Waitoreke

Waitoreke (také kaureke nebo novozélandská vydra) je údajný vodní živočich, vyskytující se na Novém Zélandu.

Popis

Waitoreke má prý štíhlé asi půl metru dlouhé tělo s krátkýma nohama a hustou tmavě hnědou srst. Je popisován jako samotářský noční tvor žijící ve vodních tocích odlehlých oblastí Jižního ostrova. Živí se pravděpodobně rybami. Vzhledem i způsobem života tak nejspíše připomíná evropskou vydru.

Historie

Podle vyprávění domorodých Maorů byl waitoreke v minulosti hojný a někdy ho chovali jako domácího mazlíčka. Kapitán James Cook se ve svém deníku zmiňuje o pozorování waitoreke [1]. Nejvěrohodnější svědectví podal roku 1861 německý cestovatel a geolog Julius von Haast, který viděl stopy a kožešinu tohoto zvířete, která byla bíle skvrnitá a postrádala plovací blány. Jeden farmář Hastovi vyprávěl, jak waitorekeho spatřil u potoka a chtěl ho zabít jezdeckým bičem. Když zvíře udeřil, ostře zakviČelo a skočilo do vody. Haastovo líčení převzali Ferdinand Hochstetter a Alfred Brehm. Ještě Ottův slovník naučný uvádí waitoreke jako skutečně existující, byť vzácné, zvíře. Protože ale vědci nezískali k dispozici žádný exemplář tohoto tvora, bývá waitoreke pokládán za fiktivního tvora.

Etymologie

Název waitoreke se překládá jako „ostnaté vodní zvíře“. To může odkazovat jak na ježatou srst vodních savců, tak i na jedovou ostruhu ptakopyska. Jiné vysvětlení vychází ze slovesa torangi – skrývat se. Uznávaný jazykovědec Te Rangi Hiroa (Peter Buck) však prohlašuje, že je to všechno nesmysl a žádný takový výraz v maorském jazyce nikdy neexistoval. [2]

Vysvětlení

Teorie o původu waitoreke

  • nikdy neexistoval, je to folklorní báchorka. Proti tomu bývá namítáno, že lidská fantazie může stvořit létající draky nebo obří humanoidy, ale proč by si někdo vymýšlel tak nenápadné zvíře; proto někteří přírodovědci odmítají zařadit waitoreke do oblasti kryptozoologie a vážně jeho existenci zkoumají. [3]
  • máme co dělat s příbuzným australského ptakopyska, který zde přežil ještě z období, kdy byly obě pevniny spojeny. V této souvislosti bývá připomínána fosilie ze Saint Bathans, zatím nepopsaný druh primitivního savce velikosti krysy, zřejmé příbuzný ptakořitným, pocházející z miocénních vrstev (stáří 19–15 milionů let) v oblasti Otago na Jižním ostrově. není vyloučeno, že zde jeho potomci mohli přežít déle a vyhynout až v důsledku konkurence zavlečených druhů savců
  • je to vodní hlodavec příbuzný australské myši bobří, podle některých svědectví si waitoreke staví hráze; teoreticky by mohly myši bobří na Nový Zéland připlout z Austrálie nebo Tasmánie na vyvráceném kmeni nebo jiném přirozením „voru“.
  • jde o vačnatce z příbuzenstva kunovců; který se sem dostal z Austrálie nebo z Tasmánie na vyvráceném kmeni nebo jiném přirozeném „voru“, podle některých svědectví má waitoreke na hřbetě bílé skvrny jako kunovci. V samotné Austrálii však nežije žádný vačnatec specializovaný na vodní prostředí.
  • jde o endemický druh vydry. Na Novém Zélandu však před příchodem Evropanů prokazatelně nežily šelmy. Není pravděpodobné, že by zrovna vydry tvořily výjimku. Pravděpodobná není ani možnost, že by se vydry z oblasti Indonésie dostaly na Nový Zéland společně s austronéskými předky Maorů.
  • hlášení o waitoreke vznikla záměnou s mořskými lachtany, kteří se proti proudu řek dostali do vnitrozemí. Waitoreke by však měl být daleko menší než lachtan a mít zcela jiný tvar těla.
  • nejromantičtější, avšak nejméně pravděpodobné, vysvětlení označuje waitoreke za živoucí fosilii, potomka cynodontů (savcovitých plazů z období triasu).

Odkazy

Reference

Literatura

  • Jaroslav Mareš: Legendární příšery a skutečná zvířata, Práce, Praha 1993
  • Ivan Heráň: Zvířata celého světa 9 – Kunovité šelmy, Státní zemědělské nakladatelství, Praha 1982

Externí odkazy


Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Waitoreke
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.