Wienerův filtr

Wienerův filtr byl navržen tak, aby dokázal zpětně rekonstruovat obrázek, který byl poničen šumem nebo špatnou impulzní odezvou snímacího zařízení. Tato problematika je popsána v článku o rekonstrukci a předzpracování obrazu. Opět jde o to vyřešit tzv. radiometrický inverzní problém, tedy vyjádřit z následující rovnice proměnou u ( x , y ) {\displaystyle u(x,y)\,} , což je požadovaný obrázek ještě před deformací špatným fotoaparátem nebo šumem.

z ( x , y ) = ( u h ) ( x , y ) + n ( x , y ) {\displaystyle z(x,y)=(u*h)(x,y)+n(x,y)\,}

h ( x , y ) {\displaystyle h(x,y)\,} značí impulzní odezvu snímacího zařízení a n ( x , y ) {\displaystyle n(x,y)\,} přidaný šum

Požadavky kladené na filtr

Jak je zřejmé z prvního matematického vztahu, Wienerův filtr má za úkol spočítat inverzní konvoluci za přítomnosti nenulového šumu. Problém inverzní konvoluce řeší i inverzní filtr, ale jeho korektní funkčnost je omezena jen na obrázky bez šumu. K odvození Wienerova filtru vedly následující dva předpoklady:

  • E ( f ( x , y ) f i ( x , y ) 2 ) {\displaystyle E(\|f'(x,y)-f_{i}(x,y)\|^{2})\,} → minimální

tedy, že střední hodnota druhé mocniny přes všechny realizace šumu a pro jejich všechny parametry bude mít od hledaného obrázku minimální vzdálenost. f i ( x , y ) {\displaystyle f_{i}(x,y)\,} značí hledaný obrázek se všemi známými realizacemi šumu a jejich parametry, f ( x , y ) {\displaystyle f'(x,y)\,} značí náš obrázek před deformací šumem. Jak patrné z prvního kritéria, tak metoda vychází z empirických znalostí šumů a pravděpodobnosti jejich rozdělení v obrázku. Druhý požadavek na Wienerův filtr je, aby byl lineární. Tento požadavek se formuluje pro frekvenční oblasti obrázků. Tedy nechť F ( f ) = F {\displaystyle {\mathcal {F}}(f')=F\,} je Fourierova transformace původní obraz, tak jak vypadá bez šumu. F ( g ) = G {\displaystyle {\mathcal {F}}(g)=G\,} je zašuměný obrázek, který má být opraven a R {\displaystyle R\,} je nějaká transformační matice, jež násobením transformuje poškozený obrázek do jeho "opravené" varianty. Zmiňovaná linearita filtru má tedy tvar (parametry funkcí ( u , v ) {\displaystyle (u,v)\,} označují souřadnice ve frekvenční (Fourierově) oblasti):

  • F ( f ) ( u , v ) = F ( g ) ( u , v ) R ( u , v ) {\displaystyle {\mathcal {F}}(f')(u,v)={\mathcal {F}}(g)(u,v)\cdot R(u,v)\,}   →   F ( u , v ) = G ( u , v ) R ( u , v ) {\displaystyle F'(u,v)=G(u,v)\cdot R(u,v)}

Vzorec filtru a jeho parametrizace

Z předchozích požadavků byl odvozen následující filtr, který po vynásobení (jedná se o násobení matic po prvcích) s maticí poničeného obrázku dá rekonstruovaný obraz:

R ( u , v ) = 1 H ( u , v ) | H ( u , v ) | 2 | H ( u , v ) | 2 + S n ( u , v ) / S f ( u , v ) {\displaystyle R(u,v)={\frac {1}{H(u,v)}}\cdot {\frac {|H(u,v)|^{2}}{|H(u,v)|^{2}+S_{n}(u,v)/S_{f}(u,v)}}\,}

V tomto vzorci H ( u , v ) {\displaystyle H(u,v)\,} značí Fourierův obraz impulzní odezvy h ( x , y ) {\displaystyle h(x,y)\,} a podíl S n ( u , v ) / S f ( u , v ) {\displaystyle S_{n}(u,v)/S_{f}(u,v)\,} je jiný zápis tzv. poměr signálu a šumu (SNR), což nám určuje míru zašumění obrázku. Vidíme, že tento výraz obecně závisí na parametrech frekvence ( u , v ) {\displaystyle (u,v)\,} . Ale za předpokladu bílého šumu můžeme S n ( u , v ) {\displaystyle S_{n}(u,v)\,} psát jako rozptyl šumu σ n 2 {\displaystyle \sigma _{n}^{2}\,} (což je konstanta v celém obrázku), dále budeme předpokládat nekorelovanost obrázku (což v reálu neplatí, ale jako přiblížení se dá použít) a můžeme tedy S f ( u , v ) {\displaystyle S_{f}(u,v)\,} aproximovat rozptylem obrázku σ f 2 {\displaystyle \sigma _{f}^{2}\,} . (Rozptyly jsou vlastně odhady energie šumu a energie obrázku). Z tohoto přiblížení nám vyjde, že podíl S n ( u , v ) / S f ( u , v ) {\displaystyle S_{n}(u,v)/S_{f}(u,v)\,} máme roven konstantně (číslu) σ n 2 / σ f 2 {\displaystyle \sigma _{n}^{2}/\sigma _{f}^{2}\,} . V praxi to znamená, že za tento podíl dosazujeme různá čísla (např. od 0.001 do 1000) a koukáme, co nám dá nejlepší výsledek. Když Wienerův filtr aplikujeme na nezašuměný obrázek (tedy S n ( u , v ) {\displaystyle S_{n}(u,v)\,} bude rovno nule), pak nám tento filtr R ( u , v ) {\displaystyle R(u,v)\,} přechází v R ( u , v ) = 1 H ( u , v ) {\displaystyle R(u,v)={\frac {1}{H(u,v)}}\,} , což je předpis pro inverzní filtr.

Externí odkazy


Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Wienerův_filtr
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.