Ortogonalita

Původem řecké slovo ortogonální znamená pravoúhlý (z řec. «ορθος» pravý a «γονια» úhel).

Přeneseně, v technice, pak nezávislý, případně neovlivňující.

Elementární geometrie

Původně byl termín užíván pouze v kontextu elementární geometrie pro označení přímek protínajících se v pravém úhlu (jinak řečeno pokud všechny čtyři úhly, které protínající se přímky vymezují, jsou stejné). Pravému úhlu odpovídá velikost 90° nebo π/2 radiánu. Viz též pravoúhlý trojúhelník. V geometrii je ortogonalita označována jako kolmost.

Zobecněné významy

S rozvojem lineární algebry došlo k zobecnění pojmu ortogonality na obecné vektorové prostory se skalárním součinem (tzv. unitární prostory). Vektory jsou nazývány ortogonálními, je-li jejich skalární součin nulový. Význačnou úlohu hrají ortogonální báze, zvláště u nekonečnědimenzionálních prostorů, kde je pojem úplnosti báze netriviální a ortogonalita usnadňuje jeho definici. Důležitým příkladem jsou systémy ortogonálních funkcí umožňující vyjádřit libovolnou funkci z daného prostoru funkcí jako součet nekonečné řady vektorů báze.

Pokud mají navíc vektory jednotkovou normu (velikost), pak jde o ortonormalitu (ortonormální vektor, ortonormální báze).

V kvantové teorii, kde jsou stavům systému přiřazeny vektory z Hilbertova prostoru, odpovídají ortogonální vektory takovým stavům, kde pravděpodobnost nalezení jednoho ve druhém je nulová. Obvykle pak stavy odpovídající klasickým stavům (tj. stavy jednoznačně určené hodnotami měřitelných veličin) tvoří ortogonální bázi Hilbertova prostoru.

Ortogonální funkce

Systém funkcí f n {\displaystyle f_{n}} je v intervalu a , b {\displaystyle \langle a,b\rangle } ortogonální s váhou w ( x ) {\displaystyle w(x)} , kde w ( x ) 0 {\displaystyle w(x)\geq 0} , pokud pro každou dvojici f i ( x ) , f k ( x ) {\displaystyle f_{i}(x),f_{k}(x)} platí

a b w ( x ) f i ( x ) f k ( x ) d x = 0  pro  i k {\displaystyle \int _{a}^{b}w(x)f_{i}(x)f_{k}(x)\mathrm {d} x=0\;{\mbox{ pro }}i\neq k} .

Funkci f nazýváme normovanou s váhou w ( x ) {\displaystyle w(x)} , jestliže platí

a b w ( x ) f 2 ( x ) d x = 1 {\displaystyle \int _{a}^{b}w(x)f^{2}(x)\mathrm {d} x=1}

Systém funkcí f n {\displaystyle f_{n}} ortogonální s váhou w ( x ) {\displaystyle w(x)} , kde každá funkce f n {\displaystyle f_{n}} je normovaná s váhou w ( x ) {\displaystyle w(x)} , nazýváme ortonormální (ortonormovaný) s váhou w ( x ) {\displaystyle w(x)} .

Systém ortogonálních funkcí v L 2 {\displaystyle L_{2}}

Systémy ortogonálních funkcí v prostoru L 2 {\displaystyle L_{2}} našly praktické uplatnění především v kvantové mechanice.

Funkce f , g L 2 ( a , b ) {\displaystyle f,g\in L_{2}(a,b)} označujeme jako ortogonální v prostoru L 2 ( a , b ) {\displaystyle L_{2}(a,b)} (na intervalu a , b {\displaystyle \langle a,b\rangle } ), pokud platí

( f , g ) = 0 {\displaystyle (f,g)=0} ,

přičemž skalární součin v předchozím vztahu vyjadřujeme jako

a b f ( x ) g ( x ) ¯ d x = 0 {\displaystyle \int _{a}^{b}f(x){\overline {g(x)}}\mathrm {d} x=0}

Funkci f nazýváme normovanou v prostoru L 2 ( a , b ) {\displaystyle L_{2}(a,b)} , je-li její norma rovna jedné, tzn.

f = 1 {\displaystyle \|f\|=1}

Máme-li konečný nebo spočetný systém funkcí f n L 2 ( a , b ) {\displaystyle f_{n}\in L_{2}(a,b)} , pak říkáme, že tento systém je ortogonální v L 2 ( a , b ) {\displaystyle L_{2}(a,b)} , pokud pro každou dvojici funkcí f i , f k {\displaystyle f_{i},f_{k}} platí

( f i , f k ) = 0  pro  i k {\displaystyle (f_{i},f_{k})=0\;{\mbox{ pro }}i\neq k} .

Je-li navíc každá funkce f n {\displaystyle f_{n}} normovaná, pak říkáme, že systém funkcí je ortonormovaný (ortonormální). V takovém případě platí

( f i , f k ) = δ i k {\displaystyle (f_{i},f_{k})=\delta _{ik}} ,

kde δ i k {\displaystyle \delta _{ik}} je Kroneckerovo delta.

Máme-li ortogonální systém funkcí a pro všechny funkce f n {\displaystyle f_{n}} platí, f n 0 {\displaystyle \|f_{n}\|\neq 0} , pak lze vytvořit ortonormální systém zavedením g n ( x ) = f n ( x ) f n {\displaystyle g_{n}(x)={\frac {f_{n}(x)}{\|f_{n}\|}}} .

Mikroprocesorová technika

Ortogonální instrukční sada je taková sada strojových instrukcí procesoru, ve které nejsou přítomny duplicitní strojové instrukce, tj. pro každou operaci existuje jen jediná strojová instrukce[1] a zároveň je sada strojových instrukcí navržena tak, aby strojové instrukce mohly použít jakýkoliv registr v jakémkoliv adresním režimu. Terminologie vychází z představy, že instrukce je vektor, jehož dalšími složkami jsou operandy a adresní režim.

Telekomunikace

Ortogonalitu má v názvu technologie se zkratkou OFDM (Orthogonal Frequency Division Multiplexingortogonální multiplex s frekvenčním dělením), využívající širokopásmovou modulaci po vícero frekvenčních kanálech, komunikace na žádném z nichž neomezuje ty ostatní.

Reference

  1. Null, Linda & Lobur, Julia. The essentials of computer organization and architecture. 2nd. vyd. [s.l.]: Jones & Bartlett Learning, 2006. Dostupné online. ISBN 978-0-7637-3769-6. S. 257. Je zde použita šablona {{Cite book}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.

Související články

Pahýl
Tento článek je příliš stručný nebo postrádá důležité informace.
Pomozte Wikipedii tím, že jej vhodně rozšíříte. Nevkládejte však bez oprávnění cizí texty.

Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Ortogonální
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.