Jaroslav Hašek: Porovnání verzí

Smazaný obsah Přidaný obsah
ještě jeden
(Nejsou zobrazeny 4 mezilehlé verze od stejného uživatele.)
Řádek 113: Řádek 113:
===Vydáno za života===
===Vydáno za života===
* ''Májové výkřiky'' ([[1903]]), sbírka básní
* ''Májové výkřiky'' ([[1903]]), sbírka básní
* Prašivka (1906)
* ''Prašivka (1906)''
* Mindžárova Lhota (1907)
* ''Mindžárova Lhota (1907)''
* ''Galerie karikatur'' ([[1909]])
* ''Galerie karikatur'' ([[1909]])
* Okres Károvice (1910)
* ''Okres Károvice (1910)''
* ''Holuby z nosu'' (1911)
* ''Trampoty pana Tenkráta'' ([[1912]])
* ''Trampoty pana Tenkráta'' ([[1912]])
* ''Dobrý voják Švejk a jiné podivné historky'' ([[1912]])
* ''Dobrý voják Švejk a jiné podivné historky'' ([[1912]])
* ''Průvodčí cizinců a jiné satiry z cest i z domova'' ([[1913]])
* ''Průvodčí cizinců a jiné satiry z cest i z domova'' ([[1913]])
* ''Ospalky z očí (1914)''
* ''Můj obchod se psy a jiné humoresky'' ([[1915]])
* ''Můj obchod se psy a jiné humoresky'' ([[1915]])
* ''Dobrý voják Švejk v zajetí'' (vydáno [[1917]] ve Slovanském nakladatelství v [[Kyjev]]ě)
* ''Dobrý voják Švejk v zajetí'' (vydáno [[1917]] ve Slovanském nakladatelství v [[Kyjev]]ě)
* ''Omastek z uší 2. část''
* ''Dva tucty povídek'' ([[1920]])
* ''Dva tucty povídek'' ([[1920]])
* ''Tři muži se žralokem a jiné poučné historky'' ([[1921]])
* ''Tři muži se žralokem a jiné poučné historky'' ([[1921]])
Řádek 131: Řádek 134:


===Kabaretní scény a hry===
===Kabaretní scény a hry===
* ''Rodinné kundy''
* ''Větrný mlynář a jeho dcera'' (knižně [[1976]])
* ''Větrný mlynář a jeho dcera'' (knižně [[1976]])
* ''Červená sedma''
* ''Červená sedma''
* ''Vymrdaná kunda''


===Vydáno posmrtně===
===Vydáno posmrtně===
Řádek 140: Řádek 145:
* ''Zpověď starého mládence'' ([[1925]])
* ''Zpověď starého mládence'' ([[1925]])
* ''Všivá historie a jiné humoresky'' ([[1926]])
* ''Všivá historie a jiné humoresky'' ([[1926]])
* ''Povídky z kundy do kundy (1926)''
* ''Podivuhodné dobrodružství kocoura Markuse a jiné humoresky'' ([[1927]])
* ''Podivuhodné dobrodružství kocoura Markuse a jiné humoresky'' ([[1927]])
* ''Smějeme se s Jaroslavem Haškem'' ([[1946]], dva díly)
* ''Smějeme se s Jaroslavem Haškem'' ([[1946]], dva díly)

Verze z 9. 10. 2012, 12:12

Šablona:Infobox Spisovatel

Busta na rodném domě ve Školské ulici
Jaroslav Hašek v Rudé armádě roku 1920
Jaroslav Hašek na sovětské známce (1963)
Pomník Jaroslava Haška v Lipnici nad Sázavou
Socha Jaroslava Haška od Karla NeprašeKarolíny Neprašové
Obálka prvního německého vydání Švejka
Socha Josefa Švejka v Przemyslu v Polsku
Další Švejkův pomník, tentokrát v polském Sanoku
Haškův hrob v Lipnici nad Sázavou

Jaroslav Hašek (30. dubna 1883, Praha3. ledna 1923, Lipnice nad Sázavou) byl český spisovatel, publicistanovinář, autor nejpřekládanější knihy české literatury (54 jazyků v roce 1994[1]), proslulých Osudů dobrého vojáka Švejka za světové války.

Život

Hašek pocházel z rodiny předčasně zesnulého učitele matematiky.[2] Po nedokončených studiích na gymnáziu se vyučil drogistou a nakonec maturoval na obchodní akademii. Stal se zaměstnancem banky Slavia, brzy se ale začal živit výhradně novinařinou a literaturou. V té době se také seznámil s českými anarchisty. Začal vést bohémský a tulácký život (prošel pěšky mj. Slovensko, Halič, Uhry). Povídky z těchto cest mu tehdy otiskovaly Národní listy. Začal mít ale problémy s alkoholem, které se postupem času zvětšovaly.

Seznámil se s Jarmilou Mayerovou, se kterou se později oženil.

V roce 1907 byl krátce vězněn za svoji anarchistickou činnost.

Roku 1908 redigoval Ženský obzor, od 1910 Svět zvířat, od 1911 přispíval do Českého slova, dále pak do Pochodně, Humoristických listů, Kopřiv, Karikatur, nějaký čas vedl též Kynologický ústav[3], což ho později inspirovalo ke knize Můj obchod se psy.

V roce 1911 založil Stranu mírného pokroku v mezích zákona, politickou mystifikaci karikující volební poměry, a vystupoval jako její kandidát. V tomto období byl spolu s F. Langrem, E. A. Longenem, E. E. Kischem a dalšími spoluautorem řady kabaretních vystoupení, kde byl i hlavním účinkujícím.

V roce 1915 narukoval v Českých Budějovicích k 91. pluku a s ním odešel na haličskou frontu. O úmyslu narukovat téměř nikomu neřekl, proto byl nějakou dobu hledaný. V září 1915 se nechal zajmout a roku 1916 vstoupil do československých legií, publikoval v časopise Čechoslovan.

V roce 1918Moskvě vstoupil do české sociálně demokratické strany (bolševiků[zdroj⁠?]). V roce 1918 vstoupil do Rudé armády, byl ředitelem armádní tiskárny v Ufě, náčelníkem oddělení pro práci s cizinci aj. Co vedlo Haška k opuštění myšlenky anarchismu a přijetí socialistických myšlenek, nikde neobjasnil. Na základě jeho díla lze říci, že k anarchii měl rozhodně blíže. V Rusku se znovu oženil (po návratu do Čech nebyl souzen za mnohoženství jen díky tomu, že v Rusku nebyl zrovna pořádek a neuznávaly se vzájemně různé smlouvy).

V prosinci 1920 se vrátil do Prahy, kde se vrátil ke svému bohémskému způsobu života. Mnoho historek z této doby sepsal Haškův přítel Zdeněk Matěj Kuděj.

Odešel 25.srpna 1921 do Lipnice nad Sázavou, kde zemřel 3.ledna 1923 ochrnutím srdce.

Haškovu životu byla věnována divadelní hra Jana Schmida Voni sou hodnej chlapec aneb Anabáze Jaroslava Haška, kterou od roku 1983 úspěšně uváděla pražská Ypsilonka.[4]

Nejasnosti

V české a slovenské veřejnosti je Jaroslav Hašek zafixovaný jako bohém. Možná dokonce jako prototyp bohéma začátku dvacátého století. Ve skutečnosti jde z velké části o legendu a možná dokonce o vlastní Haškovu sebestylizaci. Jako autor byl Hašek velmi produktivní, což přece jen vyžaduje přiměřenou vnitřní disciplínu. Z jeho děl je také cítit, že měl rozsáhlé (možná trochu nesystematické) humanitní vzdělání.

Nejzajímavější je sledovat Haškovo působení v Rusku v letech 19161920. Zde nikdy nebyl a dodnes není vnímán jako bohém a pouhý humoristický spisovatel. Naopak, jako velmi zodpovědný bolševický armádní funkcionářvážený intelektuál.[5] V letech 19161918Kyjevě pracoval v legionářských časopisech, později přeběhl k bolševikům.[6] Roku 1918 se vyznamenal jako odvážný velitel oddílu československých rudoarmějců při obraně Samary.[7] Po pádu Samary se několik měsíců skrýval na území kontrolovaném bílými vojsky.[8]

Na konci roku 1918 působil jako velitel oddílu ČuvašůRudé armádě a jako zástupce vojenského velitele bugulmského okresu. Podle všeho se choval dosti brutálně a nařídil značný počet poprav.[8] Jako komisař sloužil v politickém oddělení Tuchačevského 5. armády Východního frontu[zdroj⁠?] a potom na Sibiři, kde vydával několik časopisů. Jedním z nich byl také první časopis v burjatštině „Jur“ (úsvit)[8].

Roku 1920 byl v Irkutsku, kde působil jako člen městského sovětu,[8] zraněn při vražedném útoku.[9] V témže roce pravděpodobně podnikl v sovětských službách záhadnou misi do Mongolska.[8]

Je možné, že ve specifických revolučních ruských podmínkách dostal Hašek možnost uplatnit ty stránky svého charakteru, které se nemohly projevit ve stabilizovaných a v podstatě maloměstských českých poměrech. Důležité také určitě bylo, že Hašek dostal jako stranický úkol zákaz pití alkoholu.[10] Do Československa byl v podstatě vyslán s cílem organizovat komunistické hnutí, což také podporuje tezi, že v sovětském Rusku musel být vnímán jako zodpovědný člověk a schopný organizátor.

Dílo

Zpočátku psal především cestopisné povídky, črty a humoresky, které publikoval časopisecky.

Většinu ze svých děl napsal v pražských hospodách.[11][12]

Základem jeho próz byly jeho skutečné zážitky, což vnáší do znalostí o jeho životě zmatek, protože není vždy jasné, co je pravda a co je pouze básnická nadsázka. Hašek nenáviděl přetvářku, sentimentalitu, usedlost, ironicky reagoval na sociální verše. Dalším typickým znakem jeho tvorby je odpor k mravním a literárním konvencím. Většina jeho děl je roztroušena po různých časopisech a novinách, jen malá část z nich byla soustředěna do knih.

Za svůj život napsal asi 1200 povídek. Řada textů se ztratila, například román Historie vola.[13] Existuje též řada textů, u nichž existuje pravděpodobnost Haškova autorství, není však potvrzeno.

Tvořil velmi lehce a byl mistrem mystifikace. Vrcholným mystifikačním a parodickým kouskem bylo založení Strany mírného pokroku v mezích zákona roku 1911 – tuto stranu Hašek se svými kumpány založil v hospodě, aby parodovali tehdejší politický život. Pak ji ale opravdu zaregistrovali a dokonce Hašek v Praze-Vinohradech kandidoval na starostu. "Dějiny strany" byly vydány jako samostatný text až roku 1963.

Jeho zdaleka nejslavnější text, čtyřdílný humoristický román Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války byl přeložený do 54 jazyků, byl několikrát zfilmovaný i zdramatizovaný. Jde o nejvýznamnější Haškovo dílo mnoha lidmi spojované s kongeniálními ilustracemi Josefa Lady. Toto dílo nestihl dokončit, 4. díl za něj dokončil Karel Vaněk, který se však vzdálil původní myšlence díla. Začal vycházet na pokračování r. 1921, ale bylo velmi kritizováno (Viktor Dyk, Jaroslav Durych, F. X. Šalda aj.). Příznivců měl román zpočátku málo (jako první ho za velké dílo označil zřejmě Ivan Olbracht v kulturní rubrice Rudého Práva, pozitivní postoj k němu zaujali i bratři Čapkové). Diskuse o hodnotě díla se vedly i později. Proti Švejkovi se postavil např. Václav Černý, přihlásila se však k němu celá plejáda českých literárních teoretiků, umělců, či intelektuálů.

Švejk byl několikrát dramatizován, sám Hašek provedl první dramatizaci pro Revoluční scénu Emila Artura Longena, roku 1928 vytvořil ze Švejka divadelní představení Haškův přítel Max Brod, roku 1963 Pavel Kohout.[14] Mezinárodní proslulosti dosáhla divadelní adapatace Bertolda Brechta. První filmové zpracování, ještě v němé éře, se datuje k roku 1926, kdy Švejka natočil Karel Lamač. Jiří Trnka natočil loutkový film o Švejkovi roku 1954, za tři roky pak vznikla nejslavnější, dvoudílná filmová adaptace Karla Steklého s Rudolfem Hrušínským v hlavní roli. Švejk lákal i zahraniční filmaře, roku 1960 například Axel von Ambesser natočil v tehdejší NSR snímek Der Brave Soldat Schwejk.[15], v polském televizním filmu Przygody dobrego wojaka Szwejka z roku 1999 ztvárnil Švejka populární Jerzy Stuhr.[16]

Krom Švejka byly zfilmovány i některé jeho povídky a humoresky, roku 1952 natočil Miroslav Hubáček Haškovy povídky ze starého mocnářství[17], roku 1955 Oldřich Lipský film Vzorný kinematograf Haška Jaroslava[18], méně známý je snímek Dobrodružství s nahým klukem z roku 1964. Po Československou televizi byly bezpočetné Haškovy drobné prózy vděčným inspiračním zdrojem pro televizní inscenace: Zvony pana Mlácena (1973), Konec agenta č. 312 (1974), Tři muži se žralokem (1975), Odměna (1978), Historky z Ražické bašty (1979), Uličnictví pana Čabouna (1981), Ze staré drogerie (1982), Šťastný domov (1983) či Můj obchod se psy (1986), kde Haška ztvárnil Oldřich Kaiser.[19] Českou televizí byla natočena inscenace Stavovské rozdíly (2003).

Ocenění

V Rusku má Hašek dodnes velmi mnoho příznivců, kteří mají dokonce vlastní organizaci. Ve městě Bugulma má Hašek vlastní muzeum[20], v Sankt-Petěrburgu a Moskvě jsou po něm pojmenovány ulice. Ta moskevská leží dokonce poblíž Velvyslanectví České republiky a Českého domu[21].

Při příležitosti Haškova 100. výroční narození byla v roce 1983 vydána stříbrná československá 100korunová pamětní mince (autor Štefan Novotný).[22]

V roce 2005 byl Jaroslavu Haškovi na pražském Žižkově odhalen jezdecký pomník od Karla NeprašeKarolíny Neprašové.

V červenci 2008 byl v Lipnici nad Sázavou (v blízkosti Haškova oblíbeného hostince U České koruny, kde napsal podstatnou část Osudů dobrého vojáka Švejka) odhalen druhý pomník Jaroslava Haška, dílo akademického sochaře Josefa Malejovského z roku 1982, jehož umístění v Praze bylo dříve odmítnuto. V srpnu 2008 byla na nádraží ve Světlé nad Sázavou odhalena bronzová deska sochaře Radomíra Dvořáka, která připomíná příjezd Jaroslava Haška a jeho přítele malíře Jaroslava Panušky (25. srpna 1921).[23]

Po Jaroslavu Haškovi je pojmenován vlak kategorie Eurocity jezdící mezi Prahou, Brnem, Bratislavou, Budapeští a zpět. Má číslo 272/273.

Nejen v České republice, ale i v zahraničí je Jaroslav Hašek vnímán jako geniální romanopisec, který dal světu jeden z nejpůsobivějších satirických popisů dění na bojištích 1. světové války. Hodnota jeho díla je stavena na roveň s dílem Franze Kafky, jakkoliv se od něho liší žánrem a pohledem na život. Dokonce je připomínáno, že se oba slavní rodáci z Prahy narodili ve stejném roce.[24]

Bibliografie

Vydáno za života

  • Májové výkřiky (1903), sbírka básní
  • Prašivka (1906)
  • Mindžárova Lhota (1907)
  • Galerie karikatur (1909)
  • Okres Károvice (1910)
  • Holuby z nosu (1911)
  • Trampoty pana Tenkráta (1912)
  • Dobrý voják Švejk a jiné podivné historky (1912)
  • Průvodčí cizinců a jiné satiry z cest i z domova (1913)
  • Ospalky z očí (1914)
  • Můj obchod se psy a jiné humoresky (1915)
  • Dobrý voják Švejk v zajetí (vydáno 1917 ve Slovanském nakladatelství v Kyjevě)
  • Omastek z uší 2. část
  • Dva tucty povídek (1920)
  • Tři muži se žralokem a jiné poučné historky (1921)
  • Pepíček Nový a jiné povídky (1921)
  • Velitelem města Bugulmy (1921)
  • Mírová konference a jiné humoresky (1922)
  • Dobrý voják Švejk před válkou a jiné podivné historky (1922)
  • Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (19211923)

Kabaretní scény a hry

  • Rodinné kundy
  • Větrný mlynář a jeho dcera (knižně 1976)
  • Červená sedma
  • Vymrdaná kunda

Vydáno posmrtně

  • Paměti úctyhodné rodiny a jiné příběhy (1925)
  • Šťastný domov a jiné humoresky (1925)
  • Za války i za sovětů v Rusku (1925)
  • Zpověď starého mládence (1925)
  • Všivá historie a jiné humoresky (1926)
  • Povídky z kundy do kundy (1926)
  • Podivuhodné dobrodružství kocoura Markuse a jiné humoresky (1927)
  • Smějeme se s Jaroslavem Haškem (1946, dva díly)
  • Škola humoru (1949)
  • Malá zoologická zahrada (1950)
  • Veselé povídky (1953), obsahují také Historky z ražické bašty
  • Aféra s křečkem a jiné povídky (1954)
  • Črty, povídky a humoresky z cest (1955)
  • Fialový hrom (1958)
  • Loupežný vrah před soudem (1958)
  • Terciánská vzpoura a jiné povídky (1960)
  • Dědictví po panu Šafránkovi (1961)
  • Zrádce národa v Chotěboři (1962)
  • Politické a sociální dějiny strany mírného pokroku v mezích zákona (napsáno 1911, knižně vydáno 1963)
  • Dekameron humoru a satiry (1968)
  • Moje zpověď (1968)
  • Zábavný a poučný koutek Jaroslava Haška (1973)
  • Oslí historie aneb Vojenské články do čítanek (1982)
  • Svět zvířat (1982)
  • Švejk před Švejkem (neznámé osudy dobrého vojáka Švejka) (1983)
  • Tajemství mého pobytu v Rusku (1985)
  • Povídky (1988, dva svazky)
  • V polepšovně a jiné povídky (1997)
  • Když bolševici zrušili Vánoce (2005) – neznámé, utajené a pravděpodobné texty
  • Nešťastný policejní ředitel (2006) – neznámé a nově nalezené texty
  • Povídky (2009) – 20 vybraných povídek, například Román novofundláka Ogly, Aféra s křečkem, Útrapy vychovatele, příběh Z praktického života,...

Odkazy

Literatura

  • Berwid-Buquoy, Jan: Jaroslav Hašek a jeho "dobrý voják Švejk" - Čeští občané, rakouští vojáci nebo ruští bolševici?, ISBN 978-80-904079-7-8, Herbia, České Budějovice 2011.
  • FORST, Vladimír, a kol. Lexikon české literatury : osobnosti, díla, instituce. 2/I. H-J. Praha: Academia, 1993. 589 s. ISBN 80-200-0468-8. 
  • PYTLÍK, Radko. Toulavé house. Praha: Emporius, 1998. 319 s. Dostupné online. 
  • PYTLÍK, Radko. Jaroslav Hašek a dobrý voják Švejk. Praha: Panorama, 1983. 86 s. 
  • POSPÍŠIL, Josef. Znal jsem Haška. Hradec Králové: Kruh, 1977. 136 s. 
  • SOLDAN, Fedor. Jaroslav Hašek, velký mystifikátor. Rozpravy Aventina. 1934, roč. 9, čís. 14, s. 122. Dostupné online. 
  • Urban, Otto, Archiv František Josef I., Praha 1991, str.250

Související články

Reference

  1. Machala, Lubomír, Petrů, Eduard (eds): Panorama české literatury, Olomouc, Rubico 1994
  2. Machala, Lubomír, Petrů, Eduard (eds): Panorama české literatury, Olomouc, Rubico 1994
  3. Machala, Lubomír, Petrů, Eduard (eds): Panorama české literatury, Olomouc, Rubico 1994
  4. Machala, Lubomír, Petrů, Eduard (eds): Panorama české literatury, Olomouc, Rubico 1994
  5. http://www.russofile.ru/articles/article_131.php
  6. http://www.zn.ua/3000/3760/42738/
  7. http://www.edc.samara.ru/~volga/ch7/gashek/index.htm
  8. a b c d e http://www.interesniy.kiev.ua/old/7137/7140/21197
  9. http://www.classs.ru/persons/writers/hashek/
  10. http://it.pedf.cuni.cz/~suchanko/mff/kolman.pdf
  11. SPŠE Olomouc, Literatura, Jaroslav Hašek
  12. Klub přátel starého Smíchova, Jaroslav Hašek
  13. Machala, Lubomír, Petrů, Eduard (eds): Panorama české literatury, Olomouc, Rubico 1994
  14. Machala, Lubomír, Petrů, Eduard (eds): Panorama české literatury, Olomouc, Rubico 1994
  15. http://www.fdb.cz/film/6603-dobry-vojak-svejk-der-brave-soldat-schwejk.html
  16. http://www.fdb.cz/film/55855-przygody-dobrego-wojaka-szwejka.html
  17. http://www.fdb.cz/film/8110-haskovy-povidky-ze-stareho-mocnarstvi.html
  18. http://www.fdb.cz/film/23191-vzorny-kinematograf-haska-jaroslava.html
  19. http://www.fdb.cz/lidi-filmografie-profesni/33308-jaroslav-hasek.html
  20. http://www.museum.ru/M1814
  21. http://www.czechcentres.cz/ceskydum/stranka.asp?ID=3460&menu=10259
  22. Vyhláška č. 5/1983 Sb., o vydání pamětních stříbrných stokorun k 100. výročí narození Jaroslava Haška (formát PDF)
  23. http://havlickobrodsky.denik.cz/zpravy_region/20080902svejk_hasek.html
  24. Deník "Frankfurter Allgemeine Zeitung", 2. srpna 2011, str. 29.

Externí odkazy


Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/w/index.php
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.