Kostel Panny Marie Královny (Ostrava): Porovnání verzí

Smazaný obsah Přidaný obsah
D'ohBot (diskuse | příspěvky)
Řádek 48: Řádek 48:
== Historie ==
== Historie ==


Postaven byl v letech [[1905]]–[[1908]]. Již před zahájením stavby nového kostela se stal jeho projekt předmětem kritiky. Kritikům se zdál příliš veliký v porovnání s počtem obyvatelstva, navíc se jim nelíbilo, že [[Jan Grmela (politik)|Jan Grmela]] nevypsal architektonickou soutěž a práci rovnou zadal [[Otakar Bém|Otakaru Bémovi]] z [[Moravská Ostrava|Moravské Ostravy]]. Patronem stavby kostela byl arcivévoda [[František Ferdinand d'Este]]. V roce [[1907]] byla stavba zastavena z důvodu podezření na defraudaci obecních peněz, která se však nepotvrdila. Kostel poté dokončila moravskoostravská stavební firma František Grossmann a František Fiala. Zásluhou starosty [[Jan May|Jana Maye]], který v té době předsedal ''Spolku pro stavbu kostela Panny Marie'', se stavbu podařilo úspěšně dokončit. Slavnostní vysvěcení provedl [[18. říjen|18. října]] [[1908]] olomoucký světící biskup dr. Karel Wisnar.
Postaven byl v letech [[1905]]–[[1908]]. Již před zahájením stavby nového kostela se stal jeho projekt předmětem kritiky. Kritikům se zdál příliš veliký v porovnání s počtem obyvatelstva, navíc se jim nelíbilo, že [[Jan Grmela (politik)|Jan Grmela]] nevypsal architektonickou soutěž a práci rovnou zadal [[Otakar Bém|Otakaru Bémovi]] z [[Moravská Ostrava|Moravské Ostravy]]. Patronem stavby kostela byl arcivévoda [[František Ferdinand d'Este]]. V roce [[1907]] byla stavba zastavena z důvodu podezření na defraudaci obecních peněz, která se však nepotvrdila. Kostel poté dokončila moravskoostravská stavební firma František Grossmann a František Fiala. Zásluhou starosty [[Jan May|Jana Maye]], který v té době předsedal ''Spolku pro stavbu kostela Panny Marie'', se stavbu podařilo úspěšně dokončit. Slavnostní vysvěcení provedl [[18. říjen|18. října]] [[1908]] olomoucký světící biskup dr. [[Karel Wisnar]].


[[Patrocinium]] [[kostel]]a se slaví [[22. srpen|22. srpna]]. Původní název zněl ''chrám Korunování Panny Marie Královny'', tituly kostelů jsou však od [[2. vatikánský koncil|2. vatikánského koncilu]] vázány na konkrétní [[svátky]] v [[církevní kalendář|církevním kalendáři]], proto kostel používá nyní jen titul ''chrám Panny Marie Královny''. Stal se dominantou [[obec|obce]] a od roku [[1913]] sídlem zdejší [[farnost]]i. Není bez zajímavosti, že byl postaven v místě, kde významný vídeňský urbanista [[Camillo Sitte]] navrhl nové městské centrum.
[[Patrocinium]] [[kostel]]a se slaví [[22. srpen|22. srpna]]. Původní název zněl ''chrám Korunování Panny Marie Královny'', tituly kostelů jsou však od [[2. vatikánský koncil|2. vatikánského koncilu]] vázány na konkrétní [[svátky]] v [[církevní kalendář|církevním kalendáři]], proto kostel používá nyní jen titul ''chrám Panny Marie Královny''. Stal se dominantou [[obec|obce]] a od roku [[1913]] sídlem zdejší [[farnost]]i. Není bez zajímavosti, že byl postaven v místě, kde významný vídeňský urbanista [[Camillo Sitte]] navrhl nové městské centrum.

Verze z 16. 9. 2009, 20:04

Šablona:Infobox kostel Římskokatolický farní kostel Panny Marie Královny v Mariánských Horách je významnou novobarokní stavbou v Ostravě.

Popis kostela

Jedná se o 65 m dlouhou a 30 m širokou trojlodní budovu podle projektu Otakara Béma, nad kterou se zvedají dvě čtyřboké věže vysoké 73 m. Secesní výzdobu interiéru vytvořili známí moravští a čeští umělci z počátku 20. století, jako byli např. malíři Joža Uprka (velký oltářní obraz korunování Panny Marie), Luděk Marold (obraz archanděla Michaela na bočním oltáři), Zdeňka Vorlová-Vlčková a Jano Köhler (fresky a sgrafita v presbytáři) či sochaři František Uprka (socha Panny Marie z kararského mramoru na oltáři) a Karel Novák. Lustry byly vyrobeny dle návrhu Jana Kotěry. Je to třetí největší chrám v Moravskoslezském kraji, vejde se do něj 3500 osob. V jeho sousedství najdeme secesní budovu fary pocházející z roku 1912. Budovy kostela a fary jsou kulturními památkami. Pod mariánskohorskou farnost spadá také filiální kostel svatého Bartoloměje v Nové Vsi. Od roku 1984 byl mariánskohorským farářem František Lobkowicz, ostravsko-opavský biskup.

Historie

Postaven byl v letech 19051908. Již před zahájením stavby nového kostela se stal jeho projekt předmětem kritiky. Kritikům se zdál příliš veliký v porovnání s počtem obyvatelstva, navíc se jim nelíbilo, že Jan Grmela nevypsal architektonickou soutěž a práci rovnou zadal Otakaru Bémovi z Moravské Ostravy. Patronem stavby kostela byl arcivévoda František Ferdinand d'Este. V roce 1907 byla stavba zastavena z důvodu podezření na defraudaci obecních peněz, která se však nepotvrdila. Kostel poté dokončila moravskoostravská stavební firma František Grossmann a František Fiala. Zásluhou starosty Jana Maye, který v té době předsedal Spolku pro stavbu kostela Panny Marie, se stavbu podařilo úspěšně dokončit. Slavnostní vysvěcení provedl 18. října 1908 olomoucký světící biskup dr. Karel Wisnar.

Patrocinium kostela se slaví 22. srpna. Původní název zněl chrám Korunování Panny Marie Královny, tituly kostelů jsou však od 2. vatikánského koncilu vázány na konkrétní svátky v církevním kalendáři, proto kostel používá nyní jen titul chrám Panny Marie Královny. Stal se dominantou obce a od roku 1913 sídlem zdejší farnosti. Není bez zajímavosti, že byl postaven v místě, kde významný vídeňský urbanista Camillo Sitte navrhl nové městské centrum.

Zajímavosti

V kostele se konala část mezinárodního festivalu adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel Souznění a také Svatováclavského hudebního festivalu.

Kontakt

Šablona:Portál Ostrava Šablona:Geo dms

  • Adresa kostela: Stojanovo náměstí, Ostrava – Mariánské Hory, 709 00
  • Adresa farnosti: Hozova 1, Ostrava – Mariánské Hory, 709 00

Fotografie


Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/w/index.php
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.