, Vööla, Einbi, Kudani, Noarootsi, Saare, Paslepa, Hosby, Tahu a Österby atd.

Historie

Poloostrov Noarootsi vznikl spojením několika ostrovů. Moderní výzkumy potvrzují dřívější osídlení, které bylo v 13. století posíleno migrací ze švédského Finska, zejména z Uusimaa (Nyland). Tito přistěhovalci získali mnoho privilegií (tzv. Švédské právo), které se týkaly především osobní svobody, svobody pohybu a nižších daní, protože jejich kolonizaci schválil biskup západního Estonska a ostrova (Saare-Lääne). Švédská osada dosáhla svého největšího rozsahu na začátku 16. století.

na konci 16. století v období Livonské války bylo území pustošeno ruskými vojsky. V roce 1580e oblast dostala pod švédskou nadvládu, které trvalo do roku 1710. Během této vlády byla založena první škola. V Noarootsi byl kostel a v obcích Sotlepa, Rooslepa a Osmussaar byly kaple.

Po roce 1710 se Estonsko dostalo pod ruskou nadvládu. V 18. století bylo založeno několik panství, práva švédských obyvatel byla omezena. V době Severní války v letech 1710–1711 vypukla na ostrově epidemie a dvě třetiny obyvatel zemřelo, v důsledku této epidemie zaniklo několik vesnic. V roce 1856 bylo založeno školství a samospráva.

V 19. století v Noarootsi začal nový intelektuální život.V Paslepa byl založen seminář, který existoval 14 let. Do roku 1890 bylo založeno mnoho švédských škol. V období estonské vlády se území rozvíjelo, vznikalo lodní stavitelství a lodní přeprava, která zajišťovala vývoz ryb, brambor a jablek do Švédska a Finska. V roce 1934 zde žilo 4388 obyvatel z toho bylo 2697 švédsky mluvících obyvatel tj. 64 %.[4]

V roce 1939 založil v Estonsku vojenské základny a v roce 1940 převzal celkovou moc nad Estonskem. Většina Švédů v letech 1943–1944 emigrovala do Švédska, mnoho vesnic zaniklo nebo bylo zničeno. Po druhé světové válce na poloostrově vznikaly vojenské základny. Po roce 1945 v oblasti Noarootsi byly utvořeny vesnické sověty (külanõukogu) Pürksi, Sutlepa a Riguldi, které zahrnovaly 35 vesnic.[5]

Po roce 1980 se mohli mnozí původní obyvatelé vrátit. Oblast je dvojjazyčná, ale švédština není úředním jazykem.[2]

Galerie

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nuckö na švédské Wikipedii.

  1. Ühinenud ja kõikide omavalitsuste ülevaade (sh KOV kontaktandmed ja omavalitsusjuhid) (Excel) (Viron kuntien perustietoja valtiovarainministeriön verkkosivuilla) haldusreform.fin.ee. maaliskuu 2018. (estonsky)
  2. a b Allmänna uppgifter. web.archive.org [online]. 2008-10-15 [cit. 2019-11-28]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2008-10-15. 
  3. Naturreservat. web.archive.org [online]. 2008-10-15 [cit. 2019-11-28]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2008-10-15. 
  4. Landmark Property - Noarootsi Commune. landmarkproperty.ee [online]. [cit. 2019-11-28]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2019-11-28. 
  5. Nuckös historia. web.archive.org [online]. 2008-10-15 [cit. 2019-11-28]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2008-10-15. 

Související články

Externí odkazy

Pahýl
Tento článek je příliš stručný nebo postrádá důležité informace.
Pomozte Wikipedii tím, že jej vhodně rozšíříte. Nevkládejte však bez oprávnění cizí texty.

Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Noarootsi
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.