Tutanchamon: Porovnání verzí

Smazaný obsah Přidaný obsah
FoxBot (diskuse | příspěvky)
Defekt (diskuse | příspěvky)
→‎Rodina: podle angl. wikipedie (a testů DNA)
Řádek 27: Řádek 27:
== Rodina ==
== Rodina ==
* Otec: [[Achnaton]]
* Otec: [[Achnaton]]
* Matka: KV35YL (mumie z hrobu KV35 s neformálním jménem "Younger Lady")
* Matka: Meritre? (Achnatonova vedlejší manželka, vlastní sestra)
* Sourozenci: ?
* Sourozenci: ?
* Manželka: Anchesenpaaton ([[Anchesenamon]]), třetí dcera Achnatona a [[Nefertiti]]
* Manželka: Anchesenpaaton ([[Anchesenamon]]), třetí dcera Achnatona a [[Nefertiti]]

Verze z 20. 9. 2011, 08:44

Tutanchamonova pohřební maska

Nebcheperure Tutanchamon byl faraón ve starověkém Egyptě. Patří do 18. dynastie (viz seznam králů starého Egypta) a byl 12. faraonem této dynastie. Vládl přibližně v rozmezí 13331323 př. n. l.

Jeho hrobku objevil roku 1922 archeolog Howard Carter. Jeho mumii objevil až roku 1925. Díky tomu se o tomto panovníkovi ví mnohem více než o ostatních faraónech.

Jako dítě Tutanchaton, jak se původně jmenoval, vyrůstal na královském dvoře v Achetatonu. Jako faraon vládl v letech 1333-1323 př. n. l. v době velké slávy 18. dynastie. Svým trůnním jménem se jmenoval Nebcheprure. Na trůn se poprvé posadil teprve jako devítiletý chlapec a vládl deset let, zemřel v devatenácti letech, pravděpodobně na malárii nebo na gangrénu po zlomenině stehenní kosti, po pádu z vozu.

Tutanchamon patří k nejproslulejším faraonům vůbec. Způsobil to objev jeho hrobky, která byla kompletní i s pohřební výbavou. Je to paradox, protože pro egyptology je jedním z nejméně významných panovníků v historii celých egyptských dějin a mnoho se toho o něm stále neví. Je zapříčiněno jeho poměrně krátkou vládou a vymazaním z dějin Egypta jeho pozdějšími následníky(Harembeb a Ramsesové).





Tutanchaton rodné jméno



Tutanchamon přijaté jméno

Nebcheperure trůnní jméno


Rodina

  • Otec: Achnaton
  • Matka: KV35YL (mumie z hrobu KV35 s neformálním jménem "Younger Lady")
  • Sourozenci: ?
  • Manželka: Anchesenpaaton (Anchesenamon), třetí dcera Achnatona a Nefertiti
  • Děti: dvě nenarozené dcery

Původ Tutanchamona

Egyptologové zatím zcela přesně nevědí, kdo Tutanchamon byl, ale přepokládá se, že nastoupil na trůn jako poslední právoplatný dědic z 18. dynastie [1]. Existuje řada teorií, přičemž nejstarší (už od dob objevení hrobky a novým zkoumáním pozůstatků koster počítačovým tomografem) praví, že jeho otec je faraon Achnaton (Amenhotep IV.) a matka Achnatonova vedlejší manželka Kija[1] (Nefertiti Achnatonovi porodila pouze dcery). V poslední době bylo však dozbory DNA zjištěno, že matkou Tutanchamona je Achnatonova vlastní sestra a vedlejší manželka, což by ukazovalo na nejstarší Satamon[zdroj⁠?], která byla po narození Tutanchamona násilně odstraněna a její mumie byla nalezena společně s mumií její matky královny Teje v přístavku hrobky Amenhotepa II.

Další teorie pravila, že byl synem jednoho z předních dvořanů a šlechticů achetatonského dvora. Pokud byl Achnaton bez mužského dědice (z písemných dokladů a vyobrazení je známo, že měl šest dětí, vesměs dcery[1]), je tato varianta pravděpodobná a sňatek s princeznou Anchesenpaaton, Achnatonovou dcerou, by pak jeho nárok na trůn legitimizoval.

Jiná, v současnosti již zavržená, teorie pravila, že šlo o mladšího bratra Achnatona, tedy syna Amenhotepa III. Z Tutanchatonova věku však jasně vyplývá, že se narodil až několik let po jeho smrti (analýzy jeho mumie stanovují jeho věk na 17 až 19 let[1]).

Osoba Tutanchamona

Význam jména Tutanchaton není úplně jasný. Může znamenat „příjemného života je Aton“, „živoucí obraz Atona“ nebo také „mocný je Atonův život“.

Tutanchaton zřejmě jako Achnatonův druhorozený syn byl v dětství nezávislý a vychováván svou matkou, Achnatonovou sestrou a svojí babičkou královnou Teje. Proto také neuctíval boha svého otce Atona, ale Atuma, který podle pověsti stvořil počátek. Princ se veřejného života nijak neúčastňoval a byl spíše v ústraní. Jeho jméno se zřídka objevuje v některých textech, ale na stélách a v hrobkách nefiguruje.

Tutanchaton se oženil s Achnatonovou třetí dcerou, krásnou princeznou Anchesenpaaton. Anchesenpaaton byla dcera královny Nefertiti a Achnatona. Při svém sňatku byl princ Tutanchaton ještě dítětem a princezna mladá dívka.

Jeho rádce (preceptor) byl vysoký hodnostář Aje II., který velel také egyptskému vojsku. Aje měl tituly „božský otec“ a vrchní velitel jednotek bojových vozů. Generál Haremheb byl muž s nesmírnou mocí, ale zatím byl v ústraní, kdy jeho pravá chvíle teprve měla přijít. Korunovace nového krále se konala v Thébách, kam se později celý královský dvůr odstěhoval, když opustil Achetaton vybudovaný jeho otcem Achnatonem a zřekl se jeho Atonova učení. Zahájil postupnou obnovu země a náboženskou svobodu.

Tutanchamon a Anchesenamon

Tutanchaton po převzetí samostatné vlády opustil Atonovo učení, vyhlásil náboženskou svobodu a vrátil se k tradičním egyptským bohům. Se svou manželkou Anchesenpaaton přijali nová jména - Tutanchamon a Anchesenpaamon. Jeho otcem Achnatonem zavržený a zakázaný bůh Amon se tím opět dostává k moci jako za vlády jeho děda Amenhotepa III.

Tutanchamon dal opravit všechny chrámy a ostatní památky, aby se do Egypta vrátilo božstvo, které bylo vyhnáno Atonem. Amonovi, ke kterému měl úctu dal vystavět nepřeberné množství nových soch, které se nalézají v Thébách.

Tutanchamon se nechával zpodobňovat klasicky jako faraon, který poráží své nepřátele. Skutečnost byla ale jiná. Tutanchamon se pravděpodobně žádného vojenského tažení nezúčastnil. Za jeho vlády se mezinárodní situace příliš neměnila. Jeho zástupce generál Haremheb měl od samotného Tutanchamona plnou moc s titulem „Zástupce krále“ a díky tomu mařil všechny nájezdy nepřátel ještě na hranicích říše.

V šestém roce vlády faraon Tutanchamon dosáhl věku patnácti let a začal se podrobně seznamovat s povinnostmi krále a učit se vedení státu. Aje a Haremheb byli schopní rádci a jejich učení Tutanchamona znamenalo mnoho pro jejich pozdější mocenský růst(až k trůnu).

Osud je nevyzpytatelný a Tutanchamon v devatenácti letech nečekaně zemřel. Byla mu postoupena malá nedokončená hrobka v Údolí králů, v sousedctví Tutanchamonem určené malé hrobky otce Achnatona a královny Teje, jeho nástupce Aje II. Dělníci měli sedmdesát dnů na to, aby hrobku připravili. Proto pohřeb faraona Tutanchamona a obřad otvírání úst královské mumie řídil právě Aje II., který si také vzal jeho vdovu princeznu Ancheseneamon. Sám si přivlastnil původní Tutanchamonovu nedokončenou hrobku v západním údolí opic, vedle hrobky jeho děda Amenhotepa III. a vyhlásil, že je jeho přímým duchovním nástupcem, což záhy rovněž provedl jeho nástupce král Haremheb.

Dopis pro chetitského krále

Po náhlé smrti faraona Tutanchamona se začaly dít zvláštní věci. Královská vdova Ancheseneamon napsala dopisy znepřátelenému chettickému králi Šupiluliamaši I., ve kterých mu oznámila smrt svého manžela a krále. Žádala ho o jednoho z jeho synů, kterého by si vzala za manžela a tím by se stal novým králem. Tím chtěla zřejmě říše spojit, a tak zabránit dalším výpadům do země ze severu. Klínopisná verze dopisu se dochovala v tomto znění:

„Můj manžel Tutatnchamon zemřel. Ty máš dospělé syny. Pošli mi jednoho z nich. Provdám se za něho a udělám z něj krále."

Diplomatické sňatky byly zcela běžnou záležitostí, ale dosadit na trůn chetitského prince byl neskutečný plán. Egypt by ho na trůně nikdy nepřijal. Chetitský král Šupiluliumaš na královninu žádost odpověděl otázkami.

„Kde je syn krále? Zemřel snad?"

Po prozkoumání celé věci chettický král Šupiluliumaš I. skutečně svého syna Zananzu poslal, ten ale do Egypta nikdy nedorazil. Na cestě byla výprava přepadena a princ zavražděn, což znamenalo vyhlášení války Chetitskou říší. Za jeho vraždou mohli stát právě nástupci trůnu Aje II. s generálem Haremhebem, kteří zřejmě úmysl královny pojali jako velezradu.

V důsledku těchto událostí po smrti faraona Tutanchamona vzrostlo válečné napětí a Egypt potřeboval nového krále. Tak se Ancheseneamon musela provdat za Ajeho II., který se ihned ujal vlády a zabránil vpádu Chettitů do země. Jedině Anchesenamon totiž měla dědické právo a Tutanchamon zemřel bez potomka, který by zdědil korunu. Aje II. se tedy stal Tutanchamonovým nástupcem a vládl asi 4 roky. Jeho spoluvládcem se stal generál Haremheb, který na hranicích zatlačil Chettity zpět a odvrátil hrozbu vpádu do země.

Objevení hrobky Tutanchamona

Faraon Tutanchamon je nejznámější panovník z celé egyptské historie. Zasloužil se o to Howard Carter, který v roce 1922 objevil jeho hrobku. Jeho mumii našel až o tři roky později.

Rozšířený omyl o hrobce

Je velmi široce rozšířené tvrzení, že Tutanchamonova hrobka byla nevyloupená, což je však omyl. Hrobku navštívili vykradači a to ještě ve starověku. Nejpozději k tomu mohlo dojít za vlády Ramesse VI. Nepovolaní návštěvníci hrobky si však z ní mnoho neodnesli, jen pár drobností. Jejich přítomnost a stopy byly zaznamenány i na některých nalezených poničených předmětech v hrobce.

Teorií, proč si toho lupiči odnesli tak málo, je mnoho a nejspíš již nikdy se nedozvíme proč se tak stalo. Jisté však je, že když se začalo se stavbou hrobky faraona Ramesse VI., tak sutina z jeho hrobky hloubené do skály v údolí králů zasypala vchod do Tutanchamonovy hrobky, čímž byla hrobka a její obsah chráněny před dalšími nevítanými návštěvníky až do roku 1922, kdy do ní po mnoha staletích vstoupil až Howard Carter.

Archeologie

Nedávné testy DNA vyvrátily teorii o skonu panovníka cizím přičiněním a potvrdily, že faraon zemřel v devatenácti letech na gangrénu po úrazu nohy nebo na malárií. Testy rovněž potvrdily, že jeho rodiči byli sourozenci a to král Achnaton a jeho vlastní sestra. Měl malý rozštěp horního patra, stejně jako jeho otec. Levou nohu měl kratší než pravou, a proto při chůzi musel používat dřevěné hůlky. Na základě Tutanchamonova původu byl jeho zdravotní stav celkově špatný.

Související články

Reference

  1. a b c d VOJTĚCH, Zamarovský. Bohové a králové starého Egypta. Praha: Brána, 2003. 360 s. ISBN 80-7243-194-3. S. 320. 

Externí odkazy

Obrázky, zvuky či videa k tématu Tutanchamon na Wikimedia Commons CHYBA: {{Wikizprávy}} — Nespecifikovaný typ odkazu. Použijte některý z parametrů „kategorie“, „zpráva“.

Egyptští králové
Předchůdce:
13331323
Tutanchamon
Nástupce:

Šablona:Link FA Šablona:Link FA Šablona:Link FA


Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/w/index.php
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.