Sigma algebra: Porovnání verzí

Smazaný obsah Přidaný obsah
+definice slovy
+Měřitelná množina, napřímení odkazů
Řádek 1: Řádek 1:
'''<math>\sigma</math>-algebra''' ('''sigma-algebra''', též <math>\sigma</math>-těleso) je v [[matematika|matematice]] libovolný neprázdný [[systém množin]], který je uzavřený na [[spočetná množina|spočetné]] [[sjednocení (matematika)|sjednocení]] a na [[rozdíl množin|rozdíl]] dvou prvků a obsahuje sjednocení všech svých prvků. Prefix <math>\sigma</math> v názvu vyjadřuje uzavřenost na [[Spočetná množina|''spočetné'']] sjednocení.
'''<math>\sigma</math>-algebra''' ('''sigma-algebra''', též <math>\sigma</math>-těleso) je v [[matematika|matematice]] libovolný neprázdný [[systém množin]], který je uzavřený na [[spočetná množina|spočetné]] [[sjednocení]] a na [[rozdíl množin|rozdíl]] dvou prvků a obsahuje sjednocení všech svých prvků. Prefix <math>\sigma</math> v názvu vyjadřuje uzavřenost na [[Spočetná množina|''spočetné'']] sjednocení.


V [[teorie míry|teorii míry]] se <math>\sigma</math>-algebra nazývá '''měřitelný prostor'''.
V [[teorie míry|teorii míry]] se <math>\sigma</math>-algebra nazývá '''měřitelný prostor'''.

'''Měřitelná množina''' je každá množina ze systému množin tvořících <math>\sigma</math>-algebru (tj. každý prvek <math>\mathcal{A}</math> v níže uvedené definici).


== Formální definice ==
== Formální definice ==


[[Uspořádaná dvojice|Uspořádanou dvojici]] <math>(\Omega,\mathcal{A})</math>, kde <math>\Omega</math> je libovolná množina a <math>\mathcal{A} \subseteq \mathcal{P}(\Omega)</math> je nějaký systém jejích podmnožin, nazveme '''<math>\sigma</math>-algebrou''', jestliže <math>\mathcal{A}</math> obsahuje prázdnou množinu a je uzavřený na spočetné sjednocení a doplněk, tj.
[[Uspořádaná n-tice|Uspořádanou dvojici]] <math>(\Omega,\mathcal{A})</math>, kde <math>\Omega</math> je libovolná množina a <math>\mathcal{A} \subseteq \mathcal{P}(\Omega)</math> je nějaký systém jejích podmnožin, nazveme '''<math>\sigma</math>-algebrou''', jestliže <math>\mathcal{A}</math> obsahuje prázdnou množinu a je uzavřený na spočetné sjednocení a doplněk, tj.


# <math>\emptyset\in\mathcal{A}</math>
# <math>\emptyset\in\mathcal{A}</math>

Verze z 29. 11. 2019, 11:13

σ {\displaystyle \sigma } -algebra (sigma-algebra, též σ {\displaystyle \sigma } -těleso) je v matematice libovolný neprázdný systém množin, který je uzavřený na spočetné sjednocení a na rozdíl dvou prvků a obsahuje sjednocení všech svých prvků. Prefix σ {\displaystyle \sigma } v názvu vyjadřuje uzavřenost na spočetné sjednocení.

V teorii míry se σ {\displaystyle \sigma } -algebra nazývá měřitelný prostor.

Měřitelná množina je každá množina ze systému množin tvořících σ {\displaystyle \sigma } -algebru (tj. každý prvek A {\displaystyle {\mathcal {A}}} v níže uvedené definici).

Formální definice

Uspořádanou dvojici ( Ω , A ) {\displaystyle (\Omega ,{\mathcal {A}})} , kde Ω {\displaystyle \Omega } je libovolná množina a A P ( Ω ) {\displaystyle {\mathcal {A}}\subseteq {\mathcal {P}}(\Omega )} je nějaký systém jejích podmnožin, nazveme σ {\displaystyle \sigma } -algebrou, jestliže A {\displaystyle {\mathcal {A}}} obsahuje prázdnou množinu a je uzavřený na spočetné sjednocení a doplněk, tj.

  1. A {\displaystyle \emptyset \in {\mathcal {A}}}
  2. jestliže ( n N ) ( M n A ) {\displaystyle (\forall n\in \mathbb {N} )(M_{n}\in {\mathcal {A}})} , pak n = 1 M n A {\displaystyle \bigcup _{n=1}^{\infty }M_{n}\in {\mathcal {A}}}
  3. jestliže M A {\displaystyle M\in {\mathcal {A}}} , pak Ω M A {\displaystyle \Omega \setminus M\in {\mathcal {A}}}

Další vlastnosti

  • σ {\displaystyle \sigma } -algebra obsahuje sjednocení všech svých prvků: ( M A M ) A {\displaystyle \left(\bigcup _{M\in {\mathcal {A}}}M\right)\in {\mathcal {A}}} ; dostaneme dosazením prázdné množiny za M {\displaystyle M} v poslední části definice
  • σ {\displaystyle \sigma } -algebra je uzavřená na spočetný průnik svých prvků: jestliže ( n N ) ( A n R ) {\displaystyle (\forall n\in \mathbb {N} )(A_{n}\in {\mathcal {R}})} , pak n = 1 A n R {\displaystyle \bigcap _{n=1}^{\infty }A_{n}\in {\mathcal {R}}}

Použití

Koncept σ {\displaystyle \sigma } -algebry je důležitý především v teorii míry, kde se nazývá měřitelný prostor, a v teorii pravděpodobnosti. Míra je libovolná nezáporná množinová funkce, která je σ {\displaystyle \sigma } -aditivní a má na prázdné množině hodnotu 0. Pravděpodobnost je míra, která má na univerzální množině Ω {\displaystyle \Omega } hodnotu 1.

Měřitelná množina

Jestliže Ω {\displaystyle \Omega } je libovolná množina a ( Ω , A ) {\displaystyle (\Omega ,{\mathcal {A}})} je σ {\displaystyle \sigma } -algebra, pak měřitelná množina je libovolná množina, která patří do A {\displaystyle {\mathcal {A}}} .

Související články

Reference

Pahýl
Tento článek je příliš stručný nebo postrádá důležité informace.
Pomozte Wikipedii tím, že jej vhodně rozšíříte. Nevkládejte však bez oprávnění cizí texty.

Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Speciální:Rozdíl/17896273
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.