Vojenská katedra

Vojenská katedra (zkratka VK) byla v době komunistického režimu v Československu obdoba amerického ROTC (Reserve Officers Training Corps), kdy vysokoškolští studenti (přesněji: z těchto odvedení muži) navštěvovali vojenskou katedru výměnou za zkrácení základní vojenské služby (ZVS) ze dvou roků na jeden.

Vojenskou katedru navštěvovali studenti VŠ nastoupivší studium do r. 1958 čtyři roky 1x týdně s vojenským výcvikem a výukou na katedře a v kasárnách (popsáno dále) a s měsíčním soustředěním po 2. a 4. roce (se závěrečnými odbornými zkouškami), absolventi měli jen půlroční základní vojenskou službu. Pro studenty nastoupivší od r. 1959 došlo z neznámých důvodů ke změně - vojenská příprava trvala dva roky (obvykle v předpřed a předposledním ročníku školy) jednou týdně na speciální základně, kde probíhala jak výuka a nácvik základních vojenských dovedností (např. pochodování, hodnosti, střelba, rozborka – sborka, plynové masky, protichemické balíčky apod.), tak i výuka a nácvik specializovaných činností, obvykle podle odborného zaměření příslušné (takže např. medici se cvičili v ošetřování ran či popálenin, technici v obsluze strojů a přístrojů, studenti humanitních oborů v kopání ženijních zákopů apod.). Výcvik začínal týdenním soustředěním a končil pětitýdenním Závěrečným soustředěním u vojsk v kasárnách některého z vojenských útvarů Československé lidové armády. Podmínkou ke zkrácení základní vojenské služby na jeden rok bylo vykonání zkoušek z několika druhů všeobecné i odborné vojenské přípravy a absolvování zmíněného Závěrečného soustředení u vojsk (to znamená, že nástup na VŠ sice vedl k odkladu vojny, ale pokud student ze školy předčasně vyletěl a katedru neabsolvoval kompletně, dvouleté ZVS stejně neunikl).

Podle získané známky byla studentům pro roční vojenskou službu přidělena nástupní hodnost – vojín absolvent, svobodník absolvent, desátník absolvent a četař absolvent. Během vojenské služby mohli být absolventi povýšeni až do hodnosti podporučíka. Absolvent měl hodností označní na uniformě shodné s neabsolventem, ale bylo doplněno dvěma zlatými kolejničkami (od hodnosti podporučíka výše už nikoli); absolventovi se říkalo „absík“, „špagát“, „špagi“.

Funkčně bývali „absíci“ zařazováni jako velitelé družstev, čet nebo jejich zástupci; z praktického pohledu patřili někam „mezi“ bažanty a mazáky či mezi záklaďáky a vojáky z povolání – měli sice některé výhody (nejmarkantnější bylo právě zkrácení ZVS), ale nepatřili ani tam, ani tam.

Odkazy

Literatura

  • Karel Houška: Strategická úloha Vojenské katedry Univerzity Karlovy za studené války. Praha: Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, 2020. Bakalářská práce. Dostupné online.

Externí odkazy

Pahýl
Tento článek je příliš stručný nebo postrádá důležité informace.
Pomozte Wikipedii tím, že jej vhodně rozšíříte. Nevkládejte však bez oprávnění cizí texty.

Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Vojenská_katedra
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.