Rover VVC

VVC (anglicky Variable Valve Control) je technologie proměnného časování ventilů vyvinutá společností Rover a používaná u některých vysoce výkonných variant motorů typu Rover K-series.


Princip

Princip VVC je založen na funkci excentrického rotujícího disku, který řídí sací ventily u každé dvojice válců zvlášť. Vzhledem k tomu, že excentrický tvar vytváří nelineární rotaci, dobu otevření ventilů tím lze měnit ovládáním excentrické polohy disku. Zjednodušeně řečeno, za účelem zlepšení optimalizace časování ventilů pro rozdílné otáčky a zatížení motoru je systém schopen měnit časování a dobu trvání otevření vstupního ventilu v závislosti na tlaku oleje. Dosahuje toho pomocí komplexního a jemně opracovaného mechanismu řízení vstupní vačkové hřídele. Tento mechanismus může urychlit a zpomalit rychlost otáčení vačkového hřídele v průběhu jednotlivých částí svého cyklu (např. může vytvářet delší dobu otevření ventilu zpomalením rotace během cyklu kdy je ventil otevřen a urychlením během jeho uzavření).[1]

Tento systém má tu výhodu, že je neustále proměnný, nikoliv závislý na momentálních otáčkách. Jeho nevýhodou je složitost systému a tomu odpovídající cena. Jiné systémy dosáhnou podobných výsledků s menšími náklady a jednodušší konstrukcí (ovládání elektronikou).

Základní koncept byl popsán jistým panem Mitchellem a byl patentován britským výrobcem pístů Automotive Engineering Company Limited (AE) zpětně v roce 1973. Systém se provozně radikálně lišil od všeho, co bylo do té doby vyvinuto. Nicméně o něj neměl nikdo zájem a nebyl využíván a tak byl zapomenut, dokud jej společnost Rover znovu neobjevila. V roce 1989 Rover začal s tímto systémem experimentovat a v roce 1993 se objevil v motoru 1,4 l s VVC. Tento systém technicky vychází z převzatého patentu, ale byl přepracován a mechanická část je již čistě prací vývojářů někdejší automobilky Rover. Po kolapsu MG Rover Group v roce 2005, převzala čínská Nanjing Automobile Group kompletní technické know-how MG Rover Group včetně systému VVC, ale po obnovení výroby pod samostatnou značkou MG Motor UK již nebyl tento systém využit. Byl nahrazen motory založenými na někdejších K-series, které byly přepracovány a s novým označením VTi-Tech, TCi-Tech a Kavachi dnes pracují na již běžném principu atmosférického plnění nebo přeplňování turbodmychadlem.[2]

Systémem VVC je také vybavena řada motorů MG / Rover v těchto automobilech: Ariel Atom, Lotus Elise, Caterham Seven, Caterham 21, GTM Libra MG ZR 160 a další.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Variable Valve Control na anglické Wikipedii. a různé technické zdroje z článků o automobilech Rover Group, běžně veřejně dostupné.

Externí odkazy


Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/VVC_systém_Rover
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.