Journalists for Human Rights

Journalists for Human Rights
Vznik2002
SídloAkron, Spojené státy americké
Oficiální webwww.jhr.ca
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Journalists for Human Rights (JHR, Novináři za lidská práva) je kanadská nevládní organizace, která se zaměřuje na podporu a prosazování lidských práv prostřednictvím médií a školí novináře po celém světě, aby o otázkách lidských práv informovali eticky a objektivně. Společnost byla založena v roce 2002 a sídlí v Torontu v Ontariu. Prostřednictvím svých programů vyškolila tisíce novinářů a podpořila mediální domy v přípravě kvalitních zpravodajství o lidských právech.

Přes 20 let pracuje JHR s více než 19 000 novináři po celém světě[1] a podporuje je v poskytování informací o otázkách lidských práv, demokratických reformách, opatřeních v oblasti klimatu a boji proti dezinformacím ve svých komunitách. Organizace přispěla ke zvýšení informovanosti a změnám politiky v oblasti lidských práv v několika regionech. Působí v mnoha zemích včetně Afriky, Blízkého východu a Severní Ameriky. Realizovala mimo jiné projekty v zemích jako Jižní Súdán, Demokratická republika Kongo a Jordánsko. Tyto projekty odrážejí závazek JHR využívat média jako nástroj pro sociální změny a obhajobu lidských práv.

Vznik a zaměření

Organizace Journalists for Human Rights (JHR) je registrovaná kanadská charitativní organizace, která byla založena v roce 2002 Benjaminem Petersonem a Alexandrou Sicotte-Levesque a sídlí v Torontu v kanadské provincii Ontario.[2] Finanční prostředky získává od mezinárodních a kanadských agentur a vlád, nadací a individuálních dárců.

Náplní její činnosti v Kanadě i na mezinárodní úrovni je kromě jiného posilování a zlepšování lidských práv, prosazování opatření v oblasti klimatu a prosazování rovnosti žen a mužů. Vizí JHR je, aby každý člověk na světě měl přístup ke svým lidským právům. Organizace věří, že když média upozorňují na otázky lidských práv, podněcují tím veřejnou diskusi a požadavky na změnu. Spolupracuje s více než 400 mediálními organizacemi v 29 zemích a vyškolila více než 17 500 novinářů.[3] Jejich lidskoprávní zpravodajství se dostalo k více než 76 milionům lidí.

Činnost

Journalists for Human Rights se podílí na několika významných projektech, jejichž cílem je posílit postavení novinářů a podporovat lidská práva.

Jižní Súdán

V Jižním Súdánu JHR zahájila projekt podporovaný kanadskou vládou, jehož cílem je řešit dezinformace a podporovat budování míru. Projekt je založen na přesvědčení, že dobře informovaní občané jsou základem míru a stability. Zahrnuje semináře pro novináře o ověřování faktů a investigativním zpravodajství a kampaně pro veřejnost na zvyšování povědomí o dopadu dezinformací s cílem posílit schopnost národa identifikovat a odmítat falešné zprávy.[4]

JHR ve spolupráci s UNESCO a misí OSN v Jižním Súdánu (UNMISS) vyškolila více než 150 novinářů a 20 mediálních manažerů. S cílem vybudovat mosty mezi vládou, občanskou společností a médii organizace poskytla školení v oblasti komunikace s médii a v otázkách lidských práv také 50 zástupcům vlády, aby lépe pochopili úlohu jednotlivých sektorů ve veřejném životě.

Kongo

Od roku 2007 spolupracovala JHR v Demokratické republice Kongo s více než 1450 novináři a studenty žurnalistiky na tvorbě materiálů o porušování lidských práv, kriminalitě, korupci, demokracii a dobrém vládnutí. Z její iniciativy vznikla síť deseti autonomních tiskových klubů, které pokrývají celou zemi a podílejí se na zveřejňování informací týkajících se lidských práv.

Tým JHR sehrál v Kongu klíčovou roli v případu, kdy konžská justice zatkla pastora obviněného z napomáhání nucenému sňatku mladé dívky z jeho kongregace. JHR upozornila na tento incident nejen jako na prohřešek vůči jedné osobě, ale jako na hrubé nerespektování nezávislosti a práv žen.[5]

Jordánsko

JHR vyškolila více než 250 jordánských novinářů, absolventů žurnalistiky a studentů ohledně poskytování zpravodajství o lidských právech, přičemž většinu z nich tvořily ženy. Závazek JHR zlepšit dostupnost informací se projevuje vytvořením online platformy Maidan. Jedná se o platformu, která umožňuje veřejnosti zapojit se do procesu shromažďování údajů a podávání zpráv o porušování lidských práv s cílem pohnat vládní orgány k odpovědnosti a funguje jako zdroj informací pro média a organizace občanské společnosti. Prostřednictvím školení, zapojení veřejnosti a tvorby reportážních materiálů se JHR snaží zvýšit v Jordánsku svobodu projevu a vytvořit prostor pro otevřenější, informovanější a konstruktivnější dialog o otázkách lidských práv, které se země týkají.[6]

Keňa

JHR podpořila zapojení komunity a posílení jejího postavení s cílem ukončit v Keni praxi ženských obřízek.[7]

Jihoafrická republika

V roce 2017 JHR ve spolupráci s University of Witwatersrand a Ryerson University (dnešní Toronto Metropolitan University) založila Laboratoř žurnalistiky a médií (JAMLab). Do laboratoře nastoupilo šest týmů mladých jihoafrických novinářů a mediálních podnikatelů, aby po dobu šesti měsíců rozvíjeli své nápady. Týmy měly přístup k mentorům, zázemí a kontaktům, kteří je podporovali při práci na rozvoji nových nápadů v oblasti médií a určování způsobů, jak oslovit nové publikum.

Sýrie

Od roku 2017 JHR vytvořila síť 175 syrských novinářů pracujících v Sýrii i mimo ni, aby zajistila, že média pracující na různých geografických územích mohou sdílet zdroje, spolupracovat na náročných projektech a umožnila médiím přístup na území, kde obvykle volně pracovat nemohou. Projekt pracující se syrskými novináři je financován Fondem OSN pro demokracii a kanadskou vládou prostřednictvím Global Affairs Canada.

Kanada

Od roku 2014, kdy JHR zahájila projekt Indigenous Reporters Program, působí v komunitách původních obyvatel v severním Ontariu a poskytuje jim školení v oblasti žurnalistiky a mediální gramotnosti.[6][8] Organizace vyškolila více než 850 členů komunit v 17 různých domorodých lokalitách v Kanadě. Vzniklo tak více než 650 reportáží a nových bulletinů, které oslovily více než 2,2 milionu lidí. JHR také připravila 29 stipendií a 40 stáží pro začínající reportéry z řad původních obyvatel, kteří tak mohou pokračovat v pomaturitním studiu a nastartovat svou kariéru v žurnalistice.

JHR spolupracuje s Kanadskou novinářskou asociací na udělování výroční ceny za zpravodajství o lidských právech a ceny pro začínající novináře z řad původních obyvatel. Každoročně také uděluje cenu zpravodajské organizaci nebo týmu za nejlepší zpravodajství o lidských právech v Kanadě.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Journalists for Human Rights na anglické Wikipedii.

  1. Journalists for Human Rights Launches New Project in Europe to Empower Independent Russian and Belarusian Journalists to Combat Information Manipulation. www.newswire.ca [online]. [cit. 2024-06-17]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Journalism for Human Rights [online]. [cit. 2024-06-17]. Dostupné online. 
  3. About JHR [online]. [cit. 2024-06-15]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. KOS, Julien. Tackling Misinformation through Media for Peacebuilding in South Sudan: A New Project by JHR [online]. 2024-02-19 [cit. 2024-06-15]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. KOS, Julien. DRC: A Step Toward Justice Congolese Pastor Arrested for Forced Marriage [online]. 2024-02-05 [cit. 2024-06-15]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. a b A look at what Journalists for Human Rights has done in Canada and around the world. Global News [online]. [cit. 2024-06-17]. Dostupné online. (anglicky) 
  7. KOS, Julien. KENYA: Community-led advocacy critical in ending Female Genital Mutilation [online]. 2024-01-22 [cit. 2024-06-15]. Dostupné online. (anglicky) 
  8. The Indigenous Reporters Program. Indigenous Watchdog [online]. [cit. 2024-06-17]. Dostupné online. (anglicky) 

Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/w/index.php
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.