Dovoz zemního plynu ve statistice zahraničního obchodu se zbožím

V poslední době je předmětem zájmu laické i odborné veřejnosti, odkud se k nám dováží zemní plyn. Český statistický úřad (ČSÚ) tímto metodickým materiálem vysvětluje, jak statistika dovozu zemního plynu vzniká.

Statistika zahraničního obchodu se zbožím se v ČR na dovozu historicky opírá o zemi původu, která má pro uživatele větší vypovídací hodnotu než partnerská země, se kterou se obchod uskutečnil.

ČSÚ tak zveřejňuje pravidelně měsíční statistiku o dovozech zemního plynu, v níž lze nalézt, kolik zemního plynu a v jaké hodnotě k nám bylo v jednotlivých měsících dovozeno, zároveň i ze kterých zemí plyn pocházel (tzn. země původu). Ve statistikách publikovaných Eurostatem lze případně zjistit, odkud zemní plyn přišel (tzn. země odeslání).

ČSÚ získává údaje o dovozech zemního plynu především měsíčním sběrem údajů od zpravodajských jednotek ze systémů Intrastat a Extrastat. Zpravodajské jednotky při vykazování údajů uvádějí množství a hodnotu zemního plynu, které k nám bylo dovezeno, ale i zemi původu a zemi odeslání zemního plynu. V těchto položkách často dochází k záměně nejen při vykazování, ale i při interpretaci publikovaných údajů. Za zemi původu je považována ta země, ve které byl zemní plyn vytěžen, zpracován či získal svoji konečnou podobu (za zemi původu se ovšem nepovažuje země, ve které byl zemní plyn např. smíchán nebo přeměněn do jiného skupenství). Zemí odeslání se pak rozumí ta země, ze které byl zemní plyn přímo vyvezen do ČR (nejde však o země, přes které je zemní plyn pouze tranzitován nebo je v nich pouze skladován). Určení země původu se řídí nepreferenčními pravidly původu dle příslušných ustanovení Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 952/2013 (Celní kodex Unie – UCC), Nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2015/2446 (Delegovaný akt - DA) a Prováděcího nařízení Komise (EU) 2015/2447 (Implementovaný akt - IA).

Situace na trhu s plynem je v posledním více než půl roce velmi turbulentní nejen z hlediska obchodního, ale i technologického. Proto je v současné době velmi složité určit jednoznačně zejména zemi původu. Zpravodajské jednotky v řadě případů samy neznají zemi původu a uvádějí mylně zemi odeslání, případně zemi původu určí dle svých účetních záznamů. Skutečnou zemi původu tak neuvedou. V případech, kdy zpravodajská jednotka nemá žádné informace o původu zboží, má možnost dle pravidel vykazování uvést kód pro „země a území neuváděné v rámci obchodu“, tedy zemi původu tak blíže nespecifikuje.

Podle pravidel Intrastatu a Extrastatu  ne každý dovozce zemního plynu má povinnost údaje vykazovat (zjm. pokud nelze prokázat, anebo zpravodajské jednotky nemají informaci o tom, že jimi nakoupený plyn fyzicky překročil hranici), a tak je nutné zbývající část dovozu zemního plynu dopočítat dle energetické bilance ČR a zemi jeho původu statisticky odhadnout. ČSÚ se snaží vyjít uživatelům vstříc a zachovat odpovídající kvalitu publikovaných údajů. Proto spolupracuje v této oblasti jak s provozovatelem přenosové soustavy Net4Gas, tak Energetickým regulačním úřadem. Pro odhady zemí původu využívá ČSÚ řadu doplňujících informací, jako například chemické složení a výhřevnost, podle nichž statisticky odhadne a určí podíly zemí původu u zbývající nevykázané části zemního plynu. Situace je navíc komplikovaná tím, že v současné době vznikají častěji různorodější směsi zemních plynů z různých zemí původu, u kterých je velice obtížné určit jejich původ. V řadě případů však respondenti nejsou schopni požadované informace poskytnout. Celou situaci již několik měsíců řešíme v úzké spolupráci s Celní správou ČR a komunikujeme se zpravodajskými jednotkami. I přes obtíže, které tyto odhady přinášejí, věříme, že je vhodné je uživatelům poskytovat. V opačném případě bychom museli informaci o zemi původu přestat publikovat, jako je tomu v řadě dalších zemí EU. Například Německo, ze kterého k nám v současné době veškerý plyn přitéká, data o dovozu plynu utajuje a nelze tak zjistit zemi původu dováženého plynu. Slovensko informace na takto detailní úrovni nepublikuje. Rakousko poskytuje informace o původu zemního plynu pouze za úplatu, údaje o dovozu jsou tak dostupné jen podle země odeslání.

Je nutné dodat, že zatím zveřejněné údaje ČSÚ za všechny měsíce roku 2023 jsou v tuto chvíli předběžné (dle platné revizní politiky a legislativy pro vykazování údajů) a mohou být revidovány.

 


Zdroj datwww.czso.cz
Originálczso.cz/csu/czso/dovoz-zemniho-plynu-ve-statistice-zahranicniho-obchodu-se-zbozim


Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V