Treska tmavá

Treska tmavá
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Nadtřídaryby (Osteichthyes)
Třídapaprskoploutví (Actinopterygii)
Řádhrdloploutví (Gadiformes)
Čeleďtreskovití (Gadidae)
Rodtreska (Pollachius)
Binomické jméno
Pollachius virens
(Linnaeus, 1758)
Synonyma
  • Gadus virens Linnaeus, 1758
  • Polachius virens (Linnaeus, 1758)
  • Merlangus virens (Linnaeus, 1758)
  • Gadus carbonarius Linnaeus, 1758
  • Pollachius carbonarius (Linnaeus, 1758)
  • Merlangus carbonarius (Linnaeus, 1758)
  • Gadus colinus Lacépède, 1800
  • Gadus purpureus Mitchill, 1814
  • Merlangus purpureus (Mitchill, 1814)
  • Gadus sey Lacépède, 1800
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Treska tmavá (Pollachius virens) je mořská ryba z čeledi treskovití.

Popis

Tresku tmavou lze od tresky polaka (Pollachius pollachius) rozlišit podle relativní délky horní a dolní čelisti. Treska polak má delší spodní čelist, zatímco treska tmavá má přibližně stejně dlouhou horní a spodní čelist. To dává hlavě velmi odlišný profil. Obecně je treska polak hnědá nebo zlatá s tmavým hřbetem, zatímco treska tmavá je jasně stříbrná s velmi tmavě zeleným hřbetem. Treska tmavá má obecně relativně menší oči. Postranní čára tresky polaka má nad prsními ploutvemi nápadné zakřivení, zatímco u tresky tmavé je rovnější.

Maso tresky tmavé je tmavě zbarvené (odtud i její obecný název), zatímco maso tresky polaka je podobné ostatním zástupcům čeledi treskovitých. Toto tmavé zbarvení čerstvého tepelně neupraveného masa mohlo vést k nezasloužené pověsti této ryby jako ryby nevhodné k jídlu.

Vyskytuje se v severních částech severního Atlantiku, včetně Biskajského zálivu a Palmas Altas Campus. Dospělí jedinci se obvykle dožívají 16–20 let a dorůstají 100–120 cm, ale byli uloveni i jedinci o délce až 130 cm a hmotnosti až 32 kg[1]. Mladí jedinci se obvykle vyskytují v blízkosti břehu, zejména ve skalnatých oblastech, a jak rostou, mají tendenci se stěhovat do hlubších vod. Současný světový rekord IGFA je 22,7 kg (50 lb), rekord byl zaznamenán v norském Saltstraumenu.

Norští vědci zdokumentovali, že si tresky tmavé zvykly shromažďovat se v okolí rybích farem a živit se nesnědeným lososím krmivem, které se dostává přes síťové stěny sádek[2].

Rozmnožování

Treska dosahuje pohlavní dospělosti ve věku 4–9 let a je iteroparní, tře se vícekrát během období tření s determinovanou plodností.[3] Samice produkují v závislosti na své velikosti 500 tisíc až 9 milionů jiker o průměru 1,0 až 1,3 mm.[4][5]

Rybolov

Treska tmavá se loví celoročně pomocí zařízení, jako jsou dánské nevody, vlečné sítě, dlouhé lovné šňůry a tenatové sítě, a často se loví v rámci smíšeného rybolovu s jinými druhy dnových ryb, jako jsou tresky z rodu Gadus a tresky bezvousé. Hlavní loviště ve východním Atlantiku jsou v Barentsově moři, v okolí Islandu, Faerských ostrovů a v Severním a Keltském moři. Těžba ve východním Atlantiku se v období 1980–2017 pohybovala kolem 300–700 tisíc tun. Všechny populace ve východním Atlantiku posuzuje ICES, která každoročně zveřejňuje doporučení pro celkový přípustný odlov.

Komerční těžbu tresky tmavé v západním Atlantiku provádějí Spojené státy americké a Kanada. V letech 1980–2017 se pohybovala kolem 5–20 tisíc tun ročně. Populaci v západním Atlantiku vyhodnocuje NOAA.

Všechny čtyři populace hodnocené ve východním Atlantiku a populace v západním Atlantiku jsou těženy udržitelným způsobem, přičemž mnoho rybářských společností získalo certifikát udržitelného rybolovu od Rady pro správu moří (Marine Stewardship Council). Treska tmavá je jedlá a má obchodní hodnotu, i když je podstatně méně cenná než prvotřídní bílé ryby, jako jsou tresky rodu Gadus a treska skvrnitá.[6] Pro dosažení oranžové barvy podobné lososu se může nasolovat a udit. V Německu se tato ryba běžně prodává pod názvem „mořský losos“, ačkoli není blízce příbuzná žádnému lososu.

Přestože je velká část tresky tmavé konzumované v Evropě ulovena v britských vodách, není u tamních spotřebitelů oblíbenou rybou. Většina britského výlovu tresky tmavé se proto vyváží do Francie, kde se hojně konzumuje[7].

Treska tmavá se také používá jako potrava pro kočky.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pollachius virens na anglické Wikipedii.

  1. Pollachius virens, Saithe : fisheries, gamefish [online]. Příprava vydání Rainer Froese, Daniel Pauly. FishBase, 2010-10. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Saithe quality near fish farms documented Archivováno 12. 5. 2021 na Wayback Machine. 24 August 2016 nofima.no, accessed 17 January 2021
  3. MURUA, H; SABORIDO-REY, F. Female Reproductive Strategies of Marine Fish Species of the North Atlantic. Journal of Northwest Atlantic Fishery Science. December 2003, s. 23–31. ISSN 0250-6408. DOI 10.2960/J.v33.a2. Je zde použita šablona {{Cite journal}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
  4. STOROZHUK, A. Y.; GOLOVANOV, A. V.; GOLUBYATNIKOVA, I. P. On the fecundity of Saithe (Pollachius virens) in the NorthSea. ICES Document CM. 1974. Dostupné online. Je zde použita šablona {{Cite journal}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
  5. SKJAERAASEN, J. E.; DEVINE, J. A.; GODIKSEN, J. A.; FONN, M.; OTTERÅ, H.; KJESBU, O. S.; NORBERG, B. Timecourse of oocyte development in saithe Pollachius virens: Oocyte development in p. virens. Journal of Fish Biology. January 2017, s. 109–128. DOI 10.1111/jfb.13161. PMID 27734466. Je zde použita šablona {{Cite journal}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
  6. Coalfish [online]. British Sea Fishing [cit. 2015-12-11]. Dostupné online. Je zde použita šablona {{Cite web}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
  7. LICHFIELD, John. A 'Brexit bonanza' for UK fishing? That's a fishy tale with an unhappy ending. The Guardian. 31 August 2019. Dostupné online [cit. 10 March 2020]. Je zde použita šablona {{Cite news}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.

Externí odkazy


Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Treska_tmavá
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.