Představa o využití pouhých 10 % mozku

Představa o využití pouhých 10 % mozku je nepodložená domněnka, že většina lidí používá pouze 10 % (či podobně malou část) kapacity mozku. Původ této představy není zcela jasný.[1]

Je sice pravda, že některé faktory inteligence lze zlepšit tréninkem,[2] neexistují však vědecké podklady pro tvrzení, že většinu mozku lidé nevyužívají.

Přestože fungování mozku není dokonale zmapováno, zobrazovací metody ukazují, že během běžné denní aktivity člověk využívá všechny části svého mozku.[1]

Původ

Původ této představy je někdy připisován Williamu Jamesovi, který v díle The Energies of Men napsal: „Využíváme pouze malou část našich mentálních a fyzikálních zdrojů.“[1]

V roce 1936 americký spisovatel Lowell Thomas napsal v úvodu ke knize Dalea Carnegieho Jak získávat přátele a působit na lidi: „Professor William James of Harvard used to say that the average man develops only ten per cent of his latent mental ability.“[3]

Protiargumenty

Neurovědec Barry Bayerstein předkládá sedm argumentů proti představě o využití 10 % mozku:[4]

  • Studie poškození mozku: Kdybychom nepoužívali 90 % mozku, pak by poškození těchto oblastí nemělo ovlivnit výkon. Ale ve skutečnosti neexistuje téměř žádná oblast mozku, která může být poškozena bez jakékoliv ztráty schopností. Poškození i malých oblastí může mít vážné následky.
  • Evoluce: Mozek je výrazně náročnější na spotřebu kyslíku a živin než zbytek těla. Kdyby 90 % mozku bylo zbytečných, pak by to poskytovalo výhodu lidem s menšími, efektivnějšími mozky. Proces přírodního výběru by energeticky neefektivní mozky eliminoval.
  • Monitorování mozku: Technologie jako pozitronová emisní tomografie (PET) a funkční magnetická rezonance (fMRI) umožňují monitorovat aktivitu žijícího mozku. Odhalují, že i v průběhu spánku všechny části mozku vykazují určitou mírnou aktivitu. Jenom v případě vážného poškození má mozek „tiché“ oblasti.
  • Lokalizace funkce: Spíše než aby se mozek choval jako celek, má rozdílné části pro rozdílné úlohy zpracování informací. Desítky let výzkumu neobjevily žádné oblasti, které by neměly specifickou funkci.
  • Mikrostrukturální analýza: V metodě pro záznam elektrofyziologické aktivity jediné buňky (single-unit recording) výzkumníci zavedou do mozku malé elektrody. Kdyby bylo 90 % jeho buněk neaktivních, tato metoda by nějaké již dávno odhalila.
  • Metabolické studie: Další vědecká technika zahrnuje zjišťování vstřebání radioaktivní molekuly do mozku. Jestliže by bylo 90 % mozku neaktivní, tak by se tyto neaktivní buňky ukázaly na radiografu mozku jako prázdné oblasti, nicméně žádné prázdné oblasti přístroj nezaznamenal.
  • Nemoci mozku: Nepoužívané mozkové buňky mají tendenci degenerovat. Kdyby bylo 90 % mozku neaktivní, pitva dospělého mozku by odhalila velkou degeneraci.

Vysvětlení

Tento mýtus vznikl zřejmě záměnou pojmů či nedostatečného vysvětlení, protože v dřívějších dobách nebyly znalosti a povědomí o fungování našeho těla dostatečně známy. Jak bylo již řečeno výše, člověk využívá plnou kapacitu mozku v pojmu fyzického fungování, nikoliv plný potenciál mentálních možností. Je-li mozek hardware, pak neúplně využíváme software. Lze si jen velmi těžko představit, jak by vypadala lidská společnost plně využívající a kontrolující svojí mentální stránku nebo vědomí samo, chcete-li. Tuto společnost by bylo zřejmě možno označit za dokonalou v každém ohledu.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ten percent of the brain myth na anglické Wikipedii.

  1. a b c BOYD, Robynne. Do People Only Use 10 Percent Of Their Brains? [online]. Scientific American, 7 February 2008 [cit. 2017-04-13]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. University of Oxford (2009, October 16). Juggling Enhances Connections In The Brain. ScienceDaily. Retrieved May 30, 2012, from http://www.sciencedaily.com/releases/2009/10/091016114055.htm "We've shown that it is possible for the brain to condition its own wiring system to operate more efficiently." (anglicky)
  3. A Shortcut to Distinction [online]. [cit. 2011-05-24]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. BEYERSTEIN, Barry L. Mind Myths: Exploring Popular Assumptions About the Mind and Brain. [s.l.]: Wiley, 1999. Dostupné online. ISBN 0-471-98303-9. Kapitola Whence Cometh the Myth that We Only Use 10% of our Brains?, s. 3–24. (anglicky) 

Související články

Externí odkazy


Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Představa_o_využití_pouhých_10_%_mozku
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.