Wikipedie:Pískoviště

Chladící věže Temelína

Jaderná elektrárna Temelín, obecně často nazývaná Temelín (zkratkou JETE někdy také ETE nebo JET), je elektrárna s největším instalovaným výkonem v Česku. Stojí v obci Temelín v Jihočeském kraji, v okrese České Budějovice. V roce 2006 elektrárna vyrobila přibližně 12 TWh (4,136 PJ) proudu, což představovalo přibližně 14 % výroby elektřiny v Česku a kolem 23 % výroby ČEZ. Podíl na instalovaném výkonu elektráren v Česku byl v roce 2005 11,43 % [1]. JETE je zatím (v roce 2007) nejnovější jadernou elektrárnou v Evropě [2].

Ředitelem JETE je Mgr. Ing. Vladimír Hlavinka. [3]

Řez budovou, v levé části je reaktorová hala, v pravé turbogenerátor

Umístění Temelína a ostatní geografické informace

Temelín na mapě

Temelín se nachází v Jihočeském kraji asi 5 km jižně od města Týn nad Vltavou a 24 km severně od Českých Budějovic u obce Temelín v místech, kde stávala vesnice Temelínec v souřadnicích 49°10′48″ severní šířky a 14°22′47″ východní délky. JETE je vzdálena asi 45 až 50 km od hranic s Německem a Rakouskem. [4]

Nadmořská výška Temelína je asi 500 m nad mořem. Vltava je vzdálená přibližně 5 km směrem na východ. [5] [6]

Elektrárna se nachází na pozemku o rozloze 143 ha (z toho 123 ha je oploceno), který patří ČEZ. Na pozemku je dost místa i pro případné dostavění elektrárny. [4]

Lokalita Temelína byla určena na základě řady bezpečnostních, technických i ekonomických kritérií. Blízkost Vltavy a vodního díla Hněvkovice zajišťuje dostatek vody pro chlazení, díky poměrně vysoké nadmořské výšce však elektrárna nemůže být ohrožena povodní.

Z ekonomického a energetického hlediska je důležité umístění na jihu státu - uhelné elektrárny se nacházejí poblíž ložisek uhlí v severních Čechách a na severní Moravě, umístění elektrárny na jihu tak usnadňuje a zlevňuje přenos elektřiny (to je i jeden důvodů umístění JE Dukovany na jižní Moravu).

Temelín leží z geologického hlediska na moldanubickém hřbetu, který je do jisté míry pokračováním Lišovského prahu, oblasti v seizmicky klidné a geologicky stabilní [7], na skalním podloži a mimo geologické zlomy [8].

Jižní Čechy obecně i okolí Temelína jsou v porovnání s průměrem i jinými oblastmi Česka řídce zalidněny [9], okolí Temelína je z velké části zalesněno Chybná citace: Chybí ukončovací </ref> k tagu <ref>, která však byla právě kvůli nedostatečné geologické stabilitě zavržena, později byla zkoumána lokalita Dubenec (v obci Dívčice), která však byla vhodná ke stavbě maximálně dvou bloků. Průzkum prováděla inženýrská organizace Terplan. [10]

Historie

Před rokem 1989

Jaderná elektrárna Temelín byla plánována ještě za socialistického Československa jako jedna z hlavních staveb energetického systému Československa a bývalé RVHP. V Československu byla už předtím uvedena do provozu Jaderná elektrárna Jaslovské Bohunice (na Slovensku) a Jaderná elektrárna Dukovany (v Česku), přibližně souběžně s Temelínem se plánovala stavba Jaderné elektrárny Mochovce (na Slovensku).

Výhledově se pro Česku počítalo se stavbou Jaderné elektrárny Blahutovice na severní Moravě, Jaderné elektrárny Tetov ve středních Čechách a v delším časovém horizontu i se stavbou jaderné elektrárny označované pracovně jako ESEV (elektrárna severní Čechy), která měla nahradit dosluhující uhelné elektrárny. [11]

Investiční záměr na stavbu elektrárny byl vydán v roce 1979, rozhodnutí o výstavbě 1. a 2. bloku bylo vydáno v roce 1980, v roce 1981 byla o výstavbě 1. a 2. bloku uzavřena dohoda mezi Sovětským svazem a Československem, která byla v roce 1982 rozšířena o 3. a 4. blok. Původně však byly zvažovány jiné lokality než Temelín (viz výš). V listopadu 1986 bylo vydáno stavební povolení a v únoru 1987 začala stavba provozních objektů. V roce 1988 byla dokončena první z původně plánovaných chladících věží. [12] Podle původních plánů měl být 1. blok elektrárny dokončen v roce 1992, 4. v roce 1997 [13].

Po roce 1989

Po roce, 1989 (částečně už před ním) se stavba začala výrazně protahovat. Především z Rakouska se ozývaly silné protesty proti dostavbě elektrárny a v masmédiích odpůrci jaderné energetiky mj. často zpochybňovali její bezpečnost. Příznivci naopak upozorňovali na to, že výroba energie z jádra je ekologičtější (především v souvislosti s ekologicky poničenými částmi severních Čech). Na doporučení (mj.) MAAE se začaly se předělávat projekty a původní (sovětský resp. ruský) řídící a kontrolní systém byl nahrazen novým (kontrakt byl v roce 1993 udělen americké společnosti Westinghouse[14]). Stejný systém firma instalovala i u britské jaderné elektrárny Sizewell B.

Zároveň nebylo kvůli společenským změnám zcela jasné, jaká bude energetická potřeba státu po zániku nebo restrukturalizaci řady podniků energeticky náročného těžkého průmyslu. Proti elektrárně se po celou dobu její výstavby stavěla řada českých i zahraničních nevládních protijaderných organizací. V lednu 1990 byly pozastaveny práce na 3. a 4. bloku, v březnu roku 1990 rozhodla federální vláda Mariána Čalfy dostavět jenom 1. a 2. blok. 10. března 1993 byla dostavba prvního a druhého bloku znova schválena vládou premiéra Václava Klause Chybná citace: Chybí ukončovací </ref> k tagu <ref>. Třetí a čtvrtý blok byl zakonzervován v rozsahu kompletně dokončených zemních prací na základové spáře.

Proti Temelínu v podstatě od začátku brojilo Rakousko, situace se vyostřila na konci 90. let v souvislosti s přibližujícím se vstupem Česka do EU a vstupem krajně pravicové FPÖ do rakouské vlády (Česko se jako jediná z tzv. kandidátských zemí připojila k diplomatickému bojkotu Rakouska [15], FPÖ dokonce požadovala, aby Rakousko v případě spuštění Temelína zablokovalo vstup Česka do EU [16]. Proti Temelínu však vystupovaly (byť míň ostře) všechny významné rakouské strany. [17] 6. května 1999 se v rezoluci k dostavbě Temelína dokonce kriticky vyjádřil Evropský parlament [18], vláda Česka však 12. května 1999 většinou 11:8 dostavbu Temelína potvrdila [19]. O dostavbu Temelína se dlouhodobě zasazoval především ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr, který dokonce získal přezdívku „atomový dědek“ [20]. 14. - 21. ledna se v Rakousku dokonce uskutečnilo tzv. podpisové referendum, ve kterém se celkem 915.220 rakouských občanů (15,53 % oprávněných voličů) vyslovilo pro podmínění vstupu Česka do EU odstavením Temelína. [21] [22] Situace se uklidnila po podepsání Melkského protokolu 29. listopadu 2001[23], k jehož sjednání mezi Českem a Rakouskem napomohlo i úsilí Evropské unie, především komisaře pro rozšíření Güntera Verheugena [24] [25].

Po kolaudaci Temelína v roce 2006 však spory vypukly znova (viz níž).

Spuštění Temelína a jeho provoz

Palivo pro první blok bylo zavezeno v červenci 2000, 9. října 2000 bylo aktivováno a 21. prosince 2000 byl první blok poprvé připojen do rozvodné sítě. Zkušební provoz prvního bloku byl zahájen 10. června 2002.

V červnu 2002 bylo zavezeno palivo pro druhý blok a 17. srpna 2002 byla zahájena reakce. K rozvodné síti byl druhý blok poprvé připojen 29. prosince 2002 a zkušební provoz začal 18. dubna 2003.

V pátek 3. listopadu 2006 byl Temelín zkolaudován, v pondělí 6. listopadu rozhodnutí nabylo právní moci. [26]

Koeficient ročního využití v roce 2006 se přes všechny technologické problémy přiblížil 70 %. Po jejich dořešení by měl běžně dosahovat hodnot kolem 85 % a roční výroba by měla dosáhnout hodnot 15 TWh.[27]

Ekonomické aspekty

Cena

JETE v zimě

Celkové investiční náklady na dva bloky o celkové elektrickém výkonu 2 000 MW dosáhly i z důvodu zcela zásadních úprav projektu v průběhu výstavby 98 mld. Kč (cena do konce září 2004) [28], což představuje investiční náklady ve výši cca 50 000 Kč/kW. Stavbu financovala společnost ČEZ pomocí úvěrů, které poskytly dvě bankovní konsorcia (konsorcium bank vedené Citibank (USA) a konsorcium bank vedené bankou Fortis bank (Belgie), za úvěry se zaručil stát a americká Exim Bank [2]. [29] [30] Čistě ekonomická návratnosti investice je odhadována na menší než 20 let [31]

Odvody na jaderný účet

Za každou vyrobenou kilowatthodinu elektřiny odvádí ČEZ 5 haléřů na tzv. jaderný účet, kde se shromažďujou prostředky na uložení vyprodukovaného radioaktivního paliva [32]. ČEZ musí vytvářet i finanční rezervy na budoucí likvidaci elektrárny [33].

Technické informace

Pět stupňů hloubkové bezpečnosti

Kombinace technologií, dodavatelské firmy

Původní projekt je založen na ruské (sovětské) technologii, řídící systém je americký. Tato kombinace „západních“ a „východních“ technologií byla důvodem obav o bezpečnost, byla však už vyzkoušena na Jaderné elektrárně Lovisa ve Finsku, (viz níž).

Většina vybavení elektrárny však byla dodána českými firmami. (Škoda Plzeň, Vítkovice).

Bezpečnost

Bezpečnostní opatření v Temelíně zahrnujou celou škálu opatření na řadě úrovní. Bezpečnost zvyšuje to, že řada bezpečnostních systémů je založena na rozdílných fyzikálních a technických principech.

Jedním z nejdůležitějších z principů je tzv. princip hloubkové ochrany, který definuje 5 úrovní ochrany a 5 ochranných bariér stojících mezi aktivní zónou v reaktoru a okolním prostředím:

1. pevná keramická struktura samotného paliva

2. pokrytí palivových produktů

3. tlaková hranice primárního okruhu

4. železobetonová šachta reaktoru

5. ochranná obálka (kontejnment)

Aktivní bezpečnostní systémy jsou zálohovány dvojnásobně (tj. jsou nainstalovány třikrát).

Předností použitých tlakovodních reaktorů je tzv. inherentní bezpečnost tj. bezpečnost daná fyzikálními zákony. Ta je v Temelíně zajištěna mj. tím, že schopnost vody (působí jako moderátor, tj. umožňuje, aby štěpná reakce vůbec mohla probíhat) umožňovat řetězovou reakci klesá s rostoucí teplotou. Podobnou vlastnost má i uran 238 (tvoří kolem 97 % paliva, fakticky ale jako palivo nepůsobí, není zdrojem vyráběné energie) který pohlcováním neutronů reakci brzdí. Tato jeho vlastnost vzrůstá s růstem teploty. Při přílišném vzrůstu teploty by se tak reakce sama zastavila. [34] [35]

Podle zprávy ČEZ z dubna 2007 nevykazuje Temelín výrazně horší výsledky ohledně bezpečnosti než francouzské jaderné elektrárny (viz níž).

Reaktory

Model areálu elektrárny
Reaktory jsou v budovách s modrou kopulí. V pravé části areálu je zelená plocha, určená původně pro další dva bloky

Vlastní reaktory

JETE je vybavena dvěma tlakovodními reaktory, každý o tepelném výkonu 3000 MW a elektrickém výkonu 1000 MW (VVER-1000) (původní projekt počítal s výstavbou čtyř bloků).

Hmotnost reaktoru bez chladiva je přibližně 800 %t.

Tlakové nádoby

Části vnitřní vestavby reaktoru jsou umístěny v tlakové nádobě. Tlaková nádoba je vysoká 11 m a je umístěna ve výšce 16 m. Vnější průměr je 4,585 m. Stěny válcové části mají tloušťku 193 mm. Nádoba je vyrobena z vysoce kvalitní nízkolegované chrom-nikl-molybden-vanadové oceli a je navržena na tlak 17,6 MPa při teplotě 350 °C, přičemž běžný provozní tlak je 15,7 MPa při teplotách 290-320 °C.

Palivo

Jako palivo slouží oxid uraničitý UO2 s průměrně 4,25 % obohaceného uranu 235. V reaktoru je celkem 92 tun paliva. Aktivní zóna reaktoru je vysoká 3530 mm a má průměr 3160 mm. Je v ní v přesně stanovených pozicích umístěno 163 palivových souborů a 61 regulačních tyčí. Palivové soubory jsou uspořádány v hexagonální mříži. Každý palivový soubor sestává z 312 palivových proutků, 18 vodicích trubek a z jedné centrální měřicí trubky. Palivový cyklus je čtyřletý jednou za rok se tedy vyměňuje čtvrtina paliva). Probíhá přechod na 5letý cyklus výměny paliva.

Roční spotřeba paliva v Temelíně (velikost hrany krychle by byla přibližně 1,6 m)

V současné době palivo dodává společnost Westinghouse, od roku 2010 ho bude na základě proběhlého výběrového řízení dodávat ruská společnost TVEL.

Palivo tvořilo podíl přibližně 15 % na ceně elektřiny z Jaderné elektrárny Temelín, zvyšující cena uranu na světovém trhu tento podíl neovlivní, neboť palivo je dodáváno na základě dlouhodobých smluv (větší část ceny paliva je navíc daná jeho obohacením, přípravou pro použití jako paliva).

Parogenerátory

K reaktoru jsou připojeny čtyři parogenerátory, každý o výkonu 1470 %tun páry o teplotě 278° %C za hodinu.

Kontejnment

Mohutná konstrukce kontejnmentu chrání reaktor a primární okruh před vnějšími vlivy a okolí elektrárny před následky případné havárie. Má průměr 45 m, výšku 38 m a tloušťku stěn 1,2 m, konstrukce kupole je pouze o 10 cm slabší. Jeho vnitřní ocelová výstelka má tloušťku 8 mm.

Uvnitř kontejnmentu je trvale udržován mírný podtlak, který znemožňuje únik menších množství radioaktivity do okolí [36] .

Uvnitř kontejnmentu jsou rovněž umístěny bazény, kde se 10 let uskladňuje použité jaderné palivo před umístěním do tzv. meziskladu. [37]

Chlazení

Pára z temelínských chladících věží je vidět velmi daleko, zdrojem „sloupu“ páry v dálce je zřejmě ETE

Celkový objem chladiva v primárním okruhu je 337 %m3, teplota chladiva na vstupu je asi 290 %°C, na výstupu asi 320 %°C.

Voda pro chlazení

Voda potřebná k chlazení se odebírá z vltavské nádrže Hněvkovice a zpětně se vypouští do Vltavy v prostoru nádrže Kořensko. Soustava těchto dvou vodních děl se budovala současně s elektrárnou. Elektrárna za plného provozu spotřebovává přibližně 2-3 m3/s. V roce 2003 elektrárna spotřebovala 35,4 mil. m3 vody.

Čerpadla

Primární okruh je chlazen čtyřmi vertikálními odstředivými čerpadly o výkonu 5,1 MW umístěnými na studených větvích cirkulačních smyček. Při nominálních parametrech činí průtok jedním čerpadlem 21 200 m3 za hodinu. Výška čerpadel je 11,9 m. [36]

Chladící věže

Elektrárna má čtyři chladící věže vysoké asi 150 m. Jejich průměr u paty je 130 m, povrch vnější stěny činí 44 000 m2. Chladicí věže elektrárny tvoří dominantu celého okolí a jsou vidět ze vzdálenosti 30 km, pára nad nimi až 70 km.

Využití odpadního tepla

Při plánování elektrárny se uvažovalo o řadě možností, jak využít odpadní teplo, které tvoří většinu celkového výkonu elektrárny a je většinou bez užitku vypouštěno. Uvažovalo se o využití tepla pro zemědělství a rybníkářství o vytápění řady okolních obcí. Okolí Temelína však bohužel není příliš vhodné pro využití odpadního tepla k vytápění, kvůli nízké hustotě obyvatel. [38] Prozatím se proto podařilo uskutečnit pouze vytápění Týna nad Vltavou. [39]

Vliv chlazení na okolí

Přestože je pára odcházející z chladících věží zdaleka viditelná, její skutečný vliv na hydrometeorologické okolí je nepatrný - průměrná teplota v okruhu 5 km je vyšší jen o 0,02 - 0,06 °C, vlhkost vzduchu je jen o 0,006 g/m 3 vyšší. Předpokládá se mírný nárůst tzv. hydrometeorů (námraza, mlha, jinovatka) v bezprostředním okolí elektrárny, meteorologická měření však zatím neprobíhají dostatečně dlouhou na to, aby to mohlo být potvrzeno. Rovněž ostatní (neekonomické) vlivy elektrárny na okolí jsou nepatrné.

Kritika

Kritika obecně

Navzdory všem peripetiím, jimiž jaderná energetika prošla od dob svého vzniku podnes, naprostá většina obyvatel Česka jadernou energetiku a samotnou Temelínskou JE podporuje (Viz četné průzkumy veřejného mínění: [3]). Kritiku zpochybňující bezpečnost JE Temelín je slyšet především zpoza hranic, konkrétně v bezprostředně sousedícím Rakousku a Bavorsku, kde u části obyvatel jaderná elektrárna Temelín vyvolává obavy z následků případné havárie. Tyto názory jsou navíc podpořeny i relativně (především ve srovnání s Jadernou elektrárnou Dukovany [40]) častými poruchami [41] [42] na různých částech elektrárny, ačkoliv se velká většina poruch stala v nejaderné části elektrárny a žádná z nich nepřekročila stupeň 1 stupnice INES (Technická porucha nebo odchylka od schváleného režimu). Zdánlivě vysoká frekvence „poruch“ na ETE je zaviněna především nadstandardním způsobem informovanosti. U velké většiny jiných jaderných elektráren by se veřejnost za celou dobu dozvěděla nejvýš o desítce událostí. [43] [44]

Kritici dále upozorňují na údajné technické nedostatky, které vyplývají, dle jejich názoru, z nedostatečně odzkoušené kombinace sovětských a „západních“ technologií. Zastánci elektrárny upozorňují, že tato kombinace už byla vyzkoušena v jaderné elektrárně Lovisa ve Finsku. Určitou roli hrají i předsudky či nedůvěra vůči jaderné energetice jako takové a také různé lobbistické skupiny.

Problémem jaderné elektrárny Temelín je i její relativně vysoký instalovaný výkon na jeden generátor oproti ostatním zdrojům v ČR (stavba menšího množství větších bloků místo většího množství menších byla zvolena kvůli snížení investičních i provozních nákladů). Při náhlém výpadku dodávky elektřiny z jednoho či druhého bloku musí být zajištěn náhradní zdroj, což při vysokém výkonu obou generátorů znamená řadu dalších zdrojů. V některých situacích pak může regulátor přenosové soustavy (ČEPS) mít omezené možnosti regulace, příp. musí elektřinu nakupovat. Viz např. [45].

Kritika ze strany Rakouska

14. prosince 2006 vyzval rakouský parlament vládu k právním krokům proti Temelínu [46]. Ze strany rakouských protijaderných aktivistů začaly opět blokády česko-rakouských hraničních přechodů. [47] V reakci na tyto události zveřejnila v dubnu 2007 společnost ČEZ zprávu o bezpečnosti JETE, v níž byl mimo jiné srovnán počet poruch a odchylek na obou jaderných blocích od běžného režimu jaderných bloků ve Francii. „Hodnocení zahrnulo výsledky 58 francouzských jaderných bloků v letech 2000 až 2006. Ve Francii připadá v kategorii INES 1 zhruba 1,1 události na každý blok a rok. Temelín má ve sledovaném období hodnotu 1,4 události. V kategorii INES 0 vychází pro francouzské elektrárny 7 událostí na každý blok a rok, zatímco u Temelína je to 15 událostí[48] [49]. Zpráva zároveň upozorňuje, že lepší výsledky francouzských jaderných elektráren můžou být vysvětleny skutečností, že jsou v provozu už delší dobu.

15. května 2007 ministr zahraničí Česka Karel Schwarzenberg prohlásil, že pokud blokády hraničních přechodů s Rakouskem nepřestanou, Česko by do sporu mohlo vtáhnout EU, protože blokády znamenají porušení dohody z Melku. [50] [51] [52] Kvůli svým postojům k JETE si Schwarzenberg u rakouských odpůrců jaderné energie dokonce brzo vysloužil přezdívku Atomfürst (atomový kníže) [53].

Nespokojenost s blokádami vyjádřil už dřív i premiér Mirek Topolánek a označil je za porušení evropských směrnic [54].

Zajímavosti

Uvnitř oploceného areálu elektrárny se zřejmě líbí zajícům - na konci roku 2006 Myslivecké sdružení Háj Temelín provedlo jejich odchyt, 30 zajíců obojího pohlaví bylo vypuštěno do honitby. Zajíců však v areálu elekrárny mohlo být i kolem 80. [55]

Literatura

Seznam dělSouborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Jaderná elektrána Temelín

  • Hodnocení vlivů jaderné elektrárny Temelín na životní prostředí, 2004, Česko, České Budějovice, sborník z konference, Ministerstvo životního prostředí a Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, (Zemědělská fakulta), editoři Emilie Pecharová, Hana Broumová; ISBN 80-7040-710-7 [4]
  • Vliv provozu JE Temelín na životní prostředí: předpoklady a skutečnost, sborník materiálů ze semináře pořádaného Českou nukleární společností 19. října 2006 v hotelu Gomel v Českých Budějovicích (sestavili Václav Bláha a Martina Kortanová), Praha 2006, Český svaz vědeckotechnických společností; ISBN 80-02-01871-0 [5]
  • Zhodnocení výstavby a spouštění jaderné elektrárny Temelín, sborník referátů z konference v Srní 11.-13. prosince 2002, Česká nukleární společnost, Česko 2003
  • Využití energií z jaderné elektrárny Temelín, sborník z konference z 3.-4. října 1989 v Českých Budějovicích, ISBN 80-02-99697-6, [6]
  • Příprava, realizace výstavby a provozu JE Temelín v ČSSR, České Budějovice, Dům techniky ČSVTS, 1989, ISBN 80-02-99062-5, [7]
  • Technické problémy při uvádění Jaderné elektrárny Temelín do provozu, Ing. František Hezoučký, habilitační přednáška ke stažení, PDF

Reference

Chladící věže Temelína

Jaderná elektrárna Temelín, obecně často nazývaná Temelín (zkratkou JETE někdy také ETE nebo JET), je elektrárna s největším instalovaným výkonem v Česku. Stojí v obci Temelín v Jihočeském kraji, v okrese České Budějovice. V roce 2006 elektrárna vyrobila přibližně 12 TWh (4,136 PJ) proudu, což představovalo přibližně 14 % výroby elektřiny v Česku a kolem 23 % výroby ČEZ. Podíl na instalovaném výkonu elektráren v Česku byl v roce 2005 11,43 % [56]. JETE je zatím (v roce 2007) nejnovější jadernou elektrárnou v Evropě [57].

Ředitelem JETE je Mgr. Ing. Vladimír Hlavinka. [58]

Řez budovou, v levé části je reaktorová hala, v pravé turbogenerátor

Umístění Temelína a ostatní geografické informace

Temelín na mapě

Temelín se nachází v Jihočeském kraji asi 5 km jižně od města Týn nad Vltavou a 24 km severně od Českých Budějovic u obce Temelín v místech, kde stávala vesnice Temelínec v souřadnicích 49°10′48″ severní šířky a 14°22′47″ východní délky. JETE je vzdálena asi 45 až 50 km od hranic s Německem a Rakouskem. [4]

Nadmořská výška Temelína je asi 500 m nad mořem. Vltava je vzdálená přibližně 5 km směrem na východ. [59] [60]

Elektrárna se nachází na pozemku o rozloze 143 ha (z toho 123 ha je oploceno), který patří ČEZ. Na pozemku je dost místa i pro případné dostavění elektrárny. [4]

Lokalita Temelína byla určena na základě řady bezpečnostních, technických i ekonomických kritérií. Blízkost Vltavy a vodního díla Hněvkovice zajišťuje dostatek vody pro chlazení, díky poměrně vysoké nadmořské výšce však elektrárna nemůže být ohrožena povodní.

Z ekonomického a energetického hlediska je důležité umístění na jihu státu - uhelné elektrárny se nacházejí poblíž ložisek uhlí v severních Čechách a na severní Moravě, umístění elektrárny na jihu tak usnadňuje a zlevňuje přenos elektřiny (to je i jeden důvodů umístění JE Dukovany na jižní Moravu).

Temelín leží z geologického hlediska na moldanubickém hřbetu, který je do jisté míry pokračováním Lišovského prahu, oblasti v seizmicky klidné a geologicky stabilní [61], na skalním podloži a mimo geologické zlomy [62].

Jižní Čechy obecně i okolí Temelína jsou v porovnání s průměrem i jinými oblastmi Česka řídce zalidněny [63], okolí Temelína je z velké části zalesněno Chybná citace: Chybí ukončovací </ref> k tagu <ref>, která však byla právě kvůli nedostatečné geologické stabilitě zavržena, později byla zkoumána lokalita Dubenec (v obci Dívčice), která však byla vhodná ke stavbě maximálně dvou bloků. Průzkum prováděla inženýrská organizace Terplan. [64]

Historie

Před rokem 1989

Jaderná elektrárna Temelín byla plánována ještě za socialistického Československa jako jedna z hlavních staveb energetického systému Československa a bývalé RVHP. V Československu byla už předtím uvedena do provozu Jaderná elektrárna Jaslovské Bohunice (na Slovensku) a Jaderná elektrárna Dukovany (v Česku), přibližně souběžně s Temelínem se plánovala stavba Jaderné elektrárny Mochovce (na Slovensku).

Výhledově se pro Česku počítalo se stavbou Jaderné elektrárny Blahutovice na severní Moravě, Jaderné elektrárny Tetov ve středních Čechách a v delším časovém horizontu i se stavbou jaderné elektrárny označované pracovně jako ESEV (elektrárna severní Čechy), která měla nahradit dosluhující uhelné elektrárny. [11]

Investiční záměr na stavbu elektrárny byl vydán v roce 1979, rozhodnutí o výstavbě 1. a 2. bloku bylo vydáno v roce 1980, v roce 1981 byla o výstavbě 1. a 2. bloku uzavřena dohoda mezi Sovětským svazem a Československem, která byla v roce 1982 rozšířena o 3. a 4. blok. Původně však byly zvažovány jiné lokality než Temelín (viz výš). V listopadu 1986 bylo vydáno stavební povolení a v únoru 1987 začala stavba provozních objektů. V roce 1988 byla dokončena první z původně plánovaných chladících věží. [12] Podle původních plánů měl být 1. blok elektrárny dokončen v roce 1992, 4. v roce 1997 [65].

Po roce 1989

Po roce, 1989 (částečně už před ním) se stavba začala výrazně protahovat. Především z Rakouska se ozývaly silné protesty proti dostavbě elektrárny a v masmédiích odpůrci jaderné energetiky mj. často zpochybňovali její bezpečnost. Příznivci naopak upozorňovali na to, že výroba energie z jádra je ekologičtější (především v souvislosti s ekologicky poničenými částmi severních Čech). Na doporučení (mj.) MAAE se začaly se předělávat projekty a původní (sovětský resp. ruský) řídící a kontrolní systém byl nahrazen novým (kontrakt byl v roce 1993 udělen americké společnosti Westinghouse[66]). Stejný systém firma instalovala i u britské jaderné elektrárny Sizewell B.

Zároveň nebylo kvůli společenským změnám zcela jasné, jaká bude energetická potřeba státu po zániku nebo restrukturalizaci řady podniků energeticky náročného těžkého průmyslu. Proti elektrárně se po celou dobu její výstavby stavěla řada českých i zahraničních nevládních protijaderných organizací. V lednu 1990 byly pozastaveny práce na 3. a 4. bloku, v březnu roku 1990 rozhodla federální vláda Mariána Čalfy dostavět jenom 1. a 2. blok. 10. března 1993 byla dostavba prvního a druhého bloku znova schválena vládou premiéra Václava Klause Chybná citace: Chybí ukončovací </ref> k tagu <ref>. Třetí a čtvrtý blok byl zakonzervován v rozsahu kompletně dokončených zemních prací na základové spáře.

Proti Temelínu v podstatě od začátku brojilo Rakousko, situace se vyostřila na konci 90. let v souvislosti s přibližujícím se vstupem Česka do EU a vstupem krajně pravicové FPÖ do rakouské vlády (Česko se jako jediná z tzv. kandidátských zemí připojila k diplomatickému bojkotu Rakouska [67], FPÖ dokonce požadovala, aby Rakousko v případě spuštění Temelína zablokovalo vstup Česka do EU [68]. Proti Temelínu však vystupovaly (byť míň ostře) všechny významné rakouské strany. [69] 6. května 1999 se v rezoluci k dostavbě Temelína dokonce kriticky vyjádřil Evropský parlament [70], vláda Česka však 12. května 1999 většinou 11:8 dostavbu Temelína potvrdila [71]. O dostavbu Temelína se dlouhodobě zasazoval především ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr, který dokonce získal přezdívku „atomový dědek“ [72]. 14. - 21. ledna se v Rakousku dokonce uskutečnilo tzv. podpisové referendum, ve kterém se celkem 915.220 rakouských občanů (15,53 % oprávněných voličů) vyslovilo pro podmínění vstupu Česka do EU odstavením Temelína. [73] [74] Situace se uklidnila po podepsání Melkského protokolu 29. listopadu 2001[75], k jehož sjednání mezi Českem a Rakouskem napomohlo i úsilí Evropské unie, především komisaře pro rozšíření Güntera Verheugena [76] [77].

Po kolaudaci Temelína v roce 2006 však spory vypukly znova (viz níž).

Spuštění Temelína a jeho provoz

Palivo pro první blok bylo zavezeno v červenci 2000, 9. října 2000 bylo aktivováno a 21. prosince 2000 byl první blok poprvé připojen do rozvodné sítě. Zkušební provoz prvního bloku byl zahájen 10. června 2002.

V červnu 2002 bylo zavezeno palivo pro druhý blok a 17. srpna 2002 byla zahájena reakce. K rozvodné síti byl druhý blok poprvé připojen 29. prosince 2002 a zkušební provoz začal 18. dubna 2003.

V pátek 3. listopadu 2006 byl Temelín zkolaudován, v pondělí 6. listopadu rozhodnutí nabylo právní moci. [78]

Koeficient ročního využití v roce 2006 se přes všechny technologické problémy přiblížil 70 %. Po jejich dořešení by měl běžně dosahovat hodnot kolem 85 % a roční výroba by měla dosáhnout hodnot 15 TWh.[79]

Ekonomické aspekty

Cena

JETE v zimě

Celkové investiční náklady na dva bloky o celkové elektrickém výkonu 2 000 MW dosáhly i z důvodu zcela zásadních úprav projektu v průběhu výstavby 98 mld. Kč (cena do konce září 2004) [80], což představuje investiční náklady ve výši cca 50 000 Kč/kW. Stavbu financovala společnost ČEZ pomocí úvěrů, které poskytly dvě bankovní konsorcia (konsorcium bank vedené Citibank (USA) a konsorcium bank vedené bankou Fortis bank (Belgie), za úvěry se zaručil stát a americká Exim Bank [8]. [81] [82] Čistě ekonomická návratnosti investice je odhadována na menší než 20 let [83]

Odvody na jaderný účet

Za každou vyrobenou kilowatthodinu elektřiny odvádí ČEZ 5 haléřů na tzv. jaderný účet, kde se shromažďujou prostředky na uložení vyprodukovaného radioaktivního paliva [84]. ČEZ musí vytvářet i finanční rezervy na budoucí likvidaci elektrárny [85].

Technické informace

Pět stupňů hloubkové bezpečnosti

Kombinace technologií, dodavatelské firmy

Původní projekt je založen na ruské (sovětské) technologii, řídící systém je americký. Tato kombinace „západních“ a „východních“ technologií byla důvodem obav o bezpečnost, byla však už vyzkoušena na Jaderné elektrárně Lovisa ve Finsku, (viz níž).

Většina vybavení elektrárny však byla dodána českými firmami. (Škoda Plzeň, Vítkovice).

Bezpečnost

Bezpečnostní opatření v Temelíně zahrnujou celou škálu opatření na řadě úrovní. Bezpečnost zvyšuje to, že řada bezpečnostních systémů je založena na rozdílných fyzikálních a technických principech.

Jedním z nejdůležitějších z principů je tzv. princip hloubkové ochrany, který definuje 5 úrovní ochrany a 5 ochranných bariér stojících mezi aktivní zónou v reaktoru a okolním prostředím:

1. pevná keramická struktura samotného paliva

2. pokrytí palivových produktů

3. tlaková hranice primárního okruhu

4. železobetonová šachta reaktoru

5. ochranná obálka (kontejnment)

Aktivní bezpečnostní systémy jsou zálohovány dvojnásobně (tj. jsou nainstalovány třikrát).

Předností použitých tlakovodních reaktorů je tzv. inherentní bezpečnost tj. bezpečnost daná fyzikálními zákony. Ta je v Temelíně zajištěna mj. tím, že schopnost vody (působí jako moderátor, tj. umožňuje, aby štěpná reakce vůbec mohla probíhat) umožňovat řetězovou reakci klesá s rostoucí teplotou. Podobnou vlastnost má i uran 238 (tvoří kolem 97 % paliva, fakticky ale jako palivo nepůsobí, není zdrojem vyráběné energie) který pohlcováním neutronů reakci brzdí. Tato jeho vlastnost vzrůstá s růstem teploty. Při přílišném vzrůstu teploty by se tak reakce sama zastavila. [86] [87]

Podle zprávy ČEZ z dubna 2007 nevykazuje Temelín výrazně horší výsledky ohledně bezpečnosti než francouzské jaderné elektrárny (viz níž).

Reaktory

Model areálu elektrárny
Reaktory jsou v budovách s modrou kopulí. V pravé části areálu je zelená plocha, určená původně pro další dva bloky

Vlastní reaktory

JETE je vybavena dvěma tlakovodními reaktory, každý o tepelném výkonu 3000 MW a elektrickém výkonu 1000 MW (VVER-1000) (původní projekt počítal s výstavbou čtyř bloků).

Hmotnost reaktoru bez chladiva je přibližně 800 %t.

Tlakové nádoby

Části vnitřní vestavby reaktoru jsou umístěny v tlakové nádobě. Tlaková nádoba je vysoká 11 m a je umístěna ve výšce 16 m. Vnější průměr je 4,585 m. Stěny válcové části mají tloušťku 193 mm. Nádoba je vyrobena z vysoce kvalitní nízkolegované chrom-nikl-molybden-vanadové oceli a je navržena na tlak 17,6 MPa při teplotě 350 °C, přičemž běžný provozní tlak je 15,7 MPa při teplotách 290-320 °C.

Palivo

Jako palivo slouží oxid uraničitý UO2 s průměrně 4,25 % obohaceného uranu 235. V reaktoru je celkem 92 tun paliva. Aktivní zóna reaktoru je vysoká 3530 mm a má průměr 3160 mm. Je v ní v přesně stanovených pozicích umístěno 163 palivových souborů a 61 regulačních tyčí. Palivové soubory jsou uspořádány v hexagonální mříži. Každý palivový soubor sestává z 312 palivových proutků, 18 vodicích trubek a z jedné centrální měřicí trubky. Palivový cyklus je čtyřletý jednou za rok se tedy vyměňuje čtvrtina paliva). Probíhá přechod na 5letý cyklus výměny paliva.

Roční spotřeba paliva v Temelíně (velikost hrany krychle by byla přibližně 1,6 m)

V současné době palivo dodává společnost Westinghouse, od roku 2010 ho bude na základě proběhlého výběrového řízení dodávat ruská společnost TVEL.

Palivo tvořilo podíl přibližně 15 % na ceně elektřiny z Jaderné elektrárny Temelín, zvyšující cena uranu na světovém trhu tento podíl neovlivní, neboť palivo je dodáváno na základě dlouhodobých smluv (větší část ceny paliva je navíc daná jeho obohacením, přípravou pro použití jako paliva).

Parogenerátory

K reaktoru jsou připojeny čtyři parogenerátory, každý o výkonu 1470 %tun páry o teplotě 278° %C za hodinu.

Kontejnment

Mohutná konstrukce kontejnmentu chrání reaktor a primární okruh před vnějšími vlivy a okolí elektrárny před následky případné havárie. Má průměr 45 m, výšku 38 m a tloušťku stěn 1,2 m, konstrukce kupole je pouze o 10 cm slabší. Jeho vnitřní ocelová výstelka má tloušťku 8 mm.

Uvnitř kontejnmentu je trvale udržován mírný podtlak, který znemožňuje únik menších množství radioaktivity do okolí [36] .

Uvnitř kontejnmentu jsou rovněž umístěny bazény, kde se 10 let uskladňuje použité jaderné palivo před umístěním do tzv. meziskladu. [88]

Chlazení

Pára z temelínských chladících věží je vidět velmi daleko, zdrojem „sloupu“ páry v dálce je zřejmě ETE

Celkový objem chladiva v primárním okruhu je 337 %m3, teplota chladiva na vstupu je asi 290 %°C, na výstupu asi 320 %°C.

Voda pro chlazení

Voda potřebná k chlazení se odebírá z vltavské nádrže Hněvkovice a zpětně se vypouští do Vltavy v prostoru nádrže Kořensko. Soustava těchto dvou vodních děl se budovala současně s elektrárnou. Elektrárna za plného provozu spotřebovává přibližně 2-3 m3/s. V roce 2003 elektrárna spotřebovala 35,4 mil. m3 vody.

Čerpadla

Primární okruh je chlazen čtyřmi vertikálními odstředivými čerpadly o výkonu 5,1 MW umístěnými na studených větvích cirkulačních smyček. Při nominálních parametrech činí průtok jedním čerpadlem 21 200 m3 za hodinu. Výška čerpadel je 11,9 m. [36]

Chladící věže

Elektrárna má čtyři chladící věže vysoké asi 150 m. Jejich průměr u paty je 130 m, povrch vnější stěny činí 44 000 m2. Chladicí věže elektrárny tvoří dominantu celého okolí a jsou vidět ze vzdálenosti 30 km, pára nad nimi až 70 km.

Využití odpadního tepla

Při plánování elektrárny se uvažovalo o řadě možností, jak využít odpadní teplo, které tvoří většinu celkového výkonu elektrárny a je většinou bez užitku vypouštěno. Uvažovalo se o využití tepla pro zemědělství a rybníkářství o vytápění řady okolních obcí. Okolí Temelína však bohužel není příliš vhodné pro využití odpadního tepla k vytápění, kvůli nízké hustotě obyvatel. [89] Prozatím se proto podařilo uskutečnit pouze vytápění Týna nad Vltavou. [90]

Vliv chlazení na okolí

Přestože je pára odcházející z chladících věží zdaleka viditelná, její skutečný vliv na hydrometeorologické okolí je nepatrný - průměrná teplota v okruhu 5 km je vyšší jen o 0,02 - 0,06 °C, vlhkost vzduchu je jen o 0,006 g/m 3 vyšší. Předpokládá se mírný nárůst tzv. hydrometeorů (námraza, mlha, jinovatka) v bezprostředním okolí elektrárny, meteorologická měření však zatím neprobíhají dostatečně dlouhou na to, aby to mohlo být potvrzeno. Rovněž ostatní (neekonomické) vlivy elektrárny na okolí jsou nepatrné.

Kritika

Kritika obecně

Navzdory všem peripetiím, jimiž jaderná energetika prošla od dob svého vzniku podnes, naprostá většina obyvatel Česka jadernou energetiku a samotnou Temelínskou JE podporuje (Viz četné průzkumy veřejného mínění: [9]). Kritiku zpochybňující bezpečnost JE Temelín je slyšet především zpoza hranic, konkrétně v bezprostředně sousedícím Rakousku a Bavorsku, kde u části obyvatel jaderná elektrárna Temelín vyvolává obavy z následků případné havárie. Tyto názory jsou navíc podpořeny i relativně (především ve srovnání s Jadernou elektrárnou Dukovany [91]) častými poruchami [92] [93] na různých částech elektrárny, ačkoliv se velká většina poruch stala v nejaderné části elektrárny a žádná z nich nepřekročila stupeň 1 stupnice INES (Technická porucha nebo odchylka od schváleného režimu). Zdánlivě vysoká frekvence „poruch“ na ETE je zaviněna především nadstandardním způsobem informovanosti. U velké většiny jiných jaderných elektráren by se veřejnost za celou dobu dozvěděla nejvýš o desítce událostí. [94] [95]

Kritici dále upozorňují na údajné technické nedostatky, které vyplývají, dle jejich názoru, z nedostatečně odzkoušené kombinace sovětských a „západních“ technologií. Zastánci elektrárny upozorňují, že tato kombinace už byla vyzkoušena v jaderné elektrárně Lovisa ve Finsku. Určitou roli hrají i předsudky či nedůvěra vůči jaderné energetice jako takové a také různé lobbistické skupiny.

Problémem jaderné elektrárny Temelín je i její relativně vysoký instalovaný výkon na jeden generátor oproti ostatním zdrojům v ČR (stavba menšího množství větších bloků místo většího množství menších byla zvolena kvůli snížení investičních i provozních nákladů). Při náhlém výpadku dodávky elektřiny z jednoho či druhého bloku musí být zajištěn náhradní zdroj, což při vysokém výkonu obou generátorů znamená řadu dalších zdrojů. V některých situacích pak může regulátor přenosové soustavy (ČEPS) mít omezené možnosti regulace, příp. musí elektřinu nakupovat. Viz např. [96].

Kritika ze strany Rakouska

14. prosince 2006 vyzval rakouský parlament vládu k právním krokům proti Temelínu [97]. Ze strany rakouských protijaderných aktivistů začaly opět blokády česko-rakouských hraničních přechodů. [98] V reakci na tyto události zveřejnila v dubnu 2007 společnost ČEZ zprávu o bezpečnosti JETE, v níž byl mimo jiné srovnán počet poruch a odchylek na obou jaderných blocích od běžného režimu jaderných bloků ve Francii. „Hodnocení zahrnulo výsledky 58 francouzských jaderných bloků v letech 2000 až 2006. Ve Francii připadá v kategorii INES 1 zhruba 1,1 události na každý blok a rok. Temelín má ve sledovaném období hodnotu 1,4 události. V kategorii INES 0 vychází pro francouzské elektrárny 7 událostí na každý blok a rok, zatímco u Temelína je to 15 událostí[99] [100]. Zpráva zároveň upozorňuje, že lepší výsledky francouzských jaderných elektráren můžou být vysvětleny skutečností, že jsou v provozu už delší dobu.

15. května 2007 ministr zahraničí Česka Karel Schwarzenberg prohlásil, že pokud blokády hraničních přechodů s Rakouskem nepřestanou, Česko by do sporu mohlo vtáhnout EU, protože blokády znamenají porušení dohody z Melku. [101] [102] [103] Kvůli svým postojům k JETE si Schwarzenberg u rakouských odpůrců jaderné energie dokonce brzo vysloužil přezdívku Atomfürst (atomový kníže) [104].

Nespokojenost s blokádami vyjádřil už dřív i premiér Mirek Topolánek a označil je za porušení evropských směrnic [105].

Zajímavosti

Uvnitř oploceného areálu elektrárny se zřejmě líbí zajícům - na konci roku 2006 Myslivecké sdružení Háj Temelín provedlo jejich odchyt, 30 zajíců obojího pohlaví bylo vypuštěno do honitby. Zajíců však v areálu elekrárny mohlo být i kolem 80. [106]

Literatura

Seznam dělSouborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Jaderná elektrána Temelín

  • Hodnocení vlivů jaderné elektrárny Temelín na životní prostředí, 2004, Česko, České Budějovice, sborník z konference, Ministerstvo životního prostředí a Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, (Zemědělská fakulta), editoři Emilie Pecharová, Hana Broumová; ISBN 80-7040-710-7 [10]
  • Vliv provozu JE Temelín na životní prostředí: předpoklady a skutečnost, sborník materiálů ze semináře pořádaného Českou nukleární společností 19. října 2006 v hotelu Gomel v Českých Budějovicích (sestavili Václav Bláha a Martina Kortanová), Praha 2006, Český svaz vědeckotechnických společností; ISBN 80-02-01871-0 [11]
  • Zhodnocení výstavby a spouštění jaderné elektrárny Temelín, sborník referátů z konference v Srní 11.-13. prosince 2002, Česká nukleární společnost, Česko 2003
  • Využití energií z jaderné elektrárny Temelín, sborník z konference z 3.-4. října 1989 v Českých Budějovicích, ISBN 80-02-99697-6, [12]
  • Příprava, realizace výstavby a provozu JE Temelín v ČSSR, České Budějovice, Dům techniky ČSVTS, 1989, ISBN 80-02-99062-5, [13]
  • Technické problémy při uvádění Jaderné elektrárny Temelín do provozu, Ing. František Hezoučký, habilitační přednáška ke stažení, PDF

Reference

  1. http://www.cez.cz/presentation/cze/GetFile?type=FilFile&download=true&version=-2&id=500004588 str.6 výpočet dle instalovaného výkou Temelína
  2. http://www.radio.cz/cz/clanek/6201
  3. http://www.rozhlas.cz/cb/ekonomika/_zprava/261766
  4. a b c d http://www.je-temelin-dukovany.cz/je-temelin-lokalita.htm
  5. http://www.tnv.cz/mestsky-urad/odbory-a-funkce/krizove-rizeni/dokumenty-pro-krizove-stavy-a-situace/vnejsi-havarijni-plan-kraje/vnejsi-havarijni-plan.html
  6. http://www.tnv.cz/user_data/zpravodajstvi/obrazky/File/meutyn/krizove_rizeni/obrazky/ZHPmapa.jpg
  7. http://www.zememeric.cz/default.php?/clanek.php?zaznam=1747
  8. Jan Neumann: Počátky jaderné energetiky v Československu
  9. http://www.czso.cz/kraje/cb/publika/rocenka/data/13310103/data/html/charakter.htm
  10. http://kostelec.czu.cz/temelin/eiacz/castc.pdf str. 1
  11. a b Využití energií z jaderné elektrárny Temelín : 3.-4. října 1989 České Budějovice[1]
  12. a b http://www.cvut.cz/informace-pro-zamestnance/habilitace/hp/resolveuid/e65d0b83788b87ea38dca49528175946 str.30 (Habilitační přednáška doc. ing. Fr. Hezoučkého)
  13. http://www.simopt.cz/energyweb/web/zpravodaj/zpr_30_11_01.htm
  14. http://www.csvts.cz/cns/news06/temcase.pdf
  15. http://www.europeum.org/disp_article.php?aid=309 odstavec "Česká krátkozrakost "
  16. http://www.europeum.org/disp_article.php?aid=530 odstavec 915.220: „Veto gegen Temelin“
  17. http://www.csvts.cz/cns/news06/temcase.pdf str. 13 až 27
  18. http://www.epravo.cz/v01/index.php3?s1=Y&s2=3&s3=8&s4=0&s5=0&s6=0&m=1&recid_cl=138&typ=clanky
  19. http://www.cvut.cz/informace-pro-zamestnance/habilitace/hp/resolveuid/e65d0b83788b87ea38dca49528175946 (Habilitační přednáška doc. ing. Fr. Hezoučkého) str. 32
  20. http://www.radio.cz/cz/clanek/4699
  21. http://www.europeum.org/disp_article.php?aid=530 odstavec „915.220: “Veto gegen Temelin”“
  22. http://www.bmi.gv.at/wahlen/volksbeg_temelin_erg.asp
  23. http://www.tiscali.cz/trav/tis_aktualita.phtml?clanekid=146160
  24. http://www.radio.cz/cz/zpravy/15593
  25. http://www.csvts.cz/cns/news06/temcase.pdf str. 22 až 23
  26. http://ekonomika.ihned.cz/c3-19701320-001000_d-temelin-byl-po-sesti-letech-vyroby-elektriny-zkolaudovan
  27. http://www.mpo.cz/dokument28661.html
  28. http://www.csvts.cz/cns/news/041214t.htm
  29. http://www.energetik.cz/hlavni3.html?m1=/ekonomika/je_temelin4.html odstavec "Financování a čerpání úvěrů s garancí státu"
  30. http://www.energetik.cz/hlavni3.html?m1=/ekonomika/je_temelin3.html
  31. http://www.cez.cz/presentation/cze/faq.jsp?folder_id=8594 otázka „Nejsem si jist, ale myslím, že se JE Dukovany vrátily vložené peníze za 11 let (v tehdejších cenách elektřiny, samozřejmě). Po kolika letech se vrátí finance vložené do JE Temelín?“
  32. http://www.radio.cz/cz/zpravy/88793
  33. http://www.volny.cz/casopis.energetika/e_7802_1.html
  34. Jaderná elektrárna Temelín, vydalo středisko styku s veřejností, vyrobila agentura Hill & Knowlton, vytiskla Artypa
  35. http://www.cez.cz/presentation/cze/instance_view.jsp?instance_id=74916&folder_id=1426#
  36. a b c d http://technet.idnes.cz/jak-funguje-temelin-byli-jsme-primo-v-srdci-reaktoru-f9n-/tec_reportaze.asp?c=A070417_135542_tec_technika_rja
  37. http://www.cez.cz/presentation/cze/faq.jsp?folder_id=8594 otázka Nikde jsem nenalezl odpověď na otázku, kam jsou vyhořelé palivové tyče odváženy a jak budou přepravovány, protože, jak již název říká, mezisklad není KONEČNÝ sklad?
  38. SBORNÍK Z KONFERENCE. 'Využití energií z jaderné elektrárny Temelín. České Budějovice, Česko: Dům techniky ČSVTS, 1989, 1989. ISBN 80-02-99697-6. 
  39. http://www.energetik.cz/hlavni3.html?m1=/ekonomika/je_cast_a.html
  40. http://www.sujb.cz/docs/VZ_S%C3%9AJB_2005.pdf
  41. http://odpady.ihned.cz/?secpart=_archiv_fjjgg_en_
  42. http://www.bbc.co.uk/czech/domesticnews/story/2005/05/050528_cz_temelin_1158.shtml
  43. http://lidovky.zpravy.cz/temelinskym-vadi-ze-musi-rici-o-kazde-poruse-fmb-/ln_domov.asp?c=A070310_133908_ln_domov_hlm
  44. http://www.info2004.cz/?c=266
  45. http://www.libinst.cz/clanky.php?id=409
  46. http://www.radio.cz/cz/clanek/86338/limit
  47. http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=369832
  48. http://www.cez.cz/presentation/cze/instance_view.jsp?instance_id=500006389 důležité informace ze zprávy shrnuté v tiskové zprávě
  49. http://www.cez.cz/presentation/cze/GetFile?type=FilFile&download=true&version=-2&id=500006386 celá zazipovaná tisková zpráva ke stažení, word
  50. http://novinky.cz/domaci/schwarzenberg--kdyz-blokady-zastavi-dopravu--budeme-to-resit-v-eu_114817_4paq9.html
  51. http://aktualne.centrum.cz/eurorubrika/clanek.phtml?id=423163
  52. http://www.ceskenoviny.cz/utf8/news/index_view.php?id=251562 (anglicky)
  53. http://www.kurier.at/nachrichten/ausland/82807.php
  54. http://www.rozhlas.cz/cro6/komentare/_zprava/340985
  55. http://www.cez.cz/presentation/cze/GetFile?type=FilFile&download=true&version=-2&id=500004696 str. 18
  56. http://www.cez.cz/presentation/cze/GetFile?type=FilFile&download=true&version=-2&id=500004588 str.6 výpočet dle instalovaného výkou Temelína
  57. http://www.radio.cz/cz/clanek/6201
  58. http://www.rozhlas.cz/cb/ekonomika/_zprava/261766
  59. http://www.tnv.cz/mestsky-urad/odbory-a-funkce/krizove-rizeni/dokumenty-pro-krizove-stavy-a-situace/vnejsi-havarijni-plan-kraje/vnejsi-havarijni-plan.html
  60. http://www.tnv.cz/user_data/zpravodajstvi/obrazky/File/meutyn/krizove_rizeni/obrazky/ZHPmapa.jpg
  61. http://www.zememeric.cz/default.php?/clanek.php?zaznam=1747
  62. Jan Neumann: Počátky jaderné energetiky v Československu
  63. http://www.czso.cz/kraje/cb/publika/rocenka/data/13310103/data/html/charakter.htm
  64. http://kostelec.czu.cz/temelin/eiacz/castc.pdf str. 1
  65. http://www.simopt.cz/energyweb/web/zpravodaj/zpr_30_11_01.htm
  66. http://www.csvts.cz/cns/news06/temcase.pdf
  67. http://www.europeum.org/disp_article.php?aid=309 odstavec "Česká krátkozrakost "
  68. http://www.europeum.org/disp_article.php?aid=530 odstavec 915.220: „Veto gegen Temelin“
  69. http://www.csvts.cz/cns/news06/temcase.pdf str. 13 až 27
  70. http://www.epravo.cz/v01/index.php3?s1=Y&s2=3&s3=8&s4=0&s5=0&s6=0&m=1&recid_cl=138&typ=clanky
  71. http://www.cvut.cz/informace-pro-zamestnance/habilitace/hp/resolveuid/e65d0b83788b87ea38dca49528175946 (Habilitační přednáška doc. ing. Fr. Hezoučkého) str. 32
  72. http://www.radio.cz/cz/clanek/4699
  73. http://www.europeum.org/disp_article.php?aid=530 odstavec „915.220: “Veto gegen Temelin”“
  74. http://www.bmi.gv.at/wahlen/volksbeg_temelin_erg.asp
  75. http://www.tiscali.cz/trav/tis_aktualita.phtml?clanekid=146160
  76. http://www.radio.cz/cz/zpravy/15593
  77. http://www.csvts.cz/cns/news06/temcase.pdf str. 22 až 23
  78. http://ekonomika.ihned.cz/c3-19701320-001000_d-temelin-byl-po-sesti-letech-vyroby-elektriny-zkolaudovan
  79. http://www.mpo.cz/dokument28661.html
  80. http://www.csvts.cz/cns/news/041214t.htm
  81. http://www.energetik.cz/hlavni3.html?m1=/ekonomika/je_temelin4.html odstavec "Financování a čerpání úvěrů s garancí státu"
  82. http://www.energetik.cz/hlavni3.html?m1=/ekonomika/je_temelin3.html
  83. http://www.cez.cz/presentation/cze/faq.jsp?folder_id=8594 otázka „Nejsem si jist, ale myslím, že se JE Dukovany vrátily vložené peníze za 11 let (v tehdejších cenách elektřiny, samozřejmě). Po kolika letech se vrátí finance vložené do JE Temelín?“
  84. http://www.radio.cz/cz/zpravy/88793
  85. http://www.volny.cz/casopis.energetika/e_7802_1.html
  86. Jaderná elektrárna Temelín, vydalo středisko styku s veřejností, vyrobila agentura Hill & Knowlton, vytiskla Artypa
  87. http://www.cez.cz/presentation/cze/instance_view.jsp?instance_id=74916&folder_id=1426#
  88. http://www.cez.cz/presentation/cze/faq.jsp?folder_id=8594 otázka Nikde jsem nenalezl odpověď na otázku, kam jsou vyhořelé palivové tyče odváženy a jak budou přepravovány, protože, jak již název říká, mezisklad není KONEČNÝ sklad?
  89. SBORNÍK Z KONFERENCE. 'Využití energií z jaderné elektrárny Temelín. České Budějovice, Česko: Dům techniky ČSVTS, 1989, 1989. ISBN 80-02-99697-6. 
  90. http://www.energetik.cz/hlavni3.html?m1=/ekonomika/je_cast_a.html
  91. http://www.sujb.cz/docs/VZ_S%C3%9AJB_2005.pdf
  92. http://odpady.ihned.cz/?secpart=_archiv_fjjgg_en_
  93. http://www.bbc.co.uk/czech/domesticnews/story/2005/05/050528_cz_temelin_1158.shtml
  94. http://lidovky.zpravy.cz/temelinskym-vadi-ze-musi-rici-o-kazde-poruse-fmb-/ln_domov.asp?c=A070310_133908_ln_domov_hlm
  95. http://www.info2004.cz/?c=266
  96. http://www.libinst.cz/clanky.php?id=409
  97. http://www.radio.cz/cz/clanek/86338/limit
  98. http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=369832
  99. http://www.cez.cz/presentation/cze/instance_view.jsp?instance_id=500006389 důležité informace ze zprávy shrnuté v tiskové zprávě
  100. http://www.cez.cz/presentation/cze/GetFile?type=FilFile&download=true&version=-2&id=500006386 celá zazipovaná tisková zpráva ke stažení, word
  101. http://novinky.cz/domaci/schwarzenberg--kdyz-blokady-zastavi-dopravu--budeme-to-resit-v-eu_114817_4paq9.html
  102. http://aktualne.centrum.cz/eurorubrika/clanek.phtml?id=423163
  103. http://www.ceskenoviny.cz/utf8/news/index_view.php?id=251562 (anglicky)
  104. http://www.kurier.at/nachrichten/ausland/82807.php
  105. http://www.rozhlas.cz/cro6/komentare/_zprava/340985
  106. http://www.cez.cz/presentation/cze/GetFile?type=FilFile&download=true&version=-2&id=500004696 str. 18

Podívejte se taky na

Galerie Pískoviště na Wikimedia Commons

CHYBA: {{Wikislovník}} — Nespecifikovaný typ odkazu. Použijte některý z parametrů „heslo“, „kategorie“, „příloha“.

Externí odkazy

Seznam dělSouborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Jaderná elektrána Temelín

Šablona:Geo dms

Podívejte se taky na

Galerie Pískoviště na Wikimedia Commons

CHYBA: {{Wikislovník}} — Nespecifikovaný typ odkazu. Použijte některý z parametrů „heslo“, „kategorie“, „příloha“.

Externí odkazy

Seznam dělSouborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Jaderná elektrána Temelín

Šablona:Geo dms


Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/w/index.php
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.