Dorothy Vaughan: Porovnání verzí

Smazaný obsah Přidaný obsah
wikifikace; +commonscat; +autoritní data; +kat.
učesání, User:Radiosaltbird, taky menší strojáček, snad jsem to učesal plus minus ok. Chce to u mnoha článků mít větší jazykový cit / User:Desolated Angel, prosím o kontrolu kvůli ek
Řádek 1: Řádek 1:
{{Infobox - vědec}}
{{Infobox - vědec}}
'''Dorothy Johnson Vaughan''' ([[20. září]] [[1910]] – [[10. listopad]]u [[2008]]) byla afroamerická matematička která pracovala pro Národní poradní výbor pro letectví ([[National Advisory Committee for Aeronautics|NACA]]) a [[NASA]] v Langley Research Center v Hamptonu ve Virginii. V roce 1949 se stala úřadující vedoucí West Area Computers. Byla první afroamerická žena, která získala povýšení a dohlížela na skupinu zaměstnanců ve středisku.
'''Dorothy Johnson Vaughan''' ([[20. září]] [[1910]] – [[10. listopad]]u [[2008]]) byla afroamerická matematička, která pracovala pro Národní poradní výbor pro letectví ([[National Advisory Committee for Aeronautics|NACA]]) a [[NASA]] v Langley Research Center v Hamptonu ve Virginii. V roce 1949 se stala vedoucí skupiny „lidských počítačů“ West Area Computers. Byla první afroamerická žena, která získala povýšení a dohlížela na skupinu zaměstnanců ve středisku.


Později byla oficiálně povýšena na pozici supervizora. Během své 28leté kariéry se Vaughanová připravovala na zavedení strojních počítačů na počátku 60. let tím, že učila sebe a své zaměstnance programovací jazyk [[Fortran]]. Později vedla programovací sekci divize Analýza a výpočet (ACD) v Langley.
Později byla oficiálně povýšena na pozici supervizora. Během své 28leté kariéry se Vaughanová připravovala na zavedení strojních počítačů na počátku 60. let tím, že učila sebe a své zaměstnance programovací jazyk [[Fortran]]. Později vedla programovací sekci divize Analýza a výpočet (ACD) v Langley.


Vaughanová je jednou z hlavních postav filmu ''[[Skrytá čísla]]''. V roce 2019 byla Vaughanové posmrtně udělena [[Zlatá medaile Kongresu]].
Vaughanová je jednou z hlavních postav filmu [[Skrytá čísla|''Skrytá čísla'']]. V roce 2019 byla Vaughanové posmrtně udělena [[Zlatá medaile Kongresu]].


== Život ==
== Život ==
Vaughanová se narodila 20. září 1910 v Kansas City v Missouri jako Dorothy Jean Johnsonová. Narodila se Annie a Leonardovi Johnsonovým. V sedmi letech se její rodina přestěhovala do Morgantownu v Západní Virginii, kde v roce 1925 absolvovala střední školu Beechurst High School. Vaughanová získala stipendium na plnou výuku na AME Sunday School Convention v Západní Virginii. V roce 1932 se provdala za Howarda Vaughana, který zemřel v roce 1955. Pár se přestěhoval do Newport News ve Virginii , kde měli šest dětí: Ann, Maida, Leonard, Kenneth, Michael a Donald. Rodina také žila s Howardovými bohatými a respektovanými rodiči a prarodiči na South Main Street ve městě Newport News ve Virginii. Vaughanová se poté přestěhovala do Hamptonu ve Virginii, aby pracovala pro NASA. Jako absolventka vysoké školy ''s vyznamenáním'' a učitelka matematiky byla v afroamerické komunitě vnímána jako žena s vynikajícím intelektem a jako elita.
Vaughanová se narodila 20. září 1910 v [[Kansas City (Missouri)|Kansas City]] v Missouri jako Dorothy Jean Johnsonová. Jejími rodiči byli Annie{{Fakt/dne|20210511091015|}} a Leonard Johnsonovi. V sedmi letech se její rodina přestěhovala do [[Morgantown|Morgantownu]] v [[Západní Virginie|Západní Virginii]], kde také Vaughanová v roce 1925 absolvovala střední školu Beechurst High School. Později získala stipendium na AME Sunday School Convention v Západní Virginii. V roce 1932 se provdala za Howarda Vaughana. Manželé se přestěhovali do města [[Newport News]] ve Virginii a měli spolu šest dětí: Ann, Maidu, Leonarda, Kenneth, Michaela a Donalda. Rodina také žila s Howardovými bohatými a respektovanými rodiči a prarodiči na South Main Street v Newport News. Vaughanová se poté přestěhovala do Hamptonu ve Virginii, aby pracovala pro NASA.


== Pozdější roky ==
== Pozdější roky ==
Vaughanová byla vedoucí svého oddělení, ale chtěla pokračovat na jiné vedoucí pozici v NASA , ale nikdy nedostala nabídku. V roce 1971 odešla z NASA ve věku 61 let. V posledních letech Vaughanová pracovala s matematiky [[Katherine Johnsonová|Katherine G. Johnsonovou]] a [[Mary Jackson (inženýrka)|Mary Jacksonovou]] na startu astronauta [[John Glenn|Johna Glenna]] na oběžnou dráhu. Zemřela 10. listopadu 2008 ve věku 98 let. Vaughanová byla členkou afroamerické společnosti Alpha Kappa Alpha. Byla také aktivní členkou africké metodistické biskupské církve, kde se podílela na hudebních a misijních činnostech. Napsala také píseň s názvem „Math Math“.
Vaughanová byla vedoucí svého oddělení, ale chtěla pokračovat na jiné vedoucí pozici v NASA, nikdy nedostala nabídku. V roce 1971 v 61 letech NASA opustila. V posledních letech života Vaughanová pracovala s matematiky [[Katherine Johnsonová|Katherine G. Johnsonovou]] a [[Mary Jackson (inženýrka)|Mary Jacksonovou]] na startu astronauta [[John Glenn|Johna Glenna]] na oběžnou dráhu. Zemřela 10. listopadu 2008 ve věku 98 let. Vaughanová byla členkou afroamerické společnosti Alpha Kappa Alpha. Byla také aktivní členkou africké metodistické biskupské církve, kde se podílela na hudebních a misijních činnostech. Napsala také píseň s názvem „Math Math“.


V době její smrti po ní přežily čtyři ze šesti dětí, deset vnoučat a čtrnáct pravnoučat.
Přežily ji čtyři ze šesti dětí, deset vnoučat a čtrnáct pravnoučat.


== Ocenění a vyznamenání ==
== Ocenění a vyznamenání ==
Řádek 20: Řádek 20:
* 1929: Wilberforce University - absolvent matematiky
* 1929: Wilberforce University - absolvent matematiky
* 1949–1958: vedoucí Národního poradního výboru pro letectví Segregated West Computing Unit
* 1949–1958: vedoucí Národního poradního výboru pro letectví Segregated West Computing Unit
* 16. října 2019: je po ní je pojmenován měsíční kráter. Toto jméno bylo vybráno planetárním vědcem Ryanem N. Watkinsem a jejím studentem a uváděno k datu 109. narozenin Dorothy Vaughanové.
* 16. října 2019: je po ní je pojmenován měsíční kráter . Toto jméno bylo vybráno planetárním vědcem Ryanem N. Watkinsem a jejím studentem a uváděno k datu 109. narozenin Dorothy Vaughanové.
* 8. listopadu 2019: [[Zlatá medaile Kongresu]]
* 8. listopadu 2019: [[Zlatá medaile Kongresu]]
* 6. listopadu 2020 byl do vesmíru vypuštěn satelit pojmenovaný po ní.
* 6. listopadu 2020 byl do vesmíru vypuštěn satelit pojmenovaný po ní.

Verze z 11. 5. 2021, 11:10

Dorothy Vaughanová
Narození20. září 1910
Kansas City
Úmrtí10. listopadu 2008 (ve věku 98 let)
Hampton
Alma materWilberforce University (do 1929)
PracovištěNASA (do 1971)
National Advisory Committee for Aeronautics
Oborymatematika a programování
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dorothy Johnson Vaughan (20. září 191010. listopadu 2008) byla afroamerická matematička, která pracovala pro Národní poradní výbor pro letectví (NACA) a NASA v Langley Research Center v Hamptonu ve Virginii. V roce 1949 se stala vedoucí skupiny „lidských počítačů“ West Area Computers. Byla první afroamerická žena, která získala povýšení a dohlížela na skupinu zaměstnanců ve středisku.

Později byla oficiálně povýšena na pozici supervizora. Během své 28leté kariéry se Vaughanová připravovala na zavedení strojních počítačů na počátku 60. let tím, že učila sebe a své zaměstnance programovací jazyk Fortran. Později vedla programovací sekci divize Analýza a výpočet (ACD) v Langley.

Vaughanová je jednou z hlavních postav filmu Skrytá čísla. V roce 2019 byla Vaughanové posmrtně udělena Zlatá medaile Kongresu.

Život

Vaughanová se narodila 20. září 1910 v Kansas City v Missouri jako Dorothy Jean Johnsonová. Jejími rodiči byli Annie[zdroj⁠?] a Leonard Johnsonovi. V sedmi letech se její rodina přestěhovala do Morgantownu v Západní Virginii, kde také Vaughanová v roce 1925 absolvovala střední školu Beechurst High School. Později získala stipendium na AME Sunday School Convention v Západní Virginii. V roce 1932 se provdala za Howarda Vaughana. Manželé se přestěhovali do města Newport News ve Virginii a měli spolu šest dětí: Ann, Maidu, Leonarda, Kenneth, Michaela a Donalda. Rodina také žila s Howardovými bohatými a respektovanými rodiči a prarodiči na South Main Street v Newport News. Vaughanová se poté přestěhovala do Hamptonu ve Virginii, aby pracovala pro NASA.

Pozdější roky

Vaughanová byla vedoucí svého oddělení, ale chtěla pokračovat na jiné vedoucí pozici v NASA, ač nikdy nedostala nabídku. V roce 1971 v 61 letech NASA opustila. V posledních letech života Vaughanová pracovala s matematiky Katherine G. Johnsonovou a Mary Jacksonovou na startu astronauta Johna Glenna na oběžnou dráhu. Zemřela 10. listopadu 2008 ve věku 98 let. Vaughanová byla členkou afroamerické společnosti Alpha Kappa Alpha. Byla také aktivní členkou africké metodistické biskupské církve, kde se podílela na hudebních a misijních činnostech. Napsala také píseň s názvem „Math Math“.

Přežily ji čtyři ze šesti dětí, deset vnoučat a čtrnáct pravnoučat.

Ocenění a vyznamenání

  • 1925: Beechurst High School - Class Valedictorian
  • 1925: Účast v nedělní škole AME v Západní Virginii - plné stipendium
  • 1929: Wilberforce University - absolvent matematiky
  • 1949–1958: vedoucí Národního poradního výboru pro letectví Segregated West Computing Unit
  • 16. října 2019: je po ní je pojmenován měsíční kráter . Toto jméno bylo vybráno planetárním vědcem Ryanem N. Watkinsem a jejím studentem a uváděno k datu 109. narozenin Dorothy Vaughanové.
  • 8. listopadu 2019: Zlatá medaile Kongresu
  • 6. listopadu 2020 byl do vesmíru vypuštěn satelit pojmenovaný po ní.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dorothy Vaughan na anglické Wikipedii.

Externí odkazy


Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/w/index.php
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.