Niob: Porovnání verzí

Smazaný obsah Přidaný obsah
Escarbot (diskuse | příspěvky)
m robot odebral: ug:Niobiy
Řádek 57: Řádek 57:
Při ochlazení na velmi nízkou teplotu přechází niob do '''[[supravodivost|supravodivého]] stavu'''. Za atmosférického tlaku je kritická teplota elementárního kovu 9,3 K. Patří mezi [[supravodič]]e II. typu (spolu s [[vanad]]em a [[technecium|techneciem]]). Slitiny niobu s [[cín]]em a [[titan]]em se používájí pro výrobu supravodivých [[magnet]]ů, které jsou schopné vyrobit velmi silné [[magnetické pole]].
Při ochlazení na velmi nízkou teplotu přechází niob do '''[[supravodivost|supravodivého]] stavu'''. Za atmosférického tlaku je kritická teplota elementárního kovu 9,3 K. Patří mezi [[supravodič]]e II. typu (spolu s [[vanad]]em a [[technecium|techneciem]]). Slitiny niobu s [[cín]]em a [[titan]]em se používájí pro výrobu supravodivých [[magnet]]ů, které jsou schopné vyrobit velmi silné [[magnetické pole]].


== Isotopy ==
== Izotopy ==


V přírodě je niob monoizotopický (<sup>93</sup>Nb). Nejstabilnější [[radioizotop]]y jsou <sup>92</sup>Nb s [[poločas rozpadu|poločasem rozpadu]]
V přírodě je niob monoizotopický (<sup>93</sup>Nb). Nejstabilnější [[radioizotop]]y jsou <sup>92</sup>Nb s [[poločas rozpadu|poločasem rozpadu]]

Verze z 5. 6. 2007, 16:45

Niob
Relativní atomová hmotnost 92.9063 amu
Elektronová konfigurace [Kr] 4d4 5s1
Skupenství Pevné
Teplota tání 2 477 °C (2 750 K)
Teplota varu 4 744°C (5 017 K)
Hustota 8,57 g/cm3
Tvrdost 6,0 (Mohsova stupnice)
Tepelná kapacita 24,60 J.mol-1.K-1

Niob, chemická značka Nb, (lat. niobium) je kovovým, přechodným prvkem 5. skupiny periodické tabulky. Nachází využití v elektronice a metalurgii při výrobě speciálních slitin.

Základní fyzikálně - chemické vlastosti

Niob byl objeven roku 1801 Charlesem Hatchttem a byl pojmenován podle Niobe, dcery bájného krále Tantala. Hatchett objevil niob v minerálu columbitu (psáno někdy také kolumbit) a pojmenoval ho proto kolumbium. Pro velmi podobné vlastnosti niobu a tantalu panoval dlouho názor, že se jedná o jeden prvek. Teprve v roce 1844 prokázal Heinrich Rose, že columbit obsahuje dva prvky - tantal a niob.

Niob je šedý, kujný, kovový prvek, poměrně začně chemicky stálý. Jeho zbarvení se při dlouhodobém působení vzduchu mění na namodralé. Při manipulaci za vyšší teploty jej však musíme chránit v inertní atmosféře před působením vzdušného kyslíku. Oxidace vzduchem začíná při teplotě 200 °C.

Poměrně dobře se rozpouští se v kyselině fluorovodíkové (HF), kyselých roztocích obsahujících fluoridové ionty a snadno se rozkládá alkalickým tavením. V chemických sloučeninách se vyskytuje v mocenství Nb+2, Nb+3 a Nb+5.

Výskyt a výroba

Kovový niob

Niob je na Zemi poměrně vzácný, jeho obsah v zemské kůře se odhaduje na 15 -25 mg/kg. Koncentrace v mořské vodě je velmi nízká, odhaduje se na přibližně 0,000 01 mg/l. Ve vesmíru připadá jeden atom niobu na 40 miliard atomů vodíku.

Prvek se nikde nevyskytuje čistý, v minerálech je obvykle doprovázen tantalem. Nejznámějšími minerály jsou kolumbit ((Fe,Mn)(Nb,Ta)2O6), coltan ((Fe,Mn)(Ta,Nb)2O6) a euxenit ((Y,Ca,Ce,U,Th)(Nb,Ta,Ti)2O6).

Ložiska rud s prakticky využitelným obsahem niobu se nalézají v Rusku, Brazílii, Kanadě, jižní Africe a v Nigérii.

Výroba čistého kovu je značně komplikovaná, protože ve všech přírodních rudách jej doprovází tantal, jehož chemcké chování je velmi podobné. Obvykle se pro separaci těchto svou kovů používá krystalizace jejich fluorokoplexů nebo frakční destilace pětimocných chloridů. Po přečištění sloučenin se elementární kovový niob vyrábí elektrolyticky.


Využití

Niob má široké využití: je součástí ušlechtilé oceli a slitin mnoha neželezných kovů. Tyto slitiny jsou často používány při konstrukci potrubních systémů.

Další využití:

  • Kov má malý účinný průřez pro tepelné neutrony, a proto se používá v jaderném průmyslu.
  • Také je využíván při svařování obloukem.
  • Jeho namodralé barvy se využívá ve slitinách pro body-piercing.
  • Velké množství niobu ve formě ferroniobia a niklniobia se používá v superslitinách pro součásti proudových motorů a v zařízeních, kde přichází do styku s vysokou teplotou.
  • Niob je zkoumán jako náhrada tantalu v kondenzátorech.
  • Protože je v čistém stavu fyziologicky inertní, používá se v klenotnictví a medicíně.

Při ochlazení na velmi nízkou teplotu přechází niob do supravodivého stavu. Za atmosférického tlaku je kritická teplota elementárního kovu 9,3 K. Patří mezi supravodiče II. typu (spolu s vanadem a techneciem). Slitiny niobu s cínem a titanem se používájí pro výrobu supravodivých magnetů, které jsou schopné vyrobit velmi silné magnetické pole.

Izotopy

V přírodě je niob monoizotopický (93Nb). Nejstabilnější radioizotopy jsou 92Nb s poločasem rozpadu 34,7 milionu roků, 94Nb (20300 roků), 91Nb (680 roků). Bylo popsáno 23 další isotopů tohoto prvku. Galerie niob na Wikimedia Commons

CHYBA: {{Wikislovník}} — Chybí některý z parametrů „heslo“, „kategorie“, „příloha“.

Šablona:Tabulka prvků


Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/w/index.php
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.