Diskuse s wikipedistou:Toma646: Porovnání verzí

Smazaný obsah Přidaný obsah
odpověď
→‎Vlastnění článků a osobní útoky: reverty, poslední varování
Řádek 341: Řádek 341:
== Vlastnění článků a osobní útoky ==
== Vlastnění článků a osobní útoky ==
Kolego [[Wikipedie:Vlastnění článků|ten článek]] nevlastníte. A osobní útoky si můžete nechat, jsou vám k ničemu. --[[Wikipedista:BobM]] <sub>[[Wikipedista diskuse:BobM|d]]|[[Speciální:Contributions/BobM|p]]</sub> 28. 7. 2014, 12:10 (UTC)
Kolego [[Wikipedie:Vlastnění článků|ten článek]] nevlastníte. A osobní útoky si můžete nechat, jsou vám k ničemu. --[[Wikipedista:BobM]] <sub>[[Wikipedista diskuse:BobM|d]]|[[Speciální:Contributions/BobM|p]]</sub> 28. 7. 2014, 12:10 (UTC)

== Reverty ==
Kolego přestante okamžitě revertovat úpravy v článku [[Módní diktát]]. Článek [[Wikipedie:Vlastnění článků|nevlastníte]] a kolega Wikipedista:I.Sáček, senior na něm pracuje. Toto je poslední varování. --[[Wikipedista:BobM]] <sub>[[Wikipedista diskuse:BobM|d]]|[[Speciální:Contributions/BobM|p]]</sub> 30. 7. 2014, 14:05 (UTC)

Verze z 30. 7. 2014, 16:05

Nejsem Wikimaniak a proto sem na Wikipedii aktivní třeba několik dní a pak tu třeba měsic nemusim byt. Esli sem v poslednich 24 hodinach needitoval (pro zjištění klikněte sem), pravděpodobně vam tu blizke době neodpovim.

Archiv:1, 2, 3

Med z pampelišek

Dobrý den, děkuji Vám za informace v článku Med z pampelišek. Bohužel jeho zpracování zatím nesplňuje požadavky na encyklopedické heslo. Pokuste se prosím text článku upravit alespoň do té míry, aby splňoval základní požadavky na vzhled a styl článků. Pokud se nám to ani společnými silami nepodaří, po 14 dnech se rozhodneme, zda pro udržení kvality Wikipedie není vhodnější takový článek úplně odstranit; tento proces se nazývá Odložené smazání. Děkuji za pochopení.

Wikipedie není kuchařka ani návod na výrobu čehokoliv, k tomu můžou sloužit Wikiknihy. Předělej prosím tuto stránku na encyklopedický článek. --Harold (diskuse) 6. 5. 2014, 20:31 (UTC)

Zdravím, Tvou šablonu bohužel považuji za nesystémovou a navrhl jsem ji na smazání. Na příslušné diskuzi můžeš prosím reagovat. Hezký večer, --RomanM82 (diskuse) 6. 5. 2014, 21:08 (UTC)

Písnička věnovana všem spravcum enwiki

Zdravím, podobné „vtipné“ texty nevkládej na Wikipedii.--Kacir 10. 5. 2014, 17:35 (UTC)

To byla odměna za zablokovaní všech mych účtú na enwiki a hlavně za několikaměsiční blok všech mych IP adres.--Toмa646 (diskuse) 11. 5. 2014, 11:42 (UTC)

Co na wiki rozhodně nepatří

Toto je neslučitelné s principy na kterých je wikipedie vystavěna. Dejte si na takové výlevy pozor, můžete za ně být zablokován. Vojtěch Zavadil (diskuse) 10. 5. 2014, 18:53 (UTC)

Vojtěch Zavadil, tenkrat to byla vyjimečna situace, gdy měl vandal dynamicku IP adresu a každemu bloku se hned vyhnul, navic to bylo pozdě po pulnoci a jediny spravce, kery v tu dobu na Wikipedii byl odmitnul zablokovat rozsah z kereho editoval. Gdybych to neudělal, tak sme tu mohli po něm ten bordel uklizet až do rana a on by se nam jen tlemil, že ho nigdo nezastavi. Je to trošku za hranici pravidel, ale on tu taki vyřvaval že si nas bude dohledavat a že nas zabije. Jina možnost jak ho zastavit nebyla a za tim co sem udělal si naprosto jednoznačně stojim a považuju to v te dane situaci za naprosto spravne.--Toмa646 (diskuse) 11. 5. 2014, 11:31 (UTC)
Musim přyznat že ho zastavilo pravě to, co sem mu napsal. U vandalu je domluva něgdy mnohem učinějši než blokování a až bych zase někomu promlouval do duše a vy byste mě zablokoval, tak problem byste měl hlavně vy! (nemyslim se mnou, ale s tim vandalem, keremu by to už nigdo nerozmlouval).--Toмa646 (diskuse) 11. 5. 2014, 11:38 (UTC)
@Vojtěch Zavadil: Kolega Toma646 na to již upozorněn byl (viz poslední archiv jeho diskuse), pokud bude pokračovat, pravděpodobně se přistoupí k nějakému postihu. --Marek Koudelka (diskuse) 11. 5. 2014, 11:39 (UTC)
Tak upozornění tam mam jen od vandala. Gdyž se vam domlouvani vandalum, kery vam na blok z vysoka s... nelibi, tak aspoň budu mit nějaku zabavu :-) vandal se bude tlemit že ho nigdo nedostane a ja se budu tlemit tež, bo nebudu moct toho vandoše ukecat k tomu aby už dal pokoj.
Jednou sem zažil i připad, gdy sem jednomu vandalovi nakonec rozmlouval sebevraždu.--Toмa646 (diskuse) 11. 5. 2014, 11:56 (UTC)

Přesměrování

Dobrý den, můžete uvést důvod, proč jsou podle vás přesměrování jako Birkfellner zbytečná? Pokud je znám jen jeden významný nositel toho příjmení, nevidím důvod, proč by nemohlo vést z příjmení přesměrování na článek.

Rovněž nemá smysl navrhovat ke smazání články s názvem v množném čísle, ke kterým existuje článek v jednotném čísle. Lépe předělat je na přesměrování. — Loupežník (diskuse) 11. 5. 2014, 10:50 (UTC)

Jako rozcestníky bych to bral a danemu uživatelovi sem sam navrhoval aby z toho nedělal přesměrování ale rozcestníky. Klidně by to moh byt rozcestnik třeba jen zatim na jednu stranku (a v budoucnu třeba přibudou dalši) o člověku s danym přijmeni ale přeměrovani na určiteho člověka, gdyž to same přijmeni muže mit několik ruznych lidí mi opravdu nepřipada jako dobry nápad. Na rozcestniki to klidně teď předělám, ale příčí se mi, aby to bylo jako přesměrovani na jednoho jedineho člověka.--Toмa646 (diskuse) 11. 5. 2014, 11:18 (UTC)
Pokud existuje více nositelů příjmení (což jsem při rychlém pohledu na EN wiki neshledal), lze založit rozcestník. Pakliže je ale jen jeden, přesměrování je vhodné. Naopak jednopoložkové a někdy i dvoupoložkové rozcestníky jsou nevhodné a určené ke smazání nebo přeměně na přesměrování. — Loupežník (diskuse) 11. 5. 2014, 11:24 (UTC)
Dobře, už necham to jak to je, ale stejnak mi ty přesměrováni přijdou nevhodny.--Toмa646 (diskuse) 11. 5. 2014, 11:31 (UTC)

Vulgarity opět

Znovu a tentokrát naposled tě žádám, abys přestal používat na Wikipedii vulgarity, včetně vyhvězdičkovaných, vytečkovaných a jinak "schovaných" slov. Děkuji za pochopení. --Harold (diskuse) 12. 5. 2014, 14:01 (UTC)

FYI

Za tvými zády nemluvím: en:User_talk:Vejvančický#Toma646. --Vejvančický (diskuse) 13. 5. 2014, 11:34 (UTC)

Bzzzzzz Bzzzzzzzz Maya Bee, byl cyp co utikal před ni a vypadnul z balkona He He :-)--Toмa646 (diskuse) 13. 5. 2014, 12:35 (UTC)
Musim si pořidit pořadnu kudlu, žihadlo se mi dneska z toho bodani do vandalú už ztupilo a než ho znova nabrousim, tak to chvilu potrvá :-D. Vlezu do poslednich změn a opravdu nevim kam skočit dřív.--Včelka Mája (diskuse) 13. 5. 2014, 12:35 (UTC)
Mohl byste prosím respektovat, o co Vás Harold o pár řádků výše žádal a vyhnul se ve svých přípěvcích vulgaritám? Nespolehejte na to, že nářeční vulgarismy lidé neznají. Děkuji --Mates (diskuse) 13. 5. 2014, 13:02 (UTC)
Mates Koukni do poslednich změn, teď to opravdu stoji za to. A ja tu už za hodinu nebudu.--Toмa646 (diskuse) 13. 5. 2014, 13:04 (UTC)
Zase sem tu v pravu chvili.--Toмa646 (diskuse) 13. 5. 2014, 13:06 (UTC)

@Vejvančický, poslechni si tu super pisničku Romales - Hej Žaneta. Určitě se ti bude líbit.--Toмa646 (diskuse) 6. 6. 2014, 09:51 (UTC)

Moderní zahrada

Okrasnu zahradu si představuju jako něco plneho ruznych kytek, stromu nejruznějšiho druhu a jezirek, a nejako tuhle hnusozahradu.--Toмa646 (diskuse) 18. 5. 2014, 09:38 (UTC) :Nebo trochu v tom članku Okrasna zahrada vyměnit fotografie.--Toмa646 (diskuse) 18. 5. 2014, 09:42 (UTC)

Jak si vysvětlujete, že při tvorbě textu použijete odkaz [[Záhon (jednotka)|záhon]]+šablona nowiki + y, odkazy [[klíšťata]], [[mravenci]], že píšete někdy nářečím, jindy slangem (Módní diktatura - zblbnout, blbě), dokonce i v odkazech plevání, že z Vašeho profilu je s podivem, že používáte počítač, prostě zdáte se být na úrovni žáka páté třídy nanejvýš, a pak upravíte článek Radvanice a Bartovice s přesnými termíny a chemickými pojmy, bezchybně?

@I.Sáček, senior Pokud člověk umi poživat počitač, tak neni problem si slova jako třeba μg/m3 s pomoci myši jednoduše zkopirovat. Nevim co je tak složiteho na opsani toho že, v Ostravě je 70 mg poletraveho prachu na metr krychlovy. [[Záhon (jednotka)|záhon]]+šablona nowiki + y Tak tohle visual editor občas děla. --Toмa646 (diskuse) 18. 5. 2014, 09:31 (UTC)

Už to, že mají Vaše texty smysluplnou osnovu a nesmyslnou náplň je poněkud nekonzistentní. A je toho víc. Jste nevěrohodný. Chápu že chcete dělat zmatky, „zlobinkat“ a bavit se tím... těžko říci čím vlastně. No ale nic, že. K věci: Budete „Moderní zahradu“ ještě upravovat? Protože už pro ten termín (název, heslo) je na smazání. Tím chci říct, že je „moderní“ vadné slovo. Jakože stejné slovo jako dnes, každý další den v průběhu času to slovo znamená jiný den, víte. Dnes to znamená dnes, zítra to bude znamenat dnes a tak podobně. Víte v textech které píšete nesmíte používat „letos“, „současný“, „u nás“ a právě termín „moderní“ neznamená v dělání zahrad totéž, jakože nic. Nic víc než zahrada „dnes“.

Nepište mi sem do diskuze dalši nesmysly jak v prvych 4 větach, křivy obviněni opravdu nemam rad. A nedělejte tu sebe chytreho, gdyž vam děla problem pochopit i text v tomhle článku.--Toмa646 (diskuse) 18. 5. 2014, 09:31 (UTC)

Termín byl používán už na konci 19. století. Byl používán dříve než jste se narodil a začal editovat wikipedii. Jestli chcete, můžete jej navrhnout na sloučení s Okrasná zahrada. Vytvořil jsem toto heslo úpravou Vašeho textu „Moderní zahrada“, který jsem se raději rozhodl ponechat, abych se vyhnul zbytečnému konfliktu s Vámi. Možná usoudíte, že obsah Vašeho hesla není příliš blízko skutečnosti sám. Rozhodl jsem se jej ponechat proto, že kdyby jste náhodou byl velmi nepříjemný, vzdělaný ale nepříliš moudrý člověk, samorost, který si o sobě myslí že je hrozně invenční, mohl by jste úpravy vnímat jako výzvu nebo urážku. Což není záměrem. Nechápejte ale ani ten popis jako urážku a nevztahujte popis na sebe, jde jen o pokus o vysvětlení mého opatrného a tedy asi podivného postupu. Rozhodl jsem se Vám vyhnout a proto v podstatě i tento svůj text zde považuji za chybu.
Vzhledem k tomu, že je zřejmé, že výhledově budete dál psát slangem a dělat třeba i vadné odkazy nadále, se jen chci zeptat zda tuto Vaši úpravu hesla Moderní zahrada chcete smazat, sloučit, nebo ponechat "jak je"? Upozorňuji, že na stejnou úpravu je zralé i tendenční heslo Módní diktatura, přestože jsou tam popsány skutečné jevy, mají i jiné vysvětlení než celosvětové temné spiknutí. Je logické vysvětlení na které jste schopen dojít sám.

Myslim že je trochu rozdil mezi opravdu pravou okrasnou zahradou a zahradou u nějakeho domu v satelitnim městě. A proto sem to přesunul.--Toмa646 (diskuse) 18. 5. 2014, 09:31 (UTC)
@I.Sáček, senior - K tomu článku Módní diktatura, šlo hlavně o rozšiřeni a srozumitelněni textu.

Jak už jsem naznačil, považuji za vhodnější, aby tento můj dotaz byl na Vaší diskusní stránce posledním. Pokud mi ale nebudete chtít odpovědět na to, jak naložit heslem „Moderní zahrada“, nemusíte, ponechám jej v tom případě tak a nebudu mu dále věnovat pozornost. Přeji hodně štěstí a sbohem. --I.Sáček, senior (diskuse) 17. 5. 2014, 22:25 (UTC).

Ale s tim že Moderni zahrada potřebuje vylepšit mate pravdu.--Toмa646 (diskuse) 18. 5. 2014, 09:39 (UTC)

Tak sem si stim trochu pohral, hlavni je odlišit okrasnu zahradu (kera by měla byt opravdu okrasna) od te hnusne moderni. Rozdil je v tom, že na moderni zahradě je okrasnych prvů málo nebo uplně chiběj, zatimco okrasna zahrada by měla stat za to. Proto se tomu řika okrasna zahrada.--Toмa646 (diskuse) 18. 5. 2014, 10:38 (UTC)

Měl inači název pro moderní zahradu → Hnusná zahrada, ale to se Wikipedie moc nehodi a tak sem zvolil nazev Moderní zahrada.--Toмa646 (diskuse) 18. 5. 2014, 10:38 (UTC)

A bát se mě nemusite (pokud dokažete respektovat nazor drugiho člověka a nebudete si vymyšlet nesmyslny obviněni). Pravě to že ste mi sem napsal pomohlo k vyraznemu vylepšeni obou članku, jak vašeho, tak myho, neudělal ste chibu, jak ste psal vyše. Dík.--Toмa646 (diskuse) 18. 5. 2014, 10:44 (UTC)

@I.Sáček, senior Děkuju za úpravy Moderní zahrady, jen upozorňuju na vaš članek Okrasná zahrada, je možne že bude vhodne abyste ho sledoval. Musel sem tam několik editaci revertovat, bo Vojtěch Zavadil tomu moc neprospěl, vic v diskuzi článku, gde se to řeši.--Toмa646 (diskuse) 18. 5. 2014, 13:33 (UTC)

Děkuji Vám za úpravu hesla Okrasná zahrada, Vaše úpravy a připomínky respektuji a zohledním je. Nyní je snad text i obrázky v pořádku a vše je přiměřené účelu.--I.Sáček, senior (diskuse) 18. 5. 2014, 14:09 (UTC)

Uběhl necelý měsíc, nakoupil jsem si nějakou aktuální literaturu z oboru kvůli zdrojování a článek Okrasná zahrada a moderní zahrada snad významně doplním a ozdrojuju. Je to především proto, že na rozdíl od Vás nejsem spokojen se svou prací (nevidím to za jedna v hodnocení od jedné do pěti ale spíše na devadesát devítku s pěti různobarevnýma šablonama) a myslím si že tyto hesla by měly vypadat jinak. Nechci ale říci, že Vaše úpravy nebo hesla jsou špatná. Velice jsem obdivoval například heslo Flóra Antarktidy.
Pokud budete chtít do úprav, protože doufám že budou poměrně zásadní, zasáhnout, jistě můžete. Svá tvrzení, které jste opakovaně vkládal, třeba o tom že je nevýhoda, že traviny v trávníku nemají semeno (pro samoobnovu trávníku) ale bude vhodné dozdrojovat, sám s tím nesouhlasím s ohledem na fakt že jde o lidmi založenou, používanou, udržovanou plochu a zdrnovatělý či vyšlapaný kosený trávník je po šesti letech vhodné doset i v nejekologičtější zahradě. Není zde v tomto směru rozdíl. Rozdíl bude v druhové skladbě, je otázkou zda pozitivní či negativní, nebo podle jakého kritéria. To jen například.
Pokud budete chtít v průběhu času úpravy nějak stopnout a vydýchat některé úpravy, napište. Mimochodem díky za upozornění u Philippe Leclerc de Hauteclocque, vůbec bych si nevšiml omylem vložené části anglické wikipedie. --I.Sáček, senior (diskuse) 14. 6. 2014, 11:40 (UTC)

Tak s Philippe Leclerc de Hauteclocque nemam nic společeneho, ono je to tim že jmeno Tomas62 a Toma646 su podobna jmena. A pokud chcete oba člamky rozšiřovat je to jen dobře a hodně vas obdivuju, že ste ochotny kvuli Wikipedii kupovat i knížky.--Toмa646 (diskuse) 14. 6. 2014, 14:00 (UTC)

Ano, očividně špatně vidím, nebo jsem roztržitý. Pro sebe bych to nekupoval, ale ty knížky snad využije dcera. Víte nejsem Mecenáš, ale ani Rockefeler. Díky za rozšiřování wikipedie o chybějící hesla. Uvažujte ale, zda raději nepřesunout váš návod na přesazování na wikiknihy, kam patří. Já ovšem nevím jak se to dělá, asi by se to tady muselo vymazat a tam vytvořit, nevím. --I.Sáček, senior (diskuse) 24. 6. 2014, 21:18 (UTC)

Vzkaz

Co to tu píšeš do Wikipedie ty refaktorizováno? --109.81.209.208 21. 5. 2014, 20:00 (UTC)

Tak esli mi sem budeš psat tyhle věci, tak skončiš jako ja na enwiki, tak pozor na to!--Toмa646 (diskuse) 21. 5. 2014, 20:02 (UTC)

A jak jsi tam skončil ty refaktorizováno? --109.81.209.208 21. 5. 2014, 20:03 (UTC)

Blokem na neurčito.--Toмa646 (diskuse) 21. 5. 2014, 20:07 (UTC)

Závěrečné sekce

Dobrý den, kolego, při zakládání a úpravách článků prosím dbejte na doporučení ohledně závěrečných sekcí (odkazů, referencí): Wikipedie:Vzhled a styl#Závěrečné sekce. Díky. --Bazi (diskuse) 5. 6. 2014, 21:19 (UTC)

Megaherbs

Od doby jsem se s Vámi spolupracoval na úpravách okrasné a soukromé zahrady se občas podívám čím se bavíte. Líbí se mi Vaše texty a zejména Ty v kterých nejsou čirou náhodou nejsou zlidovělé tvary slov. Ať jde o ostrovy nebo o kytky. Asi si plácneme na to, že nejste žádný trumbera a nebudu proto s Vámi mluvit hantecem, idyž by to bylo určitě srandovní. A právě proto že jste inteligentní a přínosem pro ostatní, doufám bude snadné Vám vysvětlit, že stejně jako v češtině není v odborné literatuře samec vačice vačič, brontosaurus nerodí brontosaurátka (z vajec) a nemá samici brontosauřici a když se en:Deinotherium přidalo ke stádu, nepřidalo se ke stádu Deinotheriumů. Zatím v češtině ne. Ani v angličtině nemají „group of Deinotheriumos“. Nemyslete si, že s Vámi mluvím jako s nechápavým, jen používám jasná přirovnání. Až lidé oblečení v bílých pláštích rozhodnou že megaherbs jsou opravdu česky megaherby, tak my, bez kiltu v ušance, můžeme megaherbs přesunout zpátky na megaherby. Zdá se, že právě Vojtěch Zavadil patří k lidem v bílých pláštích ve dané věci se docela vyzná, bude první kdo to přesune na megakytky, když se celý český botanický svět rozhodne pro tenhle název.
Megaherbs se ale podle něj zatím nepřekládají, nepočešťují. Nevím, možná je vhodné ještě dodat, že mají li být stránky jako je wikipedie nějak smysluplné pro čtenáře, neměly by tady být chyby v názvech. Používáte spisovná slova, protože je to nástroj komunikace, který vede k cíli. Používání dohodnutých výrazů je stejný nástroj komunikace jako používání spisovné češtiny a pravopisu (který se také mění). Víte, ať už jste v botanice více nebo méně fundovaný odborník, velice mne těší že jste se rozhodl správně se nehádat kvůli takové hlouposti. Přeji hezký den. --I.Sáček, senior (diskuse) 11. 6. 2014, 20:32 (UTC)

Megaherbs = Megaherby v češtině a tak by se měly jmenovat. A oni tu cpou anglicki nazev což je špatně. Samozřejmě si Wikipedie děla sama ostudu, ale ja chci psat články a ne se o tom hadat tyden s nechapavcema.--Toмa646 (diskuse) 12. 6. 2014, 05:59 (UTC)

Precejen to je jen jedno pismeno a je to podobna blbost jako prechylovani/neprechylovani příjmení a kvuli take blbosti nehodlam marnit svuj čas.--Toмa646 (diskuse) 12. 6. 2014, 06:09 (UTC)

Otep

Ani z jednoho projektu na druhý se nepřesouvá copy+paste, ale používá se tzv. import. (Pokud by tedy byl Tchoř či jiný byrokrat tak hodný, může to napravit?) Vás pro příště odkazuji na šablonu {{Přesunout na Wikislovník}}. --Marek Koudelka (diskuse) 12. 6. 2014, 19:16 (UTC)

Opravil jsem (jsem správce i na wikislovníku, práva byrokrata nejsou třeba).--Zdenekk2 (diskuse) 12. 6. 2014, 19:20 (UTC)
Díky, nějak jsem měl za to, že to mohou dělat jen byrokraté. --Marek Koudelka (diskuse) 12. 6. 2014, 19:28 (UTC)

Uživatelské podstránky

Nezasahujte prosím do cizích uživatelských podstránek. Děkuji. --Marek Koudelka (diskuse) 15. 6. 2014, 18:30 (UTC)

Myslel sem si že ti nebude vadit, gdyž ti otamtaď ty modre odkazy smažu. Samozřejmě je to jen na tobě jak to tam chceš mít.--Toмa646 (diskuse) 15. 6. 2014, 20:51 (UTC)

Krakonoš (vlak)

Dobrý den, děkujeme Vám za informace v článku Krakonoš (vlak). Bohužel není jasné, zda předmět článku splňuje podmínky významnosti či jednoho z doporučení o významnosti lidí, webů, hudby či jiné. Pokuste se prosím text článku ozdrojovat alespoň do té míry, aby nebylo o jeho významnosti pochyb. Jste-li s předmětem článku dostatečně seznámen(a), rozšiřte nebo přepište jej tak, aby bylo zřejmé, proč je významný. Nejlépe toho docílíte, pokud uvedete alespoň dva nezávislé netriviální věrohodné zdroje publikující o předmětu článku. Pokud u článku nelze splnit kritéria významnosti pro zachování na Wikipedii, bude vhodnější takový článek odstranit; tento proces se nazývá Odložené smazání. S pozdravem --Harold (diskuse) 26. 6. 2014, 17:18 (UTC)

Darwinovy ceny (pořad)

Dobrý den, děkujeme Vám za informace v článku Darwinovy ceny (pořad). Bohužel není jasné, zda předmět článku splňuje podmínky významnosti či jednoho z doporučení o významnosti lidí, webů, hudby či jiné. Pokuste se prosím text článku ozdrojovat alespoň do té míry, aby nebylo o jeho významnosti pochyb. Jste-li s předmětem článku dostatečně seznámen(a), rozšiřte nebo přepište jej tak, aby bylo zřejmé, proč je významný. Nejlépe toho docílíte, pokud uvedete alespoň dva nezávislé netriviální věrohodné zdroje publikující o předmětu článku. Pokud u článku nelze splnit kritéria významnosti pro zachování na Wikipedii, bude vhodnější takový článek odstranit; tento proces se nazývá Odložené smazání. S pozdravem --Ioannes Pragensis (diskuse) 27. 6. 2014, 11:16 (UTC)

Módní diktatura

Dobrý den. Na úvod se omlouvám, že jsem Vás minule křivě obvinil, že si hrajete při editacích wikipedie a doplňujete úmyslně slova v nářečí (v ostravském argotu) a podobně. Bylo to hloupé a zbytečné, omlouvám se. Také jsme se neshodli na názoru na text Módní diktatura ohledně zpracování hesla a vůbec věrohodnosti tohoto názoru jako úmyslně vedené kampaně firem atp. V této chvíli je totiž zcela snadné k němu hodit šablonu {{Významnost}} a nebo rovnou navrhnout smazání, že jde o vlastní výzkum. Nechci ale Vaši práci ničit ale rozvinout, opravit kde to jde a je to nutné. Prošel jsem si text a doplnil požadavky na zdroje v místech kde jsou podle mne nejasná tvrzení. Zkuste to vidět tak, že jsem hloupý a módě opravdu nerozumím, jak tvrdíte a prosím Vás o doložení nejasností. V tomto stavu tato stránka na wikipedii totiž nepatří, protože dělá z wikipedie wikiněcoúplnějiného. Dokážete psát dobře, máte schopnosti i znalosti, dokažte prosím, že termín "Módní diktatura" existuje a je používán, že jsem hloupý a nerozumím módě, že gangy zločinných oděvních firem devastují naši společnost protože neprodávají triko s azbukou, nebo alespoň krátkými rukávy a krátkým ostravským nářečím. Pogratuluji Vám. Vygoogloval jsem totiž bohužel jen jeden blog při zadání hesla Módní diktatura a tuhle stránku na wikipedii. Slovo módní diktatura používá jen můj syn a ten tu až do neděle není. Takže nemám žádně zdroje na úpravu. To je prostě na smazání jako vlastní výzkum. Upravil bych to víc sám, ale nemám důvod, když Módní diktatura je mýtus. Zkuste s tím něco udělat, nejsem delecionista a vložit tam nějakou ošklivou nálepku se mi nechce. Díky.--I.Sáček, senior (diskuse) 10. 7. 2014, 13:48 (UTC)

Možná by bylo vhodné navrhnout přesun „Módní diktatura“ na název „Módní diktát“. --I.Sáček, senior (diskuse) 15. 7. 2014, 17:42 (UTC)

Dobrý den. Nepovšiml jste si textu "stránku můžete dále upravovat, ale až do skončení diskuse ji laskavě nepřesouvejte, neodstraňujte její obsah ani toto upozornění"? --Jvs 16. 7. 2014, 09:43 (UTC)

To sem přehlídnul.--Toмa646 (diskuse) 16. 7. 2014, 09:45 (UTC)

Babička (píseň)

Vyhněte se prosím na Wikipedii vulgárním výrazům jako „s extremni pravděpodobnosti porušeni autorskich prav jak sviňa“. Opravdu to sem nepatří, ani když má být stránka smazána. Totéž můžete bez problémů napsat slušně, například „s nejvyšší pravděpodobností jde o porušení autorských práv“. --Marek Koudelka (diskuse) 11. 7. 2014, 12:07 (UTC)

Osobní útoky

Osobní útoky nejsou na Wikipedii tolerovány. Pokud v nich budete pokračovat, bude vám zablokována možnost editace. Děkuji za pochopení.

--Jan KovářBK (diskuse) 15. 7. 2014, 00:14 (UTC)

Přesazování

Dobrý den, dovoluji si Vás připravit na celkem zásadní úpravy textu přesazování. Z podkladů použiji především Naučný slovník zemědělský ale i některé učebnice zahradnictví (Květinářství, Zelinářství) a oprávněně kritizovaný text upravím. Vámi popsaný návod k přesazování přepracuji na text , tak abych jej zachoval, ale adekvátně zde požadované formě. Snad vše proběhne v pořádku a budete spokojen. Všiml jsem si jak intenzivně se zajímáte o heslo "Módní diktatura". Možná by jste byl schopen/ochoten přeložit takové anglické texty jako je en:Dumbing down, kde jsou jasné argumenty a jejich vhodné formulace. Výsledek by mohl přinést nejen potěšení pro Vás, ale i poučení pro české čtenáře. Jistě v této souvislosti (při překladu) pochopíte proč wikipedistům tolik leží na srdci jistá kvalita osobního projevu a především kvalita wikipedie, její udržení. Špatně napsané heslo je třeba přepracovat nebo odstranit. Díky za pochopení a případnou pomoc. --I.Sáček, senior (diskuse) 16. 7. 2014, 20:12 (UTC)

Reverty a věrohodné zdroje

Kolego, přečtěte si wp:věrohodné zdroje. Pro zdrojům v ruštině nic nemám, ale zpochybňuji jejich použitelnost. Příště místo revertů vedte diskusi. Novinky.cz, stránky v ruštině nebo diplomová práce na muni.cz nejsou pro zobecňující tvrzení v článku věrohodné. --Wikipedista:BobM d|p 18. 7. 2014, 17:00 (UTC)--Wikipedista:BobM d|p 18. 7. 2014, 17:00 (UTC)

Kolego doložte věrohodné zdroje. Novinky.cz nejsou věrohodný zdroj. --Wikipedista:BobM d|p 18. 7. 2014, 17:04 (UTC)
Jak pro koho, gdybysme všechny zdroje takhle posuzovali, tak bude na Wikipedii všechno neověřene.--Toмa646 (diskuse) 18. 7. 2014, 17:10 (UTC)
Kolego, ty stránky nejsou věrohodným zdrojem. --Wikipedista:BobM d|p 18. 7. 2014, 17:13 (UTC)
Naposledy, místo revertů vedte diskusi! dále vás upozornuji na wp:Tři reverty --Wikipedista:BobM d|p 18. 7. 2014, 17:26 (UTC)
Ty ruskojazyčné články lze s těží použít už pro zaujatost. Nemůžete zdrojovat tvzení (které článek vydává za fakt) tvzením, které je samo zaujaté. --Wikipedista:BobM d|p 18. 7. 2014, 17:39 (UTC)
Uvědomte si, že SSSR už davno skončilo a že to nejsou članki kere napsali na internetu bolševici, aby zhanobili západ.--Toмa646 (diskuse) 18. 7. 2014, 17:46 (UTC)
Kolego mě jde o (ne)ověřitelnost takto zobecňujících tvrzení. Například, označuje takové počínání nadnárodních, hlavně amerických korporací, taková tvrzení nelze ověřit stejným tvrzení (na daných ruských stránkách). Pokud jde o to jde o za a) anonymní stránky, b) špatné použití primárních zdrojů (ty jsou na Wikipedii zakázány). Úplně to samé je u novinky.cz - jednak nejsou věrohodným zdrojem proboha o zpravodajský server, ne odborný a s těží s tímto můžete ověřit zobecnující tvrzení typu Všude se ukazuje a přesvědčuje, že ideální muž nebo žena je štíhlý, s krátkými vlasy a oholený a nosí ve společnosti hlavně tmavé oblečení, stejně tak by ideální žena měla být hubená a měla mít velká prsa. Hlavně u žen toto často vede k nesmyslným plastickým operacím a dietám i kdyby to byla pravda, nelze taková tvrzení takto zdrojovat. --Wikipedista:BobM d|p 18. 7. 2014, 17:55 (UTC)

Moravská vysoká škola Olomouc

Dobrý den, vložil jsem na Wikipedii článek o Moravské vysoké škole Olomouc, ale zapomněl jsem uvést zdroj, jejich webové stránky. Právě část z webové prezentace byla vycenzurována. Obnovil jsem celý článek a do zdrojů uvedl webové stránky školy. Je to již v pořádku nebo musím udělat ještě něco jiného? Poslední editace je zaznamenéna od Vás, tedy píši Vám.

Děkuji za odpověď.

--94.124.185.2 25. 7. 2014, 07:21 (UTC)

Pokud nejste autorem textu skopirovaneho z webu teto školy, tak jde o porušeni autorskeho prava a to prostě tady nechat nemužeme. Navic ta část se mi zdála trochu propagační. Příště ty obory stručně vyjmenujete a pokud chcete čerpat z nějakeho webu informace, tak cely text odtamtud nekopirujte, ale přepište ho do Wikipedie tak, aby se (ne obsahově) ale stylem jakim je napsan lišil. Napřiklad se na webovkach piše: Škola byla založena 10. Ledna 2000 Ladislavem Blbem, který je dodnes její ředitel. a vy sem napišete Školu založil Ladislav Blb 10.1.2010 a od té doby je stále jejím ředitelem. Rozumite?--Toмa646 (diskuse) 25. 7. 2014, 11:01 (UTC)

Copyvio

Dobrý den. Jen pro upřesnění – copyvio se řeší tak, že do článku vložíte šablonu {{Copyvio}}, vkladatele na jeho diskuzi upozorníte, nejlépe šablonou {{Copyvio autor}}, a článek zapíšete na seznam. S pozdravem --Vlout (diskuse) 25. 7. 2014, 11:15 (UTC)

Modní diktatura

Dobrý den kolego. Odpusťte si prosím takovéto výlevy. Na Wikipedii nepatří. Děkuji --Faigl.ladislav slovačiny 26. 7. 2014, 16:55 (UTC)

Děkuji Vám za informace v článku Módní diktatura. Bohužel jeho zpracování zatím nesplňuje požadavek na ověřitelnost. Pokuste se prosím text článku ozdrojovat alespoň do té míry, aby bylo možné jej označit jako plnohodnotný článek. Pokud se nám to ani společnými silami nepodaří, po 14 dnech se rozhodneme, zda pro udržení kvality Wikipedie není vhodnější takový článek úplně odstranit; tento proces se nazývá Odložené smazání. Děkuji za pochopení. --Vojtěch Dostál (diskuse) 27. 7. 2014, 13:21 (UTC)

Další postup v DOSu Krakonoš (vlak)

Ahoj, souhlasíš s předčasnou archivací tebou založené revize smazání a znovuotevření již archivovaného DOSu, došlo by i k obnově článku Krakonoš (vlak)? --Kacir 27. 7. 2014, 18:10 (UTC)

Tvá správná odpověď je: Nesouhlasíš. :-) Proběhne revize. --Mates (diskuse) 27. 7. 2014, 19:03 (UTC)

Osobní útoky

Docela jsem váhal, zda neblokovat. Vytahovat do diskuse srovnávání se Stalinem mi přijde hodně hrubé. Uklidněte se a pochopte, že diskuse o smazání nemá být hlasováním.--Tchoř (diskuse) 28. 7. 2014, 06:13 (UTC)

Tchoř - Osobní útoky?! Proti komu? Proti Wikipedii? Pokud řeknu že tu něco hoooooooooodně špatně funguje, tak to přece neni osobni útok.--Toмa646 (diskuse) 28. 7. 2014, 07:25 (UTC)
Proti uzavírajícímu. Tak příště řekněte, že „tu něco hoooooooooodně špatně funguje“, pokud je to to, co jste chtěl vyjádřit.--Tchoř (diskuse) 28. 7. 2014, 09:38 (UTC)

Novinky.cz

Už toho mám dost. Naposledy, novinky.cz nejsou věrohodným zdrojem. Dané tvzení lze stěží ověřit silně nevěrohodnou zprávou na zpravodajském serveru... --Wikipedista:BobM d|p 28. 7. 2014, 10:43 (UTC)

Za opakované ignorování našich doporučení vám uděluji blok na 6 hodin. Prosím dbejte pravidel Wikipedie, toto není holubník. --Vojtěch Dostál (diskuse) 28. 7. 2014, 10:46 (UTC)
To by mě oprvdu zajimalo, jak podle vas věrohodny zdroj vypadá?--Toмa646 (diskuse) 28. 7. 2014, 10:48 (UTC)
Výše vám 18. 7. 2014, 17:00 (UTC) radí BobM, přečtěte si jím odkazovanou stránku --Vojtěch Dostál (diskuse) 28. 7. 2014, 10:50 (UTC)
A co tenhle http://magazin.libimseti.cz/lifestyle/1283-pravda-o-zazracnych-dietach-celebrit a tenhle:http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:CFXfzGWkLecJ:www.cojime.cz/%3Fp%3D2382+&cd=1&hl=ru&ct=clnk&gl=ru
Wikipedista:Vojtěch Zavadil - Ale ta šablona UO by se fakt měla dát pryč, veď je cele orefovane a kvuli dvěma blbim zdrojum se smaže cely članke. Jak sme překročili těch 300000, tak je těch článků asi přebytek, tak se to musi trochu promazat aby sme se dostali zpět pod třista, inak si to nedovedu vysvětlit.--Toмa646 (diskuse) 28. 7. 2014, 11:29 (UTC)

refaktorizováno (diskuse) 28. 7. 2014, 11:57 (UTC)

@Toma646: Nesmyslím si, že včelka Mája by někdy chtěla úmyslně naštvávat Vilíky okolo žihadlem. Nicméně, heslo zůstalo zatím zachováno. Když jsem viděl Vaši reakci, upravil jsem jej, aby byla šance že jej nebudete muset mít na diskusní stránce. Encyklopedická hesla by neměla být zdrojem emocí a osobních zhroucení, a tvořena střetem emocí, ať se děje cokoliv. Ještě je co upravovat dál, ale prosím nevkládejte do textu hesla další věty v argotu, omezte se na dobře ozdrojovaná tvrzení, které alespoň okrajově souvisí s tématem. To že ZATÍM heslo existuje neznamená že zůstane, zkuste si představit, že smrt hesla Vy dokážete přežít a být i potom, někdy později, šťastný. Kdo ví. Mimochodem Wikipedista:Vojtěch Zavadil a Wikipedista:Vojtěch Dostál jsou v reálu dvě různé, skutečné, žijící osoby.

@BobM: Tvrzení lze stěží ověřit silně nevěrohodnou zprávou na zpravodajském serveru, to je smysluplné. Ale informace že je šířeno mediálně tvrzení, snad takto zdrojovat lze. Je to zdroj odpovídající situaci. Souhlasíte? Ozdrojoval jsem takto informaci o tom že slovní spojení Módní diktát existuje, je používáno, prosím zhodnoťte/zkritizujte zda to vyhovuje. Díky za odpověď. --I.Sáček, senior (diskuse) 29. 7. 2014, 06:08 (UTC)

Blesk je bulvár a není jako zdroj v tomhle místě použitelný. Samozřejmě je možné mediální tvrzení ověřit z (primárního) mediálního zdroje dokud nebudeme zdroj interpretovat. Problém je v tom, že kolega zdrojoval obecná a zaujatá tvrzení právě primárními a (ne)věrohodnými zdroji někde až k vlastnímu výzkumu interpretací zdroje.

Příkladem zde jsou právě novinky.cz, kde je článku interpretován k (zaujatému) obecnému tvrzení, které v článku není nebo z něj přímo nevplývá a nelze tedy ani ověřit. --Wikipedista:BobM d|p 29. 7. 2014, 07:45 (UTC)

Jasně, Blesk je bulvár, Novinky, Týden apod taky, souhlasím. Píšou občas úplné nesmysly a Toma646 se možná pokoušel informaci ze zdroje navíc interpretovat, tedy zdroj přímo nepíše co tvrdí Toma646. Našel jsem v hesle také místa, kde obsah tvrzení a zdroj který je měl dokladovat nijak nekorespodovaly a Váš zásah neodsuzuji a nepolemizuji s Vámi. Je mi jasné že zde vyžadujete jasnější zdroje tvrzení, už proto, že je lze najít.
Jen se chci zeptat zda v případě zdrojování tvrzení „média propagují názor, že Šumavu je třeba přestavět na akvapark“ by náhodou nebyl adekvátní právě jako zdroj odkaz na média, která toto tvrdí.
V tomhle s vámi souhlasím --Wikipedista:BobM d|p 29. 7. 2014, 14:11 (UTC)


Ale je možné, že jste toho názoru, a třeba nejste jediný, že je třeba uvést publikaci (nikoliv letáček NP Šumava) erudovaného autora která zmiňuje že média propagují uvedený názor. Tedy jen sonduji, zda Vám jako takto snadno mohu (zda lze) vyhovět, nebo zda tento způsob prostě nevyhovuje a bude nutné najít publikaci erudovaného autora (nikoliv například pouhou bakalářskou práci bc. Sklodovské, ale dílo podepsané prof. Kefalín) se souslovím „módní diktát“ a co si erudovaný odborník přes módu pod souslovím vlastně představuje. Opakuji tedy, že Váš postup chápu a jen se ptám na Váš názor na novou úpravu.--I.Sáček, senior (diskuse) 29. 7. 2014, 13:57 (UTC)
Samozřejmě erudovaný autor by byl nejlepší. Ale netrvám na tom. --Wikipedista:BobM d|p 29. 7. 2014, 14:11 (UTC)
Udělám pro to, co budu moci (ačkoliv by to možná někdo zvládl lépe), díky za vyjádření a spolupráci.--I.Sáček, senior (diskuse) 29. 7. 2014, 14:45 (UTC)
Hlavním znakem módní diktatury je jednotvárnost.[1]
Santa Claus, celosvětově propagovaný symbol Vánoc, které jsou především komerčním svátkem.[2]

Módní diktát (nebo také kulturní imperializmus)[3] je sociologický termín, které vede spotřebitele k určitému vzorci chování. Podle dostupných informací je smyslem motivace členů společnosti ke splnění určitých společenských norem šířených médii[4](vzhled, postavení, chování).

Podle teorie módní diktatury jde o záměr a úmyslné šíření kulturní a sociální diktatury pomocí médií, poukazuje na takové počínání nadnárodních, hlavně amerických korporací[5] Podle teorie módní diktatury nadnárodní korporace upevňují své dominantní postavení na trhu a zvyšují zisk ovlivňováním veřejného mínění a modelů chování obyvatelstva. Podle dalších teorií je šířena celosvětově jednotná anglofonní kultura a dlouhou dobu působila globalizace a amerikanizace na neamerické kultury současně.[6] Je otázkou jakou kulturní skupinu dokáže komerční reklama ovlivnit a jakou intenzitou, protože v preferencích obyvatel často sehrává roli více faktorů, než jen reklama a společenský úzus, příkladem je propagovaná komerční postava Santa Claus.[7] Už v roce 1978 americká psychoanalytička Hilde Bruch pokládala módní průmysl za odpovědný za rozšiřování názoru, že hodnota člověka je závislá na tom zda je, či není štíhlý.[4] Průzkumy například poukazují na to, že móda vyhublosti a nemocného vzhledu v módním průmyslu nekoresponduje s představami mužů o ženské kráse.[4]

Dopad na spotřebitele

Americká vlajka je barevný vzor který lze vidět téměř kdekoliv.

Společnosti získávají spotřebitele, kterým ukazují v médiích vzor standardního muže a ženy → dokonalé lidi, kterým nic nechybí díky kosmetickým přípravkům a módnímu oblečení. Přičemž především mladé ženy, které pro své vrozené fyzické proporce nemohou splňovat tyto normy, nejčastěji trpí nátlakem okolí, které se jich může stranit. Řada případů končí anorexií, některé případy končí i sebevraždou. Neustálým předmětem debaty je, jak moc může marketing nadnárodních korporací zasahovat do individuality a myšlení mladých lidí.[8] Nejvýraznějším dopadem je potlačení vlastní originality a časté opovrhování lidmi, kteří se snaží módní diktaturu ignorovat.

Výskyt

Především v konzumních společnostech, kde jsou tovary podléhající módní diktatuře cenově nejdostupnější a velmi snadno sehnatelné. Velmi důležitou roli hraje i nutkání lidí nevybočovat z normy a zapadat ve společnosti ostatních lidí. Tento negativní fenomén se nejčastěji vyskytuje v USA a Evropě.

Projevy

Tato sekce popisuje aktuální projevy módní diktatury.

Vliv komercionalizace, diktát aktuální společenské představy, vzor chování i vzhledu jedince lze ovšem vnímat ve všech oblastech společnosti. „Postindustriální společnost se atomizuje, člověk… je tyranizován veřejným míněním a podřizuje se reklamě. Stává se lehce manipulovatelným a bezvýznamným článkem politického systému a mocenské elity.“[9] Snaha měnit a směřovat touhy člověka vyplývá ze skutečnosti, že společenské hodnoty pramenící z potřeb člověka, touhy po přijetí, uznání a ocenění se formálně realizují ve vztazích jedince k druhým lidem, ale též ve vztahu k sobě samému jako členu společnosti.[9] Tyto potřeby lze pomocí vhodných nástrojů a tlaků směřovat, úspěšně využít ku prospěchu jedince, skupiny nebo celku.

Sexualita

Ňadra musí být především velká.[10]

Časté stereotypní zobrazování v komerčních sděleních může vést k fixaci předsudků ve společensky akceptovatelné formě.[11] Už samotný výběr partnera je proces, při kterém se před konečným výběrem jedinec rozhoduje z více pohledů. Jedním z významných rozhodnutí je kulturně sociální kontext a dopad výběru toho kterého partnera pro jeho vlastnosti a chování. Tento kulturně sociální kontext výběru ovlivňuje také společenské postavení a stratifikaci obou osob ve společnosti a je určen především preferencemi, prioritami, standardy, „racionálními herními pravidly“ dané společnosti, tedy zvyky a obyčeje, které jsou v dané společnost běžné a propagované, ať jsou jakékoliv.[12] Tento pohled je vždy „prvotním hybatelem“ výběru. Preference při výběru partnerů jsou přímo ovlivňovány médii a od dětství předkládanými vzory (Ken, Barbie). Preferenci může významně ovlivnit jak komerční reklama (Marlboro Man) tak i rozšířená literatura (Fifty Shades of Grey - postava Christian Grey) či audiovizuální díla (Angelika, Markýza andělů), propagovanou postavou v kulturní tvorbě (fenomény Beatles, Tokio Hotel, Black Eyed Peas, Justin Timberlake, Hugh Laurie). Vzor výběru tedy může být komerčně úmyslně opakovaně propagovanou definicí, stejně jako představou společnosti promítnutou skrze autora obecně přijímaného díla.

Součástí sebereprezentace je i móda nebo způsob odlišení se, či snaha udržet se v hranicích konformity v tomto směru.“ (Aspekty zvádzania, Jaroslav Fabok) …estetické cítění je důležité nejen jako životní nutnost, ale i při výběru partnera a při volbě sexuálních aktivit… [13]

V prostředí společnosti 21. století a se zřetelem na každodenní sociální interakce je sebereprezentace vnímána jako nesmírně důležitá. Tak, jak jednotlivec vystupuje jej i okolí vnímá a tak jak se obléká a komunikuje je i zařazen a hodnocen. [12] Ačkoliv svádění nelze zjednodušeně označit za proces, kterým se jedinec přizpůsobuje ideálům protějšku a konformitám společnosti, je význam takového chování významný. Móda je jedním ze základních faktorů v koexistence v společnosti a hodnotících metod které jednotlivce při sociálních interakcích kategorizují podle oblečení a doplňků.[12]

Největší šanci najít si "ideálního" partnera jsou ti jedinci, kteří mají sami také znaky "ideálního" partnera a jsou v komparativní výhodě oproti konkurenci. Přitom jde především vždy o primární fyzické znaky, jako jsou účes, vousy, tvar těla, znaky jimiž se jedinci obou pohlaví výrazně liší.[12] Společenské standardy předurčují nejen jednání, ale ve velké míře i funkce organismu a trávení, předurčuje způsob jakým je organismus při určité činnosti využíván.[12] Výraz tváře, gesta, ale i preferovaný způsob sexuálního styku (anální vs. orální, heterosexuální vs homosexuální, atp.) jsou předem určeny. Móda a její propagovaný ideál, idealizovaný stereotyp „image“ je neodpojitelně spjata s lidskou intimitou, symbolikou těla a jeho částí a intimním životem. Je určujícím faktorem výběru a sociálního chování v sexualitě. [12]

V našom socio-kultúrnom prostredí je telo ako symbol sexuality prezentované a hlboko zapísané v našich mysliach a predstavách, najmä vďaka mediálnej sfére. Prezentované prostredie a nasmerovanie pohľadu na špecifický sexuálny podtón je typické prezobrazovanie akejsi predstavy sexuality… .“ (Aspekty zvádzania, Jaroslav Fabok)

U zboží určeného ženám je zdůrazňována skutečnost, že krása je podmíněna vhodnou péčí o sebe sama, že z krásy pramení obdiv okolí. U muže je zdůrazňována skutečnost, že cesta k dosažení úspěchu je víra ve vlastní schopnosti.[14] Reklama prezentuje propagované produkty jako výrobky vytvářející idealizovaný stereotyp „image“ osoby ve společnosti, s tím že nabízený výrobek prezentuje kvality (zvyšuje atraktivitu, společenské uznání) nositele.

S popartem se vytratil obsah v uměleckých pracích, umělec rezignoval na sdělení a oslnil banalitou obsahu. Funkce znaku se projevuje také v přístupu k lidskému tělu, které se mění v samostatný příznak, artefakt. Tělo není výrazem zdraví, dobré tělesné kondice a výkonnosti, ale pouhým příznakem zdraví, znakem dobré tělesné kondice a výkonnosti organismu, které interpretuje společnosti. [15]Tyto symboly krásy, sexuality a úspěchu jsou modifikovány a používány ve vyvolávání touhy a poptávky. Objekty módy však nepovažuje například Jean Baudrillard za znaky, nýbrž fetiše.

…není možné jednoznačně definovat sexuální normalitu a zdraví, není také možno vymezit sexuální mravnost a nemravnost.“ (nemravným) „…se stává teprve prostřednictvím doprovázejících okolností a zejména vymezením vztahu k partnerství a celé společnosti.[16]

Módní hodnoty (symboly a stereotypy) v sexualitě počátku 21. století - [14]

  • jemná, štíhlá, svůdná, elegantní, aktivní, rebelka, flirt, zábava, aktivní, městská, svlečená, čistá, mladá, bisexuální (homosexuální), cestující, absolutně nespoutaná, požívající alkohol
  • drsňák, velmi sebevědomý, sportovec, plný adrenalinu, hudebník, společník, přítel, elegantní, muž mezi obnaženými ženami, svlečený, aktivní, relaxující, svůdce, rebel, mladý, cestující, požívající alkohol

Reklamní slogany a používaná spojení:[14]užívejte si častěji“, „bez kompromisů“.

Oblečení

Typickým znakem je například to, že je ve většině obchodů k sehnání téměř stejné oblečení[17] a hlavně všechny kusy tohoto oblečení jsou velmi podobné, to se týká hlavně oblečení pro běžné denní nošení. Výrobky jsou vyráběny v určitých typech, které odpovídají hlavně potřebám výrobců.[18] Trh však formují nejen velcí výrobci a velké skupiny zákazníků, ale i malí výrobci a malé skupiny zákazníků, které nemusejí respektovat módní diktaturu a mohou výrábět i zcela odlišné oblečení.

Móda v oblékání prepubertálních a pubertálních dětí je tak často diskutována na základě konceptů mainstreamu a subkultur, přičemž mládeži je přisuzována právě inklinace k subkulturním stylům, které jsou vyjádřením symbolické kreativity. „Mladí jen zřídkakdy konzumují pasivně statky nabízené masovým průmyslem“ (Vlachová 1995: 270), ale Pyšňáková (2007) uvádí, že populární masová móda označovaná jako mainstream je těžko odlišitelná od opozičních kultur, protože „mainstream ve skutečnosti představuje multidimenzionální prostor“ (2007: 248), který vykazuje znaky homogenity i heterogenity, konformity i kreativity a v jehož rámci vedle sebe existují opoziční kombinace.[19]

Vzhled

Propaguje se určitý vzhled (norma), jak by měl vypadat ideální muž nebo žena. Hlavně u žen toto často vede k nesmyslným plastickým operacím a dietám.[20][21]

Bydlení

Toto není ulice v USA nebo ve Velké Británii, ale kupodivu v českých Lešanech.

Časté je například ve všech reklamách ukazování ideální zahrady, především typu tzv. Moderní zahrada.[22] Módní diktatura v bydlení je nejlépe znát v satelitních městech a u novostaveb, které se snaží splňovat především Britské módní trendy.[23]

Média

Vnucování[24] anglických a amerických filmů a hudební tvorby a opovrhování vším, co bylo vytvořeno jinde a nebo v jiném jazyce. Velmi se to projevuje například v médiích, kdy jsou například hudební díla i národními interprety reprodukovány v angličtině.[25]

Opozice

Proti trendům v módě které produktem masové spotřeby a pásové výroby vzniká opozice, která preferuje individualitu. Tato opozice se stejně tak může stát novou módní vlnou a sociálním diktátem.[19]

Odkazy

Reference

  1. http://ona.idnes.cz/modni-diktat-vime-kdo-urcuje-co-budeme-nosit-fz3-/modni-trendy.aspx?c=A110307_171437_styl_ves
  2. http://nvdaily.ru/info/18060.html
  3. https://is.cuni.cz/studium/dipl_st/index.php?doo=detail&did=147860
  4. a b c Bakalářská práce, Holbová, Zuzana
  5. http://psyfactor.org/shiller2.htm
  6. JENÍČEK, Vladimír. Globalizace světového hospodářství. [s.l.]: [s.n.] S. 76. 
  7. TOMANDL, JAN, Jan. Amerikanizace a americký styl života v českých reklamách, kulturní důsledky [online]. [cit. 2014-07-18]. Dostupné online. 
  8. http://arctogaia.org.ru/FORUMS/messages/48/1263.html?1024538855
  9. a b SPOUSTA, Vladimír. 241 PEDAGOGIKA roč. LVIII, 2008 KRIZE SOUČASNÉ SPOLEČNOSTI A PROMĚNY HODNOT NA PŘELOMU TISÍCILETÍ. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 
  10. webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:CFXfzGWkLecJ:www.cojime.cz/%3Fp%3D2382+&cd=1&hl=ru&ct=clnk&gl=ru
  11. ŠŤASTNÝ, Filip. Sexismus a genderové rozdíly v reklamě. [s.l.]: [s.n.], 2012. Dostupné online. 
  12. a b c d e f Aspekty zvádzania. Speculum, Slovenská asociácia sociálnych antropológov. Roč. 2013, čís. 1. Dostupné online [cit. 2014-07-19]. (slovensky) 
  13. KUBÍK, Josef. Sexualita bez tabu. [s.l.]: [s.n.] 
  14. a b c MIČULKOVÁ, Romana. Genderová interpretace české reklamy na luxusní a běžné zboží. [s.l.]: Univerzita T. Bati ve Zlíně, 2009. Dostupné online. 
  15. Sociální změna, Jiří, Šubrt
  16. UZEL, Radim. Sexuální výchova. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 
  17. http://ona.idnes.cz/modni-diktat-vime-kdo-urcuje-co-budeme-nosit-fz3-/modni-trendy.aspx?c=A110307_171437_styl_ves
  18. http://ona.idnes.cz/modni-diktat-vime-kdo-urcuje-co-budeme-nosit-fz3-/modni-trendy.aspx?c=A110307_171437_styl_ves
  19. a b is.muni.cz
  20. http://magazin.libimseti.cz/lifestyle/1283-pravda-o-zazracnych-dietach-celebrit
  21. http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:CFXfzGWkLecJ:www.cojime.cz/%3Fp%3D2382+&cd=1&hl=ru&ct=clnk&gl=ru
  22. www.bio-info.cz/zijte-bio/travnik-nadevse
  23. http://www.elegantnibydleni.cz/jak-udrzovat-travnik/
  24. http://www.e-reading.ws/chapter.php/101757/123/Faii_-_Vsemirnyii_perevorot_Esse_o_novom_amerikanskom_imperializme.html
  25. http://dic.academic.ru/dic.nsf/ruwiki/119581

Literatura

  • Беляев, И.А. Культура, субкультура, контркультура / И.А. Беляев, Н.А. Беляева // Духовность и государственность. Сборник научных статей. Выпуск 3; под ред. И.А. Беляева. — Оренбург: Филиал УрАГС в г. Оренбурге, 2002. — С. 5-18.
  • Tomlinson, John, Cultural Imperialism: A Critical Introduction, Baltimore, The Johns Hopkins University Press, 1991.
  • "In Praise of Cultural Imperialism?", by David Rothkopf, Foreign Policy no. 107, Summer 1997, pp. 38-53
  • Bernd Hamm und Russell Smandych (Hrsg.): Cultural Imperialism. Essays on the Political Economy of Cultural Domination. Broadview, Peterborough u.a. 2005, ISBN 1-55111-707-X.

[[Kategorie:Móda]]

Vlastnění článků a osobní útoky

Kolego ten článek nevlastníte. A osobní útoky si můžete nechat, jsou vám k ničemu. --Wikipedista:BobM d|p 28. 7. 2014, 12:10 (UTC)

Reverty

Kolego přestante okamžitě revertovat úpravy v článku Módní diktát. Článek nevlastníte a kolega Wikipedista:I.Sáček, senior na něm pracuje. Toto je poslední varování. --Wikipedista:BobM d|p 30. 7. 2014, 14:05 (UTC)


Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/w/index.php
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.