Diskuse k šabloně:Periodická tabulka (široká): Porovnání verzí

Smazaný obsah Přidaný obsah
sloučení diskuse z Diskuse k šabloně:Periodický systém
Řádek 1: Řádek 1:
== Použítí tabulky ==

Tato tabulka se mi oproti velké plnohodnotné verzi {{Šablona|Tabulka prvků}} velmi líbí. Je kompaktní a graficky povedená. Myslím, že by bylo dobré vytvořit její upravenou verzi s označením period a skupinu a nahradit tak velkou tabulku {{Šablona|Tabulka prvků}}. Toho bych se mohl zhostit. Btw neměla by být tato stránka ve jmenném prostoru "Šablona:"? --[[Wikipedista:Jiří Janoušek|=JJ=]]&nbsp;([[Wikipedista diskuse:Jiří Janoušek|d]]|[[Speciální:Contributions/Jiří Janoušek|p]]|[[Speciální:Emailuser/Jiří Janoušek|e]])&nbsp;<small>![[WP:WPCH]]!</small> 15:08, 2. 12. 2007 (UTC)

Slibovanou šablonu jsem vytvořil: [[Šablona:Periodická tabulka prvků]]. [[Wikipedista:Jiří Janoušek|=JJ=]]&nbsp;([[Wikipedista diskuse:Jiří Janoušek|d]]|[[Speciální:Contributions/Jiří Janoušek|p]]|[[Speciální:Emailuser/Jiří Janoušek|e]])&nbsp;<small>![[WP:WPCH]]!</small> 16:25, 2. 12. 2007 (UTC)

== Smazání a přesměrování nevyužité tabulky prvků ==

Tabulka byla smazána a přesměrována z důvodu nevyužitosti, nepovedeného vzhledu, nepropracovanosti (sofistikovanosti) šablony a duplicity. Více v diskusi [[Wikipedie:Potřebuji pomoc#Použití šablony]]

== Chyba v tabulce ==
== Chyba v tabulce ==



Verze z 1. 1. 2016, 20:37

Použítí tabulky

Tato tabulka se mi oproti velké plnohodnotné verzi {{Tabulka prvků}} velmi líbí. Je kompaktní a graficky povedená. Myslím, že by bylo dobré vytvořit její upravenou verzi s označením period a skupinu a nahradit tak velkou tabulku {{Tabulka prvků}}. Toho bych se mohl zhostit. Btw neměla by být tato stránka ve jmenném prostoru "Šablona:"? --=JJ= (d|p|e!WP:WPCH! 15:08, 2. 12. 2007 (UTC)

Slibovanou šablonu jsem vytvořil: Šablona:Periodická tabulka prvků. =JJ= (d|p|e!WP:WPCH! 16:25, 2. 12. 2007 (UTC)

Smazání a přesměrování nevyužité tabulky prvků

Tabulka byla smazána a přesměrována z důvodu nevyužitosti, nepovedeného vzhledu, nepropracovanosti (sofistikovanosti) šablony a duplicity. Více v diskusi Wikipedie:Potřebuji pomoc#Použití šablony

Chyba v tabulce

Podle mé tabulky prvků jsou Selen a Astat polokovy a zároveň je Polonium kov. Můžu se zeptat, kde to je více špatně - jestli v mém vydání periodické tabulky prvků nebo tady? - UP3 18:18, 11. 6. 2007 (UTC)

Máte pravdu, opraveno --Dvorapa (diskuse) 22. 7. 2015, 18:27 (CEST)Odpovědět

Kurčatovium

Dobrý den, včera jsem opravil Rutherfordium na Kurčatovium a ani ne za čtvrt hodiny to kdosi vrátil zpátky a ještě měl tu drzost nazvat mě vandalem. Vím, že IUPAC doporučuje název Rutherfordium, ale tady v Česku je správně Kurčatovium. Je vůbec sporné, jestli IUPAC je nějaká autorita a doporučení mají být závazná pro Wiki. -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) 195.113.162.67 (diskuse)

A můžete prosím doložit, že v ČR je správný název kurčatovium (viz WP:OV a WP:VZ)? --Harold 26. 10. 2011, 07:28 (UTC)
Připomínám, že to doložení by se mělo opírat o oficiální vyjádření nějaké organizace českých chemiků po roce 1997, kdy se zástupci zemí v IUPAC shodli na novém názvu. --Postrach 26. 10. 2011, 08:42 (UTC)
Myslím, že žádné takové české oficiální vyjádření ohledně přejmenování Kurčatovia neexistuje (a i kdyby, tak to stěží bude všeobecně respektovaná autorita), z čehož ovšem podle mého názoru vyplývá opak, tedy žádná změna. Jinak třeba tady. Kurčatovium je oficiální název uvedený v tabulkách vydaných před rokem 1997 resp. 1989, "přejmenování" na Rf byl od IUPAC politický krok, protože Igor Kurčatov byl na Západě nepopulární (klíčová figura sovětského jaderného programu). Otázka zní jinak: Jsou pro českou Wikipedii IUPAC a ČSN ISO 31-9 (odkazující na IUPAC) vyššími autoritami než tradice, starší tabulky a učebnice? Pokud odpověď zní ne, pak vraťte laskavě editace do stavu Kurčatovium, Ku. Pokud si myslíte, že ano a že Rutherfordium je tedy jediný správný název, pak se bohužel nemáme o čem dál bavit, protože já osobně směrnice IUPAC za závazné nepovažuji a fakt nechápu, proč Wiki kopíruje doporučení nějakého spolku. Musím taky na rovinu říct, že se mi dost příčí to tolerovat.195.113.162.67 26. 10. 2011, 09:57 (UTC)
Nikdo netvrdí, že se název kurčatovium nepoužíval. Podívejte se však prosím do současných tabulek a učebnic, všude se vyskytuje rutherfordium. Vaše osobní názory na přejmenování jsou úplně irelevantní, Vaše odkazování na tradice a historii rovněž. Až na několik zavedených také nepoužíváme názvy Preslovy názvy prvků. Čili pokud nemáte závazné vyjádření nějaké oficiální autority, že česky je jedině správně kurčatovium, tak prosím, ponechte současný stav. Díky. --Harold 26. 10. 2011, 10:17 (UTC)
Tohle není současné? 195.113.162.67 26. 10. 2011, 14:39 (UTC)
Není. Už podle zastaralých hodnot atomových hmotností. Najděte si ve vlastním zájmu aktuálnější zdroj. Petr Karel 4. 11. 2011, 10:59 (UTC)
A kdo je tvůrcem této stránky? Je to nějaká oficiální autorita v oblasti chemie a názvosloví prvků? Je tam vůbec nějaký autor uveden? Prostudujte si prosím WP:VZ, zejména kapitolku "Pozor na falešné autority". Sám bych mohl založit třeba tisíc takových stránek s tabulkou prvků, která by tvrdila, že prvek s protonovým číslem 1 se nejmenuje vodík, ale třeba pomeranč. --Harold 26. 10. 2011, 16:08 (UTC)
Rozhodující je současný stav. Tedy i současné platné normy (ČSN). V článku samozřejmě musí být zmíněna i historie názvu, případně i současná kontroverze či dualita, pokud se ji podaří prokázat zdroji. Připomínám také velice podobný případ s Plutem a jeho statutem planety. Od roku 2008 už to planeta není, navzdory skoro 60 let dlouhé tradici a tomu, byť ve starší literatuře byste ji tak označenou našel. --Postrach 26. 10. 2011, 10:13 (UTC)
Nesouhlasím, protože tyto samozvané komise by neměly být Wikipedií vnímány jako dostatečná autorita ke změnám názvů a pojmů. Stejně jako pan Zvánovec velmi správně neuznával a ignoroval normy ÚJČ. 195.113.162.67 26. 10. 2011, 14:39 (UTC)
To je pouze Váš soukromý názor. Obecně jsou tyto komise evidentně uznávány, stejně jako je obecně uznáváno a široce používáno názvosloví prvků či český pravopis. A vzhledem k tomu, že jste neuvedl žádný věrohodný zdroj a navíc tu vytahuje pana Zvánovce, zdá se mi, že Vám jde o něco jiného, než o kvalitu encyklopedie. --Harold 26. 10. 2011, 16:08 (UTC)
A vy jste WP:VZ četl? Pokud "falešnou autoritou" míníte IUPAC, pak v tomto případě vřele souhlasím. Nemusím a nebudu dokládat něco, co se rozumí samo sebou, totiž že název zvolený objevitelem má přednost před nějakou jakousi normou, komisí či organizací. Vy sám si vodíku i kurčatoviu říkejte, jak chcete, ale nebojkotujte editace, protože tím právě podrýváte kvalitu. Běloruská Wiki se drží názvu Курчатовій. 195.113.162.67 27. 10. 2011, 05:48 (UTC)
Ano, já se WP:VZ řídím. A Vy dobře víte, jak co jsem těmi falešnými autoritami myslel. Váš odpor vůči IUPAC je Vaše soukromá věc, klidně s nimi nesouhlaste, ale dokud se nezačne v češtině místo rutherforida používat široce kurčatovium, nevidím absolutně žádný důvod pro jakoukoliv změnu. Je to právě naopak, protože je to nezjevná informace, tak právě Vy máte podle závazného pravidla WP:OV doložit, že jediný správný název je kurčatovium. Mimochodem, je zajímavé, že odkazujete na běloruskou wiki, těch dalších asi 50 ignorujete... No nic, evidentně nemáte vůbec žádný zdroj, který by potvrzoval Vaše tvrzení, takže považuji další diskusi za zbytečnou a z mé strany za ukončenou. Děkuji za hezké popovídání. --Harold 27. 10. 2011, 07:13 (UTC)
Běloruská Wiki je ale v tomhle jediná na světě. A přednost má samozřejmě mezinárodní dohoda. V případě tohoto prvku, stejně jako v případu Pluta, které také jeho objevitelé označili jako planetu. A vzhledem k tomu, že jste prozatím jediný, kdo zde pronáší takhle mimořádné tvrzení, tak se rozhodně nerozumí samo sebou, že má mít stránka Vámi preferovaný název. Mimořádné tvrzení znamená také mimořádně dobře je podložit zdroji. A tvrzení, že současný název je Kurčatovium, jste prozatím podložil pouze osobními stránkami studenta informatiky a běloruskou Wikipedií. Ani jedno z toho není - na rozdíl od publikací oficiálních a akademických institucí - relevantní zdroj. Proto název - až do dodání zdrojů dokazujících opak - vrátím na současný název. --Postrach 27. 10. 2011, 07:19 (UTC)
Pluto je trochu jiný případ, neboť tam došlo k upřesnění jeho hmotnosti na méně než 1 % původního odhadu. Vývoj poznání. Jenže název kurčatovium byl naproti tomu jednoduše "smeten ze stolu" jakousi těžko dohledatelnou komisí, protože se v USA neujal. Netvrdím, že "rutherfordium" je špatně, ale nemělo by být preferováno. Prostě jste mě nepřesvědčili. Lední Medvěd 27. 10. 2011, 10:26 (UTC)
Pluto nebyl ze seznamu planet vyřazen kvůli hmotnosti, ale kvůli tomu, že byla dohodnuta přesnější definice planety. Shodné je ten případ i v tom,, že s přeřazením někteří lidé nesouhlasí (například zde)

Co se týče preference Ruthefordia - nepřesvědčujte mne, ale autory norem, učebnic, tabulek a dalších materiálů, z nichž Wikipedie čerpá. V současnosti prostě většina odborné veřejnosti (a to i v Rusku) respektuje název Rhutefordium před Kurčatoviem, Unnilquadiem i Dubniem. To by měla odrážet i Wikipedie. --Postrach 27. 10. 2011, 11:03 (UTC)

Doporučuji všem přečíst si poučný článek en:Element naming controversy. A co se české implementace týče: Protože se jedná o záležitost primárně jaderně fyzikální (teprve se složitě vytvořitelnými jádry žijícími maximálně desítky minut se pak dá dělat nějaká experimentální chemie) a fyzici používají pro tato atomová jádra název rutherfordium (kodifikováno i normou ČSN ISO 31-9) a zkratku Rf, bylo by divné, kdyby se chemici lišili (budou-li vůbec o tomto prvku česky psát nějaké publikace, kromě jeho uvádění v tradiční přílohové tabulce prvků). I když hypoteticky připouštím český název prvku kurčatovium, ale s mezinárodní zkratku Rf, názvu neodpovídající (jako tomu je u vodíku, uhlíku, dusíku, kyslíku...); nevěřím však, že by se mezi českými chemiky našla větší skupina, která by se shodla na používání této odchylky od mezinárodního názvu, nejsme v Bělorusku. Petr Karel 4. 11. 2011, 10:52 (UTC)

Jednotný vzhled šablon periodických tabulek

Dobrý den, začal jsem pracovat na sjednocení vzhledu šablon periodických tabulek, jejich modernizaci a zpřehlednění. V diskusi Pod lípou jsem požádal o pomoc s výběrem základního vzhledu a stylu zvýraznění prvku nebo skupiny prvků např. v šablonách infoboxů, dostal jsem však názor pouze od dvou Wikipedistů, kteří se v některých bodech sice shodli, v jiných však méně. Proto bych chtěl poprosit kohokoliv z komunity chemiků či fyziků, aby se k danému tématu vyjádřil, případně vznesl připomínku/dotaz/nápad k jakékoliv věci související s tématem šablon periodických tabulek prvků. --Dvorapa (diskuse) 25. 6. 2015, 22:51 (CEST)Odpovědět


Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/w/index.php
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.