Synthpop

Synthpop je hudební žánr, ve kterém má dominantní postavení syntetizátor. Je velmi úzce spojený s érou mezi koncem 70. let a první polovinou 80. let, kdy byl syntetizátor praktickým a přijatelným nástrojem. Styl vyvinuli hudebníci jako Gary Numan, Depeche Mode, Ultravox a Devo, kteří užívali syntetizátor jako hlavní nástroj a využívali přednosti jeho unikátního zvuku a vybavení. Pokud se však máme vrátit do úplných kořenů synthpopu a elektronické hudby jako takové, musíme zacouvat v čase do roku 1969 (kdy v této době pop music začínal jako hudební žánr vznikat).

V Německém Düsseldorfu totiž v tomto roce vznikla skupina Kraftwerk - z němčiny přeloženo: Elektrárna. Tato hudební skupina tvořená pouze čtyřmi členy, si vzala za cíl tvořit hudbu s minimálním nebo žádným použitím běžných hudebních nástrojů. Kraftwerk se na hudební scéně proslavili poměrně rychle. S postupem času 70. let začali naplno využívat syntezátorů a ke konci 70. let rychle využili i nástupu elektronických bicích nástrojů. Jejich hudbu nelze považovat za nějak moc složitou. Jednalo se spíše o hříčku zvuků dobře zakomponovaných do rytmu dané skladby. Kraftwerk jsou mimo jiné považováni i za zakladatele techna. Jejich největšími hity se staly skladby jako např. Autobahn, The Robots, Pocket Calculator, Das Model atd.

V 80. letech už Kraftwerk tolik oblíbení nebyli, nicméně v tvorbě pokračovali dál. V této době už ale nastupuje éra skupin jako jsou Depeche Mode, New Order, Yazoo, Pet Shop Boys a Erasure. Za zmínění určitě stojí především Pet Shop Boys - britské synthpopové až dance-popové duo se zformovalo v roce 1981. Od začátku bylo oběma jasné, že chtějí tvořit elektronickou taneční hudbu. První necelé 4 roky vystupovali pouze po menších hudebních klubech. Než však můžeme v historii tohoto slavného dua hrajícího dodnes pokračovat, je třeba zmínit rok 1983. V této době je totiž vynalezen MIDI systém. Tento vynález totiž umožňoval nově vzniklým digitálním syntezátorům komunikovat s počítačem. Což znamenalo možnost uložení dat pro nastavení zvuků, samplování, sekvencer atd ... toho se Pet Shop Boys rychle ujali a začali tuto novou digitální techniku plně využívat.

Synthpop v této době prožívá druhou éru svého života. Analogové syntezátory se dostaly do útlumu a začaly je nahrazovat nové digitální. Pet Shop Boys přichází v roce 1984 s hitem West End Girls, který okamžitě obletí celý svět a je jasné, kdo synthpopu 80. let bude bezkonkurenčně vládnout. Pet Shop Boys právě především v 80. letech používali do svých skladeb hlavně syntetické a umělé zvuky. Příkladem může být např. skladba Domino dancing, Paninaro, Suburbia, Fugitive ale i známý cover Elvise Presleyho Always on my Mind. Pet Shop Boys využívali především digitálních syntezátorů a midi klaviatur jako byly např. Emulator EMU II, Roland A50, Yamaha DX7 a mnoho dalších. Stejnou nebo podobnou cestou se v té době vydávají i další synthpopové projekty z celého světa. Pro 80. léta je typický zvuk syntezátorů a také samozřejmě elektronických bicích Simmons SDS-V. Velké množství synthpopových a disco skupin tyto bicí v 80. letech používalo, díky jejich údernému a uměle znějícímu zvuku. Největší sláva synthpopu zaniká koncem 80. let kdy už tento styl poměrně silně „válcuje“ nastupující éra nového období techna, house a trance music, hip hopu, prvních drum and bass projektů, jungle atd.

Externí odkazy

Pahýl
Tento článek je příliš stručný nebo postrádá důležité informace.
Pomozte Wikipedii tím, že jej vhodně rozšíříte. Nevkládejte však bez oprávnění cizí texty.

Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Synth-pop
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.