Limonka (rostlina)

Limonka
Limonka Gmelinova (Limonium gmelinii)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádhvozdíkotvaré (Caryophyllales)
Čeleďolověncovité (Plumbaginaceae)
Rodlimonka (Limonium)
Mill., 1754
Synonyma

Statice L. 1753

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Limonka (Limonium) je rod rostlin z čeledi olověncovitých (Plumbaginaceae). V aktuálním pojetí zahrnuje téměř 600 druhů rozšířených převážně v mírných a subtropických oblastech obou polokoulí.[1] Typovým druhem je limonka obecná (Limonium vulgare), vyskytující se v západní Evropě.[2]

Popis

Jsou to většinou vytrvalé, zřídka jednoleté byliny, vzácně polokeře s výškou 10 až 70 cm. Vytvářejí oddenky nebo odnože. Lodyha je často stlačená nebo křídlatá. Listy jsou často pohromadě v bazální listové růžici, méně často jsou rozmístěny na lodyze, pak jsou střídavé, řapíkaté nebo přisedlé, většinou jednoduché, zřídka složené. Často tečkované, obvykle kožovité listové čepele mají hladký nebo zubatý okraj.[3]

Koncová, často rozvětvená, převážně latnatáchocholičnatá květenství jsou umístěna na více či méně dlouhých květních stopkách, někdy formují též stažený jednostranný hrozen či klas. Květy, které jsou nanejvýš velmi krátce stopkaté, jsou podepřeny třemi nebo čtyřmi listeny. Okraje listenů jsou obvykle široce blanité.

Oboupohlavné květy jsou paprsčitě souměrné (aktinomorfní) a pětičetné. Pět kališních lístků je trubkovitě nebo nálevkovitě srostlých. Pětižebrová kališní trubka je lysá nebo chlupatá a báze je přímá nebo šikmá. Suchomázdřité zuby kališních lístků jsou protáhlé až trojúhelníkovité, někdy jsou lístky více či méně srostlé a pouze okraj kališních lístků je vroubkovaný. Pět dlouze protažených korunních lístků je na bázi srostlých. Jejich barvy se pohybují od bílé po levandulovou a žlutou. Je zde pouze jeden kruh s pěti tyčinkami. Tyčinky jsou srostlé s bází korunních lístků. Semeník je obvejčitý se špičatým horním koncem. Hnědozelené, obvejčité plody – tobolky[4] jsou obvykle uzavřeny odolným kalichem, často včetně uschlých zbytků koruny, a obsahují pouze jedno semeno.[3]

Základní chromozómové číslo je x = 8 nebo 9.[3]

Porost limonky obecné na dunách v severním Německu

Ekologie a rozšíření

Mnoho druhů rodu Limonium patří mezi slanomilné rostliny (halofyty). Typickými biotopy, na kterých se vyskytují, jsou skaliska nad mořským pobřežím v dosahu slaného spreje z příboje, kde tvoří významnou složku vegetace spolu s motarem přímořským a dalšími halofyty (fytocenologická třída Crithmo-Staticetea), dále vyrůstají na plážových dunách, bahnitých náplavech wattových moří, v pobřežních zasolených lagunách, ale též na vnitrozemských slaniscích a halofilních loukách.

Areál rodu zahrnuje mírné a subtropické oblasti všech kontinentů, s ojedinělými přesahy do tropů (východní Afrika, jihovýchodní Asie, severní Austrálie, Karibik).[1] Největší druhové pestrosti dosahuje ve Středomoří a ve Střední Asii, kde existuje i množství úzce endemických a taxonomicky složitých drobných druhů. Ve střední Evropě roste limonka obecná (Limonium vulgare) v oblastech okolo Severního moře, na jižní Slovensko okrajově zasahuje poddruh limonka Gmelinova podunajská (Limonium gmelinii subsp. hugaricum). V české flóře se přirozeně nevyskytuje žádný z druhů, některé (limonka chobotnatá, limonka Gmelinova) jsou zde ale okrasně pěstovány a přechodně zplaňují.[4][5]

Využití

Některé druhy limonek patří k oblíbeným okrasným rostlinám, například jako skalničky. Vzhledem k dekorativním vytrvalým kalichům se používají též k sušení a do suchých vazeb.

Galerie

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Strandflieder na německé Wikipedii.

  1. a b Limonium Mill. | Plants of the World Online | Kew Science. Plants of the World Online [online]. [cit. 2021-08-29]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Tropicos. www.tropicos.org [online]. [cit. 2021-08-29]. Dostupné online. 
  3. a b c Limonium in Flora of North America @ efloras.org. www.efloras.org [online]. [cit. 2021-08-29]. Dostupné online. 
  4. a b Kovanda M. (1990): Limonium Mill. – limonka. – In: Hejný S., Slavík B., Hrouda L. & Skalický V. (eds), Květena České republiky 2, p. 370–373, Academia, Praha.
  5. Limonium gmelinii – limonka Gmelinova • Pladias: Databáze české flóry a vegetace. pladias.cz [online]. [cit. 2021-08-29]. Dostupné online. 

Externí odkazy


Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Statice
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.