Hana Lamková

Hana Lamková (11. 4. 1934 v Praze) je česká loutkářka, spisovatelka, scenáristka a režisérka.

Život

Narodila se v Praze na Královských Vinohradech. Otec Václav Ryšánek byl úředník, matka Ludmila Ryšánková, rozená Homolová, byla ženou v domácnosti. Hana Lamková absolvovala v roce 1952 gymnázium a poté pokračovala na DAMU, kde v roce 1956 absolvovala v oboru loutkoherectví, režie a dramaturgie na katedře loutkářství. V témže roce se provdala za Josefa Lamku, absolventa UMPRUM, který působil jako výtvarník, režisér a autor animovaných filmů v Československé, později České i Slovenské televizi. V roce 1957 se jim narodila dcera Hana Lamková, provdaná Gormanová, žije od roku 1984 v USA, kde působí jako výtvarnice a loutkářka.

Dílo

Po absolvování DAMU nastoupila v Loutkovém divadle v Českých Budějovicích, kde působila jednu sezonu. Spolu s manželem Josefem Lamkou spolupracovala s Divadelní redakcí nakladatelství Orbis pro edice Hry pro loutky a Divadélko. Koncem 50. let tu vyšly jejich hry O veselém hrobaři, Král Abeceda a Chodská neděle (poslední z nich Lamková sestavila ještě v průběhu studia na DAMU).

V roce 1959 založila spolu s Josefem Lamkou a Jiřím Srncem divadelní skupinu Černého divadla, která byla angažována v právě vznikajícím divadle Semafor (představení Noc-turné podzim 1959). V letech 1960 -1961 se stala skupina třetím souborem Divadla Na zábradlí a uvedla zde vlastní představení To jsou věci spolu s činoherním souborem Ivana Vyskočila představení Trochu. V roce 1961 přešel soubor do Divadla Alhambra, kde účinkoval v revue Jána Roháče a Miloše Formana jménem Bukola. V roce 1962 vstoupil soubor pod vedením Hany Lamkové do svazku nově založeného Státního divadelního studia, které zastřešovalo divadla malých forem. O počátcích černého divadla napsala Hana Lamková studii, která pod názvem Černá hodinka vycházela na pokračování v časopise Loutkář (ročníky 2008-9).

V roce 1962 účinkoval soubor ve filmu Vojtěcha Jasného Až přijde kocour, kde po boku Jana Wericha vytvořil pro tento film sekvenci kouzelnického představení.

Od svého založení v roce 1959 soubor absolvoval celou řadu zahraničních zájezdů. V některých letech v období 1968 až 1985 působil převážně v cizině v rámci varietních a kabaretních pořadů: USA, Anglie – (Palace theatre, Paladium), Francie (Olympia, Lido) a další.

V roce 1962 získal soubor cenu divadelní kritiky na loutkářském festivalu ve Varšavě a v roce 1981 cenu Entertainer of the year v Atlantic City USA.

V rámci Státního divadelního studia hrál soubor představení To jsou věci, To nemá cenu a Beze slov. Od roku 1965 odešel soubor ze svazku Státního divadelního studia a od té doby až do roku 1985 pracoval jako samostatná divadelní skupina zprostředkovávaná agenturami Pražské kulturní středisko (doma) a Pragokoncert (zahraničí). Celovečerní pořad Písničky potmě s orchestrem Karla Balaše a Rudolfem Cortésem a dalšími.

Hana Lamková pracovala jako spoluautorka na všech výše uvedených představeních černého divadla. S Josefem Lamkou napsala také dvě hry pro loutky: O veselém hrobaři a Král Abeceda (vyšlo knižně v nakladatelství Orbis v edicích Hry pro loutky a Divadélko koncem padesátých let). V edici Hry pro loutky vyšlo v roce 1956 také její pásmo lidových písní Chodská neděle které sestavila a inscenovala ještě v době svého studia na DAMU.

Současně s prací v oboru černého divadla působila jako scénáristka, nebo se autorsky i výtvarně podílela na řadě seriálů animovaných filmů pro ČS a ST televizi jako Káťa a Škubánek, Tút, Telkáčik, Matylda, Království květin, Putování za švestkovou vůní, Inspektor Fousek na stopě a další. Na seriálech hraných loutkami pro francouzskou televizi Anténa 2 působila jako výtvarnice, loutkoherečka i spoluautorka Čtyři přátelé, Pouffi a Fouki, Cousi - Cousa.

Od roku 1990 spolupracuje s redakcí dětského časopisu Čtyřlístek,  kde se autorsky podílela na vytvoření přibližně 240 literárních předloh komiksových příběhů Čtyřlístku. Jednu z nich (Kámen mudrců) zpracovala s Josefem Lamkou později do formy scénáře celovečerního filmu Čtyřlístek ve službách krále. Třináct těchto příběhů převedla do formy literárních scénářů Večerníčků pro Českou televizi (2024).

Bibliografie

Knihy pro děti

Káťa a Škubánek (Albatros 2005)

Káťa a Škubánek zase spolu (Albatros 2007)  

Káťa a Škubánek se neztratí (Albatros 2008)

Matylda (Albatros 2011)  

Autíčko Tút (Albatros  2012 )

Inspektor Fousek na stopě (2016 – edice ČT)

Knihy pro dospělé

Hledání domova (nakladatelství Plus 2018 - životní příběh Jiřího a Ady Krupičkových)

O Vinohradech kdysi královských (nakladatelství Vyšehrad 2023)


Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/w/index.php
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.