Komunistický svaz mládeže: Porovnání verzí

Smazaný obsah Přidaný obsah
m Verze 3969837 uživatele 62.245.75.123 (diskuse) zrušena
Řádek 33: Řádek 33:
== Externí odkazy ==
== Externí odkazy ==
* [http://www.ksm.cz Komunistický svaz mládeže] – bývalé oficiální stránky občanského sdružení
* [http://www.ksm.cz Komunistický svaz mládeže] – bývalé oficiální stránky občanského sdružení
* [http://ksm.komsomol.cz/ Komunistický svaz mládeže] - prý aktuální stránky KSM
* [http://www.unor1948.ic.cz Stránky KSM o Vítězném únoru 1948]
* [http://www.unor1948.ic.cz Stránky KSM o Vítězném únoru 1948]
* [http://zpravy.idnes.cz/odpurci-radaru-nelegalne-polepuji-sidliste-fe3-/praha.asp?c=A070402_134929_domaci_adb Nelegální výlep] se symbolikou KSM a [[Komunistická strana Čech a Moravy|KSČM]]
* [http://zpravy.idnes.cz/odpurci-radaru-nelegalne-polepuji-sidliste-fe3-/praha.asp?c=A070402_134929_domaci_adb Nelegální výlep] se symbolikou KSM a [[Komunistická strana Čech a Moravy|KSČM]]

Verze z 15. 5. 2009, 08:35

Členové KSM demonstrující na Václavském náměstí

Komunistický svaz mládeže (KSM) je volným sdružením lidí komunistického smýšlení ve věku 15 až 35 let. Založeno bylo v roce 1990,[1][2] v prosinci 1993 bylo registrováno jako občanské sdružení,[3] v říjnu 2006 bylo jakožto občanské sdružení ve smyslu zákona č. 83/1990 Sb. úředně rozpuštěno, fakticky však působí bez uznané právní subjektivity i nadále. Je členem Světové federace demokratické mládeže (WFDY).

Ve své činnosti KSM úzce spolupracuje s Komunistickou stranou Čech a Moravy – např. ústřední kancelář KSM je umístěna v sídle Komunistické strany Čech a Moravy. V čele KSM stojí pětičlenné předsednictvo jako výkonný orgán (předseda, tři místopředsedové a tajemník). Posledním předsedou KSM byl Milan Krajča, před ním byl předsedou Zdeněk Štefek, před ním Josef Gottwald.

Znak KSM zobrazuje mapu světa nad níž je v pětícípé hvězdě umístěn symbol srpu a kladiva, vlajka KSM zobrazuje na rudém pozadí žlutý srp a kladivo a nápis „Komunistický svaz mládeže“.

Členové KSM bývají často kvůli historickým konotacím označováni jako komsomolci nebo „svazáci“.[zdroj?]

Hlavní cíl KSM zveřejněný na www.ksm.cz: KSM usiluje o revoluční překonání kapitalismu a o nastolení ekonomických - odstranění soukromého vlastnictví výrobních prostředků a jeho nahrazení vlastnictvím společenským - a společenských – zavedení socialistické demokracie - podmínek pro budování socialismu, jako prvního stupně k vytvoření společnosti komunistické, jejíž vybudování je konečným cílem. Nutno upozornit, že tento cíl je dle Ministertva vnitra v rozporu se zákony České republiky.

Členění

KSM je členěn na kluby (alespoň 3 členové) a výjimečně i buňky (alespoň 2 členové). Největší kluby (např. klub KSM pro Brno, klub Praha) mají několik desítek členů. V polovině roku 2007 měl KSM asi 750 členů[zdroj?]. Členové KSM jsou obvykle registrováni v místněpříslušném klubu. Dále KSM přiděluje statut „čestného člena“, který nemusí splňovat podmínky členství (např. při zániku členství z důvodu překročení 35 let věku). Členství v klubu (resp. KSM) schvaluje předseda příslušného klubu a v případě individuálních členů schůze zástupců klubů (označovaná jako ústřední rada KSM), která je zároveň nejvyšším správním orgánem KSM. Schůze zástupců klubů zasedá vždy čtyřikrát do roka.

Jednou za dva roky zasedá sjezd KSM, který vydává závazná (především programová) stanoviska.

Aktivity

Členové KSM v Brně a jejich symbolika

Těžiště činnosti KSM je v politické oblasti. Prostředky této činnosti jsou především organizace demonstrací, účast na demonstracích jiných subjektů (např. Sosstudent, Odborů) a organizování peticí (např. petici směřující proti vybudování amerických základen na území České republiky podepsalo k 20.6.2007 přes 115 tisíc občanů). Dále KSM vyvíjí humanitární činnost (různé sbírky), kulturní (např. pražský kinoklub), vlasteneckou činnost (např. pravidelný pochod PrahaLidice a účast na pietním aktu na památku padlým při Vyhlazení Lidic‎ ) a publikační činnost (např. vydávání Mladé pravdy). KSM pracuje i s dětmi (např. účast na organizaci letních táborů). Náklady na činnost KSM jsou kryty především z členských příspěvků a darů jednotlivých občanů. KSM odmítá jakékoli spojení s ilegálními aktivitami (např. černými výlepy).

KSM byl oficiálně podporovatelem iniciativy Ne základnám, později byl však ze seznamu podporovatelů vyškrtnut.

Kauza rozpouštění KSM

Dne 18. října 2006 byla zveřejněna informace, že 12. října bylo vydáno rozhodnutí o rozpuštění KSM Ministerstvem vnitra. Výrok byl odůvodněn protizákonností následující části stanov KSM: „KSM stojí na straně úsilí o revoluční překonání kapitalismu a o nastolení ekonomických - odstranění soukromého vlastnictví výrobních prostředků a jeho nahrazení vlastnictvím společenským - a společenských – zavedení socialistické demokracie - podmínek pro budování socialismu, jako prvního stupně k vytvoření společnosti komunistické, jejíž vybudování je konečným cílem.(…) KSM si je vědom toho, že kapitalismus nemůže být jednoduše reformován. KSM proto bojuje za revoluční svržení kapitalistického řádu masami pracujících.“

Podle rozhodnutí Ministerstva vnitra tak je program KSM v rozporu s Ústavou ČR a s Listinou základních práv a svobod[4]. KSM se proti rozhodnutí odvolal, soud však rozpuštění potvrdil[5]. KSM zároveň podala žalobu na Ministerstvo vnitra k Nejvyššímu soudu a Městskému soudu v Praze, kvůli nesprávnému poučení o opravném prostředku.

V minulosti byla napadena i registrace KSM jako občanského sdružení, protože jeho činnost je převážně politického charakteru, což podle názoru iniciátora podnětu v rozporu se zákonem č. 83/1990 Sb. Tento zákon je však obvykle vykládán velmi flexibilně (např. právně analogické případy Mladí konzervativci, Mladí sociální demokraté), proto byl podnět odložen pro zjevnou bezdůvodnost. Na základě stejného ustanovení byla rozpuštěna někdejší Republikánská mládež.

Kroky směřující k rozpuštění KSM uvítali především čeští antikomunisté, kteří KSM považují za organizaci bojující proti základním principům demokratické společnosti a usilující o násilné nastolení diktatury. Za KSM se postavili mimo jiné KSČM, frakce v Evropském parlamentu Evropská sjednocená levice a Severská zelená levice (které je KSČM členem), WFDY, nositel Nobelovy ceny za literatury Dario Fo či religionista Ivan Štampach. V Řecku a Itálii byly dokonce komunistickými silami iniciovány demonstrace a petice proti rozpuštění KSM.[zdroj?]

Externí odkazy

Reference

Šablona:Pahýl - komunismus


Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/w/index.php
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.