Vojenský převrat v Guineji 2021

Vojenský převrat v Guineji 2021

Trvání5. září 2021 - probíhá
MístoGuinea Guinea
Souřadnice
Výsledekpřevrat úspěšný, prezident zajat, nastolena přechodná vojenská správa
Strany
Guinejská vláda Národní výbor pro usmíření a rozvoj
Velitelé
Alpha Condé Col. Mamady Doumbouya
Síla
Groupement des forces spéciales

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vojenský převrat v Guineji byl proveden 5. září 2021 skupinou příslušníků speciálních jednotek místní armády pod názvem Národní výbor pro usmíření a rozvoj (Comité national du rassemblement et du développement) pod vedením plukovníka Mamadyho Doumboyi.[1][2]

Průběh převratu

Převrat započal v neděli 5. září 2021 okolo 8. hodiny ráno místního času, kdy byla zaznamenána střelba v okolí prezidentského paláce následovaná pokyny povstalců místním obyvatelům, aby nevycházeli ven. Podle povstalců (příslušníků guinejských speciálních jednotek, kterým velel Mamady Doumbouya), byl proveden úspěšný útok na palác, který skončil zajetím úřadujícího prezidenta Alphy Condého. Na důkaz úspěšného provedení akce bylo natočeno video zachycující nezraněného prezidenta obklopeného povstalci.[3] Guinejské ministerstvo obrany tato fakta vzápětí dementovalo s tím, že útok se podařilo úspěšně odrazit, situace tak nějakou dobu zůstávala nepřehledná.[1] Převrat však byl nakonec úspěšný, povstalci 5. září večer oznámili, že mají plnou kontrolu nad hlavním městem Konakry a v noci státní televize Radio Télévision Guinéenne (RTG) odvysílala prohlášení povstaleckých vůdců.

Velitel povstalců Mamady Doumbouya v projevu oznámil zrušení ústavy, rozpuštění všech státních institucí a uzavření státních hranic minimálně na dobu jednoho týdne. Zároveň vyhlásil 18měsíční přechodné období, kdy bude stát řídit Národní výbor pro usmíření a rozvoj.

1. října 2021 složil Mamady Doumbouya prezidentskou přísahu.

Kontroverze

Nejmenovaný západní diplomat uvedl deníku The Daily Telegraph, že útok byl reakcí na pokus vlády o odstranění vedoucích představitelů armádních speciálních jednotek; primárně Mamadyho Doumbouyi, o jehož zatčení se mluví již od května 2021.

Reakce

Domácí

Vůdce opoziční strany Národní fronta na obranu ústavy (Front National pour la Défense de la Constitution, FNDC) Mamoudou Nagnalen Barry v rozhovoru pro BBC řekl, že z převratu má smíšené pocity, ale spíše jej vítá. Podle Barryho by země jinak zůstala vydána na pospas člověku, který chce zůstat u moci navždy. Dodal, že doufá, že vojáci předají moc zpět civilistům.[4]

Zahraniční

Světoví státnící a představitelé mezinárodních organizací převrat vesměs odsoudili a vyzvali k propuštění prezidenta Condého a k návratu k ústavnímu pořádku. Prohlášení v tomtu smyslu vydali například Ministerstvo zahraničí Spojených států amerických[5], Ministerstvo zahraničí Ruské federace[6], Ministerstvo zahraničí Čínské lidové republiky[7], zástupci Africké unie, Evropské unie i generální tajemník Organizace spojených národů.[8]

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků 2021 Guinean coup d'état attempt na anglické Wikipedii a Tentative de coup d'État de 2021 en Guinée na francouzské Wikipedii.

  1. a b Power struggle roils Guinea; soldiers say on TV they have taken over. Reuters [online]. 2021-09-05 [cit. 2021-09-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Vzbouřenci v Guineji se zřejmě pokusili o převrat, unesli prezidenta. ČT24 [online]. [cit. 2021-09-05]. Dostupné online. 
  3. Guinea coup attempt: Soldiers claim to seize power. BBC News. 2021-09-05. Dostupné online [cit. 2021-09-05]. (anglicky) 
  4. Guinea coup leader to form new government in weeks. BBC News [online]. 2021-09-06 [cit. 2021-09-06]. Dostupné online. 
  5. On the Military Seizure of Power in Guinea [online]. [cit. 2021-09-06]. Dostupné online. (anglicky) Je zde použita šablona {{Cite web}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
  6. О ситуации в Гвинейской Республике [online]. [cit. 2021-09-06]. Dostupné online. (rusky) Je zde použita šablona {{Cite web}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
  7. Embassy in Guinea urges Chinese to stay alert after apparent coup [online]. 2021-09-06 [cit. 2021-09-06]. Dostupné online. (anglicky) Je zde použita šablona {{Cite web}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
  8. Nigeria, UN condemn Guinea coup, demand release of detained President Condé [online]. 2021-09-05 [cit. 2021-09-05]. Dostupné online. (anglicky) Je zde použita šablona {{Cite web}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.

Externí odkazy

Pahýl
Tento článek je příliš stručný nebo postrádá důležité informace.
Pomozte Wikipedii tím, že jej vhodně rozšíříte. Nevkládejte však bez oprávnění cizí texty.

Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Vojenský_převrat_v_Guineji_2021
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.