Běh na 200 metrů je součástí mistrovství Evropy od prvního ročníku (1934, resp. 1938 v případě žen).
V kategorii mužů na prvních šampionátech dominovali běžci z zemí západní Evropy. Od poloviny 80. let nastala éra vítězství běžců převážně černé pleti.
V kategorii žen stály na stupních vítězů v počátečních ročnících mistrovství Evropy zejména sprinterky z Velké Británie, Nizozemska či SSSR. Sedmdesátá a osmdesátá léta byla ve znamení prvenství běžkyň z NDR. V 21. století se vítězky na této trati střídaly po každém šampionátu (s výjimkou Diny Asher-Smithové v letech 2016 a 2018).
Muži
Rok
Místo
Zlato
Výkon vítěze
Stříbro
Bronz
1934
Turín
Christiaan Berger
21,5
József Sir
Martinus Osendarp
1938
Paříž
Martinus Osendarp
21,2
Jakob Scheuring
Alan Pennington
1946
Oslo
Nikolaj Karakulov
21,6
Hakon Tranberg
Jiří David
1950
Brusel
Brian Shenton
21,5
Étienne Bally
Jan Lammers
1954
Bern
Heinz Fütterer
20,9
Ardalion Ignaťjev
George Ellis
1958
Stockholm
Manfred Germar
21,0
Dave Segal
Jocelyn Delecour
1962
Bělehrad
Owe Jonsson
20,7
Marian Foik
Sergio Ottolina
1966
Budapešť
Roger Bambuck
20,9
Marian Dudziak
Jean-Claude Nallet
1969
Athény
Philippe Clerc
20,6
Hermann Burde
Zenon Nowosz
1971
Helsinky
Valerij Borzov
20,3
Franz-Peter Hofmeister
Jörg Pfeifer
1974
Řím
Pietro Mennea
20,60
Manfred Ommer
Hans-Jürgen Bombach
1978
Praha
Pietro Mennea
20,16
Olaf Prenzler
Peter Muster
1982
Athény
Olaf Prenzler
20,46
Cameron Sharp
Frank Emmelmann
1986
Stuttgart
Vladimir Krylov
20,52
Jürgen Evers
Andrey Fedoriv
1990
Split
John Regis
20,11
Jean-Charles Trouabal
Linford Christie
1994
Helsinky
Geir Moen
20,30
Vladislav Dologodin
Patrick Stevens
1998
Budapešť
Douglas Walker
20,53
Doug Turner
Julian Golding
2002
Mnichov
Konstantinos Kenteris
19,85
Francis Obikwelu
Marlon Devonish
2006
Göteborg
Francis Obikwelu
20,01
Johan Wissman
Marlon Devonish
2010
Barcelona
Christophe Lemaitre
20,37
Christian Malcolm
Martial Mbandjock
2012
Helsinky
Churandy Martina
20,42
Patrick van Luijk
Daniel Talbot
2014
Curych
Adam Gemili
19,98
Christophe Lemaitre
Serhiy Smelyk
2016
Amsterdam
Bruno Hortelano
20,45
Ramil Guliyev
Daniel Talbot
2018
Berlín
Ramil Guliyev
19.76 RM
Nethaneel Mitchell-Blake
Alex Wilson
2020
Paříž
zrušeno kvůli pandemii covidu-19
2022
Mnichov
Zharnel Hughes
20.17
Nethaneel Mitchell-Blake
Filippo Tortu
2024
Řím
Timothé Mumenthaler
20,28
Filippo Tortu
William Reais
Ženy
závod žen se poprvé uskutečnil v roce 1938
Rok
Místo
Zlato
Výkon vítěze
Stříbro
Bronz
1938
Vídeň
Stanisława Walasiewiczová
23,8
Käthe Kraussová
Fanny Blankers-Koenová
1946
Oslo
Jevgenija Sečenovová
25,4
Winifred Jordanová
Léa Caurlaová
1950
Brusel
Fanny Blankers-Koenová
24,0
Jevgenija Sečenovová
Dorothy Hallová
1954
Bern
Marija Itkinová
24,3
Irina Turovová
Shirley Hamptonová
1958
Stockholm
Barbara Janiszewska
24,1
Hannelore Sadauová
Marija Itkinová
1962
Bělehrad
Jutta Heineová
23,5
Dorothy Hymanová
Barbara Sobotta
1966
Budapešť
Irena Kirszensteinová
23,1
Ewa Kłobukowska
Vera Popkovová
1969
Athény
Petra Vogtová
23,2
Renate Meissnerová
Val Peatová
1971
Helsinky
Renate Stecherová
22,7
Györgyi Baloghová
Irena Szewińská
1974
Řím
Irena Szewińská
22,51
Renate Stecherová
Mona-Lisa Pursiainenová
1978
Praha
Ljudmila Kondraťjevová
22,52
Marlies Göhrová
Carla Bodendorfová
1982
Athény
Bärbel Wöckelová
22,04
Kathy Smallwoodová
Sabine Riegerová
1986
Stuttgart
Heike Drechslerová
21,71 RM
Marie-Christine Cazierová
Silke Gladischová
1990
Split
Katrin Krabbeová
21,95
Heike Drechslerová
Galina Malčuginová
1994
Helsinky
Irina Privalovová
22,32
Žanna Pintusevyčová
Galina Malčuginová
1998
Budapešť
Irina Privalovová
22,62
Žanna Pintusevyčová
Melanie Paschkeová
2002
Mnichov
Muriel Hurtisová
22,43
Kim Gevaertová
Manuela Levoratová
2006
Göteborg
Kim Gevaertová
22,68
Julija Guščinová
Natalja Rusakovová
2010
Barcelona
Myriam Soumaréová
22,32
Jelizaveta Bryzginová
Alexandra Fedorivová
2012
Helsinky
Marija Rjemjeňová
23,05
Krystyna Stujová
Myriam Soumaréová
2014
Curych
Dafne Schippersová
22,03
Jodie Williamsová
Myriam Soumaréová
2016
Amsterdam
Dina Asherová-Smithová
22,37
Ivet Lalovová
Gina Lückenkemperová
2018
Berlín
Dina Asherová-Smithová
21,89
Dafne Schippersová
Jamile Samuelová
2020
Paříž
zrušeno kvůli pandemii covidu-19
2022
Mnichov
Mujinga Kambundjiová
22,32
Dina Asherová-Smithová
Ida Karstoftová
2024
Řím
Mujinga Kambundjiová
22,49
Daryll Neitaová
Helene Parisotová
Atletika Sprinty Překážky Střední tratě Dlouhé tratě Štafety Sportovní chůze Vrhy a hody Skoky Víceboje