Wikipedista:Nicola Kocmanová/Pískoviště

Pojmem se rozumí pravidla či měřítka pro srovnání pedagogické činnosti. S jejich pomocí lze ověřit úroveň a kvalitu dané školy v porovnání s jinými školami. Díky nastaveným standardům by nemělo dojít k poklesu v kvalitě vzdělávání. Měla by být zaručena určitá úroveň vzdělávání. Zároveň slouží jako zpětná vazba pro učitele a ředitele.

Definice vzdělávacího standardu

Vzdělávací standardy jsou vymezené požadavky, které musí žáci splnit v určitých ročnících či stupních školy. Jsou formulovány jako dovednosti nebo vědomosti ve vztahu k obsahu vzdělávání ve vyučovacích předmětech.[1] Vzdělávací standardy jsou chápány jako měřítko umožňující posoudit, do jaké míry jsou u žáků či učitelů rozvinuty určité kompetence (oprávnění).[2] Pojem vzdělávací standard jde chápat i jako obecný výraz ,,standard“, znázorňuje obecně nějaký stupeň, úroveň, žádoucí stupeň, ale uplatňuje se v pedagogických objektech.[3]

Historie vzdělávacích standardů

Historie vzdělávacích standardů

Výskyt termínu vzdělávací standard se pojí s 30. lety a českou reformní pedagogikou. Byl zmíněn pouze v podobě měření výkonů při testování vědomostí žáků. Tedy ne tak, jak jej vnímáme dnes. Pojem standardy v souvislosti s hodnocenímúrovně vzdělávání se začal uplatňovat v České republice až po roce 1990. Standardy se staly klíčovým požadavkem české vzdělávací politiky (zejména ministerstva školství) v lednu roku 1992. V roce 1994 byl zveřejněn návrh ,,Standardy vzdělávání pro obecnou školu“. S tím téměř současně i ,,Návrhy standardů na zvláštní škole“.[3]

Historie vzdělávacích standardů základní školy

V roce 1994 byl MŠMT vydán Standard základního vzdělávání. Byl pojmenován jako „Cílové standardy a kmenové učivo“. Postupně však byla řešena řada nedostatků jako např. terminologická neujasněnost, nevhodné stanovení vzdělávacích standardů atd. V roce 1995 byl proto ministerský návrh přepracován a vydán jako ,,Standard základního vzdělávání“.[4] Dnes standardy představují minimální cílové požadavky na vzdělávání.

Obsah pojmu vzdělávací standard

Standard je všeobecně vnímán jako doporučení i jako norma.[4]

Standardy - doporučení

Mezi standardy patří například vzdělávací cíle, obsah, metody. Jsou to konkrétní požadavky určité vzdělávací instituce, co má žák umět. Pedagogovi mohou posloužit jako vodítko a pomoc při vyučování. Žákovi umožňují sebekontrolu při učení, rodiče k nim přihlíží při výběru školy a řediteli napomáhají k hodnocení práce pedagogů.[4]

Standardy – normy

Jsou uváděny dvě funkce. První funkcí je měřítko pro hodnocení (standard) a druhou funkcí možnost kontroly (norma). Mezi příklady se řadí směrnice pro bezpečnost a hygienu provozu škol či zákony pro řízení a financování škol apod. Autorem bývá často státní správa a místní samospráva.  Příkladem mohou být Pravidla hospodaření školy nastavená zřizovatelem (obcí) či zřizovací listina školy.[4]

Rozdělení standardů

Průcha & Walterová[1] rozdělují standardy na kategorie dle typů školy:

-       Standard základního vzdělávání

-       Standard vzdělávání ve čtyřletém gymnáziu

-       Standard středoškolského odborného vzdělávání

  1. a b PRŮCHA, Jan; WALTEROVÁ, Eliška. Pedagogický slovník. 2.. vyd. Praha: Portál, 1998. 328 s. ISBN 80-7178-252-1. S. 306. 
  2. JANÍK, Tomáš. Standardy v učitelské profesi: zahraniční přístupy a pokus o jejich zhodnocení. ORBIS SCHOLAE. 2014, roč. 8, čís. 3, s. 133-158. Dostupné online. 
  3. a b PRŮCHA, Jan. Pedagogická evaluace : hodnocení vzdělávacích programů, procesů a výsledků. 1.. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 1996. 166 s. ISBN 80-210-1333-8. S. 112-113. 
  4. a b c d TRNA, Josef. Vzdělávací standardy pro základní a střední školy.. Pedagogika. 1996, roč. 46, čís. 4, s. 349-353. Dostupné online. 

Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Wikipedista:Nicola_Kocmanová/Pískoviště
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.