Panevropský piknik

Pomník u hraničního přechodu

Panevropský piknik byla povolená pokojná demonstrace na rakousko-maďarských hranicích poblíž Šoproně 19. srpna 1989, spočívající v tříhodinovém otevření hranic mezi Maďarskem a Rakouskem. Několik stovek občanů NDR ji využilo k útěku na Západ, a tomu se dostalo široké publicity. Panevropský piknik tak byl jednou z předzvěstí pádu železné opony a komunismu v Evropě.

Průběh

Citát na Evropském památníku v bývalém vápencovém lomu ve Fertőrákosu v Maďarsku, připomínka Panevropského pikniku a časů existence železné opony

Událost byla plánována jako pokojná demonstrace, obě strany slíbily otevřít bránu na hranicích mezi obcemi Sankt Margarethen im Burgenland (poblíž města Eisenstadt) na rakouské straně a Sopronkőhida na maďarské straně. Vůdčími osobami byli Otto von Habsburg a maďarský ministr Imre Pozsgay. Walburga Habsburg Douglas, generální sekretářka mezinárodní Panevropské unie, přeřezala hraniční plot a brána byla symbolicky otevřena po tři hodiny.

Více než 600 občanů NDR považovalo Panevropský piknik za možnost překročit železnou oponu. O události se dozvěděli z letáků jejích organizátorů. Toho času maďarští pohraničníci měli sice stále ještě rozkaz střílet po každém, kdo se pokusí ilegálně přejít přes hranice, avšak z důvodů lidskosti rozkaz neplnili.

Počet lidí, kterým se při této akci podařilo přejít hranice na Západ se v prvním dni akce odhaduje na několik set. V následujících dnech byla hranice z maďarské strany střežena přísněji, takže se útěk zdařil již jen menšímu počtu lidí. Maďarsko pro občany Východního Německa definitivně otevřelo hranice 11. září 1989.

Vzpomínky

Dnes je Panevropský piknik považován za významnou událost, vedoucí k pádu železné opony a znovusjednocení Německa. Na Panevropský piknik se každý rok koná vzpomínková akce v místě, kde byly hranice otevřeny.

V současné době je na místě přeřezání plotu vystaveno dílo maďarského umělce, zobrazující pootevřené dveře. V roce 1996 byla ve městě Fertőrákos poblíž Šoproně postavena desetimetrová ocelová skulptura Evropský památník, kterou vytvořila Gabriela von Habsburg. Zblízka se tato socha jeví jako ostnatý drát, z dálky vypadá jako kříž.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Paneuropean Picnic na anglické (zjednodušené) Wikipedii.

Související články

Externí odkazy


Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Panevropský_piknik
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.