Lidská rasa

Rasa je podle rasových teorií skupina lidí spojená shodnými tělesnými znaky, zejména barvou kůže a tvarem a vzhledem hlavy.[1] Termín rasa byl v souvislosti s lidmi původně používán k označení skupin sdílejících stejný jazyk a kulturní znaky,[2][3] později v první polovině 18. století se jeho význam přenesl na popis fyziologických rysů.[4][5] Současná věda chápe rasu jako sociálně zkonstruovanou kategorii, do níž jsou lidé řazeni na základě barvy kůže a dalších tělesných znaků.[1] Toto řazení nicméně na základě analýz DNA neodpovídá genetickým rozdílům mezi jednotlivými rasami, jak byly koncipovány v první polovině 18. století, a ve skutečnosti reprezentuje jen zlomek dědičných znaků DNA, které vznikly postupnou adaptací lidí na klima a prostředí, jak lidé migrovali z Afriky.[6] Dělení lidí na rasy tak nemá základ jak v genetice, tak biologii.[7][8] Používání tohoto termínu ve vědeckých kruzích je proto často vnímáno jako problematické a zavádějící a už samotné dělení lidí do ras může být považováno za nevhodné.[9][10][11] Mnohdy je tak v závislosti na kontextu nahrazováno konkrétnějšími a více vypovídajícími označeními jako národ nebo etnicita, v širším měřítku pak populace, komunita nebo obyvatelstvo.[12][13][14]

Historie rasových koncepcí

Termín rasa byl v souvislosti s lidmi původně používán k označení skupin sdílejících stejný jazyk a kulturní znaky,[2][3] později v první polovině 18. století se jeho význam přenesl na dnes již překonané rasové teorie.[4][5] Rasové teorie obecně dělily lidi do rasových skupin, podobných například psím plemenům, na základě jejich více či méně sdílených charakteristik a vlastností, u kterých se předpokládalo, že mají společný genetický základ.[15] Někteří teoretici jim pak na základě jejich přiřazené „rasy“ určovali postavení ve společenské hierarchii a dělili rasy na „nadřazené“ a „podřazené“ (rasismus).[16] Rasové teorie se také v průběhu dějin nikdy nedobraly přesného počtu rasových kategorií, obvykle bylo uváděno číslo mezi třemi a více než šedesáti.[p 1][4] Leč se tyto rasové koncepce z dnešního pohledu opírají o vyvrácené vědecké teorie a metody,[19] ve své době se i přesto staly základem pro vědecký rasismus, který vyústil v rasovou segregaci, diskriminaci a ospravedlňování kolonialismu.[20][21] Pro pochopení metod, které rasoví teoretici používali, je důležité si uvědomit, že ve své práci mnohdy nezohledňovali jak Darwinovu teorii evoluce, tak především existenci DNA, která byla objevena až o mnoho let později, a teorii Out of Africa, přičemž právě obojí sehrálo zásadní roli ve vyvrácení rasových koncepcí.[22]

Rasové koncepce se zakládaly na dnes již všeobecně vyvrácené teorii, tzv. polygenetické teorii, která předpokládala, že jednotlivé „lidské rasy“ v průběhu dějin vznikly nebo byly stvořeny zcela nezávisle na sobě a mají tak odlišné předky.[23] Tím si rasoví teoretici vysvětlovali odlišný vzhled a zbarvení kůže jednotlivých lidských populací. Objevení a následné pokroky ve výzkumu DNA ve 20. a 21. století (HGP) však ukázaly, že všichni dnešní lidé, tedy Homo sapiens sapiens, ve skutečnosti pochází z Afriky a mají jedny společné předky (pomyslná mitochondriální Eva a Y-Adam).[7] Všichni lidé na světě tak sdílí společnou a téměř shodnou kolekci genů, tyto geny se nicméně v závislosti na prostředí a geografické izolaci dané populace mohly v rámci malých a náhodných genetických mutací adaptovat na vnější podmínky, nejčastěji klima a prostředí.[24] Konkrétně světlá barva kůže tak byla způsobena tím, jak se lidé v rámci migrace z Afriky vzdalovali od rovníku, čímž jejich kůže ztratila potřebu vytvářet velké množství melaninu jako ochranu před sluncem.[25]

K vyvrácení rasových teorií přispěl i rozvoj molekulární biologie, která objevila výraznou genetickou inhomogenitu v rámci skupin označovaných za jednu rasu.[26] Aby bylo možné geneticky prokázat existenci lidských ras tak, jak byly primárně chápány v 18. a 19. století, muselo by být velké množství genů v rámci jedné konkrétní rasy zcela shodných a zároveň výrazně odlišných od ras jiných.[7] Tyto faktory nicméně žádná z historicky popisovaných „lidských ras“ nenaplňuje, ba co navíc, molekulární analýzy ukázaly, že genetický materiál všech lidí bez rozdílů je shodný ve více než 99 % a více se liší na úrovni jednotlivců než skupin.[27][28] Geneticky vůbec nejvzdálenější si tak nejsou běloši a černoši, jak by se na základě rasových koncepcí dalo očekávat, ale africké skupiny Khoisanů a Pygmejů, tedy skupiny v rámci jedné „rasy“, které od sebe žily po desítky tisíc let zcela izolovaně a u nichž během tohoto období odděleně docházelo k náhodným genetickým mutacím.[22][28][29] To tak dokazuje, že rozdělení lidí do ras nekopíruje genetické rozdíly mezi nimi, a minimálně je v tomto směru z pohledu dnešní vědy zavádějící.[30]

Historické rasové teorie se tak neopírají o žádný genetický ani biologický základ a současná věda chápe rasu primárně jako sociálně zkonstruovanou kategorii, do níž jsou lidé řazeni na základě jejich fyzického vzhledu.[1][8][31] Někteří vědci, přestože jejich počet ze snižuje, avšak tomuto názoru oponují a zastávají esencialistický pohled na věc, kdy na základě rasové kategorie přiřazují lidem určitý set vlastností a atributů.[32] Tyto postoje se prosazovaly zejména v rámci eugeniky a sociálního darwinismu.[33] I přesto, že je tak rasové dělení občas stále používáno v rámci forenzní antropologie pro popis tělesných rozdílností, jakými může být barva kůže, typ vlasů nebo tvar lebky,[34] ve vědeckých kruzích se od termínu „rasa“ kvůli jeho zavádějícímu významu a negativní historické konotaci všeobecně upouští a je nahrazován přesnějšími označeními.[9][10][35] Pokud mluvíme o kulturně odlišných skupinách, které pojí společné znaky (jakými může být společný jazyk, kultura, historie), je přesnější použít termín etnicita, v širším měřítku pak populace.[12][13] V závislosti na kontextu je z tohoto důvodu také užíváno duální označení rasa/etnicita.[36][37]

Odkazy

Poznámky

  1. Tradičně třírasové koncepce pracovaly s kategoriemi kavkazoidní (též europoidní), negroidní (též kongoidní) a mongoloidní rasy.[17][5] Časté ale také byly pětirasové koncepce s různými kombinacemi již zmíněných a dalších, speciálně vyčleněných kategorií, například pro původní obyvatele Austrálie, Ameriky nebo jihovýchodní Asie.[18]

Reference

  1. a b c SCHAEFER, Richard T.; BARNSHAW, John. Encyclopedia of Race, Ethnicity, and Society, Volume 1. 1. vyd. USA: SAGE, 2008. 1622 s. Dostupné online. ISBN 978-1-45-226586-5.. S. 1091–1093. (anglicky) 
  2. a b STAMPER, Kory. Why We Confuse Race and Ethnicity: A Lexicographer’s Perspective [online]. Conscious Style Guide, 2019-02-13. Dostupné online. (anglicky) 
  3. a b race [online]. Online Etymology Dictionary. Dostupné online. (anglicky) 
  4. a b c TAKEZAWA, Yasuko I.; WADE, Peter; SMEDLEY, Audrey. The Many Meanings Of “Race” [online]. Encyclopædia Britannica. Dostupné online. (anglicky) 
  5. a b c PICKERING, Robert. The Use of Forensic Anthropology. Boca Raton, Florida: CRC Press, 2009. Dostupné online. ISBN 978-1-4200-6877-1. S. 82–83. (anglicky) 
  6. TAKEZAWA, Yasuko I.; WADE, Peter; SMEDLEY, Audrey. Race [online]. Encyclopædia Britannica. Dostupné online. (anglicky) 
  7. a b c LEE, Sandra SJ; MOUNTAIN, Joanna; KOENIG, Barbara; ALTMAN, Russ. The ethics of characterizing difference: guiding principles on using racial categories in human genetics. 7. vyd. Svazek 9. USA: Genome Biology, 2008. 404 s. Dostupné online. DOI 10.1186/gb-2008-9-7-404. (anglicky) 
  8. a b American Anthropological Association Statement on 'Race' [online]. American Anthropological Association, 1998-05-17. Dostupné online. (anglicky) 
  9. a b CAVANAGH, Michaela. Don't use the term 'race,' German scientists urge. Deutsche Welle [online]. 2019-09-11. Dostupné online. (anglicky) 
  10. a b VELASQUEZ-MANOFF, Moises. What Doctors Should Ignore. The New York Times [online]. 2017-12-08. Dostupné online. (anglicky) 
  11. Council Directive 2000/43/EC of 29 June 2000 implementing the principle of equal treatment between persons irrespective of racial or ethnic origin [online]. Rada Evropské unie, 2000–06-29. Dostupné online. (anglicky)  – „Evropská unie odmítá jakékoliv teorie, které se snaží určovat existenci samostatných lidských ras.“
  12. a b KEITA, S. O. Y.; KITTLES, R. A.; ROYAL, C. D. M.; BONNEY, G. E.; FURBERT-HARRIS, P.; DUNSTON, G. M.; ROTIMI, C. N. Conceptualizing human variation. 11. vyd. Svazek 36. USA: Nature Genetics, 2004. Dostupné online. DOI 10.1038/ng1455. S. 17–20. (anglicky) 
  13. a b The Race question [online]. UNESCO, 1950. Dostupné online. (anglicky)  – „National, religious, geographic, linguistic and cultural groups do not necessarily coincide with racial groups : and the cultural traits of such groups have no demonstrated genetic connexion with racial traits. Because serious errors of this kind are habitually committed when the term “race” is used in popular parlance, it would be better when speaking of human races to drop the term ”race” altogether and speak of ethnic groups.“
  14. race [online]. Lexico. Dostupné online. (anglicky) 
  15. NORTON, Heather L.; QUILLEN, Ellen E.; BIGHAM, Abigail W.; PEARSON, Laurel N.; DUNSWORTH, Holly. Human races are not like dog breeds: refuting a racist analogy. 12. vyd. Svazek 17. USA: Evolution: Education and Outreach, 2019. Dostupné online. DOI 10.1186/s12052-019-0109-y. (anglicky) 
  16. GROSS, Richard. Being Human: Psychological Perspectives on Human Nature. 2. vyd. Milton: Routledge, 2019. 234 s. Dostupné online. ISBN 9780429621918. S. 41. (anglicky)  [Dále jen Gross]
  17. The Race question [online]. UNESCO, 1950. Dostupné online. (anglicky)  – „Human races can be and have heen differently classified by different anthropologists, but at the present time most anthropologists agree on classifying the greater part of present-day mankind into three major divisions, as follows : The Mongoloid Division, The Negroid Division, The Caucasoid Division.“
  18. LAURIE, James. System of Universal Geography: Founded on the Works of Malte-Brun and Balbi. Londýn: Stevenson & Co, 1842. Dostupné online. S. 107. (anglicky) 
  19. LIEBERMAN, Leonard. How “Caucasoids” Got Such Big Crania and Why They Shrank, From Morton to Rushton. 1. vyd. Svazek 42. USA: Current Anthropology, 2001. 69–95 s. Dostupné online. DOI 10.1086/318434. (anglicky) 
  20. MELTZER, Milton. Slavery: a world history. Cambridge: DaCapo Press, 1993. 608 s. ISBN 0306805367. (anglicky) 
  21. OWENS, Kelly; KING, Marry-Claire. Genomic Views of Human History. 5439. vyd. Svazek 286. USA: Science, 1999. 451–453 s. Dostupné online. DOI 10.1126/science.286.5439.451. (anglicky) 
  22. a b KOLBERT, Elizabeth. Skin Deep. 4. vyd. Svazek 233. USA: National Geographic Magazine, 2018. 28–45 s. Dostupné online. (anglicky) 
  23. SEDLÁČEK, Jan. Darwinismus sociální [online]. Sociologická encyklopedie, Sociologický ústav Akademie věd České republiky. Dostupné online. 
  24. LIVINGSTONE, Frank B.; DOBZHANSKY, Theodosius. On the Non-Existence of Human Races. 3. vyd. Svazek 3. USA: Current Anthropology, 1962. Dostupné online. DOI 10.1086/200290. S. 279–281. (anglicky) 
  25. RELETHFORD, John H. Race and global patterns of phenotypic variation. 4. vyd. Svazek 118. USA: American Journal of Physical Anthropology, 2009. 16–12 s. Dostupné online. DOI 10.1002/ajpa.20900. (anglicky) 
  26. LEE, Sandra SJ; MOUNTAIN, Joanna; KOENIG, Barbara; ALTMAN, Russ. The ethics of characterizing difference: guiding principles on using racial categories in human genetics. 7. vyd. Svazek 9. USA: Genome Biology, 2008. 404 s. Dostupné online. DOI 10.1186/gb-2008-9-7-404. (anglicky) 
  27. REDON, Richard; ISHIKAWA, Shumpei; HURLES, Matthew E. Global variation in copy number in the human genome. 444. vyd. USA: Nature, 2006. Dostupné online. DOI 10.1038/nature05329. S. 444–454. (anglicky) 
  28. a b Gross, S. 42.
  29. SCHLEBUSCH, Carina M.; SKOGLUND, Pontus; SJÖDIN, Per; GATTEPAILLE, Lucie M.; HERNANDEZ, Dena; JAY, Flora; LI, Sen. Genomic Variation in Seven Khoe-San Groups Reveals Adaptation and Complex African History. 6105. vyd. Svazek 338. USA: Science, 2012. 374–379 s. Dostupné online. DOI 10.1126/science.1227721. (anglicky) 
  30. American Association of Physical Anthropologists. AAPA statement on biological aspects of race. 4. vyd. Svazek 101. USA: American Journal of Physical Anthropology, 1996. 569–570 s. Dostupné online. DOI 10.1002/ajpa.1331010408. (anglicky) 
  31. BLAKEMORE, Erin. Race and ethnicity: How are they different?. National Geographic [online]. 2019-02-22. Dostupné online. (anglicky) 
  32. TAKEZAWA, Yasuko I.; WADE, Peter; SMEDLEY, Audrey. The Scientific Debate Over “Race” [online]. Encyclopædia Britannica. Dostupné online. (anglicky) 
  33. Social Darwinism [online]. History, 2018-04-06. Dostupné online. (anglicky) 
  34. ROBERTS, C. A. Studies in Crime: An Introduction to Forensic Archaeology. Londýn, New York: Routledge, 2013. Dostupné online. ISBN 978-1-135-86287-9. S. 116. (anglicky) 
  35. BERTHIER-FOGLAR, Susanne; COLLINGWOOD-WHITTICK, Sheila; TOLAZZI, Sandrine. Biomapping Indigenous Peoples: Towards an Understanding of the Issues. Amsterdam: Rodopi, 2012. Dostupné online. ISBN 978-9401208666. S. 186. (anglicky)  – „The [American Anthropological Association] statement is representative of the prevailing view in the contemporary social sciences. Many social scientists have questioned the assumption that race is a scientific or objective reality, contending that it is forged from the discourses of politics, society, and history.“
  36. American Anthropological Association Response to OMB Directive 15: Race and Ethnic Standards for Federal Statistics and Administrative Reporting [online]. American Anthropological Association, 1997. Dostupné online. (anglicky) 
  37. Race/Ethnicity and the 2020 Census [online]. Census 2020, 2019-03-23. Dostupné online. Ve webovém archivu [1]. (anglicky) 

Externí odkazy


Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/w/index.php
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.