Slovenská televize: Porovnání verzí

Smazaný obsah Přidaný obsah
Xtina (diskuse | příspěvky)
m + nový ředitel
Řádek 11: Řádek 11:
=== Po revoluci v roce 1989 ===
=== Po revoluci v roce 1989 ===
V době sametové revoluce se potvrdila úloha televize jako nosného informačního média. Od [[22. listopad]]u [[1989]] přinášela [[Československá televize]] přímé přenosy z [[Václavské náměstí|Václavského náměstí]] v [[Praha|Praze]] a nejrůznější diskusní bloky s právě se rozdícím hnutím za demokracii. Na televizní obrazovky se dostávaly necenzurované záběry a komentáře, které přispěli k pádu totalitního režimu, protože informovali veřejenost objektivně a rychle.
V době sametové revoluce se potvrdila úloha televize jako nosného informačního média. Od [[22. listopad]]u [[1989]] přinášela [[Československá televize]] přímé přenosy z [[Václavské náměstí|Václavského náměstí]] v [[Praha|Praze]] a nejrůznější diskusní bloky s právě se rozdícím hnutím za demokracii. Na televizní obrazovky se dostávaly necenzurované záběry a komentáře, které přispěli k pádu totalitního režimu, protože informovali veřejenost objektivně a rychle.
Od [[4. září]] [[1990]] došlo ke změně koncepce [[Československá televize|Československé televize]]. Federálním kanálem zůstal 1. program ''F1'', zatímco 2. program se rozdělil na dva samostatné vysílací okruhy: ČTV pro Čechy a S 1 pro Slovensko.
Od [[4. září]] [[1990]] došlo ke změně koncepce [[Československá televize|Československé televize]]. Federálním kanálem zůstal 1. program ''F1'', zatímco 2. program se rozdělil na dva samostatné vysílací okruhy: ČTV pro Česko a S 1 pro Slovensko.


=== Od roku 1993 ===
=== Od roku 1993 ===

Verze z 13. 2. 2007, 01:25

Slovenská televize (ve slovenštině: Slovenská televízia) nebo také STV je slovenská veřejnoprávní organizace zajišťující televizní vysílání na území Slovenska. Vznikla 1. července 1991 na základě zákona Slovenské národní rady. Formálně vznikla 1. ledna 1993 rozdělením původně Československé televize na Slovenskou televizi a Českou televizi. Vysílá na dvou programech od roku 2004 nazývaných Jednotka (původně STV1) a Dvojka (původně STV2). Ředitelem byl od 15. ledna 2003 do 10. července 2006 Richard Rybníček, po pěti měsících bez ředitele byl 11. prosince 2006 do funkce zvolen Radim Hreha, který od patnáctičlenné Rady Slovenské televize získal celkem devět hlasů.

Historie

Začátky

Pravidelné vysílání z bratislavského televizního studia začalo 3. listopadu 1956. Televizní pracovníci měli v tomto čase k dispozici přenosový vůz se třemi kamerami, provizorní hlasatelnu, později byla přebudovaná na miniaturní studio, dvě kamery a filmový snímač. Hlavním programem prvního televizního vysílaní byl přenos ze slavnosti v bratislavském Parku kultury a oddychu. Režii prvního programu měl J. Mazanec, vysílání J. Rehák, hlasatelkou byla Hilda Michalíková. Skupinu kameramanů vedl E. Rožňovec. Va čase prvního vysílání bylo na Slovensku přibližně 500 televizorů. Nejdříve se vysílalo dvakrát týdne, ve středu a v sobotu, od 3. listopadu 1957 každý den vyjma pondělků.

Od roku 1968

V počátečním období rozvoje televize se museli pracovníci potýkat i s ideologickými problémy. Vyžadalo se od nich upřednostňování politických obsahů o úspěchu socialismu a o ideálním socialistickém občanovi. Kolem roku 1968 nastalo určité kulturní a umělecké uvolnění. Umožňovalo natáčet adaptace děl zápasních autorů, které však byl velice brzy zastaveno a televize měla zásluhu na šíření myšlenek Pražského jara. Po vpádu vojsk Varšavské smlouvy se situace zdramatizovala, televizní studia byla obsazená a vysílaní přerušeno. Opět nastala tvrdá cenzura. Televize byla po příchodě vojsk Varšavské smlouvy odsouzená jako prozápadní a antikomunistická, což mělo dopad na propouštění pracovníků. Díla západních autorů byla odsuzovaná, ideologové preferovali divácky neúspěšné a nezajímavé inscenace historických událostí politického významu.

Po revoluci v roce 1989

V době sametové revoluce se potvrdila úloha televize jako nosného informačního média. Od 22. listopadu 1989 přinášela Československá televize přímé přenosy z Václavského náměstí v Praze a nejrůznější diskusní bloky s právě se rozdícím hnutím za demokracii. Na televizní obrazovky se dostávaly necenzurované záběry a komentáře, které přispěli k pádu totalitního režimu, protože informovali veřejenost objektivně a rychle. Od 4. září 1990 došlo ke změně koncepce Československé televize. Federálním kanálem zůstal 1. program F1, zatímco 2. program se rozdělil na dva samostatné vysílací okruhy: ČTV pro Česko a S 1 pro Slovensko.

Od roku 1993

Od 1. ledna 1993 začala vysílat Slovenská televize na dvou programech pro celé území Slovenska. Doposud se na vysílání dvou programů Československé televize podílela přibližně jednou třetinou. Složitý společenský a politický vývoj zasáhl i do fungování této instituce. Za dvanáct let se v Slovenské televizi vystřídalo 13 managementů. Do víc než stoprocentního nárůstu výroby zasáhlo také výrazné zvyšování nákladů na vysílání Slovenské televize, na údržbu a správu jejích archivů.

Nový začátek v roce 2004

V roce 2004 byl generálním ředitelem Richard Rybníček a uskutečnila se změna grafiky i kompletní změna vysílacího schématu. Začal takzvaný „nový začátek“ STV. Lidé mají dodnes různé názory na tuto událost, protože mnohým vadí přesycenost programu americkými filmy, ale i velmi omezený počet vlastní produkce - seriálů i filmů.

Podívejte se také na

Externí odkazy


Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/w/index.php
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.