Výměna obyvatelstva mezi Československem a Maďarskem

Výměna obyvatelstva mezi Československem a Maďarskem – po ukončení druhé světové války proběhlo přestěhování přibližně stejného počtu (2 × cca 70 000 lidí) slovenské národnosti z Maďarska a maďarské národnosti z Československa, převážně jižního Slovenska do Maďarska. Výměna se stala jedinou možnou cestou poté, co vítězné mocnosti již nechtěly tolerovat způsob odsunu použitý při vysídlení Němců. Maďaři byli v té době (do roku 1948), podobně jako Němci, s výjimkou početných případů antifašistů apod., považováni za válečné zločince a byli zbaveni občanských práv. V tomto případě také v souvislosti s perzekucemi Slováků na území, které Maďarsku připadlo na základě první vídeňské arbitráže.

Výměna se uskutečnila na základě mezivládní dohody vlád Československa a Maďarska a stala se kontroverzní událostí. Z Maďarska byli přesídleni pouze ti Slováci, kteří se k výměně dobrovolně přihlásili. Z celkového počtu okolo 450 000 Slováků, žijících tehdy v Maďarsku, se i přes časté zastrašování a výhrůžky ztrátou zaměstnání nebo bydlení, přihlásilo okolo 60 000 osob. Z Československa se část obyvatel vystěhovala dobrovolně, větší část však nedobrovolně.

Slováci přesídlení z Maďarska získali své politické zastoupení zvolením Ondreje Beňa do Slovenské národní rady[1].

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Výmena obyvateľstva medzi Česko-Slovenskom a Maďarskom na slovenské Wikipedii.

  1. Báťa Ondrej Beňo - Nedocenená komlóšska osobnosť. www.luno.hu [online]. [cit. 2015-11-04]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-05. 

Literatura

  • Ján Štefanica: Odsuny a výmeny skupín obyvateľstva európskych štátov v prvej polovici 20. storočia, Historia et theoria iuris, Roč. 2, č. 4 (2010), s. 78-93 Dostupné online. Archivováno 18. 5. 2015 na Wayback Machine.
  • Ján Štefanica: Problematika právneho postavenia národnostných menšín v európskom priestore po ukončení II. svetovej vojny a riešenie tejto otázky, Historické právne systémy a integrácia Európy, Bratislava : Univerzita Komenského v Bratislave, Právnická fakulta, 2011 S. 155-161
  • Katalin Vadkerty, Maďarská otázka v Československu 1945-1948. Dekréty prezidenta Beneša a ich dôsledky na deportácie a reslovakizáciu (Kalligram Bratislava 2002)

Související články

Externí odkazy


Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Výměna_obyvatelstva_mezi_Československem_a_Maďarskem
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.