Vztyčování vlajky na Iwodžimě

Vztyčování vlajky na Iwodžimě, fotografie Joea Rosenthala z Associated Press

Vztyčování vlajky na Iwodžimě (anglicky Raising the Flag on Iwo Jima) je ikonická fotografie šesti příslušníků námořní pěchoty Spojených států, kterak během bitvy o Iwodžimu vztyčují americkou vlajku na vrcholu hory Suribači. Fotografie, kterou dne 23. února 1945 pořídil Joe Rosenthal z Associated Press, se poprvé objevila v nedělních novinách o dva dny později, aby se v následujících dobách dočkala opětovného uvedení v tisících tiskovin. Stala se jedinou fotografií, oceněnou Pulitzerovou cenou za fotografii ve stejném roce, kdy byla poprvé publikována. Fotografie se ve Spojených státech stala jedním z nejvýznamnějších a nejznámějších obrazů druhé světové války. Posloužila jako předloha pro památník americké námořní pěchoty, odhalený v roce 1954 a věnovaný připomínce všech námořních pěšáků padlých v boji od roku 1775. Památník, zhotovený Felixem de Weldonem, se nachází u Arlingtonského národního hřbitova[1].

Zachycené vztyčení vlajky proběhlo brzy odpoledne, poté, co byl toho rána dobyt vrchol hory a na něm umístěna první, menší vlajka. Tři ze šesti vojáků na fotografii - seržant Michael Strank, desátník Harlon Block a vojín první třídy Franklin Sousley - později během bitvy zahynuli; Block byl do ledna 1947 identifikován jako seržant Hank Hansen a Sousley byl identifikován jako zdravotník (PhM2c.) John Bradley až do června 2016.[2] Dalšími třemi námořními pěšáky na fotografii byli desátníci (tehdy vojíni - Private First Class) Ira Hayes, Harold Schultz a Harold Keller; Schultz byl do června 2016 zaměňován za Sousleyho[2] a Keller do října 2019 považován za Rene Gagnona.[3] Během iwodžimské bitvy všichni muži sloužili v řadách 5. divize námořní pěchoty (5th Marine Division).

Associated Press uvolnil tuto fotografii jako public domain.[4]

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Raising the Flag on Iwo Jima na anglické Wikipedii.

  1. Arlington Ridge Park, George Washington Memorial Parkway [online]. 3. 7. 2012 [cit. 2016-11-10]. Dostupné online. Je zde použita šablona {{Cite web}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
  2. a b USMC Statement on Marine Corps Flag Raisers, Office of U.S. Marine Corps Communication, 23. 6. 2016
  3. Warrior in iconic Iwo Jima flag-raising photo was misidentified, Marines Corps acknowledges [online]. Nbcnews.com [cit. 2020-07-01]. Dostupné online. Je zde použita šablona {{Cite web}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
  4. LIBERATORE, Paul. Iwo Jima flag photographer Joe Rosenthal special honor sought. Marin Independent Journal. 10. 11. 2017. Dostupné online [cit. 17. 12. 2018]. Je zde použita šablona {{Cite news}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.

Externí odkazy


Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Vztyčování_vlajky_na_Iwodžimě
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.