Wikipedie:Uživatelská stránka: Porovnání verzí

Smazaný obsah Přidaný obsah
→‎Co mohu mít na své uživatelské stránce?: záměna za rozšířenější komunikátor
Obsah stránky nahrazen textem „Prdel a mrkev. :D“
značky: možný vandalismus vulgarity
Řádek 1: Řádek 1:
Prdel a mrkev. :D
{{Doporučení}}
{{Zkratka názvu stránky|WP:US|WP:UP}}
'''Uživatelská stránka''' je osobní stránka [[Nápověda:Jak se přihlásit|přihlášeného]] přispěvatele [[Wikipedie]] ([[Wikipedie:Wikipedisté|wikipedisty]]). Její obsah by měl ostatním wikipedistům poskytovat informace o uživateli užitečné vzhledem k práci na Wikipedii. K uživatelským stránkám se řadí i '''uživatelské podstránky''', případně též diskusní stránka uživatele, soubor všech stránek uživatele se nazývá '''uživatelský prostor'''.

Vaše uživatelské stránky mají následující podobu, kde místo ''Příklad'' je potřeba dosadit vámi zvolené [[Wikipedie:Uživatelské jméno|uživatelské jméno]]:
* [[Wikipedista:Příklad]] – vlastní '''uživatelská stránka'''
* [[Diskuse s wikipedistou:Příklad]] – '''[[Wikipedie:Diskusní stránka|diskusní stránka]] uživatele'''
* [[Wikipedista:Příklad/Pískoviště]] – '''[[Nápověda:Uživatelské podstránky|uživatelská podstránka]]''', která může mít různé názvy (za lomítkem) a sloužit například k pokusům s editací nebo přípravě článku před jeho publikováním v [[Nápověda:Jmenný prostor|hlavním prostoru]] Wikipedie
* [[Diskuse s wikipedistou:Příklad/Lipsum]] – obdobně podstránka diskuse uživatele

Vaše uživatelská a diskusní stránka jsou zpravidla navštěvovány přes váš [[Nápověda:Podpis|podpis]] na diskusních stránkách a záznamy v [[Nápověda:Historie stránky|historii stránky]], [[Nápověda:Sledované stránky|sledovaných stránkách]] nebo [[Nápověda:Poslední změny|posledních změnách]]. Informace o sobě nikdy nepište do hlavního [[Nápověda:Jmenný prostor|jmenného prostoru]] (do [[Wikipedie:Článek|článků]]), který je určen výhradně pro encyklopedický obsah.

== Obsah uživatelské stránky ==
=== Co mohu mít na své uživatelské stránce? ===
Stručně řečeno, cokoliv chcete - v rozumných mezích. Přesto existuje několik základních doporučení.
* Informace o sobě: Třeba kontakt na vás ([[e-mail]], [[Skype]] apod.), vaše jméno, fotografii, kde žijete, vaše zájmy, obory, které ovládáte, jazykové znalosti (viz šablony [[Wikipedie:Babylón]]), co máte a nemáte rádi, odkaz na vaše webové stránky nebo stránky, které vás zajímají, jiné aktivity na internetu atd. Konkrétní obsah závisí na tom, kolik toho chcete o sobě prozradit. Informace můžete vkládat také v podobě grafických rámečků zvaných [[Wikipedie:Nálepka|nálepky]].
* Poznámky o vaší práci na Wikipedii: Odkazy na články Wikipedie, o které se zajímáte, odkazy na jiné zdroje (slovníky, specializované stránky, vyhledávače…)
* Přítomnost/nepřítomnost: Pokud budete delší dobu [[On-line a off-line|offline]] nebo nebudete Wikipedii sledovat, je vhodné to na stránce uvést, zejména jste-li jinak hodně zúčastněni zdejšího dění.
* Hodnocení jinými uživateli: Možná že se někdo rozhodne vás odměnit za vaší práci [[:Soubor:barnstar.png|řádem]]. V případě, že z nějakého důvodu budou omezena vaše práva editace, bude to rovněž uvedeno na vaší uživatelské stránce.
* Licence: Pokud se rozhodnete publikovat pod [[m:Guide to the CC dual-license|více licencemi]] nebo chcete prohlásit všechna svá díla za [[Volné dílo#Public domain|public domain]], poznamenejte také to na své uživatelské stránce.
* Kategorie: Svou stránku můžete zařadit do jedné nebo několika [[:Kategorie:Wikipedisté|kategorií wikipedistů]]. Kategorie wikipedistů slouží k orientaci, aby se rychleji našli wikipedisté s podobnými zájmy nebo znalostmi. Kategorie wikipedistů se nesmí překrývat s kategoriemi článků; je tak důležité, aby název kategorie začínal vždy slovem "Wikipedisté", např. [[:Kategorie:Wikipedisté hudebníci]].

=== Čemu se raději vyhnout? ===
Wikipedie není [[freehosting]]ová služba a vaše uživatelská stránka není vaše osobní internetová stránka. Je to stránka, která vás prezentuje jako člena komunity Wikipedie. Vyhněte se ve svém uživatelském prostoru obsahu, který bezprostředně nesouvisí s Wikipedií. Například
* [[Blog|weblog]] vztahující se k vašim aktivitám mimo Wikipedii
* Rozsáhlé diskuse na téma nesouvisející s Wikipedií
* Rozsáhlé personální informace (více než několik stránek)
* Názory, které nemají vztah k Wikipedii ani jinému encyklopedickému materiálu
* Hry a jiné záležitosti, které nesouvisí s tvorbou encyklopedie, zvlášť pokud jsou určeny pro jiné publikum, než jsou aktivní wikipedisté
* Komunikace s lidmi, kteří se neúčastní práce na Wikipedii

=== Varování: Nenarušujte rozvržení stránky ===
Nepoužívejte žádné triky ([[kaskádové styly]] apod.), které by vaše příspěvky nebo jejich část, umisťovaly mimo oblast stránky, vymezenou pro zobrazování editovatelného obsahu.

=== Další poznámky o uživatelských stránkách ===
Doporučení, co dávat nebo nedávat na své uživatelské stránky, jsou poměrně volná. Uživatelské stránky uživatelů s velkým počtem editací obvykle komunita posuzuje mírněji, než stránky nováčků. Jednoduše řečeno, pokud nováček přijde a dá na svou uživatelskou stránku něco, co bezprostředně nesouvisí s Wikipedií, bude obsah pravděpodobně odstraněn.

Přesměrování uživatelské stránky na jinou stránku (mimo uživatelský prostor) se nemusí ostatním líbit. Pokud to uděláte, ztěžujete tím přístup na vaši uživatelskou stránku a společně s tím také přístup na vaši diskusní stránku nebo seznam vašich editací. Výjimkou je, přesměrujete-li uživatelskou stránku svého staršího účtu, který už nepoužíváte, na váš nový účet.

=== Odstranění a mazání obsahu ===
Jestliže vás komunita požádá, abyste ze svých uživatelských stránek některou část odstranili, měli byste to udělat, alespoň prozatím – jakýkoliv obsah vašeho uživatelského prostoru smí být prezentován pouze se souhlasem komunity. Až budete na Wikipedii zhruba rok a budete za sebou mít hodně přínosné práce, ostatní mohou být tolerantnější; jiné řešení je přesunout obsah na jiný web a na uživatelské stránce uvést pouze odkaz na něj.

Pokud nebudete spolupracovat, nebo odmítnete odstranit odmítaný obsah ze svých stránek, odstraníme jej jednoduše sami. Buď tak, že částečně změníme obsah vaší stránky (pokud je nevhodná pouze část stránky) nebo stránku vyměníme za šablonu {{Šablona|DUP podle pravidel}} (pokud je neakceptovatelný obsah celé stránky).

Ve zvláštních případech může být vaše substránka vymazána pomocí standardní [[Wikipedie:Diskuse o smazání|diskuse o smazání]]. Pokud se tak stalo, nepokoušejte se prosím tuto stránku vytvořit znovu. V takovém případě se stane předmětem [[Wikipedie:Rychlé smazání|okamžitého vymazání]]. Prosím, respektujte rozhodnutí komunity o tom, co je a co není vhodné.

Naopak v případě, že hrozí nebezpečí z prodlení při zjevném porušení pravidla Wikipedie (zvláště v případech, které vyžadují tzv. [[Wikipedie:Blokování#Ochranná opatření|Ochranná opatření]]), je nutné smazat příslušný obsah okamžitě. I v tomto případě budete informován/informována o důvodu zásahu do vaší stránky.

== Diskusní stránka a podstránky ==
=== Co mohu mít na své diskusní stránce? ===
{{Nápověda podrobně|Wikipedie:Diskusní stránka}}

Vaše diskusní stránky slouží ostatním uživatelům, aby vás mohli kontaktovat ve věcech, týkajících se vytváření Wikipedie. Diskusní stránky obsahují víceméně vaše reakce na příspěvky ostatních. Nezatěžujte je něčím, co můžete lépe umístit na svoji uživatelskou stránku. Pokud velikost diskusní stránky dosáhne 32 KB, měli byste podle svého uvážení mazat, archivovat a sumarizovat staré diskuse. Vyhněte se tomu, abyste pouze mechanicky odstranili některé diskusní příspěvky. Může se pak stát, že budete znovu s jinými uživateli řešit záležitosti, které už byly jednou vyřešeny, budete kritizováni za věci, které už vám byly jednou vytýkány apod. K tomu budete ještě vytvářet dojem, že ostatním nenasloucháte a jejich názory ignorujete.

=== A co uživatelské podstránky? ===
{{Nápověda podrobně|Nápověda:Uživatelské podstránky}}
Pokud potřebujete více stránek, můžete si vytvořit [[Wikipedie:Podstránky|podstránky]]. Pro jejich obsah víceméně platí totéž, co pro uživatelskou nebo diskusní stránku.
<div class="plainlinks">
Například na pokusy si můžete vytvořit vlastní podstránku, stačí si na svou uživatelskou stránku vložit
[{{fullurl:Special:Mypage/Pískoviště|action=edit&section=new}}| <nowiki>[[</nowiki>Wikipedista:Vaše uživatelské jméno/Pískoviště<nowiki>]]</nowiki>].
</div>

Příklady použití uživatelských podstránek:
* rozepsané články, dokud nejsou vhodné pro zveřejnění v hlavním jmenném prostoru
* archivy diskusní stránky
* testy; např. pro pokusy se [[Wikipedie:Šablony|šablonami]]

== Vlastnictví uživatelských stránek ==
=== Varování: Vyhněte se editaci cizích uživatelských stránek ===
Obecně platí: vyhněte se významnější editaci cizích uživatelských stránek bez svolení jejich vlastníka. Můžete ale opravovat zjevné chyby, zejména špatné odkazy (např. pokud se některá stránka přesouvá a ruší nebo inovují redirecty). Některým uživatelům editace jejich stránek ostatními nevadí a mohou to výslovně povolit. Jiní jsou na obsah svých stránek citliví a jejich cizí úpravy nemají rádi. V takovém případě respektujte jejich přání, upozorněte je na chyby na diskusní stránce a nechte je, aby případné změny udělali sami. Předejdete tím zbytečným konfliktům.

=== Varování: Stránky v uživatelském jmenném prostoru nejsou vaším vlastnictvím ===
Podle zvyklostí jsou i vaše uživatelské stránky vlastnictvím Wikipedie:
* Příspěvky jsou licencovány stejně jako všechny ostatní příspěvky [[GNU Free Documentation License|GFDL]] a nové i [[CC-BY-SA|CC-BY-SA 3.0]].
* Ostatní uživatelé mohou vaše stránky editovat, i když platí zvyk, že vaši uživatelskou stránku obvykle ostatní needitují.
* Stejně jako pro ostatní stránky, i zde beze zbytku platí pravidlo [[Wikipedie:Žádné osobní útoky|Žádné osobní útoky]] ap.
* V některých případech může být obsah, který komunita považuje za nežádoucí, vymazán.
Pokud máte obsah, který nechcete dovolit editovat ostatním nebo který není z různých důvodů vhodný pro Wikipedii, měli byste jej raději umístit na svůj osobní web.

== Uzamykání před vandalismem ==
Stejně jako u ostatních článků se může uživatelská stránka stát cílem vandalismu, někdy i editačních válek. Pokud k&nbsp;tomu dochází opakovaně, lze na [[Wikipedie:Nástěnka správců|Nástěnce správců]] požádat o její uzamčení.
<!--
Most user page vandalism occurs in retaliation for an [[Wikipedie:Administrator|administrator]]'s efforts to [[Wikipedia:Dealing with vandalism|deal with vandalism]]. Administrators may protect their own user pages when appropriate, and are permitted to edit protected pages in user space. In rare cases a non-administrator's user page may be the target of vandalism. Such pages should be listed at [[Wikipedia:Requests for page protection]] and may then be protected by an administrator.

Vandalism of talk pages is less common. Usually such vandalism should merely be reverted. [[Wikipedia:Blocking policy|Blocks]] should be used for repeat vandalism of talk pages, where policy permits. In rare cases, protection may be used but is considered a last resort given the importance of talk page discussions to the project.

Protected pages in user space should be unprotected as soon as practicable.
-->

== Mazání stránek ==
=== Jak vymazat své uživatelské podstránky? ===
Pokud nějakou svou podstránku již nepotřebujete, můžete požádat o její rychlé vymazání vložením šablony {{Šablona|Smazat}}; uvažte, zda by ale nepostačilo nahradit ji [[Wikipedie:Přesměrování|přesměrováním]] na vaši hlavní uživatelskou stránku, což pro většinu účelů vyhovuje.

Požadavek na rychlé mazání můžete navrhnout pouze pro podstránky „vlastní“ osobní stránky a pouze v případě, že pro to máte nějaký vážný důvod.

Stránky, které původně byly součástí jiného jmenného prostoru a teprve poté byly přesunuty na uživatelské podstránky, nemůžete vymazat pomocí rychlého mazání, ale musíte postoupit proceduru [[Wikipedie:Diskuse o smazání|Diskuse o smazání]].

=== Jak vymazat svou uživatelskou stránku a diskusní stránku? ===

Pokud tomu nebrání nějaké důležité důvody, můžete požádat o vymazání vaší uživatelské stránky. Nejčastěji se to stává v případě, kdy se nějaký dlouhodobě aktivní uživatel rozhodne opustit Wikipedii.

Napište své stránky jako kandidáta na [[Wikipedie:Rychlé smazání|rychlé vymazání]] spolu s důvodem, proč tak činíte. Správce prověří stav a stránky vymaže. Ostatní uživatelé mohou zažádat o obnovení vymazané stránky, pokud mají pocit, že je na ní uvedena nějaká důležitá informace. V takovém případě je možné stránku znovu smazat pouze na základě diskuse o smazání.

Vymazaná uživatelská stránka je posléze znovuvytvořena jako stránka obsahující šablonu {{Šablona|DUP na žádost}} případně další označení uživatelského účtu. Tato akce se provádí jednak kvůli zabránění zobrazování červeného odkazu na tuto stránku, jednak pro informaci, že daná stránka existovala a je tudíž možné za určitých podmínek nahlížet do její historie (např. v důkazním řízení u arbitráže).

Šablona {{Šablona|DUP na žádost}} vloží na stránku následující text:
{{DUP na žádost}}


Šablona {{Šablona|DUP podle pravidel}} vloží na stránku následující text:
{{DUP podle pravidel}}

{{clear}}
Diskusní stránky uživatelů se nemažou. Odstraňují se pouze právní výhrůžky a jiná závažná porušení pravidel.

== Související články ==
* Šablona {{Šablona|DUP na žádost}}
* Šablona {{Šablona|DUP podle pravidel}}
* [[Wikipedie:Nálepka]]

[[Kategorie:Nápověda:Účet]]

Verze z 18. 11. 2017, 00:07

Prdel a mrkev. :D


Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/w/index.php
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.