Telenovela

Brazilská telenovela A Escrava Isaura (na snímku herci z remaku z roku 2004) je adaptací stejnojmenného románu z roku 1875, který napsal Bernardo Guimarães

Telenovela je žánr melodramatického televizního seriálu, populárního zejména v Latinské Americe. Bývá řazen jako subžánr mýdlové opery, se kterou má mnoho společných znaků. Ústředními motivy telenovel jsou mezilidské vztahy, řešení složitých životních situací a problémů. Žánrově mají široké rozpětí, většina je dramatická, některé komediální, odehrávají se v současnosti i v minulosti. Název pochází ze španělštiny; jedná se o složeninu slov televisión (televize) a novela (román), doslova tedy jde o televizní román.

Latinskoamerické telenovely mají předem daný počet dílů, jenž se pohybuje obvykle mezi 100–200 epizodami, a předem určený konec, ke kterému děj celého seriálu směřuje. Vysílány jsou několik měsíců, zpravidla ne déle než jeden rok. Pro latinskoamerické herce je působení v telenovele vrcholem jejich kariéry. Každá latinskoamerická země má vlastní televizní společnosti, které telenovely natáčejí. Zvykem je také přebírání úspěšných námětů a vytváření remaků napříč Latinskou Amerikou.

Historie

Telenovely vznikly evolucí rozhlasových radionovel, které byly v Latinské Americe populární. K prvním telenovelám patří brazilská Sua Vida Me Pertence (1951–1952), kubánská Senderos de amor (1951) a mexická Ángeles de la calle (1951). Tyto seriály byly vysílány jednou až dvakrát týdně. První telenovelou vysílanou každý pracovní den byla mexická Senda prohibida z roku 1958. Až do 70. let se jednalo o žánr rozšířený pouze v Latinské Americe. Peruánská telenovela Simplemente María (1969–1971) byla jako první exportována do zahraničí a teprve mexická telenovela Los ricos también lloran z let 1979–1980 se stala celosvětově známou. Po roce 2000 začaly být telenovely natáčeny pro Američany hispánského původu také ve Spojených státech. Ve stejné době se objevily také v Turecku a dalších balkánských zemích, kde mají oproti latinskoamerickým seriálům tohoto žánru částečně odlišnou podobu.

V Česku měla díky svému uzavřenému narativu charakter telenovely první řada seriálu Rodinná pouta (2004–2005). V letech 2008–2009 vznikl také seriál Ošklivka Katka, remake celosvětově úspěšné kolumbijské telenovely Ošklivka Betty. V českém prostředí se jinak telenovely nenatáčí, ačkoliv jsou mnohé mýdlové opery tímto termínem někdy označovány.[1]

Zahraniční telenovely se v Česku poprvé objevily v roce 1993, kdy TV Premiéra zahájila vysílání italsko-argentinského seriálu Manuela. I v dalších letech se na obrazovkách této televize, z níž se v polovině 90. let stala TV Prima, objevovaly další telenovely. Zájem českých diváků o tento žánr rapidně vzrostl v roce 1999, kdy TV Nova zařadila do svého vysílání svoji první telenovelu, mexický seriál Esmeralda, který byl nakonec přesunut do hlavního vysílacího času. Na úspěch Esmeraldy navázala Nova dalšími telenovelami, např. Milady, Divoký anděl, Luisa Fernanda, Yago, syn džungle, Kachorra, aj. I na Primě vzrostl v tomto období počet vysílaných telenovel. Od roku 2005 však zájem o ně postupně opadal a od roku 2009 se telenovely objevovaly v českém televizním programu spíše výjimečně.[2] Pokud byly do programové skladby zařazeny (např. na TV Relax), jednalo se o reprízy úspěšných seriálů z přelomu tisíciletí. V roce 2018 začala skupina Prima premiérově uvádět na stanici Prima Love další latinskoamerické telenovely.

V roce 2011 uvedla TV Nova na české obrazovky seriál Tisíc a jedna noc z turecké telenovelové produkce, který byl následován dalšími (např. Velkolepé století).[3][4] Oproti například Slovensku se turecké seriály tohoto typu u diváků ale příliš neuchytily a z programů českých stanic postupně převážně ustoupily.

Vybrané telenovely

Latinskoamerické země

Argentina
Brazílie
Kolumbie
Mexiko
Peru
Spojené státy americké
Venezuela

Ostatní země

Česko
Španělsko
  • Grand Hotel (Grand Hotel, 2011–2013)
  • Velvet (Velvet, 2014–2016)
Turecko

Odkazy

Reference

  1. a b c VOTRUBOVÁ, Eva. Žánrová specifika současné seriálové primetimeové tvorby České televize. Olomouc, 2011. Diplomová práce. Univerzita Palackého v Olomouci, Filozofická fakulta – Katedra divadelních, filmových a mediálních studií. Vedoucí práce Jakub Korda. s. 27. Dostupné online.
  2. PECKOVÁ, Vendula. Latinskoamerické telenovely v České republice. Praha, 2011. Bakalářská práce. Univerzita Karlova, Fakulta sociálních věd – Institut komunikačních studií a žurnalistiky. Vedoucí práce Tereza Hronová. Dostupné online.
  3. KOIŠ, Juraj. Pět chyb Novy u turecké telenovely Tisíc a jedna noc [online]. Radiotv.cz, 2011-06-08 [cit. 2017-12-25]. Dostupné online. 
  4. Turecký seriál zkusí další útok na české diváky [online]. Tyden.cz, 2011-08-10 [cit. 2017-12-25]. Dostupné online. 

Externí odkazy


Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Telenovela
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.