Růže plstnatá

Růže plstnatá
Růže plstnatá (Rosa tomentosa)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádrůžotvaré (Rosales)
Čeleďrůžovité (Rosaceae)
Rodrůže (Rosa)
Binomické jméno
Rosa tomentosa
Sm., 1800
Synonyma
  • Rosa silvestris
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Růže plstnatá (Rosa tomentosa) je dlouhověká, ostnitá rostlina vytvářející kompaktní keře vysoké až dva metry. S nástupem léta rozkvétá světle růžovými květy, které jsou na podzim vystřídané červenými šípky na dlouhých stopkách. V české přírodě je původním druhem, který se ale postupně z krajiny vytrácí, proto byla v "Červeném seznamu cévnatých rostlin České republiky" zařazena mezi ohrožené druhy (C3).[1][2]

Výskyt

Euroasijský druh vyrůstající v převážné části Evropy, jeho areál na severu končí v jižní části Skandinávského poloostrova, z jihu je ohraničen přibližně 40° severní zeměpisné šířky (ve Středomoří se nevyskytuje), na západě začíná Britskými ostrovy a na východě zasahuje přes evropské Rusko až na severní Kavkaz a částečně na Blízký východ.

České republice se růže plstnatá vyskytuje ojediněle téměř na celém území, od planárního po submontánní stupeň, na stanovištích se však objevuje jen v nepočetných exemplářích.[1][3]

Ekologie

Růže plstnatá je dřevinou bez patrného požadavku na kvalitu půdy či druh podloží, upřednostňuje jen místa na plném slunci, nejvýše v polostínu. Vyskytuje se obvykle na osluněných okrajích listnatých lesů, na mezích, okrajích pastvin, kamenitých úhorech, ve štěrbinách skal i ve skupinách s jinými planě rostoucími keři až do nadmořské výšky 800 m n. m. Je fanerofytem kvetoucím v červnu a červenci a jeho červené šípky bývají v čase zralosti porostlé po celém povrchu drobnými chloupky a brzy měknou. Ploidie druhu je 2n = 35.[1][4][5]

Popis

Keř s větvemi dlouhými 150 až 200 cm, které rostou přímo vzhůru nebo jsou obloukovitě ohnuté, s nepravidelně rozloženými, stejnými, sehnutými či hákovitě zahnutými ostny. Větve jsou porostlé střídavými, řapíkatými, zpeřenými listy se třemi páry lístků, které produkují silici vonící po terpentýnu. Lístky jsou eliptické, vejčité až obvejčité, někdy na koncích zašpičatělé, na bázi klínovité, po obvodě dvojnásobně mělce zubaté se žlázkami na koncích zoubků a na lícní straně jsou řídce a na rubové hustě chlupaté až plstnaté. Palisty jsou úzké a krátce chlupaté.

Květy, v průměru velké okolo 5 cm, bývají uspořádané ve dvou až pětičetných květenstvích, jen zřídka vyrůstají jednotlivě, jsou pětičetné a oboupohlavné. Tři vnější kališní lístky jsou zpeřené, často až dvojnásobně, mají široké žláznaté přívěsky. Po odkvětu se dva kališní lístky ohýbají dolů, ostatní nepravidelně směřují do stran, v době zralostí šípků je všech pět již opadaných. Korunní lístky jsou volné, růžově zbarvené a slabě voní. Tyčinek se žlutými prašníky je mnoho, stejně jako řídce chlupatých čnělek vytvářejících společně řídkou, nekompaktní hlavičku.

Šípky vyrůstají na dlouhých stopkách, obvykle dvoj- až trojnásobně delších než jsou samy. Bývají kulovité, někdy jsou mírně stlačené, 10 až 15 mm velké, ve zralosti červené, brzy měknou a na povrchu jsou roztroušeně žláznaté. Disk mají plochý či kuželovitě klenutý, ústí úzké a obsahují mnoho žlutobílých semen, nažek.

Růže plstnatá je rostlinou rozmnožující se v přírodě semeny obsaženými v šípcích, která roznášejí ptáci a drobní savci, pro něž jsou šípky v zimním období vítanou potravou a semena procházejí bez úhony jejich zažívacím traktem. Vzhledem k ojedinělému výskytu nejsou rostliny lidmi využívány.[1][4][5][6]

Odkazy

Reference

  1. a b c d SLAVÍK, Bohumil. Květena ČR, díl 4. Praha: Academia, 1995. 529 s. ISBN 80-200-0384-3. Kapitola Rosa tomentosa, s. 226. 
  2. GRULICH, Vít. Red List of vascular plants of the Czech Republic: 3rd edition. S. 631–645. Preslia [online]. Botanický ústav, AV ČR, Průhonice, 2012 [cit. 20.06.2018]. Roč. 84, čís. 3, s. 631–645. Dostupné online. ISSN 0032-7786. (anglicky) 
  3. HASSLER, Markus. Catalogue of Life: Rosa tomentosa [online]. Naturalis biodiverzity Center, Leiden, NL, rev. 2018 [cit. 2018-06-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-05-31. (anglicky) 
  4. a b BERTOVÁ, Lydia. Flóra Slovenska IV/3: Ruža plstnatá [online]. VEDA, Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, Bratislava, SK, 1992 [cit. 2018-06-20]. S. 68–69. Dostupné online. ISBN 80-224-0077-7. (slovensky) [nedostupný zdroj]
  5. a b Dendrologie.cz: Růže plstnatá [online]. Petr Horáček a J. Mencl, rev. 31.12.2006 [cit. 2018-06-20]. Dostupné online. 
  6. Мегаэнциклопедия Кирилла и Мефодия: Rosa tomentosa [online]. Компания "Кирилл и Мефодий", Москва, Россия [cit. 2018-06-20]. Dostupné online. (rusky) 

Externí odkazy


Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/w/index.php
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.