Sergej Skripal

Sergej Skripal
Rodné jménoСергей Викторович Скрипаль
Narození23. června 1951 (72 let)
Kaliningradská oblast
BydlištěSalisbury (od 2010)
Alma materMilitary Institute of Engineering Forces of the Armed Forces Academy
Povoláníšpión, důstojník, dvojitý agent a plukovník
ZaměstnavateléOzbrojené síly Ruské federace (do 1999)
Secret Intelligence Service
DětiJulija Skripalová[1]
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Sergej Viktorovič Skripal (* 23. června 1951) je bývalý ruský dvojitý agent pracující pro ruské a britské tajné služby během 90. let 20. století a začátkem 21. století. V prosinci 2004 byl zatčen ruskou Federální službou bezpečnosti (FSB) a následně odsouzený a uvězněný za velezradu. V roce 2010 se usadil ve Spojeném království díky proběhlé výměně agentů mezi Ruskem a Spojeným královstvím.

Čtvrtého března 2018 byli Skripal a jeho dcera Julia, která za ním přijela na návštěvu z Moskvy, nalezeni v Salisbury otráveni nervovým jedem.[2] Devátého března 2018 byli oba v kritickém stavu v Salisbury District Hospital. Britskými orgány je událost vyšetřována jako pokus o vraždu.[2]

Život

Kariéra

Sergej Skripal se narodil 23. června 1951 v Kaliningradské oblasti.[3] V roce 1972 dokončil školu zaměřenou na výcvik ženijního vojska s kvalifikací na výsadkáře. Později sloužil u sovětského výsadkového vojska.

Později byl z výsadkového vojska kooptován do vojenské zpravodajské služby GRU. Na začátku devadesátých let 20. století působil na ambasádě na Maltě. V roce 1994 byl přidělen jako vojenský atašé do Madridu. Tam byl později naverbován britským agentem Pablem Millerem do britské tajné služby.

V roce 1996 byl kvůli svému chatrnému zdraví odeslán zpět do Moskvy, kde pracoval opět pro GRU a na čas se stal ředitelem personálního oddělení GRU. V době, kdy odešel do zdravotního důchodu, měl hodnost plukovníka.

Podle ruských žalobců začal pro Secret Intelligence Service (SIS, neoficiálně také MI6) v roce 1995 a předal jí státní tajemství, včetně identit ruských agentů. Je podezírán z odkrytí identity až 300 ruských agentů.

Zatčení a odsouzení

V prosinci 2004 byl Skripal zatčen mimo svůj moskevský dům krátce poté, co se navrátil ze Spojeného království. V srpnu 2006 byl odsouzen podle článku 275 ruského trestního zákoníku (velezrada špionáží) moskevským regionálním válečným soudem v soudním procesu, který se konal za zavřenými dveřmi. Žaloba reprezentovaná vrchním válečným žalobcem Sergejem Fridinským žádala patnáctiletý trest namísto dvacetiletého maxima podle článku 275 kvůli polehčujícím okolnostem, jako byla spolupráce s vyšetřovateli. Skripal byl nakonec odsouzen na 13 let a k odebrání armádních hodností. Tato kauza nebyla veřejně známa až do srpna 2006, kdy byl odsouzen. Skripalovi právníci se vůči rozsudku odvolali k válečnému kolegiu ruského Nejvyššího soudu. Odvolací řízení se konalo 30. listopadu 2006.

Návrat do Spojeného království

V červenci 2010 byla Skripalovi spolu s dalšími Rusy odsouzenými za špionáž udělena prezidentská milost výměnou za propuštění deseti ruských agentů.

Skripal se přesunul do Salisbury, kde si v roce 2011 zakoupil dům. Podle britských úřadů Skripal pokračoval s poskytováním informací Spojenému království i nějakou dobu poté. Skripalova manželka zemřela na rakovinu v roce 2012. Jeho dcera se poté v roce 2004 vrátila do Moskvy a pracovala v oddělení prodeje. Jeho syn zemřel ve věku 43 let v březnu 2017 za neznámých okolností během návštěvy Petrohradu.

Otrava

Podrobnější informace naleznete v článku Otrava Sergeje a Julije Skripalových.

Čtvrtého března 2018 byli Skripal a jeho 33letá dcera (tou dobou na návštěvě Skripala) nalezeni v bezvědomí na veřejné lavičce[2] poblíž obchodního centra v Salisbury procházejícím doktorem. Byli převezeni do Salisbury District Hospital, kde personál konstatoval, že byli oba otráveni nervovým jedem. Jako reakci na incident zdravotní úřady zkontrolovaly výskyt symptomů u 21 členů záchranného systému a široké veřejnosti, tři policisté byli hospitalizováni a jeden další, detektiv Nick Bailey, byl ve vážném stavu. Dne 11. března 2018 byli jak Skripal, tak jeho dcera v kritickém stavu a Bailey ve vážném, leč stabilním, stavu.

Dne 6. března bylo schváleno National Counter Terrorism Policing Network (NCTPN), že případ bude vyšetřovat jednotka Counter Terrorism Command (CTC) namísto Wiltshirské policie.

Dne 12. března 2018 prohlásila premiérka Theresa Mayová, že došlo k otravě nervovým jedem Novičok, který byl vyvíjen v Rusku a vyžádala si okamžité vysvětlení od ruské vlády ("do zítřejšího večera") a požadovala okamžité kompletní odhalení programu vývoje Novičoku Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW).[4]

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov odmítl obvinění, že za otravou Skripala stojí Rusko,[5] prohlásil ale, že Rusko je ochotno spolupracovat při vyšetřování a požádal britskou vládu o vzorek oné látky, kterou byl Skripal otráven, to bylo ale dle jeho slov zamítnuto.[6]

V sobotu 17. března mluvčí ministerstva zahraničí Ruské federace Marija Zacharovová popřela, že by Sovětský svaz nebo Rusko vyvinulo jed s daným názvem, a ve vysílání stanice Rossija 24 za možný zdroj chemikálie naopak označila Česko, Slovensko, Švédsko anebo Velkou Británii.[7] Toto tvrzení bylo představiteli české strany označeno za „nedoložené“, „absurdní“ a „pokus manipulovat informace ve veřejném prostoru,“[7] a odmítli jej i zástupci dalších obviněných zemí, z nichž někteří naopak požadují aby Rusko odpovědělo na otázky britské vlády o vysvětlení incidentu. Ruští přestavitelé 21. března uvedli, že žádnou zemi z otravy neobviňují a pouze poukázali na chemicko-technologický potenciál těchto zemí.[8]

Britský ministr zahraničních věcí Boris Johnson označil 20. března 2018 v interview pro stanici Deutsche Welle postoj představitelů Ruska ke kauze za „vzrůstající měrou bizarní“ (increasingly bizarre).[9] Předseda opoziční Labouristické strany Jeremy Corbyn prohlásil, že by se mělo počkat na výsledky vyšetřování a připomněl nepravdivé tvrzení o zbraních hromadného ničení v Iráku, které posloužily jako záminka k invazi do Iráku v roce 2003.[10]

Generální ředitel OPCW Ahmet Üzümcü prohlásil 20. března, že bude trvat dva až tři týdny, než bude dokončena analýza látky, kterou byl Skripal otráven.[11]

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sergei Skripal na anglické Wikipedii.

  1. Catalog of the German National Library. Dostupné online. [cit. 2024-02-16].
  2. a b c DODD, Vikram; HARDING, Luke; MACASKILL, Ewen. Sergei Skripal: former Russian spy poisoned with nerve agent, say police. The Guardian [online]. 2018-03-08 [cit. 2018-03-14]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. CORERA, Gordon. Sergei Skripal - the Russian former spy at centre of poison mystery. BBC [online]. 2018-03-10 [cit. 2018-03-15]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. PM Commons statement on Salisbury incident [online]. GOV.UK, 2018-03-12 [cit. 2018-03-19]. Dostupné online. 
  5. "U.K.’s May Set to Huddle With Trump on Russia’s Role in Poisoning". Bloomberg. 13. března 2018.
  6. "Russia Says "Not Guilty" Of Ex-Spy Poisoning As UK Deadline Looms". NDTV. 13. března 2018.
  7. a b ŠVEC, Michael. Odkud pochází látka, která otrávila Skripala? Rusové ukázali na Česko a tři další země. Aktuálně.cz [online]. 2018-03-17 [cit. 2018-03-21]. Dostupné online. 
  8. Rusko couvá v kauze Novičoku: Mysleli jsme Československo, nikoho neobviňujeme. Český rozhlas. 21. března 2018.
  9. NEMTSOVA, Zhanna. Boris Johnson: Russia's position in Skripal case is 'increasingly bizarre'. Deutsche Welle [online]. 2018-03-20 [cit. 2018-03-21]. Dostupné online. (anglicky) 
  10. "Jeremy Corbyn points to Iraq WMDs mistake as he casts doubt on Russian culpability for nerve agent attack", independent.co.uk, 15. března 2018.
  11. "Two to three weeks to analyze samples from Salisbury attack: OPCW". Agence France-Presse. 20. března 2018.

Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/w/index.php
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.