Oscar de la Renta

Oscar de la Renta
Oscar de la Renta v Madridu, 2008
Narození22. července 1932
Santo Domingo, Dominikánská republika
Úmrtí20. října 2014 (ve věku 82 let)
Kent, Connecticut, USA
Příčina úmrtírakovina
NárodnostDominikánská republika
Alma materKrálovská akademie múzických umění San Fernando
Povolánímódní návrhář
multimediální obsah na Commons
citáty na Wikicitátech
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Oscar de la Renta, rodným jménem Óscar Arístides de la Renta Fiallo (22. července 1932, Santo Domingo, Dominikánská republika20. října 2014, Kent, Connecticut, USA), byl americký módní návrhář, původem z Dominikánské republiky.[1]

Život

Mládí a začátky

Narodil se v Dominikánské republice dominikánské matce a portorikánskému otci. Když mu bylo 18 let, odjel do Madridu, kde studoval malířství na Real Academia de Bellas Artes de San Fernando, ale brzy se jeho zájem přeorientoval na oblast módy. Začal navrhovat modely pro velké španělské módní salóny a tak začala jeho spolupráce s Cristóbalem Balenciagou, předním španělským představitelem Haute couture. Potom se stal asistentem návrháře Antonia Castilla z módního domu Lanvin v Paříži.

Kariéra

Americká herečka Felicity Huffmanová v šatech od Oscara de la Renty

V roce 1963 se rozhodoval mezi dvěma nabídkami, které přišly z USA – navrhovat modely šatů pro značku Elizabeth Arden nebo boty a doplňky pro americkou pobočku Christian Dior v New Yorku. Na radu redaktorky časopisu Vogue se rozhodl pro spolupráci s Elizabeth Arden, kde mohl svobodně uplatnit svůj tvůrčí talent a o dva roky později, v roce 1965, vytvořit svoji vlastní značku. V roce 1971 získal americké státní občanství. V roce 1985 a 1987 byl pověřen vytvořením kolekce oděvů pro americkou pobočku Christiana Diora.

Zařadil se, vedle Billa Blasse a Calvina Kleina, mezi tři nejuznávanější americké módní návrháře. V roce 1992 představil svoji kolekci na Fashion Week v Paříži. Od roku 1993 do roku 2002 tvořil kolekce pro francouzský módní dům Balmain[2] a stal se prvním Dominikáncem, který navrhoval francouzskou módu. Byl znám jako "módní návrhář, který miluje ženy", rozuměl jejich potřebám a tvořil především pro ně.[3]

V letech 1973–1976 a 1987–1989 byl předsedou rady módních návrhářů Ameriky (CFDA).

Oscar de la Renta se zapsal do dějin módy jako jeden z největších návrhářů na světě, a to zejména pro návrhy oblečení pro mnohé první dámy USA (Jacqueline Kennedyová, Nancy Reaganová, Laura Bushová, Hillary Clintonová), Evropy (princezna Diana aj.) a další významné představitelky kulturního a společenského života.

Naposledy navrhl svatební šaty pro Amal Alamuddin, manželku amerického herce George Clooneyho. Zemřel 20. října 2014 v USA, v Kentu ve státě Connecticut, ve věku 82 let.[4]

Soukromý život

V roce 1967 se oženil s editorkou časopisu Vogue Françoise Langladeovou, která v roce 1983 zemřela. Po šesti letech se znovu oženil s Annette Mannheimerovou. V roce 1984 adoptoval dvouletého chlapce Moisése, který pocházel, stejně jako on, z Dominikánské republiky. Chlapec obdržel v roce 1992 americké státní občanství jako Moisés de la Renta.

Ocenění

  • 1967 a 1968 – Coty American Fashion Critics' Awards (obdoba Oscarů v módním odvětví)
  • 1973 – uveden do Síně slávy
  • 1990 – cena CFDA (Council of Fashion Designers of America)
  • 2000 a 2007 – cena Návrhář roku (Designer of the Year Award)
  • 2013 – čestný doktorát na Hamilton College, New York

Španělský král Juan Carlos I. mu udělil Zlatou medaili za umění a řád Orden del Mérito Civil. Ve Francii mu byl udělen Řád čestné legie s hodností komandér. V rodné zemi obdržel řád Juana Pabla Duarteho (Orden al Mérito de Duarte, Sánchez y Mella) a řád Kryštofa Kolumba.

Členství ve společenských organizacích

Oscar de la Renta měl dvojí občanství, dominikánské a americké. V Dominikánské republice působil jako diplomat. Byl členem výboru Metropolitní opery, Carnegie Hall v New Yorku a americké televizní stanice Channel Thirteen/WNET. Byly též členem charitativních organizací, např. New Yorkers for Children nebo America's Society a v New Yorku rovněž předsedal Španělskému institutu královny Sofie (Queen Sofía Spanish Institute).[5]

Reference

  1. Ke královně ve svetru nemůžete, kázal návrhář Oscar de la Renta. iDNES.cz [online]. 2020-10-22 [cit. 2020-10-23]. Dostupné online. 
  2. MENKES, Suzy. De la Renta in Paris?Designer Wavers on Balmain Offer. nytimes.com [online]. 2009-10 [cit. 2014-11-24]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. SCHWAAB, Catherine. Il habillait les stars. Oscar de la Renta, le couturier qui aimait les femmes. ParisMatch.com [online]. 2014-10-31 [cit. 2014-11-24]. Dostupné online. 
  4. LOUAGUEF, Sarah. Anna Wintour lui dédie une tribune. Les derniers jours de la vie d'Oscar de la Renta. ParisMatch.com [online]. 2014-10-22 [cit. 2014-11-24]. Dostupné online. (francouzsky) 
  5. Ředitelé Queen Sofía Spanish Institute. spanishinstitute.org [online]. [cit. 2014-11-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-10-14. 

Externí odkazy


Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Oscar_de_la_Renta
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.