Alexandr Sergejevič Puškin: Porovnání verzí

Smazaný obsah Přidaný obsah
značka: možný vandalismus
Řádek 24: Řádek 24:
=== [[Lyrická poezie|Lyrika]] ===
=== [[Lyrická poezie|Lyrika]] ===
Zde je uvedena výběrová bibliografie nejznámějších Puškinových lyrických básní:
Zde je uvedena výběrová bibliografie nejznámějších Puškinových lyrických básní:
* ''Mnich'' ([[1813]], Монах)
* ''Vzpomínky v Carském Selu'' ([[1814]], Воспоминания в Царском Селе),
* ''Volnost'' ([[1817]], Вольность), óda,
* ''K Čaadejovi'' ([[1818]], К Чаадаеву),
* ''Rusalka'' ([[1819]], Русалка),
* ''Vesnice'' ([[1819]], Деревня),
* ''Kinžál'' ([[1821]], Кинжал ),
* ''Zimní večer'' ([[1825]], Зимний вечер ),
* ''Ženich'' ([[1825]], Жених),
* ''Slavík a růže'' ([[1827]], Соловей и роза),
* ''V hlubině sibiřských dolů'' ([[1827]], Во глубине сибирских руд),
* ''Talisman'' ([[1827]], Талисман),
* ''Ančar'' ([[1828]], Анчар),
* ''Arion'' ([[1828]], Арион),
* ''Z písní západních Slovanů'' ([[1834]], Песни западных славян),
* ''Památník'' ([[1836]], Я памятник себе воздвиг).


=== [[Poema|Poemy]] ===
=== [[Poema|Poemy]] ===

Verze z 6. 10. 2014, 10:27

Tento článek je o ruském básníku. Další významy jsou uvedeny na stránce Puškin (rozcestník).
portrét od Vasilije Tropinina, 1827
Puškin na poštovní známce z roku 1937

Alexandr Sergejevič Puškin (rusky: Александр Сергеевич Пушкин) (26. května / 6. června 1799 Moskva – 29. ledna / 10. února 1837 Petrohrad, data podle juliánského / gregoriánského kalendáře), byl ruský básník, prozaik a dramatik. Bývá považován za zakladatele moderní ruské literatury. Představitel revolučního romantismu.

Život

Puškinův pradědeček Ibrahim Petrovič Hannibal

Jeho otec Sergej Lvovič Puškin pocházel ze starého ruského šlechtického rodu; dědečkem jeho matky, tedy Puškinovým pradědečkem, byl Abram Petrovič Gannibal, který pocházel z domorodé šlechtické rodiny v oblasti moderní Eritrei, odkud byl v sedmi letech byl odveden jako rukojmí do Konstantinopole, kde měl sloužit jako pojistka věrnosti svojí šlechtické rodiny Osmanské říši. O pouhý rok později, tedy v osmi letech, byl vykoupen ruskými vyslanci a odveden k carskému dvoru Petra Velikého, který si Gannibala oblíbil a ten u dvora vybudoval úspěšnou kariéru a byl přijet do řad ruské šlechty.

Puškin studoval v Carském Selu lyceum pro šlechtice. Zde se začal politicky angažovat (sympatizoval s děkabristy). Byl členem literárního spolku Zelená lampa a Arzamas.

Roku 1820 odchází do vyhnanství do jižního Ruska a v r. 1823 do Oděsy. Roku 1825 je mu povolen volný pohyb.

Puškin odešel do Moskvy, kde založil časopis Moskovskij Věstnik.

Roku 1831 se odstěhoval do Petrohradu, kde se oženil s Natalií Nikolajevnou Gončarovovou. Téhož roku se stal úředníkem ministerstva zahraničí.

Dne 8. února 1837 se Puškin utkal v souboji s pistolemi s milencem své ženy a pozdějším francouzským diplomatem Georgesem d'Anthèsem. Ten byl rychlejší a střelil Puškina do břicha. V hrozných bolestech byl odvezen domů, kde prohlásil carův osobní lékař Puškinův stav za beznadějný. Zemřel o dva dny později.

O jeho rodinu se s doživotní penzí postaral car.

Dílo

Lyrika

Zde je uvedena výběrová bibliografie nejznámějších Puškinových lyrických básní:

Poemy

Ruslan

Román ve verších

Prózy

  • Mouřenín Petra Velikého (1827, Арап Петра Великого), povídka o autorově pradědovi z matčiny strany, synovi jednoho etiopského vladaře Ibrahimovi Hannibalovi, kterého jako chlapce přivezli do Ruska a který se stal pomocníkem cara Petra Velikého.
  • Román v dopisech (1829, Роман в письмах), nedokončený román psaný formou dopisů mezi dvěma přítelkyněmi, z nichž jedna žije na vesnici a druhá v Petrohradě.
  • Povídky nebožtíka Ivana Petroviče Bělkina (1830, Повести покойного Ивана Петровича Белкина), soubor pěti nevelkých povídek, kterým předchází vydavatelská poznámka s portrétem Bělkina, jejich údajného autora).
  • Historie vesnice Gorjuchina (1830, История села Горюхина), povídka popisující ironickým a sarkastickým tónem život v ruské nevolnické vesnici, kde páni, kterým jde jen o peníze, dřou ze sedláků kůži.
  • Roslavlev (1831 Рославлев), povídka, jejímž vypravěčem je dívka líčící příběh své přítelkyně a náramné vlastenky Poliny na pozadí napoleonských válek.
  • Dubrovskij (1833, Дубровский), nedokončený román, zajímavá psychologická sonda do vztahu dvou starých přátel, důstojníků a šlechticů, kteří se znesváří a kvůli uštěpačné poznámce nevolníka spustící ničivou lavinu nenávisti doslova jdoucí přes mrtvoly. Podle románu složil roku 1895 český skladatel Eduard Nápravník stejnojmennou operu.
  • Historie Pugačova (1833, Istorija Pugačova), historická práce,
  • Cesta z Moskvy do Petrohradu (1834, Путешествие из Москвы в Петербург), parodie na knihu Alexandra Nikolajeviče Radiščeva Cesta z Petrohradu do Moskvy, ve které Puškin porovnal životní podmínky ruských nevolníků s životními podmínkami anglických továrních dělníků a život ruského nevolníka mu připadal šťastnější. Také poukázal na to, že již Fonvizinovi který koncem 18. století cestoval po Francii, připadalo postavení ruského rolníka lepší než situace francouzského sedláka.
  • Piková dáma (1834, Пиковая дама), novela o důstojníkovi a hráči Heřmanovi, který je posedlý touhou zmocnit se tajemství tří vyhrávajících karet a který skončí jako šílenec. Podle novely složil roku 1890 ruský skladatel Petr Iljič Čajkovskij stejnojmennou operu.
  • Egyptské noci (1835, Египетские ночи), nedokončená povídka,
  • Putování do Arzrumu (1835, Путешествие в Арзрум), cestopisná próza, ve které Puškin popisuje své putování do tureckého Arzrumu, na kterém se připojil k ruské armádě, aby mohl bezpečně projít Zakavkazskem. Líčí nejen krásy přírody a pohostinnost místních obyvatel, ale také napjatou atmosféru Ruskem okupovaných oblastí i nebezpečné situace, do kterých se on i armáda dostávají díky divoké přírodě nebo útokům tureckých kmenů.
  • Kapitánská dcerka (1836, Капитанская дочка) historická novela odehrávající se na pozadí rolnického povstání z let 1773- 1775, vedeného Jemeljanem Pugačovem. Podle novely složil ruský skladatel César Antonovič Kjuj (1835 - 1918) roku 1911 stejnojmennou operu.

Dramata

Pohádky ve verších

  • Pohádka o popovi a jeho dělníku Baldovi (1830, Сказка о попе и о работнике его Балде), pohádka o tom, jak si pop najme siláka Baldu. Ten se chce za svou práci jen pořádně se najíst a v případě nespravedlivého propuštění dát popovi tři pohlavky.
  • Pohádka o medvědici (1830-1831, Сказка о медведихе), nedokončeno,
  • Pohádka o caru Saltánovi, o jeho synu, slavném a mohutném bohatýru Vítu Saltánoviči a o čarokrásné carevně Labuti (1831, Сказка о царе Салтане, о сыне его славном и могучем богатыре князе Гвидоне Салтановиче и о прекрасной царевне Лебеди), podle pohádky složil roku 1900 ruský skladatel Nikolaj Andrejevič Rimskij-Korsakov stejnojmennou operu.
  • Pohádka o rybáři a rybce (1833, Сказка о рыбаке и рыбке), pohádka podává obraz toho, jak se lidé mění, když nabývají ve společnosti moci a chtějí stále víc a víc. Dílo, napsané nerýmovaným veršem starých lidových ruských zpěvů, vypráví o svárlivé stařeně, kterou neuspokojí žádný z ohromných darů zlaté rybky-královny moří. Ve své touze po stále větším bohatství a moci je nakonec potrestána a stane se zas tím, čím byla: chudou ženou rybáře v rozbité hliněné chatrči.
  • Pohádka o mrtvé princezně a sedmi bohatýrech (1833, Сказка о мёртвой царевне и семи богатырях), do této pohádky vložil autor své vroucí přesvědčení, že žádná křivda se neudrží navždy.
  • Pohádka o zlatém kohoutkovi (1834, Сказка о золотом петушке), v pohádce, podle které složil roku 1907 ruský skladatel Nikolaj Andrejevič Rimskij-Korsakov stejnojmennou operu, vypráví autor o věrolomnosti cara Dadona.

Zajímavost

  • Traduje se, že když Puškin umíral, prohlásil: „Sbohem, mí přátelé.“ Mělo to být adresováno knížkám v knihovně.

Související články

Externí odkazy

Šablona:Link FA Šablona:Link FA Šablona:Link GA


Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/w/index.php
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.