Třeboň II: Porovnání verzí

Smazaný obsah Přidaný obsah
Řádek 41: Řádek 41:


Hlavní ulicí jižní části je Sokolská třída, mezi Zámeckým parkem a Komenského sady, s mohutnou budovou základní školy s tělocvičnou, před níž stojí barokní sousoší Sv. Jana Nepomuckého a Pomník obětem zla (z první a druhé světové války) na kterou navazuje Palackého náměstí, Táboritská ulice a k lázním odbočující ulice Svobody.
Hlavní ulicí jižní části je Sokolská třída, mezi Zámeckým parkem a Komenského sady, s mohutnou budovou základní školy s tělocvičnou, před níž stojí barokní sousoší Sv. Jana Nepomuckého a Pomník obětem zla (z první a druhé světové války) na kterou navazuje Palackého náměstí, Táboritská ulice a k lázním odbočující ulice Svobody.
Významné jsou i odbočující ulice Na Sadech, se základní školou vzniklou v budovách Okresního úřadu (s věžičkou), zrušeného v roce [[1960]], mohutnou budovou Gymnázia, budovou Pošty a kulturním centrem Roháč a Riegrova ulice s pekárnou, lékařskou záchrannou službou, budovou policie, polikliniky (hlavní budova s lékárnou se nalézá v blízké Klofáčově ulici čp.395/II, další lékárna je "Na Hliníku" - Palackého náměstí mezi Večerkou a Městským úřadem) a několika restauracemi. V ulicích kolmých na Sokolskou, odbočujících z křižovatky u historického kříže s odrazníkem , jak v Čechově, tak i Chelčického, jsou domovy pro seniory s kompletním vybavením (pedikůra, kosmetika, kadeřnictví, knihovna, knihkupectvím přemístěným sem z Masarykova náměstí atd.), přístupným i veřejnosti, umožńující u městských parků a malého interního náměstíčka s osvětleným parčíkem s lavičkami, důstojný život. Most přes stoku vytékající se severního stavidla rybníka Svět, na noc uzavíraný, umožňuje snadné spojení tohoto náměstíčka se Zámeckým parkem, snadný přístup k Zámecké cukrárně, Zámecké lékárně ([[Třeboň I]]) a na [[Masarykovo náměstí (Třeboň)|Masarykovo náměstí]]. Obchody a restaurace jsou rovněž v Sokolské třídě, na Palackého náměstí, kde zaujme secesní budova tiskárny Java, do níž jsou v ústí Havlíčkovy ulice zabudována kamenná historická boží muka, a protější dvoukřídlá historická budova kasáren (nové sídlo Městského úřadu a finančního úřadu měta Třeboně) a dále na malém náměstíčku Na Hliníku (řada prodejen, Foglarova veterinární ordinace, restaurace Plzeňka a nová "99" tzv. "Skleňák" z roku [[1999]]). Na tomto náměstíčku na Hliníku je též o Vánocích stavěn druhý osvětlený třeboňský vánoční strom (první je na Masarykově náměstí - [[Třeboň I]]). Poblíž na části Budějovického předměstí a zaniklé vsi Hliník vzniklo poměrně rozsáhlé sídliště. Z původní vsi Hliník zbyla jen zástavba v ulici U Světa a s ní rovnoběžná Přemyslova ulice s typickým jihočeským barokem (barokní štíty selských domků a protilehlých sýpek či zděných stodol). Ulice Sportovní odděluje Hliník od sportovních stadionů, Velké sportovní haly, Interhotelů Bohemia a Regent, penzionů Neptun, Evropa a Nový Svět, které využívají lázně, nacházející se za městským hřbitovem a [[Kostel svaté Alžběty (Třeboň)|kostelem Sv. Alžběty]] západně od tohoto prostoru. Podstatnou část zástavby Třeboně II představuje vilová Nová čtvrť, vzniklá po roce 1925 kolem Husovy kaple, mezi Táboritskou ulicí, Hliníkem, ulicí Na Sadech a Jiráskovou ulicí u Schwarzenbergského dvora (se Sokolovnou) a Tyršova stadionu.
Významné jsou i odbočující ulice Na Sadech, se základní školou vzniklou v budovách Okresního úřadu (s věžičkou), zrušeného v roce [[1960]], mohutnou budovou Gymnázia, budovou Pošty a kulturním centrem Roháč a Riegrova ulice s pekárnou, lékařskou záchrannou službou, budovou policie, polikliniky (hlavní budova s lékárnou se nalézá v blízké Klofáčově ulici čp.395/II, další lékárna je "Na Hliníku" - Palackého náměstí mezi Večerkou a Městským úřadem) a několika restauracemi. V ulicích kolmých na Sokolskou, odbočujících z křižovatky u historického kříže s odrazníkem (kamenný podstavec je datován l.p. 1896), jak v Čechově, tak i Chelčického, jsou domovy pro seniory s kompletním vybavením (pedikůra, kosmetika, kadeřnictví, knihovna, knihkupectvím přemístěným sem z Masarykova náměstí atd.), přístupným i veřejnosti, umožńující u městských parků a malého interního náměstíčka s osvětleným parčíkem s lavičkami, důstojný život. Most přes stoku vytékající se severního stavidla rybníka Svět, na noc uzavíraný, umožňuje snadné spojení tohoto náměstíčka se Zámeckým parkem, snadný přístup k Zámecké cukrárně, Zámecké lékárně ([[Třeboň I]]) a na [[Masarykovo náměstí (Třeboň)|Masarykovo náměstí]]. Obchody a restaurace jsou rovněž v Sokolské třídě, na Palackého náměstí, kde zaujme secesní budova tiskárny Java, do níž jsou v ústí Havlíčkovy ulice zabudována kamenná historická boží muka, a protější dvoukřídlá historická budova kasáren (nové sídlo Městského úřadu a finančního úřadu měta Třeboně) a dále na malém náměstíčku Na Hliníku (řada prodejen, Foglarova veterinární ordinace, restaurace Plzeňka a nová "99" tzv. "Skleňák" z roku [[1999]]). Na tomto náměstíčku na Hliníku je též o Vánocích stavěn druhý osvětlený třeboňský vánoční strom (první je na Masarykově náměstí - [[Třeboň I]]). Poblíž na části Budějovického předměstí a zaniklé vsi Hliník vzniklo poměrně rozsáhlé sídliště. Z původní vsi Hliník zbyla jen zástavba v ulici U Světa a s ní rovnoběžná Přemyslova ulice s typickým jihočeským barokem (barokní štíty selských domků a protilehlých sýpek či zděných stodol). Ulice Sportovní odděluje Hliník od sportovních stadionů, Velké sportovní haly, Interhotelů Bohemia a Regent, penzionů Neptun, Evropa a Nový Svět, které využívají lázně, nacházející se za městským hřbitovem a [[Kostel svaté Alžběty (Třeboň)|kostelem Sv. Alžběty]] západně od tohoto prostoru. Podstatnou část zástavby Třeboně II představuje vilová Nová čtvrť, vzniklá po roce 1925 kolem Husovy kaple, mezi Táboritskou ulicí, Hliníkem, ulicí Na Sadech a Jiráskovou ulicí u Schwarzenbergského dvora (se Sokolovnou) a Tyršova stadionu.
Poblíž u třeboňské dálničky se mezi železniční tratí a [[Zlatá stoka|Zlatou stokou]] nalézají původní budovy Městských jatek Třeboň z konce 19. století, přestavěné částečně za První republiky a v dnešní době změněné na "Středisko pro vydru".
Poblíž u třeboňské dálničky se mezi železniční tratí a [[Zlatá stoka|Zlatou stokou]] nalézají původní budovy Městských jatek Třeboň z konce 19. století, přestavěné částečně za První republiky a v dnešní době změněné na "Středisko pro vydru".



Verze z 5. 3. 2012, 21:35

Šablona:Infobox sídlo Třeboň II je část města Třeboň v okrese Jindřichův Hradec. Nachází se na západě Třeboně. Je zde evidováno 1232 adres.[1] Trvale zde žije 6690 obyvatel.[2]

Třeboň II leží v katastrálním území Třeboň o výměře 23,87 km2.[3]

Území

Hranicí Třeboně II na východě je v podstatě historické opevnění třeboňského starého města, kde na čtvť navazuje Třeboň I. Na jihu končí několik desítek metrů za tokem Zlaté stoky, kde na Třeboň II navazuje katastr Branné až k Opatovickému rybníku. Zde sousedí s plochami rekreačního střediska Třeboňský Ráj a Schwarzenberskou hrobkou, které patří již do Domanínského katastru. Dále zahrnuje podstatnou část rybníku Svět až k třeboňským lázním (Lázeňská 1001/II - Třeboň II), pokračuje přes polnosti a Schwarzenbegský dvůr "Dvorce" ke katastru Břilic, na sever až k rybníku Rožmberk a přes Pergolu u Sv. Víta a Mokrá luka k Bertiným lázním a opevnění třeboňského starého města.

Doprava

Území Třeboně II protíná od západu k východu státní silnice České Budějovice - Brno, která je za kruhovým objezdem se sousoším třeboňských kaprů (křižovatka s Táboritskou ulicí) až za Kotěrovu třeboňskou vodárnu z roku 1901 a k odbočce na Vídeň čtyřproudá. Rozděluje Třeboň II na část jižní sousedící se starým třeboňským městem a severní se supermarkety a průmyslovou zónou kolem železničního nádraží Třeboň. To bylo vybudováno jako rychlíková stanice tehdejší hlavní a nejkratší železniční trati Praha - Vídeň, ve druhé polovině 19. století (jízda vídeňským rychlíkem z Prahy do Třeboně trvala tehdy 2 hod., 20 minut - zastávky Nusle, Benešov, Veselí-Mezimostí, Třeboň). Dnes na trati č.236 jezdí již po zrušení rychlíkového spojení Třeboň - Praha a v roce 2006 i spěšných vlaků na úseku Veselí nad Lužnicí do Českých Velenic pouze zastávkové vlaky, většinou nové a čisté soupravy "Regionova" jimž místní občané přezdívají "Naše pendolino".

Severní část

V severní části se kromě zmíněného nádraží a železniční trati nacházejí čtyři supermarkety, průmyslová zóna, stavební firmy, dva pneuservisy, sídliště U francouzů poblíž někdejšího pohřebiště francouzských vojáků, provozy v areálu bývalého n.p. Otavan Třeboň, některé třeboňské střední školy (SOŠ rybářská, Obchodní akademie), provozy Bioplynu Třeboň u rybníka Rožmberka, hřiště fotbalového klubu, prodejna automobilů, část někdejší staré čtvrti Daskabát (která je státní silnicí rozdělena) a vilová čtvrť s několika penziony a novou výstavbou. Z pamětihodností je pozoruhodná barokní kaple nejsvětější Trojice na křižovatce Pražské, Jiráskovy a Táboritské ulice a litinový kříž z 19. století se starším podstavcem na Daskabátě. Na západě za benzínovou čerpací stanicí, neblaze proslulou vraždou pumpaře, se nalézá letiště pro ultralighty a osada Dvorce (Dvory) s původním Schwarzenbergským statkem s věžičkou, znakem a stylovou restaurací.

Jižní část

Plícemi jižní části Třeboně II, která je mnohem více zastavěna než část severní jsou třeboňské parky. Především je to velký Třeboňský park na jihu, v němž vyniká Schwarzenberská hrobka, byť stavba mohutná , tak již sousedními vysokými stromy zcela zakrytá. Dále je to park kolem východní hráze rybníka Svět, krásný Zámecký park (který v roce 1925 navštívil i tehdejší prezident Tomáš Garrigue Masaryk ), Komenského sady s ulicí na Sadech a pěkným dětským hřištěm, Park u Husovy kaple v Nové čtvrti, Park U Berty, Park Na Hliníku s jezírkem u dětského hřiště a velký lázeňský park. Drobný park je i mezi Hliníkem a kostelem Sv. Alžběty poblíž restaurace Na Rybníčku (rybníček zde již zanikl) a park přerušující před Hliníkem Vrchlického ulici.

Hlavní ulicí jižní části je Sokolská třída, mezi Zámeckým parkem a Komenského sady, s mohutnou budovou základní školy s tělocvičnou, před níž stojí barokní sousoší Sv. Jana Nepomuckého a Pomník obětem zla (z první a druhé světové války) na kterou navazuje Palackého náměstí, Táboritská ulice a k lázním odbočující ulice Svobody. Významné jsou i odbočující ulice Na Sadech, se základní školou vzniklou v budovách Okresního úřadu (s věžičkou), zrušeného v roce 1960, mohutnou budovou Gymnázia, budovou Pošty a kulturním centrem Roháč a Riegrova ulice s pekárnou, lékařskou záchrannou službou, budovou policie, polikliniky (hlavní budova s lékárnou se nalézá v blízké Klofáčově ulici čp.395/II, další lékárna je "Na Hliníku" - Palackého náměstí mezi Večerkou a Městským úřadem) a několika restauracemi. V ulicích kolmých na Sokolskou, odbočujících z křižovatky u historického kříže s odrazníkem (kamenný podstavec je datován l.p. 1896), jak v Čechově, tak i Chelčického, jsou domovy pro seniory s kompletním vybavením (pedikůra, kosmetika, kadeřnictví, knihovna, knihkupectvím přemístěným sem z Masarykova náměstí atd.), přístupným i veřejnosti, umožńující u městských parků a malého interního náměstíčka s osvětleným parčíkem s lavičkami, důstojný život. Most přes stoku vytékající se severního stavidla rybníka Svět, na noc uzavíraný, umožňuje snadné spojení tohoto náměstíčka se Zámeckým parkem, snadný přístup k Zámecké cukrárně, Zámecké lékárně (Třeboň I) a na Masarykovo náměstí. Obchody a restaurace jsou rovněž v Sokolské třídě, na Palackého náměstí, kde zaujme secesní budova tiskárny Java, do níž jsou v ústí Havlíčkovy ulice zabudována kamenná historická boží muka, a protější dvoukřídlá historická budova kasáren (nové sídlo Městského úřadu a finančního úřadu měta Třeboně) a dále na malém náměstíčku Na Hliníku (řada prodejen, Foglarova veterinární ordinace, restaurace Plzeňka a nová "99" tzv. "Skleňák" z roku 1999). Na tomto náměstíčku na Hliníku je též o Vánocích stavěn druhý osvětlený třeboňský vánoční strom (první je na Masarykově náměstí - Třeboň I). Poblíž na části Budějovického předměstí a zaniklé vsi Hliník vzniklo poměrně rozsáhlé sídliště. Z původní vsi Hliník zbyla jen zástavba v ulici U Světa a s ní rovnoběžná Přemyslova ulice s typickým jihočeským barokem (barokní štíty selských domků a protilehlých sýpek či zděných stodol). Ulice Sportovní odděluje Hliník od sportovních stadionů, Velké sportovní haly, Interhotelů Bohemia a Regent, penzionů Neptun, Evropa a Nový Svět, které využívají lázně, nacházející se za městským hřbitovem a kostelem Sv. Alžběty západně od tohoto prostoru. Podstatnou část zástavby Třeboně II představuje vilová Nová čtvrť, vzniklá po roce 1925 kolem Husovy kaple, mezi Táboritskou ulicí, Hliníkem, ulicí Na Sadech a Jiráskovou ulicí u Schwarzenbergského dvora (se Sokolovnou) a Tyršova stadionu. Poblíž u třeboňské dálničky se mezi železniční tratí a Zlatou stokou nalézají původní budovy Městských jatek Třeboň z konce 19. století, přestavěné částečně za První republiky a v dnešní době změněné na "Středisko pro vydru".

Osou Nové čtvrti je Vrchlického ulice, začínající u Schwarzenbergského statku a procházející zpočátku paralelně s ulicí Na Sadech (s multifunkční kulturně společenskou halou "Roháč"), protínající ulici Seiferovu a Svatopluka Čecha, a přes park ústící na Palackého náměstí. Začátek ulice po křižovatku se Seifertovou má po pravé straně celý blok secesních domů a po levé straně několik secesních vil, známých již z pohledů Třeboně z počátku První republiky, jako ukázka tehdy nové a moderní architektury. Po pravé straně jsou tam také budovy Střední odborné školy a proti nim historická budova "celnice" s dvěma kamennými portály, přeměněná na penzion (Penzion U Bouchalů, oční středisko a zubní laboratoř). Za ním je již zadní trakt bývalého okresního úřadu (dnes škola) a multifunkční haly "Roháč". Nedaleko, směrem k ulici U Barborky se v malém parčíku na konci ulice Svatopluka Čecha nalézá pozdně barokní kaple svaté Barbory datovaná l.p. 1747 s původním obrazem světice s věží představující vězení (z něhož unikla), nyní nově opravená.

Zajímavé čtyřpodlažní obytné budovy s balkony z období První republiky jsou i v Libušině a Lidické ulici v okolí Husovy kaple (Třeboň II. čp. 449/II). Husova kaple s věží, orientovaná od severu k jihu má rovněž obytnou přístavbu v severní části z roku 1925. V nové čtvrti je rovněž celá řada penzionů a dalších ubytovacích možností, nabízejících kompletní pobyt v klidné části vnitřní Třeboně.

Dopravní tepnou, propojující jižní a severní část Třeboně II. je ulice Táboritská, kde kromě, novější zástavby, autoservisu, dětské polikliniky a prodejny na křižovatce s Jablonského ulicí zaujme trojpodlažní budova ve stylu moderny 30. let 20. století čp.65/II s restaurací a penzionem "U třeboňského kola", sousední pěkný secesní dům čp.66/II, dvůr Třeboňských služeb (Květinářství, hodinářství a další) a secesní areál penzionu, dvora a restaurace "U Pešíčků" (s tanečním sálem a letní terasou), přímo u kruhového objezdu.

Zbytky starého Budějovického předměstí se nacházejí východně od Palackého náměstí, zejména v ulicích Havlíčkově, Chelčického a východní části Přemyslovy ulice od křižovatky s ulicí Budovcovou. Zaujmou tam pozoruhodné prvky na nárožích domů a původní odrazníky v ulicích.

Reference

  1. Ministerstvo vnitra ČR. Adresy v České republice [online]. 2009-10-10 [cit. 2009-10-22]. Dostupné online. 
  2. Český statistický úřad. Sčítání lidu, domů a bytů 2001 [online]. 2003-09-26 [cit. 2003-09-26]. Dostupné online. 
  3. Jedná se zejména o tzv. Novou čtvrť v okolí Husovy kaple, Hliník a jeho okolí a sídliště U Francouzů. Územně identifikační registr ČR. Územně identifikační registr ČR [online]. 1999-01-01 [cit. 2009-10-22]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Šablona:Geo cz

Pahýl
Tento článek je příliš stručný nebo postrádá důležité informace.
Pomozte Wikipedii tím, že jej vhodně rozšíříte. Nevkládejte však bez oprávnění cizí texty.
Město Třeboň

k. ú. Třeboň (Třeboň I • Třeboň II) • Břilice • Přeseka • Stará Hlína • k. ú. Holičky u Staré Hlíny (Holičky • Nová Hlína) • Branná


Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/w/index.php
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.